Μάνα Είναι Μόνο Μία (MEGA)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Μάνα είναι μόνο μία (1993-94), MEGA


Πρεμιέρα: ? ?/2/1993



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μάνα_είναι_μόνο_μία

Κωμική σειρά του Μega με την μοναδική Μαίρη Χρονοπούλου.

Προβλήθηκε στις αρχές του 1993 σε 61 επεισόδια και αρκετές φορές σε επανάληψη ως το 2000 (νομίζω).

Το σενάριο ήταν του Νίκου Μουρατίδη και του Σπύρου Μεταλληνού και η παραγωγή του Studio ATA.

Eκτός της Μαίρης Χρονοπούλου που έκανε την....Μάνα φυσικά, στον ρόλο των 2 της παιδιων ο Λουκάς Ζήκος και η Ναταλία Δραγούμη (στην πρώτη της τηλεοπτική εμφάνιση). Η Μαρία Κανελλοπούλου στο ρόλο της Ντίνας (η υπηρέτρια που γλώσσα δεν έβαζε μέσα) και η κολλητή φίλη της Μαίρης η Λίλη (Ειρήνη Δόγανη)

Η σειρά αποτελούνταν από αυτοτελής ιστορίες με κεντρική βέβαια πρωταγωνίστρια την Μαίρη (μια Χήρα εργοστασιάρχη) χωρίς οικονομικά προβλήματα που ζει την καθημερινότητά της μαζί με την οικογένειά της αρνούμενη να δεχτεί ότι περνούν τα χρόνια.

Στο μικρό απόσπασμα που ακολουθεί διάφορες σκηνές από τα πρώτα επεισόδια της σειράς.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JzV_3iqqoqg]YouTube - MANA EINAI ΞΞΞΞ ΞΞΞ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή θα πρέπει να ήταν και η τελευταία της επαγγελματική παρουσία. Μακάρι να πάψει να ταλαιπωρείται αυτή η γυναίκα γιατί τράβηξε πολλά τα τελευταία χρόνια.
 
Αυτή η σειρά θυμάμαι, ήταν από τις αγαπημένες μου. Όχι ότι καταλάβαινα πολλά τριών ετών παιδί, αλλά μ άρεσε έτσι όπως κυλούσε! Θυμάμαι ότι ήθελα να παίζεται κάθε βράδυ. Πάντως ήταν όντως καλή για την εποχή της! Μακάρι να την ξαναδούμε! Εγώ την ψηφίζω και στην ψηφοφορία. Ευχαριστούμε Άλκη για πληροφορίες κτλ
 
Κατά τη γνώμη μου ήταν μια απλά καλή σειρά,αλλά κέρδιζε πολλούς πόντους με την παρουσία της μεγάλης Μαίρης Χρονοπούλου !

Πάντα μου άρεσε αυτή η γυναίκα,είχε ένα πολύ ιδιαίτερο στυλ...
 
manos426f είπε:
Κατά τη γνώμη μου ήταν μια απλά καλή σειρά,αλλά κέρδιζε πολλούς πόντους με την παρουσία της μεγάλης Μαίρης Χρονοπούλου !Πάντα μου άρεσε αυτή η γυναίκα,είχε ένα πολύ ιδιαίτερο στυλ...
Φυσικά η Μαίρη Χρονοπούλου ήταν στα φόρτε της και έτσι κέρδισε πολλούς πόντους η σειρά.

Πάντως ξαναβλέποντάς την μου έκανε εντύπωση η αναφορά με κάποια πράγματα όπως πχ στο μετρό της Αθήνας που δεν πίστευαν ότι θα γίνει ποτέ....αλλά τελικά είναι πλέον ένα γεγονός, και άλλες έτσι ρετρό λεπτομέρειες και καταστάσεις. Και μιλάμε για 16 χρόνια πριν
 
Η σειρα οταν προβληθηκε περασε ντουκου. Ηταν μια μετρια δουλεια ετσι κι αλλιως που απλα την ψιλοεσωζε η Χρονοπουλου. Ομως προσωπικα την θυμαμαι πολυ θετικα γιατι μου φερνει αναμνησεις μιας πολυ ευχαριστης εποχης.
 
καλή η σειρά αλλά μου την έσπαγαν διάφορα τραγουδοχορευτικά που εμφανίζονταν κατά καιρούς. Εντάξει η Χρονοπούλου έπαιξε σε πολλές ταινίες το 60, αλλά ήδη είχαν περάσει 25 χρόνια, θέλαμε να δούμε κάτι διαφορετικό, "όχι άλλο μπαλέτο Δαλιανίδη!"

Πάντως ξαναβλέποντας τα επεισόδια μετά από 15 χρόνια είναι εντυπωσιακό πως είχαν πιάσει ακριβώς το στυλ και τη νοοτροπία της μέσης μεγαλοαστικής οικογένειας στην Αθήνα. Από τη διακόσμηση του σπιτιού, τη σχέση του γονιού με τα παιδιά κτλ. Πολύ εντυπωσιακά πράγματα για όλους όσους έμεναν στην επαρχία και είχαν χαμηλότερα εισοδήματα. Δηλ. έβλεπες μια οικογένεια που έμενε σε διαμέρισμα όπως οι περισσότερες (δεν ήταν δηλ. τρομακτικές οι οικονομικές διαφορές) όμως η νοοτροπία ήταν τελείως διαφορετική. Κλασσικό παράδειγμα όταν τα παιδιά φώναζαν τους γονείς τους με τα ονόματά τους.

Στη δεύτερη σαιζόν η Ναταλία Δραγούμη αποχώρησε και στο σήριαλ καλύφθηκε από μια φίλη της. Δε θυμάμαι το όνομα της ηθοποιού, αλλά έπαιζε ένα πολύ σπαστικό ρόλο, με μια εκνευριστική φωνή.

Δύο-τρεις σκηνές που έμειναν χαρακτηριστικά στο μυαλό μου.

Κάπου μαθαίνουμε πως ο γιος της οικογένειας σπούδασε πολιτικές επιστήμες στην Αγγλία. Ίσως η μόνη σκηνή στην ελληνική τηλεόραση και κινηματογράφο όπου εμφανίζεται κάποιος που έχει σπουδάσει πολιτικές επιστήμες.

Σχετικό με το παραπάνω η σκηνή όπου τα ψάλει στη φίλη της αδερφής του που εμφανίζεται με κάτι σκισμένα ρούχα και του λέει "είναι στυλ grunge". Ο τύπος τα παίρνει και της τα χώνει για την εμπορευματοποίηση της μουσικής και του νεολαιίστικου κινήματος. Από τις λίγες σκηνές στην ελληνική τηλεόραση με αναφορά στον Μάη του 68. Το χφαριστήθηκα, γιατί βρε παιδί μου το 91-92 κάποιοι ακούγαμε αυτή τη μουσική για προσωπικούς λόγους και μετά έγινε μόδα και την άκουγε και η κουτσή Μαρία.

Επίσης ο γιος ήταν και πολύ γκατζετάκιας. Σε ένα επεισόδιο δείχνει στην αδερφή του ένα Mini-Disk (ποιός το θυμάται αυτό το φορμά ;) και της λέει, "θυμάσαι το άλμπουμ της Mariah Carey, το μεγάλο, το διπλό; Να πόσο μικρό έγινε". Αθάνατη ρετρο σκηνή.
 
joe είπε:
Η σειρα οταν προβληθηκε περασε ντουκου. Ηταν μια μετρια δουλεια ετσι κι αλλιως που απλα την ψιλοεσωζε η Χρονοπουλου. Ομως προσωπικα την θυμαμαι πολυ θετικα γιατι μου φερνει αναμνησεις μιας πολυ ευχαριστης εποχης.
Για καποιο λογο κι εγω τη θυμαμαι θετικα λογω ευχαριστης εποχης :) αν δεν κανω λαθος κιολας ειχε ξεκινησει ανοιξη με καλοκαιρι;; και οχι Σεπτεμβρη οπως οι περισσοτερες

Δεν ξερω γιατι, αλλα ο τροπος που διαφημιστηκε εδινε την εντυπωση οτι προκειται για κατι πολυ φρεσκο και "νεα εποχη" φαση. Η τουλαχιστον αυτη την αισθηση εχω συγκρατησει. Χαρακτηρας οπως της "πιπινογριας" Λιλης εμφανιζοταν πρωτη φορα στην οθονη απο οσο ξερω :)

Τελικα στη συνεχεια ηταν μετριοτατη σειρα χωρις καποια πρωτοτυπια. Τωρα αν υπηρχαν πιο ψαγμενα στοιχεια περι ηθογραφιας της εποχης και κινηματων νεολαιας ημουν πολυ μικρος να τα καταλαβω #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kostas είπε:
Επίσης ο γιος ήταν και πολύ γκατζετάκιας. Σε ένα επεισόδιο δείχνει στην αδερφή του ένα Mini-Disk (ποιός το θυμάται αυτό το φορμά ;) και της λέει, "θυμάσαι το άλμπουμ της Mariah Carey, το μεγάλο, το διπλό; Να πόσο μικρό έγινε". Αθάνατη ρετρο σκηνή.

Σε ένα φίλο του δείχνει το mini disc. Συμπτωματικά χτες βράδυ έβλεπα το συγκεκριμένο επεισόδιο (αλλά είχα φτιάξει ήδη το βίντεο που ανέβασα)

Το ρετρό σε όλο του το μεγαλείο
 
Τοτε, αν και την εβλεπα, την ψιλοκοροιδευα. 15+ χρονια μετα, και ετσι οπως εχει καταντησει η ελληνικη TV ακομα και αυτη η σειρα μου φαινεται μια χαρα!
 
kostas είπε:
Στη δεύτερη σαιζόν η Ναταλία Δραγούμη αποχώρησε και στο σήριαλ καλύφθηκε από μια φίλη της. Δε θυμάμαι το όνομα της ηθοποιού, αλλά έπαιζε ένα πολύ σπαστικό ρόλο, με μια εκνευριστική φωνή.
Η αντικαταστάτρια της Δραγούμη ήταν η Λιάνα Παρούση (όντως πολύ εκνευριστική φωνή είχε η τύπισσα!)
 
Βασικα η Ναταλια Δραγουμη υποδυοταν τη Λιανα. Ενω η Λιανα Παρουση εκανε τη Ναταλια. Καθολου τυχαιο ;)

Η Παρουση γενικως ειχε αυτο το overacting στυλ παιξιματος που ισως το ειχε για σημα κατατεθεν της :(
 
Θυμοσαστε, βεβαια, οτι ηταν mega fan της Αλικης ετσι?

Προσωπικα διασκεδαζα πολυ με τη "Ναταλια".
 
Η Λιάνα Παρούση έκανε και τη Θεολογία (την κοπέλα του Μάκη) στο Εμείς κι Εμείς νομίζω...
 
tsalk είπε:
Σε ένα φίλο του δείχνει το mini disc. Συμπτωματικά χτες βράδυ έβλεπα το συγκεκριμένο επεισόδιο (αλλά είχα φτιάξει ήδη το βίντεο που ανέβασα)Το ρετρό σε όλο του το μεγαλείο
Προφανώς δε το θυμάμαι σωστά, αλλά πάντως το άλμπουμ της Mariah Carey δεν είναι;

Εκτός από το minidisk ποιός θυμάται το αντίπαλο δέος από τη Philips που λεγόντα DCC;
 
kostas είπε:
Προφανώς δε το θυμάμαι σωστά, αλλά πάντως το άλμπουμ της Mariah Carey δεν είναι;
Aκριβώς ήταν της Mariah Carey το άλμπουμ

Εκτός από το minidisk ποιός θυμάται το αντίπαλο δέος από τη Philips που λεγόντα DCC;
Χα χα που το θυμήθηκες το dcc? To format ψηφιακής κασσέτας που φιλοδοξούσε να αντικαταστήσειτην αναλογικη κασσέτα. Είχα κάνει και εργασία στην σχολή θυμάμαι για την πατέντα του dcc ως νέα τεχνολογία τότε (1992-93). Αν και είχα αγοράσει σχεδόν όλη την σειρά 900 της philips, προτίμησα να αγοράσω Minidisc deck αντί για dcc. To dcc είχε πανάκριβες σε σχέση με το Minidisc (που ήταν επίσης ακριβό τότε) κενές ψηφιακές κασσέτες και ελάχιστα έτοιμα θέματα. Μια αποτυχία της philips τελικά
 
tsalk είπε:
Χα χα που το θυμήθηκες το dcc? To format ψηφιακής κασσέτας που φιλοδοξούσε να αντικαταστήσειτην αναλογικη κασσέτα. Είχα κάνει και εργασία στην σχολή θυμάμαι για την πατέντα του dcc ως νέα τεχνολογία τότε (1992-93). Αν και είχα αγοράσει σχεδόν όλη την σειρά 900 της philips, προτίμησα να αγοράσω Minidisc deck αντί για dcc. To dcc είχε πανάκριβες σε σχέση με το Minidisc (που ήταν επίσης ακριβό τότε) κενές ψηφιακές κασσέτες και ελάχιστα έτοιμα θέματα. Μια αποτυχία της philips τελικά
Το 1996 αγόρασα τον ενισχυτή της σειράς 900 μαζί με ασορτί ηχεία, και ψηνόμουν να πάρω και το DCC καθώς η philips είχε ρίξει τις τιμές τρελά (50 χιλιάρικα τότε). Υποψιάστηκα όμως πως σε λίγα χρόνια θα πέθαινε τελείως παρόλο που όλα τα περιοδικά γράφανε πως έχει καλύτερο ήχο από το minidisk. Το ήθελα να γράφω τα master της μουσικής μου αντί για DAT που ήταν άπιαστο στην τιμή. Τελικά ρώτησα στο πιο εξειδικευμένο μαγαζί της περιοχής για το αν φέρνει κενά DCC και μου είπε πως τα σταμάτησε. Τότε κατάλαβα πως η τεχνολογία ήταν νεκρή και δεν το αγόρασα. Ευτυχώς δηλαδή, άλλο ένα νεκρό φορμά όπως οι καρτρίτζες των 8 τρακ κτλ...
 
Υπήρχε από τότε το mini disc?Νόμιζα ότι βγήκε το 98-99!!!!!Ήταν πατέντα της Sony,γι'αυτό και ο δίσκος της Mariah που κυκλοφορούσε από τη Sony!Αλήθεια,το 93 υπήρχαν cd-players στην Ελλάδα?Τέλος 94 αποκτήσαμε εμείς!
 
Πίσω
Μπλουζα