[ΜΙΚΑ] Επιτραπέζιο Μονοκράτορας

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
Εταιρεία: ΜΙΚΑ


Παιχνίδι: Μονοκράτορας



Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/1234


Είδος:
Επιτραπέζιο


Έτος:
1992


Αριθμός παικτών:
2-4

attachment.php


Ο "Μονοκράτορας" είναι δημιουργία του Δ. Καραβία, ο οποίος μαζί με τον Κ. Μισαϊλίδη είχαν ιδρύσει την εταιρία ΜΙΚΑ (από τα αρχικά των επωνύμων τους), το 1978.

Το παιχνίδι φαίνεται πως είναι κατά 99% παρόμοιο με το παιχνίδι DungeonQuest που είχε κυκλοφορήσει το 1985.

Επίσης ο Δ. Καραβίας έχει επιμεληθεί και το artwork της συσκευασίας...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Για περισσότερες πληροφορίες τσεκάρετε το BoardGameGeek...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο εύρημα!!!

Αλλο ένα διαμαντάκι στη συλλογή μας!
 
Absolutely perfect!!!!!!! :bow: :bow: :bow:

Κοιτα να δεις τι εκρυβε η Αμφι......Εεεεε....η Ρετροπολη!!!!!!! :eek:

Να σου πω....ποτε ξεκιναν οι επομενες ανασκαφες.....:biglaugh:



Αυτη την φορα θα σκαψω εγω..... :p
 
BETTY BOOP είπε:
Ωραίο εύρημα!!!
Αλλο ένα διαμαντάκι στη συλλογή μας!
That's what retromaniax is all about! :thumbup:

Να'σαι καλά BETTY BOOP... :)

stayros είπε:
Absolutely perfect!!!!!!! :bow: :bow: :bow:


Κοιτα να δεις τι εκρυβε η Αμφι......Εεεεε....η Ρετροπολη!!!!!!! :eek:

Να σου πω....ποτε ξεκιναν οι επομενες ανασκαφες.....:biglaugh:



Αυτη την φορα θα σκαψω εγω..... :p
Εσύ θα πάρεις τα ευρήματα και θα τρέχεις! :supergrin:

(Κι εγώ το ίδιο θα'κανα)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1000 ευχαριστώ φίλε DINO για την παρουσίαση σου στο ΜΟΝΟΚΡΑΤΟΡΑ την κορυφαία κυκλοφορία της ΜΙΚΑ και συνάμα την ελληνική απάντηση στις διεθνής ''υπερπαραγωγές'' των μεγάλων εταιριών!! Ενα παιχνίδι που καθ όλη τη διάρκεια του προχωράς βήμα βήμα στο σκοτάδι και δεν ξέρεις τι μπορεί να σε περιμένει!! Θανάσιμες παγίδες, τέρατα αλλά και θησαυροί μπορεί να βρίσκονται δίπλα σου και να περιμένουν την επόμενη κίνηση σου!! Ακρως συναρπαστικό και εθιστικό!! Το παιχνίδι (αν και δεν αναφέρετε στους κανόνες) μπορεί να παιχτεί ακόμη και solo όπως γίνετε στο το dungeonQuest. Τα μόνα παράπονα που έχω αφορούν τις κάρτες και τις μινιατούρες, οι οποίες θα μπορούσαν να είναι και καλύτερης ποιότητας!! Να προσθέσω ακόμη ο,τι η αρχική του τιμή ήταν στις 7.000 δρχ και κατέκτησε τον ''τίτλο'' του πιο ακριβού παιχνιδιού της ΜΙΚΑ. (ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ απ όσο θυμάμαι κόστιζε περίπου 5.500)

Ελπίζω να καταφέρω να το εντάξω στη συλλογή μου και να βρεθεί επίσης η τηλεοπτική διαφήμιση του!!

DINO μετά την ανασκαφή σου αυτή, θα ανέβεις σίγουρα πολλά level !!! χαχαχχαχαχα
 
Ευχαριστούμε για την άμεση παρουσίαση του παιχνιδιού Dino :flower:

boomer για τις φιγούρες που λες εγώ στη θέση σου θα τις έκανα ένα καλούπι και θα τις έφτιαχνα από κράμα ορείχαλκου :)
 
χαχαχαχα υπερβολές Kambia!!! Εξάλλου απ θέμα μινιατούρας βρίσκουμε στο εμπόριο πλέον τα πάντα!! Επίσης στις κάρτες του ΜΟΝΟΚΡΑΤΟΡΑ καλό θα ήταν να μπουν και προστατευτικές θήκες γιατί φθείρονται!!
 
DINO είπε:


Φλασια Καψιμο mode on :burn::burn::burn:

Μολις το παρατηρησα........ :eek:

Οι φιγουρες του ΜΟΝΟΚΡΑΤΟΡΑ ειναι..... TIMPO!!!!! :augenrollen::animeek::augenrollen::animeek:

Φλασια Καψιμο mode off :burn::burn::burn:
 
boomer είπε:
1000 ευχαριστώ φίλε DINO για την παρουσίαση σου στο ΜΟΝΟΚΡΑΤΟΡΑ την κορυφαία κυκλοφορία της ΜΙΚΑ και συνάμα την ελληνική απάντηση στις διεθνής ''υπερπαραγωγές'' των μεγάλων εταιριών!! Ενα παιχνίδι που καθ όλη τη διάρκεια του προχωράς βήμα βήμα στο σκοτάδι και δεν ξέρεις τι μπορεί να σε περιμένει!! Θανάσιμες παγίδες, τέρατα αλλά και θησαυροί μπορεί να βρίσκονται δίπλα σου και να περιμένουν την επόμενη κίνηση σου!! Ακρως συναρπαστικό και εθιστικό!! Το παιχνίδι (αν και δεν αναφέρετε στους κανόνες) μπορεί να παιχτεί ακόμη και solo όπως γίνετε στο το dungeonQuest. Τα μόνα παράπονα που έχω αφορούν τις κάρτες και τις μινιατούρες, οι οποίες θα μπορούσαν να είναι και καλύτερης ποιότητας!! Να προσθέσω ακόμη ο,τι η αρχική του τιμή ήταν στις 7.000 δρχ και κατέκτησε τον ''τίτλο'' του πιο ακριβού παιχνιδιού της ΜΙΚΑ. (ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ απ όσο θυμάμαι κόστιζε περίπου 5.500)Ελπίζω να καταφέρω να το εντάξω στη συλλογή μου και να βρεθεί επίσης η τηλεοπτική διαφήμιση του!!

DINO μετά την ανασκαφή σου αυτή, θα ανέβεις σίγουρα πολλά level !!! χαχαχχαχαχα
Να'σαι καλά αγαπητέ boomer! :)

Πολύ ενδιαφέρουσες και οι δικές σου πληροφορίες... Εύχομαι να το βρεις κι εσύ το παιχνιδάκι, γιατί αξίζει...

Καιρός ήταν να ανεβώ level... :D

Kambia είπε:
Ευχαριστούμε για την άμεση παρουσίαση του παιχνιδιού Dino :flower:
My pleasure! :)

stayros είπε:
Φλασια Καψιμο mode on :burn::burn::burn:
Μολις το παρατηρησα........ :eek:

Οι φιγουρες του ΜΟΝΟΚΡΑΤΟΡΑ ειναι..... TIMPO!!!!! :augenrollen::animeek::augenrollen::animeek:

Φλασια Καψιμο mode off :burn::burn::burn:
Μόλις κάηκα κι εγώ! :burn:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει η ΜΙΚΑ δεν ήταν εταιρία που κατασκεύαζε μινιατούρες οπότε έπρεπε να συνεργαστεί με κάποια άλλη!! Στη συγκεκριμένη περίπτωση λογικά θα χρησιμοποίησε στοκ της ΤΙΜΡΟ. Κι εφόσον πρόκειται γι αυτή ΤΙΜΡΟ ανακαλώ αυτά που είπα πριν για ποιότητα μινιατούρας!!! :biglaugh::biglaugh:
 
Τυχαια ανακαλυψη σε μια κωμοπολη :)

Με τη ζελατινα.....τη μιση βεβαια αλλα μετραει :cool:

P1160326.jpg
 
Ωραίος! :thumbup:

Είναι μαγικές αυτές οι ρετρο-ανακαλύψεις...
 
pardalotzatziki είπε:
Τυχαια ανακαλυψη σε μια κωμοπολη :) Με τη ζελατινα.....τη μιση βεβαια αλλα μετραει :cool:
Ο λαος απαιτει εξτρα φωτο του παιχνιδιου.....

attachment.php


....εκτος και αν εισαι "συναισθηματικα δεμενος" και δεν θελεις να το ανοιξεις! :p
 
pardalotzatziki είπε:
Τυχαια ανακαλυψη σε μια κωμοπολη :) Με τη ζελατινα.....τη μιση βεβαια αλλα μετραει :cool:
άσε τη ζελατίνα...το περιεχόμενο είναι πιο σημαντικό!
 
Τι εγινε με εκεινες τις φωτο....ακομα? :mad:

Να πηρε φως το φιλμ αραγε?:what:

Να ειδε τι εμφανισε ο φωτογραφος και να του ηρθε κολπος?:what:
 
Λύσαξες!!! :D

Τον έφαγες τον άνθρωπο... :animlaugh:

Μην τάξεις σε μικρό παιδί και σε Άγιο... Δεν ξέρω τι από τα δύο είσαι! :D

Παρδαλέ, βάλε φωτο να ησυχάσουμε...
 
Πίσω
Μπλουζα