Μάχη (Combat!)

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.766
Mια από τις καλύτερες πολεμικές σειρές ever με θέμα τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Πρωταγωνιστής ο μεγάλος Βικ Μόροου (R.I.P.) στο ρόλο του λοχία Τσιπ Σόντερς. Aν κανείς παραβλέψει την φιλοαμερικανική προπαγάνδα, το σενάριο αλλά και οι ίδιες οι μάχες είχαν πραγματικά καταιγιστική μορφή.

Θυμάμαι ο παππούς μου ήταν φανατικός τηλεθεατής της και με έβαλε γρήγορα στο πνεύμα. Η σειρά γυρίστηκε την δεκαετία του '60 και παίχτηκε στην Ελληνική τηλεόραση τέλη δεκαετίας '70 και πιθανά αρχές '80 (απ' ότι θυμάμαι η προβολή της κράτησε αρκετά χρόνια).

http://www.combatfan.com
 
Ασβαλώς και την θυμάμαι ΑΕΟΝ Ήταν μια αγαπημένη σειρά για όλη την οικογένεια μας...Την θυμάμαι κάπου στο 77 με 82 πάντα από την SABA την ασπρόμαυρη τότε ξύλινη τηλεόραση μας........
 
Δύο πολύ εξεζητημένες πληροφορίες, σχετικά με την MAXH :

1) Ο πρωταγωνιστής Vic Morrow, βρήκε ΤΡΑΓΙΚΟ θάνατο, γυρίζοντας την ταινία THE TWILLIGHT ZONE. Σε μια σκηνή με ένα ελικόπτερο, ξεκόλλησε ολόκληρο το στροφείο, με αποτέλεσμα ο έλικας κυριολεκτικά να τον κάνει κιμά ! Φυσικά η σκηνή, αν και κινηματογραφήθηκε, ουδέποτε μπήκε στην τελική ταινία. Διέρρευσε όμως, και σήμερα "κοσμεί" πολλά "mondo-type" ντοκυμαντέρ. Π.Χ. το "Death Scenes 2" του "δικού μας" Nick Bougas.

2) Στα αυθεντικά σετ του COMBAT, γυρίστηκε και η διαβόητη ταινία ILSA-SHE WOLF OF THE SS (Κυκλοφορεί και στα ελληνικά ράφια, ως "Η ΛΥΚΑΙΝΑ ΤΩΝ SS").

Σε αντίθεση με την ΜΑΧΗ, η "ΛΥΚΑΙΝΑ" δεν ήταν ακριβώς "γιά όλη την οικογένεια" !
 
Από τις καλύτερες σειρές ΜΑΚΡΑΝ, θυμάμαι είχε βγει και σε επιτραπέζιο παιχνίδι !!!!! Ακόμα θυμάμαι ότι το MEGA όταν προεκπέμπεψε έπαιξε τον τελευταίο κύκλο τις σειράς και κατάφερα και έγραψα μερικά επεισόδια !!! :)
 
Να' σαι καλά αρχηγέ.

Παρακαλούμε ;)

( .... αν και δεν γράφεις την σωστή λέξη :biglaugh: )
 
efxaristo !

Το 3ο επεισόδιο δεν παίζει καλά.

Τα υπόλοιπα είναι εντάξει !
 
Χρόνια νοσταλγίας.

γεια σας είμαι σχετικά νέος στη διαδικασία.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ώστε να βρεθούν τα ανεπανάληπτα επεισόδια της σειράς Combat. Νοσταλγώ εκείνη την εποχή και απ΄οτι βλέπω δεν είμαι ο μόνος.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:) :) :) :) :)
 
Εγώ αυτό που θυμάμαι ήταν τη δεκαετία του 70 που έτρεχα όταν ήμουν απογευματινός στο σχολείο (δημοτικό) να προλάβω το επεισόδιο.

Επίσης την εντύπωση που μου έκανε όταν είδα στο MEGA το πρώτο επεισόδιο έγχρωμο.
 
Για τους φανατικούς του Combat, υπάρχουν τα άπαντα στο [ame=http://www.amazon.co.uk/Combat-Complete-REGION-1-NTSC/dp/B000BC8SXI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1215425762&sr=1-1]Amazon (απο resellers)

6183p5czvflsl500aa240dl4.jpg
 
keeper7k είπε:
Για τους φανατικούς του Combat, υπάρχουν τα άπαντα στο Amazon (απο resellers)

6183p5czvflsl500aa240dl4.jpg
Εκτός αν κάποιος τσιγκουνεύεται να πληρώσει για να τα πάρει αυθεντικά,

οπότε γράφει ένα "efxaristo" στο παρόν thread, και τα κατεβάζει ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ ! :cheers:
 
Kατα 99% θα προσφερονται επεισοδια μαζι με την εβδομαδιαια εφημεριδα "Παρασκευη και 13".

Οι φανς σπευστε,εγω δεν την θυμαμαι ημουν μικρος. :baby2:
 
Φίλε mimis,όπως γράφει ο keeper7k πιο πάνω:

keeper7k είπε:
Για τους φανατικούς του Combat, υπάρχουν τα άπαντα στο Amazon (απο resellers)


AΣΦΑΛΩΣ το πιο πάνω post του exetlaios,είναι καθαρά χιουμοριστικό,μη περιμένετε να βρείτε τίποτα εδώ μέσα και ρωτάτε περί δήθεν κρυφών links...!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον Λοχία Σόντερς νομίζω τον παρακολουθούσε όλος ο κόσμος :D

Αμυδρά θυμάμαι να το βλέπω και εγώ αλλά ίσα για να πετιέμαι στις παρέες και να έχω άποψη :eek:

Χαρακτηριστικό της εποχής ήταν τα μονόχρωμα στρατιωτάκια σε κάθε λογής στάση που κυκλοφορούσαν νομίζω σε κουτάκια.

Δεν πρέπει να υπήρχε οικογένεια με αγόρια που να μην τα είχε προμηθευτεί σε όλα τα σχέδια και χρώματα αναπαριστώντας τις ένδοξες στιγμές του άτυχου λοχία...
 
που υπάρχουν τα links?

exetlaios είπε:
Εκτός αν κάποιος τσιγκουνεύεται να πληρώσει για να τα πάρει αυθεντικά,οπότε γράφει ένα "efxaristo" στο παρόν thread, και τα κατεβάζει ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ ! :cheers:

Aardvark είπε:
Kατα 99% θα προσφερονται επεισοδια μαζι με την εβδομαδιαια εφημεριδα "Παρασκευη και 13".Οι φανς σπευστε,εγω δεν την θυμαμαι ημουν μικρος. :baby2:
 
ΔΕΝ υπαρχουν links...

Διαβασε τους κανονες του φορουμ!

BTW καλως ηρθες
 
"Τσέκαρα" την προσφορά της εφημερίδας σήμερα (10 Οκτωβρίου) και έχει ώς εξής :

54 VCD της Πρώτης Σαιζόν με 2.5 Ευρώ κάθε Παρασκευή.

Μου φαίνεται λίγο τσιμπιμένο αλλά μην ξεχνάτε οτι έχει Ελληνικούς υπότιτλους κάτι το οποίο δυστυχώς τα original δεν έχουν.

Επίσης μείον είναι και τα VCD.
 
Omega είπε:
"Τσέκαρα" την προσφορά της εφημερίδας σήμερα (10 Οκτωβρίου) και έχει ώς εξής :54 VCD της Πρώτης Σαιζόν με 2.5 Ευρώ κάθε Παρασκευή.

Μου φαίνεται λίγο τσιμπιμένο αλλά μην ξεχνάτε οτι έχει Ελληνικούς υπότιτλους κάτι το οποίο δυστυχώς τα original δεν έχουν.

Επίσης μείον είναι και τα VCD.
Ένα VCD κάθε Παρασκευή θα δίνει ;

Δηλαδή,αν είναι έτσι,θα αγοράζεις επί ένα χρόνο την εφημερίδα,δίνοντας 135 ευρώ για μια σεζόν ;;;

Σα να μη συμφέρει καθόλου μου φαίνεται....
 
Πίσω
Μπλουζα