[ΜΕΛΟ] Κάρτες Ντίσνεϋ

Lord_Makro

RetroMaNiaC
Joined
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
642
Αντιδράσεις
206
Σας είχα υποσχεθεί από καιρό ένα θέμα για αυτές τις όμορφες και δημοφιλείς κάρτες που βρίσκαμε στη σοκολάτα ΜΕΛΟ...

Συνολικά το σετ αποτελούνταν από 60 διαφορετικές κάρτες - πρέπει να έφαγα πολλές σοκολάτες :) :) για να φτάσω να τις έχω σχεδόν συμπληρωμένες (μου λείπουν μόνο δύο) - και περιείχαν ήρωες από τον κόσμο του Ντίσνεϋ. Οι φιγούρες δεν προέρχονταν μόνο από τις γνωστές μας πάπιες ή την παρέα του Μίκυ Μάους αλλά γενικά και από ταινίες της εταιρίας όπως Χιονάτη, Πινόκιο κ.α.

Αρκετές από τις κάρτες έδειχναν τους ήρωες με στολές από διάφορες παλιότερες εποχές και χώρες.

Ορίστε μια γενική φωτογραφία και ένα σκανάρισμα από τις 3 πρώτες κάρτες...

ΜΕΛΟ Disney 1 Lord Makro.jpg

ΜΕΛΟ Disney 2 Lord Makro.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιες!!!!σ ευχαριστουμε πολυ που τις μοιραζεσαι μαζι μας :) )

περιμενουμε και τις υπολοιπες φωτογραφιες,οποτε μπορεσεις :)
 
να βγω (λίγο μόνο) εκτός θέματος???υπήρχαν και στα 90ς παρόμοιες κάρτες της Ντίσνευ μέσα σε σοκολάτες???
 
dimitri10b είπε:
να βγω (λίγο μόνο) εκτός θέματος???υπήρχαν και στα 90ς παρόμοιες κάρτες της Ντίσνευ μέσα σε σοκολάτες???
μηπως εννοεις αυτες που φαινονται στη διαφημιση ;

 
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!ευχαριστώ πάρα πολύ!!!αυτές ακριβώς εννοούσα!!!αυτές μάζευα όταν ήμουν μικρός!!!έχω ακόμα μια με το Μίκυ που ποτίζει!!!
 
Lord εγραψες παλι!
 
Εντοπισα καπακωμενη στην φωτο σου και την μοναδικη δικια μου που ειχα βαλει στο Σοκολάτες Μέλο - Ντίσνεϋ, επιβεβαιωθηκε η προελευση της, lol.

Περιμενουμε να τις δουμε και απλωμενες!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα μια απορία αν τις πρόλαβα! :)

Τελικά πρόλαβα σοκολάτες και κάρτες! Κάποτε είχα σίγουρα το νο 36. - Dewy! :)

Τι πανέμορφη συλλογή! Ευχαριστούμε πολύ που τη διαφύλαξες και τη μοιράστηκες μαζί μας! :)
 
Χαίρομαι πολύ που σας αρέσουν... :)

Φίλε Aardvark το εντόπισες αμέσως βλέπω το νο. 14 χαχα!

ΜΕΛΟ Disney 3 Lord Makro.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι πανέμορφες!

Ευχαριστούμε πολύ!

Πότε περίπου κυκλοφόρησαν; Δυστυχώς δεν τις θυμάμαι...
 
Να προσθεσω και γω μια φωτο με 5 καρτες απο την περιοδο 1968-δεκαετια 70. Ειναι οι μεγαλου σχηματος καρτες. Κυκλοφορησαν τοτε και μεσαιου και μικρου σχηματος. Αν θελησει καποιος μπορω να ανεβασω πολλες ακομη εικονες και καρτων και του περιτυλιγματος της σοκολατας.

ΜΕΛΟ Disney 3  ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευπαλίνος είπε:
Αν θελησει καποιος μπορω να ανεβασω πολλες ακομη εικονες και καρτων και του περιτυλιγματος της σοκολατας.
Εννοείται οτι θέλουμε φωτογραφία του περιτυλίγματος και κανα 2 ακόμα φωτογραφίες καρτών.
 
ειναι πολυ ομορφες και αυτες οι καρτες!!!!! ο,τι εχεις ευχαριστηση να φωτογραφησεις και να μοιραστεις μαζι μας θα το δεχτουμε με χαρα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Ευπαλίνε για τις παλιές καρτούλες! :)

Αυτές που έβαλα στην αρχή αφορούν την περίοδο της δεκαετίας του '80 (αρχές προς μέσα). Είχαν κυκλοφορήσει και στη δεκαετία του '70 σε λίγο πιο μακρόστενο σχήμα (οι ίδιες περίπου κάρτες με τις μεταγενέστερες).
 
Lord_Makro είπε:
Μπράβο Ευπαλίνε για τις παλιές καρτούλες! :) Αυτές που έβαλα στην αρχή αφορούν την περίοδο της δεκαετίας του '80 (αρχές προς μέσα). Είχαν κυκλοφορήσει και στη δεκαετία του '70 σε λίγο πιο μακρόστενο σχήμα (οι ίδιες περίπου κάρτες με τις μεταγενέστερες).
Αγαπητε Lord_Makro δεν ασχολουμουν πια με συλλογη καρτων οταν κυκλοφορησαν οι δικες σου, οποτε ηταν μια ευχαριστη εκπληξη που τις ανεβασες και μας ενημερωσες.
 
πολυ ωραιες οι φωτο

περιμενουμε φωτογραφιες απο τα περιτυλιγματα
 
Προσθετω μια φωτο ακομη με χαρτακια Ντισνευ:

ΜΕΛΟ Disney 2  ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε πολυ Ευπαλινος!!!!!!ειναι πολυ ομορφες!!!!!!!!!!ειναι της δεκαετιας του '70;

περιμενουμε και τα περιτυλιγματα της σοκολατας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ Ευπαλινος!!!!!!ειναι πολυ ομορφες!!!!!!!!!!ειναι της δεκαετιας του '70;περιμενουμε και τα περιτυλιγματα της σοκολατας
Χαίρομαι που κάποιοι βρήκατε ενδιαφέρουσες τις καρτες, λυπαμαι που η ποιοτητα της φωτογραφιας δεν ειναι η κλυτερη. Ειναι οντως δεκαετια 70. Το περιτυλιγμα θα το ανεβασω απο περιοδικο, δεν ξερω αν το εχει αυθεντικο καποιος. Το εχει μακρινος φιλος αλλα δεν εχει εξοικειωση με διαδικτυο για να μου το σκαναρει. Ελπιζω οταν βρεθουμε να μου το φερει.
 
ΜΕΛΟ Disney krios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα