Μήπως είστε ΡΕΤΡΟΛ ;

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Τα τρολ αποτελούν το μεγαλύτερο εφιάλτη κάθε φόρουμ.

Μια σπάνια υποκατηγορία τους, είναι τα ΡΕΤΡΟΛ.

Δηλαδή τρολ, τα οποία λατρεύουν το ρετρό.

Στο φόρουμ μας, ευτυχώς δεν έχουν εκδηλωθεί ανησυχητικά φαινόμενα τρολαρίσματος (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

Ο κίνδυνος όμως ελοχεύει διαρκώς.

Όχι μόνο από πραγματικά κακόβουλα τρολ, αλλά κυρίως από "λανθάνοντα τρολ".

Δηλαδή άτομα που εμφανίζουν υφέρπουσες τάσεις τρολαρίσματος, χωρίς καν οι ίδιοι να το γνωρίζουν.

Προκειμένου να "μετρήσετε" τον εαυτό σας και να διαπιστώσετε αν διακτέχεστε από τέτοιες τάσεις, ετοιμάσαμε για σας ένα δεκάλογο ερωτήσεων.

Κάθε θετική απάντηση, αποτελεί ένδειξη ότι είστε ΡΕΤΡΟΛ.

1. Σας έχει τύχει ποτέ να (ξανα)δείτε το προφίλ του PANAGIOTHS, εκεί που λέει "τελευταία επίσκεψη", με τον κρυφό πόθο να μας έχει επισκεφτεί ξανά ;

2. Έχετε ανοίξει ποτέ κάποιο δήθεν-ρετρό thread (του στυλ "ρετρό συμπεριφορά σε τσολιάδες"),

με μόνο στόχο την εκκίνηση κουβέντας που τελικώς θα οδηγήσει σε flaming ;

3. Αναπολείτε τις "παλιές καλές μέρες" με τους χρήστες GIORGOS, GEORGE-ANGEL κλπ ;

4. Έχετε ποστάρει ποτέ σε ανούσια thread, όπως "Τι ακούτε τώρα", "Τι φάγατε το μεσημέρι", "Ρετιρέ - η δική σας πλοκή" κλπ ;

5. Σας έτυχε ποτέ να διαβάσετε ένα σχόλιο που κάνει μπαμ ότι θα προκαλέσει ανατραχές και αντί να πείτε από μέσα σας "πω πω ντροπή" να πείτε "γουάου, θα πέσει πολύ γέλιο" ;

6. Σας έχει τύχει ποτέ να νοιώσετε "δυσφορία" ή πλήξη από το αυστηρό moderation του GRM, και ενστικτωδώς να μπείτε στο mamouni που τα πράγματα είναι πιό χαλαρά ;

7. Έχετε στον browser σας απευθείας λινκ (bookmark) που να οδηγεί σε θέματα όπως "Amiga vs Atari ST", "Amstrad vs Spectrum" κλπ ;

8. Έχετε κάνει ποτέ "thank user for this usefull post", σε ένα thread που στην πραγματικότητα θεωρήσατε ανόητο ή "κουφό" ;

9. Συμμετέχετε σε συζητήσεις στο chatbox ;

10. Έχετε (ή είχατε ποτέ) account στο http://www.phorum.gr ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομα και μια θετικη απαντηση μας χαρακτηριζει ΡΕΤΡΟΛ??? :rofl:

Γελασα πολυ με το (5) :rofl:
 
Γιατρέ μου, αν έχω 5/10 ναι, είμαι ΡΕΤΡΟΛ;;;; :sealed:

(Τι τα ρωτάω;;;; από αύριο :ban: )
 
Παιδιά, ευκαιρία να εφαρμόσετε και το 8 !

Υ.Γ. Όποιος έχει 8 στα δέκα (καλή μου ώρα), πρέπει να ανησυχεί ...
 
Εγώ πάλι γέλασα με το 6
 
Πάνε αυτές οι ωραίες εποχές exetlaios, δεν υπάρχουν πια τέτοια threads.
 
Μονο 3/10 ??? ,αραγε ειναι αναστρεψιμη η κατασταση ????

Update Το παρων "thanks user for this usefull post" εντασσεται

στην απεγνωσμενη μου προσπαθεια να ανεβασω το σκορ μου με την 8.

exetlaios είπε:
8. Έχετε κάνει ποτέ "thank user for this usefull post", σε ένα thread που στην πραγματικότητα θεωρήσατε ανόητο ή "κουφό" ;
4/10 επομενως
 
Mε το ζόρι 3 στα 10 !! και στο τελευταίο, όχι μόνο είχα λογαριασμό αλλά ειχα και την ατυχία να είμαι και συντονίστρια εκεί για 7 μήνες!!!!!!
 
(Μετα την φεραμε με ελευθερη μεταγραφη εδω :flower: )
 
(Ο Wallys μπορει - εγω ειμαι του Ανοιχτου, και αφραγκου, κωδικα)
 
Ρε σεις διάβασα για ΡΕΤΡΟΛ και έψαχνα να θυμηθώ τι σόι απορρυπαντικό ήταν αυτό!!!!

Δεν παίζεστε ρε. Αν και έφερα ένα 7άρι στο ερωτηματολόγιο του exetlaioy!!!!!

Ρε σεις ανησυχώ! Που να είναι αυτός ο PANAGIOTHS!!! Θέλω να μάθω πάρα πολύ τι στο καλό γράφει η ESPRESSO και τι κάνουν οι παπάδες σήμερα!!!!!
 
Με εξαίρεση τα 6-7-8 και 10, τα υπόλοιπα ισχύουν. Ναι είχα μπει κάποτε να δω το προφιλ του PANAGIOTIS :D . Ε, το 8 δεν είναι δύσκολο να γίνει :D :D
 
6/10.

Και φυσικά:

exetlaiosgc6.jpg
 
Έχεις ξεχάσει την 11η ερώτηση

Κάνετε ανούσια ποστ του τύπου "+1" ή "σωστός ο τάδε" ή "καλά τα λέει ο τάδε";
 
Efxaristo re paidia!!!!
 
Μονο στο 9 ειπα "ναι", πως κρινεται η καταστασή μου?

Στα πρωτα.. ποιος ειναι ο PANAGIOTHS, GIORGOS, GEORGE-ANGEL κτλ? δεν τους ξερω? Τοσο σημαντικοί ηταν για το ρετρο?
 
Πίσω
Μπλουζα