Μάγια η Μέλισσα [Το κόμικ]

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.185
Παιδικό περιοδικό που κυκλοφόρησε το '80-'81, από την Oscar Press, με την αγαπημένη των παιδιών, από την τηλεόραση, "Μάγια η Μέλισσα".

Μαζί της στις περιπέτειες, ο Βίλλυ, ο Φίλλιπ η ακρίδα, η Κασσάνδρα, ο Πωλ το μυρμήγκι, ο Αννίβας η αράχνη και ο Κουρτ το σκαθάρι...

11797.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Κουρτ "πασχαλίτσας" δεν ήταν;;;

Πολύ μακρινή ανάμνηση το περιοδικό αυτό...
 
Η Πασχαλίτσα ήταν άλλος, του οποίου το όνομα δε μπορώ να το βρω στα τεύχη που έχω, δυστυχώς...
 
Nice find.....

Το θεμα ειναι οτι δεν θυμαμαι να το διαβαζα και αναρωτιεμαι γιατι αφου ημουν φαν της Mαγια και του Βιlly ακομα πιο πολυ. :(

Με φαγαν τα "παπια". :xm:
 
Τα ονόματα στο περιοδικό διέφεραν από εκείνα της τηλεόρασης.

Η αράχνη στην ΤΒ λεγόταν "΄Θέκλα" και "Κουρτ" το μυρμήγκι ::)

Άλλο ένα νοσταλγικό νημάτιο... :cool:
 
Τελικά πως έλεγαν την πασχαλίτσα;;;;;;;
 
Στη wikipedia πάντως δεν το γράφει...

Δείτε τους πρωταγωνιστές στο εσωτερικό του περιοδικού:
11820.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mερικες Μαγια προς τερψη του φιλοθεαμον κοινου!




attachment.php
 
Πολύ ωραία! :thumbup:

Πήρες σβάρνα τις δημοπρασίες πάλι; :D
 
Mπααα ελληνικες δημοπρασιες δεν πλησιαζω. :)
 
Από τα κόμικς που έχει αναρτήσει ο Aardvark είχε πέσει στα χέρια μου [κάπου το '82 / '83] το τεύχος με τον "Διαγωνισμό Μελοφαγίας" !!! Επρόκειτο για έναν διαγωνισμό όπου οι μέλισσες, αλλά και άλλα έντομα [νομίζω σφήκες], διαγωνίσθηκαν στο "ποιος θα φτιάξει το πιο νόστιμο μέλι" !!! Στο διαγωνισμό πήρε μέρος κι ο Βίλλυ, αλλά, καθώς ήταν τεμπέλαρος [κηφήνας γαρ], δεν μπήκε καν στον κόπο να πετάξει μέχρι τα λουλούδια για να μαζέψει γύρη για να φτιάξει το μέλι με το οποίο θα συμμετείχε !!! Έτσι, πήρε μέρος στο διαγωνισμό κάνοντας "μπαγαποντιά" !!! Στο τέλος, όμως, "την πάτησε" !!! Για περισσότερα ... διαβάστε το κόμικ ;) ;) ;) ....

Πάντως, η πολυαγαπημένη μας Μάγια Μέλισσα έχασε πολύ από την "τηλεοπτική μαγεία" της όταν μεταφέρθηκε στις σελίδες του κόμικ !!! Ίσως ... γι' αυτό η κόμικ εκδοχή της Μάγιας Μέλισσας δεν "έπιασε" και τόσο στην Ελλάδα και γι' αυτό δεν κυκλοφόρησαν πολλά τεύχη της [αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Πάντως, έτσι όπως το θυμάμαι, με βάση τα 1-2 τεύχη που είχαν πέσει στα χέρια μου, επρόκειτο για "μια χαρά κόμικ", πολύ - πολύ γλυκό [σαν το μέλι που έφτιαξε η Μάγια στον "διαγωνσισμό μελοφαγώματος" ... για το οποίο, όμως, να πληροφορήσω όσους θέλουν να μάθουν την εξέλιξη της ιστορίας, ότι ... τελικά δεν πήρε το πρώτο βραβείο :p :p:cool: .... ] .......
 
Ανακάλυψα σε μια ντουλάπα ένα τεύχος Μάγια η Μέλισσα! Δεν θυμόμουν καν ότι υπήρχε τέτοιο περιοδικό.

DSC_0730.jpg

DSC_0726.jpg

DSC_0727.jpg

DSC_0728.jpg
 
Το κόμικ της Μάγιας, είναι από τις πιο παλιές αναμνήσεις κόμικς που έχω...

Πολύ θα ήθελα να βρεθεί με κάποιο τρόπο ένα κιβώτιο σε κάποιο πατάρι μου και να είναι εκεί μέσα όλα αυτά που έχω χάσει...

Και να που είχε κυκλοφορήσει και "Σούπερ Μάγια η Μέλισσα"!!!

Αυτό δε θυμάμαι να είχε πέσει στα χέρια μου τότε...

super magia melissa.jpg

Επίσης, οι φωτογραφίες στο αρχικό post, πάπαλα, οπότε θα χρειαστεί να ξανα-ανέβουν... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο κομμάτι Dino,σπέσιαλ έκδοση που λέγαμε κάποτε, από τα λίγα απωθημένα που μου έχουν μείνει είναι να βρω ένα Γκραντε Τιραμολα που δεν είχα ποτέ.
 
Aardvark είπε:
Ωραίο κομμάτι Dino,σπέσιαλ έκδοση που λέγαμε κάποτε, από τα λίγα απωθημένα που μου έχουν μείνει είναι να βρω ένα Γκραντε Τιραμολα που δεν είχα ποτέ.
Ωπα! Δηλώσεις!!! :D

Είσαι σίγουρος οτι τα περισσότερα τα έχεις αποκτήσει; :)

Με τον αριθμό των Ελληνικών εκδόσεων (ειδικά στα '70s και '80s), δε μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος.

Το Γκράντε Τιραμόλα, είναι ευσεβής πόθος πολλών, όχι απλά να βρεθεί σε καλή τιμή, αλλά απλά να βρεθεί... :)
 
Απωθημενα μου εννοω αυτα που εχασα η αυτα που δεν μπορουσα να τα μαζεψω , τις υπολοιπες εκδοσεις απο τα 70-80ς αν πεσουν στον δρομο μου θα σκυψω να τις σηκωσω,χαχαχα.
 
Σε μία βόλτα που έκανα σε επαρχιακή πόλη της Γερμανίας είδα έξω από ένα σπίτι ένα χαρτόκουτο με βιβλία και μία επιγραφή "πάρτε ότι θέλετε". Έριξα μία ματιά και με έκπληξη είδα ένα παλιό βιβλίο του Waldemar Bonsels, δημιουργού της Μάγιας Μέλισσας με τίτλο: Die Biene Maja und ihre Abenteuer (Μάγια η Μέλισσα και οι περιπέτειές της). Φυσικά το πήρα (μαζί με ένα άλλο περιοδικό για κούκλες του 1938 που θα παρουσιάσω αργότερα).

Είναι η έκδοση 350-389 του έτους 1921 (η πρώτη έκδοση ήταν του 1912) και είναι τυπωμένο σε γοτθική γραφή. Το βιβλίο αποτελείται από 178 σελίδες και είναι διαρθρωμένο σε 17 κεφάλαια-περιπέτειες. Μέσα στο βιβλίο δεν έχει καθόλου εικονογράφιση, ενώ στο τέλος διαφημίζονται άλλα έργα του συγγραφέα.

Ενδεικτικές φωτογραφίες:

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg
 
Ωραίο εύρημα και σε σχετικά καλή κατάσταση για την ηλικία του.
 
Πίσω
Μπλουζα