[ΜΒ] Ask Zandar / Ρωτά το Μέντιουμ (1992) : Αναζήτηση παλιού μαγικού παιχνιδιού!

ΑιμιλίαΤ.

RetroN00b
Joined
31 Δεκ 2011
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
1
Γεια σας,γεια σας!!!Θα ηθελα να προβληματιστειτε μαζι μου κ να μου πειτε αν ξερει κανεις ενα παλιοοο επιτραπεζιο παιχνιδακι πολυ σπουκι[για τα χρονικα του :sealed: ].Ηταν λοιπον μια γυαλα με εναν μαγο μεσα που περναγες κατι καρτες απο πανω του κ αυτος σου ελεγε διαφορες απαντησεις..Ενθυμειστε τιποτα??
 
ΑιμιλίαΤ. είπε:
Γεια σας,γεια σας!!!Θα ηθελα να προβληματιστειτε μαζι μου κ να μου πειτε αν ξερει κανεις ενα παλιοοο επιτραπεζιο παιχνιδακι πολυ σπουκι[για τα χρονικα του :sealed: ].Ηταν λοιπον μια γυαλα με εναν μαγο μεσα που περναγες κατι καρτες απο πανω του κ αυτος σου ελεγε διαφορες απαντησεις..Ενθυμειστε τιποτα??
Μαλλον πρεπει να λες αυτο εδω...http://www.amazon.com/Wake-Wizard-Game-Enchanted-Talking/dp/B002KU4AFY
 
stayros είπε:
Μαλλον πρεπει να λες αυτο εδω...http://www.amazon.com/Wake-Wizard-Game-Enchanted-Talking/dp/B002KU4AFY

Μμμ..περιπου ναι....ηταν μια στρογγυλη πιστα ας πουμε,με κατι διαμαντακια κ διαφορες καρτες με ερωτησεις..θυμασαι πως λεγοταν στα ελληνικα??
 
ΑιμιλίαΤ. είπε:
Μμμ..περιπου ναι....ηταν μια στρογγυλη πιστα ας πουμε,με κατι διαμαντακια κ διαφορες καρτες με ερωτησεις..θυμασαι πως λεγοταν στα ελληνικα??
:wait2: ...διαμαντια,καρτες,ερωτησεις,μαγοι...κατι παει να μου πει αλλα...αλλα! Θυμασαι περιπου ποτε βγηκε? 80s-90s?
 
ΑιμιλίαΤ. είπε:
Μμμμ...πρεπει να ηταν αρχες 90s
Πρεπει να λες αυτο εδω...σιγουρα!!! :D

Ask Zandar board game.jpg

Ask Zandar.jpg

Και η ελληνικη εκδοση.... ;)

attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτο: ebay
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑιμιλίαΤ. είπε:
Ναιιι!!!! Αυτοοο!!!!! :D :D !!!Λες να υπαρχει πουθενα??
Τιποτα δεν αποκλειεται.Με λιγο ψαξιμο και λιγη τυχη ολο και καπου μπορεις να το βρεις.
 
Nαι το ειχαμε και εμεις αυτο!! Το μονο που εχω τωρα ειναι η σφαιρα με τον μαγο λειτουργει ακομα!

Και λεει κατι πετυχημενα μερικες φορες που τρελαινεσαι στο γελιο!!!:biglaugh:

Σαν παιχνιδι γενικα με καρτες και τετοια δεν πρεπει να παιξαμε ποτε μονο με τα λεγομενα του μαγου ασχολιομασταν και γελαγαμε!!!Ειδικα και τα εφφε ηχου που εκανε λες και επικοινωνουσες "με αλλη διασταση'' ηταν!!!
 
Πωωωω... τι μου θυμήσατε τώρα...

Το επιτραπέζιο νομίζω λεγόταν "Ρώτα το μάγο" και ήταν για κορίτσια. Δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς χρονολογία που βγήκε, κάπου μέσα δεκαετίας του 1990, αλλά μπορώ να θυμηθώ το εξής. Όταν είχα δει τη διαφήμιση είχα εντυπωσιαστεί με το γεγονός ότι μια σφαίρα και ένας μάγος σου έλεγαν το μέλλον. Ζήτημα να ήμουν 5-6 χρονών όταν βγήκε (πρέπει να ήταν τη χριστουγεννιάτικη περίοδο του 1995), οπότε είχα ψαρώσει άγρια. Με τα πολλά, όταν η μητέρα μου με ρώτησε τι δώρο να μου φέρει ο Άγιος Βασίλης (ώστε να το πει στη νονά μου και να μου το πάρει :p ) της είπα αυτό. Η μητέρα μου και η νονά μου δεν είχαν ιδέα σχετικά με το επιτραπέζιο. Μετά από λίγες μέρες με πιάνει η μητέρα μου και μου λέει ότι ο Άγιος Βασίλης δε βρήκε το δώρο που ήθελα, ότι το παιχνίδι είχε εξαντληθεί και δεν υπήρχε πουθενά και της είπε να ζητήσω κάτι άλλο. Προφανώς όταν πήγε η νονά μου να πάρει το παιχνίδι θα διαπίστωσε ότι είναι για κορίτσια, ή όντως είχε κάνει τόση θραύση που εξαντλήθηκε. Αν όντως ήταν τα Χριστούγεννα του 1995, είχα ζητήσει την Απαγορευμένη Γέφυρα αντ' αυτού, πάλι επηρεασμένος από ένα συμμαθητή μου στο νηπιαγωγείο που θα την έπαιρνε ως δώρο. Για χρόνια πίστευα πως πράγματι δε βρήκε το δώρο η νονά μου. Όταν όμως βρήκα το παιχνίδι σε σπίτι κοριτσιού μερικά χρόνια μετά και διαπίστωσα το κοινό στο οποίο προσανατολιζόταν το παιχνίδι, από τη μια ένοιωσα άσχημα που επηρεάστηκα τόσο από μια διαφήμιση χωρίς να προσέξω αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια, από την άλλη χάρηκα που αντί για το παιχνίδι πήρα κάτι πιο αγορίστικο. Πάντως η επιθυμία να παίξω έστω και μια φορά το παιχνίδι δε μου χε φύγει.
 
argy είπε:
Nαι το ειχαμε και εμεις αυτο!! Το μονο που εχω τωρα ειναι η σφαιρα με τον μαγο λειτουργει ακομα!
Κ μενα αυτο εχει απομεινει!!!ειχε πλακα!!!Θυμαμαι κλειναμε τα φωτα με την αδερφη μου κ παιζαμε!!!ηταν συγκλονιστικο!!! :p
 
Θυμάμαι το παιχνίδι, κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 90, δεν το είχα αγοράσει αλλά μου φαινόταν...μαγικό το ότι ακουγόταν η φωνή του μάγου στο επιτραπέζιο. Κάπου είχα δει και την τηλεοπτική διαφήμιση στο αντίστοιχο θέμα.
 
Βρεθηκε και η Ελληνικη εκδοση της ΜΒ.... :D


Ρωτα το Μεντιουμ 1992...


attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτο: ebay
 
Η διαφήμιση του παιχνιδιού ''Ρώτα το μέντιουμ''

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑιμιλίαΤ. είπε:
Γεια σας,γεια σας!!!Θα ηθελα να προβληματιστειτε μαζι μου κ να μου πειτε αν ξερει κανεις ενα παλιοοο επιτραπεζιο παιχνιδακι πολυ σπουκι[για τα χρονικα του :sealed: ].Ηταν λοιπον μια γυαλα με εναν μαγο μεσα που περναγες κατι καρτες απο πανω του κ αυτος σου ελεγε διαφορες απαντησεις..Ενθυμειστε τιποτα??
δεν βρίσκω spooky το παιχνίδι απλά είχε μια δόση...μαγείας!!!
 
Πίσω
Μπλουζα