ΜΑΣΚΑ

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Το ξέρετε παιδιά αυτό το περιοδικό;

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχω δει σε παλαιοβιβλιοπωλεία στο Μοναστηράκι. Πρέπει να είναι πολύ παλιό.
 
Ιστορικό περιοδικό από το 1935, με πολλές περιόδους κυκλοφορίας...

Ανήκει στην κατηγορία των pulp magazines, δηλαδή λαϊκό ανάγνωσμα σε χαρτί χαμηλής ποιότητας...

Το τεύχος που παραθέτεις είναι από την και τελευταία περίοδο του περιοδικού (1986)...

:)
 
Ουτε που το γνωριζα... :sleep:

Χαρη ομως στην φωτο της Ευης και στις πληροφοριες του Ντινου,εμαθα τι και πως! :)

Και να εμφανιστουνε λεει ξαφνικα,καμια 30αρια τευχη απο την χρονοντουλαπα του DINO.....:burn:
 
stayros είπε:
Και να εμφανιστουνε λεει ξαφνικα,καμια 30αρια τευχη απο την χρονοντουλαπα του DINO.....:burn:
:animlaugh:

Υπάρχουν τεύχη προς πώληση στο Internet. Φυσικά όσο πιο παλαιά η περίοδος, τόσο πιο ακριβά τα τεύχη...

Μπορείς να βρεις τεύχη της 4ης περιόδου στα 5 Ευρώ...

Τεύχη της 1ης περιόδου δεν βρίσκονται εύκολα και αν βρεθούν πιάνουν το 100ρικο χαλαρά... Δε συζητώ για τα πρώτα τεύχη... Αυτά αν δεν υπάρχουν στη βιβλιοθήκη κανενός (ηλικιωμένου) συλλέκτη, δεν υπάρχουν πουθενά!

Εγώ έχω στην κατοχή μου ανατύπωση του 1ου τεύχους της 1ης περιόδου, το οποίο είναι εξαιρετικά σπάνιο, καθώς δεν κυκλοφόρησε στα περίπτερα, αλλά η διανομή του έγινε σε στενό συλλεκτικό κύκλο...

maska1.JPG

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατατοπιστικοτατος!!! :thanx2:

Κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις.... :eek:

Παντως και η ανατυπωση μια χαρα φαινεται στα δικα μου ματια. :thumbup:
 
stayros είπε:
Παντως και η ανατυπωση μια χαρα φαινεται στα δικα μου ματια. :thumbup:
Μια χαρά δε λες τίποτα!

Πολύ απλά, δεν υπήρχε πουθενά φωτογραφία του στο Internet, πριν κάνω παρουσίαση με αυτό στο greekcomics, μόλις χθες... ;)
 
Τωρα αν ζητησω παρουσιαση εδω.... #) ....θα με παρεις με τις πετρες..... :takethat:
 
stayros είπε:
Τωρα αν ζητησω παρουσιαση εδω.... #) ....θα με παρεις με τις πετρες..... :takethat:
Καθόλου βρε Σταύρο... Τι είναι αυτά που λες; :)

Απλά, δε θα ανοίξω καινούργιο thread, αφού υπάρχει ήδη αυτό. .. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να γράψω λίγα περισσότερα πραματάκια εδώ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάμε να δούμε λοιπόν, λίγα περισσότερα πραγματάκια για τη "Μάσκα":

Η "Μάσκα" ήταν μια αντιγραφή του Αμερικάνικου περιοδικού "Black Mask"...

Η πρώτη της εμφάνιση ήταν το 1935, με εκδότη τον Απόστολο Μαγγανάρη.

Ακολούθησαν ακόμα 4 περίοδοι:

Β' περίοδος: 1946-1950 (Α. Μαγγανάρης)


Γ' περίοδος: 1955-1958 (Θεοφανίδης - Μαγγανάρης)



Δ' περίοδος: 1963-1974 (Τζ. Κορίνης - Σ. Δαρεμας)



Ε' περίοδος: 1986 (Δ. Χανός)


Μεταξύ των ηρώων που πέρασαν από τις σελίδες της "Μάσκας", ήταν και οι: Ταρζάν, Ο Άγιος, Τομ Μιξ κ.α.

Άν και περνούσε θετικά μηνύματα για τους νέους, υπήρξε εποχή που ο αναγνώστης του περιοδικού θεωρούνταν "περιθωριακός"...

Το 1947, μπήκε ένθετο στη μάσκα το περιοδικό "Μασκούλα", το οποίο το 1958, έγινε αυτόνομη έκδοση.

Ακολουθεί το εξώφυλλο του 5ου τεύχους, της Δ' Περιόδου, ειδικά για το retromaniax:

attachment.php
 
Δεν εχω λογια.... :sealed:

Ευχαριστω πολυ για την παρουσαση!!! :thanx2: :thanx2:

DINO είπε:
Ακολουθεί το εξώφυλλο του 5ου τεύχους, της Δ' Περιόδου, ειδικά για το retromaniax:

attachment.php
Τι θελει να πει ο ποιητης ......οτι ειμαστε οι "Οι τελευταιοι " ????.... :precry: :precry2:......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να'σαι καλά Σταύρο! :)

stayros είπε:
Τι θελει να πει ο ποιητης ......οτι ειμαστε οι "Οι τελευταιοι " ????.... :precry: :precry2:......
Θέλει να πει, ότι το εξώφυλλο που ανέβασα, δεν έχει ανέβει αλλού (τουλάχιστον από μένα)... ;)

Είναι , κατά κάποιο τρόπο, "αποκλειστικό"... :D
 
Τρεις Μασκουλες Δραχμες 1.50 εκαστο τελη 50 και ευρω 2.50 τελη του 16.



10.JPG
 
Ωραιότατες! :thumbup:

Έγινες κι εσύ της παραλογοτεχνίας ή ήσουν ανέκαθεν; :D
 
Thanks Dino,τελευταια απεκτηθεν ενδιαφερον η παραλογοτεχνια αν και την παρακολουθησα καιρο,lol.
 
Στους Κληρονομους του 1964 στην νεα καθαρη κοπια της ταινιας φαινεται οτι διαβαζει Μασκα.

Capture.JPG
 
Να προσφέρω κι εγώ κάποια εξώφυλλα από τη ΜΑΣΚΑ της Γ περιόδου του 1955 από την προσωπική μου συλλογή , η οποία είναι αρκετά πλούσια σε ΜΑΣΚΕΣ και όχι μόνο. Είναι από τα τεύχη 142 , 143 , 144 , 145 που είναι και από τα τελευταία της περιόδου αφού το τελευταίο τεύχος ήταν το Νο 147. Ενδιαφέρον έχουν τα εξώφυλλα που ήταν λιθογραφημένα δίνοντας ένα μοναδικό καλλιτεχνικό αποτέλεσμα που λείπει στα εξώφυλλα των εντύπων που κυκλοφορούν στις μέρες μας. Επίσης κάποιες φορές απίθανοι ήταν και οι τίτλοι των ιστοριών όπως στο τεύχος 142 "Ο νεκρός μίλησε". Ακόμα πιο απίθανους τίτλους είχαν οι ΜΑΣΚΕΣ της Δ περιόδου όπως " Ο θάνατος υποκλίνεται" , "Τ' άστρα δείχνουν θάνατο" , Θα χαρώ άμα πεθάνεις" , "Θα τραγουδώ στην κηδεία σου" , "Ο θάνατος έχει τρεις ζωές" κ.α. .Οι υποθέσεις ήταν κυρίως αστυνομικές , αλλά και καουμπόικες , εμφανίζονταν όμως κάποιες φορές ο Ταρζάν , ο Ζορρό , μέχρι και διαστημικές ιστορίες υπήρχαν με τον Φλας Γκόρντον !
 

Συνημμένα

  • 142 LOW.jpg
    142 LOW.jpg
    69,9 KB · Προβολές: 7
  • 143 LOW.jpg
    143 LOW.jpg
    87 KB · Προβολές: 7
  • 144 LOW.jpg
    144 LOW.jpg
    76,9 KB · Προβολές: 7
  • 145 LOW.jpg
    145 LOW.jpg
    77,7 KB · Προβολές: 7
Πίσω
Μπλουζα