[ΜΒ] Πολιορκία (~1993)

fraoulitsa

Banned
Joined
13 Μάρ 2007
Μηνύματα
735
Αντιδράσεις
3
Kαλησπέρα!! Σε μία από τις αναζητήσεις μου αυτές τις μέρες σε παλιά παιχνιδοπωλεία, εντόπισα το επιτραπέζιο ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ (Δράση και περιπέτεια στο απόρθητο οχυρό), από την ΜΒ Games. Στο πίσω μέρος του κουτιού γράφει ότι είναι του 1993 και διανέμεται από τη Hasbro. Φαντάστηκα πως, επειδή μοιάζει με το "Κάστρα και Πολιορκητές" (τουλάχιστον σε εμένα που είμαι άσχετη έτσι φαίνεται) θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε μαζί... Οπότε, έρχομαι να ρωτήσω τις απορίες μου στους ειδικούς επί του θέματος... Γνωρίζετε κάτι παραπάνω για το παιχνίδι αυτό; Υπήρξε στα χρόνια του επιτυχημένο ή όχι; Σήμερα είναι περιζήτητο -σπάνιο; Φυσικά, δεν σκοπεύω να το κρατήσω, θα το δώσω σε ένα ρετροφιλαράκι που είναι μεγάλος φαν των "Κάστρων" (μπας και επιστρέψει στο φόρουμ, χιχιχιχι :p ), αλλά πριν από αυτό είπα να το βάλω κι εδώ...

Αυτά! Επισυνάπτω φωτογραφίες από το κουτί, τα περιεχόμενα και τις οδηγίες του παιχνιδιού.

244035-500x333.jpg


860410-500x354.jpg


424790-500x375.jpg


[edit] Dead pic [edit]

πηγή εικόνων: Vintage Toys
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πω πω με αυτο μεγαλωσα εγω!!!! :cry:
 
Ω!!!Αυτό το επιτραπέζιο το είχα κι εγώ!Απ' ο,τι είχα ακούσει από έναν οικογενειακό φίλο ο οποίος είχε κατάστημα παιχνιδιών τον καιρό που το αγόρασα,το 2001 δηλαδή,ήταν πολύ πετυχημένο σε πωλήσεις τουλάχιστον στην περιοχή της Καβάλας απ' όπου και το αγόρασα.Σημειωτέο ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι,κατα τη γνώμη μου τουλάχιστον,μπορεί να παιχτεί όχι μονο σαν επιτραπέζιο αλλά και σαν κανονικό παιχνίδι με στρατιωτάκια!
 
Όσα ευχαριστώ και να σου πω Φραουλίτσα είναι λίγα...!!!!!!!!!

Εννοείται ότι το έχω στήσει και παίζω μιας και δεν ανοίγω τα ΚΑΣΤΡΑ της Ελ Γκρεκο..!!!

Χίλια ευχαριστώ που με σκέφτηκες και μου το πήρες..!!! :)
 
Fraoulitsa, εδω θα βρεις μερικα στοιχεια για την Πολιορκια (η Siege) που υπαρχουν στο thread Καστρα και Πολιορκητες. Δεν ειχε ιδιαιτερη επιτυχια γενικως μιας και ηρθε στην εποχη που το hype με τα Καστρα ειχε περασει. Σπανιο δεν μπορεις να το πεις, αλλα οπως ολα τα παιχνιδια του τοτε, δεν ειναι για πεταμα σε καμια περιπτωση. Απλα εχει παντα το στιγμα της αντιγραφης απο τα Καστρα και Πολιορκητες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ το είχα αλλά έπαιζα υπερβολικά "ρεαλιστικά" και δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα όρθιο...
 
Makisime, το παιχνίδι αυτό ήταν ό,τι πρέπει, μιας και τα Κάστρα σου τα φυλάς ως κόρη οφθαλμού! :p

Phil_vr, σε ευχαριστώ πολύ για το link, θα το κοιτάξω! :)
 
[edit]ανάρτηση αγγελίας στο ανάλογο υποφόρουμ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κι εγω το ειχα και σε μια μετακομιση το αφησα στο παλιο σπιτι μαζι με αλλα πολλα τετοια
 
Πανω σε αυτο που ειπε και ο φιλτατος boomer χθες εδω... 





boomer είπε:
Τελικά παιδιά αυτό που κατάλαβα είναι πως όσο και να κυνηγάμε να βρούμε κάποια ρετρό πράγματα,
αν είναι θα μας βρουν αυτά από μόνα τους!! :)


...να συμπληρωσω μονο,το οτι πρεπει να βρεθεις στο σωστο μερος την καταλληλη ωρα! ;)

Κατι τετοιο λοιπον, με βρηκε και σημερα το πρωι που πηγα στο Αιγαλεω να δωσω μερικα βιογραφικα.

Σε καποιο στενο πισω απο το γηπεδο του Αιγαλεω,εξω απο καδο ανακυκλωσης,με περιμενε καρτερικα

μια τεραστια σακουλα γνωστου πολυκαταστηματος - γιατι παιχνιδαδικο πλεον δεν το λες - την οποια στην αρχη δεν εδωσα σημασια.

Προσπερνοντας την ομως και με την ακρη του ματιου ειδα ενα πολυ γνωριμο κουτι.

Ομως πως θα γινει να δω περιεχομενο χωρις να με παρουν χαμπαρι απο τα γυρω μαγαζια και σπιτια?:what:

Ηταν και η ωρα τετοια που ειχε κινηση....Χμμμ... :wait2: ....Κατι πρεπει να σκαρφιστω.....

Ε και τοτε εντελως τυχαια,μου "επεσε" ακριβως μπροστα απο την σακουλα ο φακελος με τα βιογραφικα!!!!

Σκυβω να μαζεψω τον "πεσμενο" φακελο και με μια ταχα μου αγαρμπη κινηση...

...ανοιγω την σακουλα και ερχεται το καψιμο.....:burn::burn:

Μια Πολιορκια στο κουτι της!!!!!!!! 

Μαζευω φακελο και σακουλα και γινομαι καπνος....roadrunner8.gif

Για τα βιογραφικα....ουτε λογος.... :D

Και οριστε το ευρημα.....

Το κουτι (μπροστινη οψη)

110887.jpg

Πισω οψη

110889.jpg

Ηθελα να ξερα ποιος βαρβαρος εβαλε ταινια και χαλασε την φωτο..... :rant:

Για να καταλαβετε το μεγεθος του κουτιου,

οριστε μια συγκριτικη με το avatar μου... ;)

110888.jpg

Το περιεχομενο

110890.jpg

Αυτο ομως που παρατηρησα κατα το καθαρισμα, ειναι οτι το πλαστικο δεν ειναι και της καλυτερης ποιοτητας.

Προσεξα οτι τα κομματια γραφουν "Made in China"!!!! :eek:

Ομολογω οτι δεν το περιμενα αυτο,ειδικα απο την ΜΒ που δεν μας εχει συνηθισει σε τετοια

και ειδικα σε μια χρονικη στιγμη (1993) ωπου τα επιτραπεζια της ηταν ακομα στα φορτε τους.

Αυτα! ;)

Περισσοτερες λεπτομερειες και φωτο αυριο. ;)

Μαλλον θα πρεπει να πηγαινω συχνοτερα να μοιραζω βιογραφικα..... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω ρε Σταυρο τι μου θυμησες τωρα...

Βλεπω εχει και αρκετες μπαλιτσες! Αυτες χανοντουσαν στο πι και φι.

Εγω μετα ειχα βαλει τα "διαμαντια" απο τον κρυσταλινο κοσμο ως πυρομαχικα! χαχαχαχα

Καλοριζικο!!! και παντα τετοια!
 
Η παροιμία, "'Οποιος κάθεται μαργώνει κι όποιος περπατεί μαζώνει" βγήκε για σας παιδιά (Σταυρο & Boomer) μου φαίνεται! :D Καλορίζικο Σταύρο και θέλουμε κι ένα βίντεο το πως παίζεται!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Πω ρε Σταυρο τι μου θυμησες τωρα...Βλεπω εχει και αρκετες μπαλιτσες! Αυτες χανοντουσαν στο πι και φι.

Εγω μετα ειχα βαλει τα "διαμαντια" απο τον κρυσταλινο κοσμο ως πυρομαχικα! χαχαχαχα

Καλοριζικο!!! και παντα τετοια!
Να 'σαι καλα Γιαννη, σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι! :thanx2:

Τωρα οσο για τα πυρομαχικα που αναφερεις....μαλλον πρεπει να εχει ελλειψη....δεν τα βλεπω μπολικα!!! :xm:

Θα το δω αυριο και θα σου πω. ;)

johnny19818 είπε:
Η παροιμία, "'Οποιος κάθεται μαργώνει κι όποιος περπατεί μαζώνει" βγήκε για σας παιδιά (Σταυρο & Boomer) μου φαίνεται! :D
Να και κατι που εμαθα.... :) ...ομολογω οτι δεν την ηξερα!!!

johnny19818 είπε:
Καλορίζικο Σταύρο και θέλουμε κι ένα βίντεο το πως παίζεται!
Σε ευχαριστω Γιαννη!!! :thanx2:

Κοιτα,για βιντεακι χλωμο.... :precry: ...διπλο παιχνιδι με ενα ατομο,κομματακι δυσκολο!!!:what: :wait2:

Αν βολευεσαι ομως με μπολικες φωτο....αυτο γινεται! ;)
 
Ότι έχεις ευχαρίστηση :)
 
Ωραίο εύρημα!!! Δεν ξεχνιούνται έτσι εύκολα αυτά!


και η διαφήμιση για το αγαπημένο μας επιτραπέζιο (1994)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αντεπίθεση έγινε σήμερα από το Σταύρο και μάλιστα σκοράροντας με ανάποδο ψαλίδι!!! :bow:

Χαίρομαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα μπας και μου φύγει η ρετσινιά του.......φάρδους και πάει σε άλλον!! :tongue:

Καλορίζικο και καλόπαιχτο φίλε, αν μπορείς ανέβασε και περισσότερες φώτο με τα περιεχόμενα!

Οσο αφορά την ποιότητα κατασκευής πιστεύω πως η ΜΒ μερίμνησε να μην πάει η τιμή στα ύψη!! Ηταν που ήταν πανάκριβο!! Κάπου κοντά στις 13.000 δρχ κόστιζε!!
 
johnny19818 είπε:
...θέλουμε κι ένα βίντεο το πως παίζεται!

BETTY BOOP είπε:

"Καθαρισε" το Χριστινακι για αυτο!!!! :D

boomer είπε:
Η αντεπίθεση έγινε σήμερα από το Σταύρο και μάλιστα σκοράροντας με ανάποδο ψαλίδι!!! :bow:

Τετοιες γκολαρες μονο το



Να 'σαι καλα φιλτατε!!! :thanx2:

Φωτο αυριο,υπομονη.... ;)

Εκανε 13.000δρχ. με τις κινεζιες μεσα?????!!!!!!! :eek:

Δηλαδη αν ηταν πιο καλη η ποιοτητα ποσο θα κοστιζε....κανα 30χιλιαρο?????!!!!!!:burn:
 
Ολα τα παιχνίδια από επώνυμες εταιρίες, με κύριο υλικό κατασκευής το πλαστικό, ήταν πανάκριβα εκείνη την εποχή. Πόσο μάλλον αν είχαν και μεγάλο μέγεθος!! Ο θρύλος του Ζαγκορ για παράδειγμα σαν παιχνίδι δεν συγκρίνετε με το heroquest κι όμως ήταν αρκετά πιο ακριβό λόγο κόστους κατασκευής!! Τα ξέρεις αυτά!! Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με την πολιορκία και το dragon game system!! Ακόμη και στη γαλέρα φάντασμα αν το πλοίο ήταν χάρτινο ή αν ήταν σχεδιασμένο πάνω στο ταμπλό δε θα άλλαζε κάτι στους κανόνες!! Δε θα ήταν όμως τόσο ''πιασάρικο'' και θα έπεφτε στον ανταγωνισμό με τα άλλα τις εποχής!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάνω που ξεκρέμασα την οθόνη από το ταβάνι.... Πάω να την ξαναβάλω....

Απώλειες έχει το κουτί ή όλα κομπλέ?
 
Σωστος!!! :thumbup:

Αλλα που εκανε εντυπωση μολις το ειδα....αφου στην αρχη,

νομιζα οτι ειναι αλλο παιχνιδι και απο λαθος βρεθηκε στο κουτι της Πολιορκιας!!! :eek:

Αλλα κοιτωντας τις οδηγιες ειδα οτι τα κομματια ταιριαζουν. :)

Παντως την ειχαν καταλαβει απο τοτε την δουλεια οι Κινεζοι! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα