Μάθε παιδί μου γράμματα (1981)

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Τρομερά γέλια κ τρομερός προβληματισμός βλέποντας αυτή τη ταινία!
 
* Μηηηηη.... τη Χρυσάνθη ! Μηηηηη... τη Χρυσάνθη ρεεεε !(Καλογερόπουλος)

* Εδώ σκοτώσανε τον Κανναβό...Εδώ σκοτώσανε τον Κανναβό...(Καλογερόπουλος)

* Έξι χρόνια στο δημοτικό, έξι χρόνια στο Γυμνάσιο....(Τσάκωνας)

Καυστική, σατυρική, χιουμοριστική, δραματική ....απολαυστική γενικώς.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ΣΓΟΥΡΟΜΑΛΗΣ ΒΛΕΠΕ ΤΣΑΚΟΝΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
 
  • Like
Reactions: PT8
Πολύ κάλη ταινία. Καλογερόπουλος και Τσάκωνας απίστευτοι
 
Γιατι ο βασιλης διαμαντοπουλος δεν ηταν καταπληκτικος?ηταν ολοι ενας κι ενας πολυ καλη ταινια που ταυτοχρονως σε κανει να σκεφτεις, και τα ζητηματα της παιδειας που εθεσαν τα παιδια στη δασκαλα ακομα παραμενουν αλυτα ζητηματα τοσα χρονια μετα.τοσο επικαιρη ακομα
 
Πράγματι μια από τις ελάχιστες ταινίες που θα έβλεπα πάλι άνετα. Θα μπορούσε να έχει γυριστεί σήμερα.
 
pooky(1) είπε:
Πράγματι μια από τις ελάχιστες ταινίες που θα έβλεπα πάλι άνετα. Θα μπορούσε να έχει γυριστεί σήμερα.
Ισως πλεον, με "αντιστροφο" σεναριο :)
 
Γλυκόπικρη ταινία με μηνύματα αλλά και χιούμορ!

Θυμάμαι τη σκηνή με τους Παππάδες, στην αρχή, που παίζανε γαϊδουροκαβαλαρία! Τρελό γέλιο!
 
mathe_paidi_mou_grammata.jpg


Την αλήθεια ρε! Την αλήθεια...
 
Εμένα με τρέλενε ο Διαμαντόπουλος που δεν μπορούσε να πιστέψει την μεγάλη αλλαγή στον μεγάλο γιο του που έφυγε σγουρομάλλης και γύρισε ...Τσάκωνας και για να τον τσεκάρει ότι είναι σίγουρα αυτός τον έκανε αιφνιδιαστικές ερωτήσεις του στυλ "πως λένε την θεία σου;" :biglaugh:

Άλλο ένα που στο δημοτικό είχε μείνει ένας μαθητής και όταν τον είπε ο δάσκαλος να πει το μάθημα διαμαρτυρήθηκε λέγοντας " Τι θα γίνει κύριε, όλο εμένα σηκώνετε για μάθημα" :biglaugh::biglaugh:
 
Μαθε παιδι μου γραμματα

efharisto para poly
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεχρι το 2012 να γραφεις "ευχαριστω" δεν προκειται να κατεβασεις - για τον απλουστατο λογο οτι δεν υπαρχει τιποτα για κατεβασμα εδω μεσα. Ειμαστε ενα φορουμ που συζηταμε για ταινιες και παιχνιδια και τηλεοραση των 80ς αλλα δεν εχουμε κατι αλλο - δεν ειμαστε Torrentαδικο ;)
 
Η θρυλικη ερωτηση του Διαμαντοπουλου προς τον Τσακωνα: πως την ελεγαν τη γιαγια σου?

Τσακωνας: Ελενη καλε πατερα, γιατι ρωτας? ή το αλλο το θρυλικο που σκυβει ο Τσακωνας και κοιταει ο πατερας του την φαλακρα του και αμεσως γυρναει απο την αλλη γιατι δεν μπορει να το χωνεψει!
 
παιδια ξερετε οτι η ταινια γυριστικε στην Στεμνιτσα (Ορεινη Αρκαδια)
 
Ρε παιδιά,τώρα το είδα,μιλάμε για ΤΡΟΜΕΡΟ εναρκτήριο post....! :p
 
Εξαιρετική και η Άννα Μαντζουράνη, η οποία δεν βρίσκεται πια κοντά μας.
 
Πίσω
Μπλουζα