Μία απορία επικοινωνιακής φύσεως

nina421

RetroWannaBe
Joined
17 Μάρ 2008
Μηνύματα
67
Αντιδράσεις
3
Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ τις προάλλες και ξαφνικά μου 'ρθε:

Ρε παιδια... τηλέφωνα δεν έδειξε ποτέ στην Κάντυ-Κάντυ ή έτσι νομίζω;;; Είχανε τηλέφωνα τότε! Δεν σήκωσε ποτέ ο Τέρρυ το ρημάδι το ακουστικό να μιλήσει στην δόλια την Κάντυ;;; Να της απαγγείλει λίγο Σεξπιρ αν μήτι άλλο!! Κοτζάμ Σικάγο και Νέα Υόρκη είχανε τηλεφωνική σύνδεση!

Κυρά Μιζούκι... :frypan:
 
nina421 είπε:
Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ τις προάλλες και ξαφνικά μου 'ρθε:
Ρε παιδια... τηλέφωνα δεν έδειξε ποτέ στην Κάντυ-Κάντυ ή έτσι νομίζω;;; Είχανε τηλέφωνα τότε! Δεν σήκωσε ποτέ ο Τέρρυ το ρημάδι το ακουστικό να μιλήσει στην δόλια την Κάντυ;;; Να της απαγγείλει λίγο Σεξπιρ αν μήτι άλλο!! Κοτζάμ Σικάγο και Νέα Υόρκη είχανε τηλεφωνική σύνδεση!

Κυρά Μιζούκι... :frypan:

Μπα... δεν είχαν προλάβει να φτάσουν οι γραμμές του ΟΤΕ στο ορφανοτροφείο
:D ;;;;

 


Αν και εδώ που τα γράφουμε... ένα κινητό θα μπορούσε να γλιτώσει πολλούς από πολλά...



Και μάλλον δε θα ήταν ίδια η ιστορία...
 
Με αλλα λογια, ζητω η κινητη τηλεφωνια :award: (ε, τοσο ψωμι εχω φαει απο την συγκεκριμενη βιομηχανια :clap: αν δεν παινεψει κανεις το σπιτι του, θα πεσει να τον πλακωσει ;) )

Φανταζεστε ποσα προβληματα θα ειχαν ληθει αν υπηρχαν κινητα τηλεφωνα εκεινη την εποχη?

Πρωτα απ'ολα, θα βρισκονταν στο ορφανοτροφειο οταν πηγε ο Τερρυ αρχικα εκει και τον ακολουθουσε η Καντυ.

Μετα, θα συναντιονταν στο Σικαγο και δεν θα περιμενε ο ενας τον αλλο σε διαφορετικα μερη.

Θα ειχαν καθημερινη επικοινωνια και δεν θα υπηρχαν παρηξηγησεις του τυπου "η Σουζανα εκρυψε τα γραμματα"...

Για να μην αναφερω οτι δεν θα πηγαινε ποτε στο Μεξικο γιατι θα την ειχαν προλαβει τα 3 ξαδερφια :headbang:
 
domniki είπε:
Για να μην αναφερω οτι δεν θα πηγαινε ποτε στο Μεξικο γιατι θα την ειχαν προλαβει τα 3 ξαδερφια :headbang:

A!!! ναι!!! Θα είχε ζητήσει και το τηλέφωνο του Πρίγκηπα και δε θα περιμέναμε 112 επεισόδια για να μάθουμε ποιός είναι.. . :cold:


Και αφού το σήριαλ δε θα τραβούσε σε μάκρος... οι κυρίες Μιζούκι Ιγκαράσι δε θα είχαν φτάσει σε σημείο αλληλομηνύσεων.
:brick:
 
Τέρρυ:"Ναι Candy, δεν σε ακούω πάρε ξανά το μηδέν". :p Η Σουζάνα προσπαθεί να υποκλέψει τις συνομιλίες τους εκβιάζοντας τον πως θα δημοσιεύσει τους διαλόγους τους στην εφημερίδα και έτσι θα τελειώσει άδοξα η καριέρα του.Αν δεν την παντρευτεί θα πει σε όλους πως η Candy είναι υιοθετημένη χρησιμοποιώντας και την Λίζα ως μάρτυρα.Ο Τέρρυ υποκύπτει στους εκβιασμούς της και την παντρεύεται.Άσε όπως και να το δεις, η Μιζούκι θα βρει τη λύση τελικά και θα τον παντρέψει με την "ξανθιά κατσαρίδα"! :angry:
 
Δεν θα ειχαμε και μεις την αγωνια του "θα τον προλαβει, δεν θα τον προλαβει...", θα φτασει και το τραινο - πλοιο θα εχει φυγει, ή "θα την βρει, δεν θα την βρει..."
 
Παιδια, δεν έκανα πλάκα. :xm:

Στην Αμερική του 1915 ΥΠΗΡΧΑΝΕ τηλέφωνα! Όχι σε κάθε σπίτι μεν, αλλά σε υπηρεσίες και επίσημους οργανισμούς ναι! Θα μπορούσε πχ άνετα ο Τέρρυ να πάει στον ΟΤΗΠΑ (Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών ΗΠΑ :D ), να πάρει τηλέφωνο στο νοσοκομείο που σπούδαζε-δούλευε η Κάντυ και να... σαλιαρίσουνε λιγάκι!

Στα ρούχα είχανε αναχρονισμούς που βγάζανε μάτι. Στο τηλέφωνο κόλλησαν και μείνανε στο φτερό (ούτε καν πένα!!) και το χαρτί!; :rolleyes:
 
nina421 είπε:
...Θα μπορούσε πχ άνετα ο Τέρρυ να πάει στον ΟΤΗΠΑ (Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών ΗΠΑ :D ), να πάρει τηλέφωνο στο νοσοκομείο που σπούδαζε-δούλευε η Κάντυ και να... σαλιαρίσουνε λιγάκι!

Μα στο τηλεφωνικό κέντρο θα έβαζαν κέρβερο την Φλάνυ (ναι... ναι... θα χαράμιζαν την καλύτερη νοσοκόμα για να μην στραβώσει όλο το κλίμα...)ώστε να μην ξοδεύουν το χρόνο τους σαλιαρίζοντας οι νεαρές νοσοκόμες...

Κοίτα στο Δημόσιο τί γίνεται;;; Ο ΟΤΕ από τους δημ. υπάλληλους ζει που έχουν κάνει το ακουστικό σκουλαρίκι :D
 
ακομα κ αν υπηρχε τηλεφωνο....ο Νηλ θα σαμποταριζε τη συνομιλια. θα επαιρνε αυτος αντι για τον Τερυ και θα ελεγε οτι ειναι ο Τερυ (θυμαστε ενα επεισοδειο που τελικα της την επεσε ο Νηλ???κ επειτα με δολοπλοκια την πηγε σε μια βιλα εκει ψηλααααααα σ ενα βουνο???βαζοντας καποιον να της πει οτι "σε περιμενει ο Τερυ"?????)
 
Το καλύτερο θα ήταν για τον Άλμπερτ όταν θα ξανάβρισκε τη μνήμη του δε θα χρειαζόταν να συναντιέται από εδώ και από εκεί με τους υπαλλήλους του και να τον τρέχουν στις Τράπεζες για υπογραφές και ελέγχους. :boss:

Θα μίλαγε μέσω bluetooth (για να μπορεί ελεύθερα να κάνει και τις δουλειές του σπιτιού ) στον Τζωρτζ,:ccool: θα κανόνιζε τα πάντα χωρίς να χρειάζεται να είναι παρών, δε θα ακούγονταν διάφορα στη γειτονιά από τις καρακάξες και δε θα χρειαζόταν να φύγει από το σπιτάκι που συγκατοικούσε με την Κάντυ!:super:

Για να μην πω, πως έτσι θα έτρωγε και το κορίτσι μας καλομαγειρεμένο σπιτικό φαγητό και όχι τα "φαστ" που την είχε φλομώσει τους τελευταίους μήνες επειδή δεν προλάβαινε να μαγειρέψει... :brick:
 
Doremi είπε:
ακομα κ αν υπηρχε τηλεφωνο....ο Νηλ θα σαμποταριζε τη συνομιλια. θα επαιρνε αυτος αντι για τον Τερυ και θα ελεγε οτι ειναι ο Τερυ (θυμαστε ενα επεισοδειο που τελικα της την επεσε ο Νηλ???κ επειτα με δολοπλοκια την πηγε σε μια βιλα εκει ψηλααααααα σ ενα βουνο???βαζοντας καποιον να της πει οτι "σε περιμενει ο Τερυ"?????)
Αν ομως υπηρχαν κινητα τηλεφωνα, δεν θα χρειαζοταν να πηδηξει η Καντυ στο κενο και να πεσει στο ποταμι με κινδυνο της ζωης της. Θα τηλεφωνουσε στον Αλμπερτ να παει να την σωσει #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
domniki είπε:
Αν ομως υπηρχαν κινητα τηλεφωνα, δεν θα χρειαζοταν να πηδηζει η Καντυ στο κενο και να πεσει στο ποταμι με κινδυνο της ζωης της. Θα τηλεφωνουσε στον Αλμπερτ να παει να την σωσει #)

Εκπληκτική απάντηση Domniki μου...


 


Σωστά... Τον Άλμπερτ και μόνο αυτόν θα καλούσε...
:heartcloud: :heartcloud: :heartcloud:
 
Δεν πήρε την πορεία που περίμενα το θρεντ αυτό. Περίμενα σχόλια σχετικά με τις δυνατότητες της εποχής του 1915 τις οποίες δεν χρησιμοποίησε η Μιζούκι, αλλά εσείς το γυρίσατε στο άμα θα είχε η Κάντυ ΝΟΚΙΑ, ο Τέρρυ Sony-Ericsson και ο Άλμπερτ ειδικό δορυφορικό κινητό. :precry:
 
Λοιπόν... Απογευματινός Οίστρος :D :D:D

Φανταστείτε σκηνικό:

Ο Άλμπερτ σε κατάσταση νευρικής κρίσης τηλεφωνεί στον Τζωρτζ:

Λοιπόν έλα,

Στο πρώτο τραίνο ανέβα,

πάμε Χαβάη για μια βόλτα…

Αν είσαι σπίτι τότε ετοιμάσου για Χαβάη

Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει

Μόνο μην κάτσουμε άλλο σπίτι

Αν είσαι σπίτι, τότε ετοιμάσου για Χαβάη

Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει

Μόνο μην μείνουμε άλλο σπίτι

Τράπεζες επιταγές και δουλειά

Ακίνητα μπίζνες μετοχές και λοιπά

Πάντα με άγχος να ξυπνώ το πρωί

Κι η Κάντυ να τρέχει στο λόφο σαν τρελή

Να μαγειρέψει το πρωί να απλώσει ότι έχει πλυθεί

Να σιδερώσει να μαζέψει να σκουπίσει πριν να ΄ρθει

Να ξεσκατίσει τα μωρά και να διαβάσει τα παιδιά να τα ποδέσει

… Give me a break!

Αν είσαι….

Θέλω βόλτες ταξίδια γλυκά φαγητά

Να ξαπλώσουμε μπρούμυτα στην αμμουδιά,

θέλω στην παραλία ν΄ανάψω φωτιά

Κολύμπι ωρών στα ρηχά ή στα βαθιά

Θέλω να μαυρίσω και να μείνω έτσι πάντα

Με τη γλυκια μου Κάντυ να χορέψω μια σάμπα

Και έρωτα να κάνουμε μετά στην καμπάνα

Και να φωνάξω θεέ μου αμήν

Λοιπόν έλα

Στο πρώτο τραίνο ανέβα, πάμε Χαβάη για μία βόλτα

Πήρα μπλουζάκια τώρα, πέντε μαγιώ ακόμα

Κουλούρες και πετσέτες μ’ ωραίο χρώμα,

Αμα θες χούλα χουπ και κιθάρες μαζί

Απ΄την Ελρόύ να ξεφύγω μόνο μία στιγμή

Δεν ξέρω ακριβώς τι άλλο θα πρέπει

Να πάρω αφού έμεινα με άδεια τσέπη

Σταματώ σε μιά τράπεζα να πάρω λεφτά

μα είναι κλειστά…

Τζωρτζ είσαι σπίτι, Γιατί σε παίρνω και μιλάει

Αν τελικά θα πάμε στη Χαβάη

Τότε πάρε λεφτά απ΄το σπίτι.

Ναι, Τζωρτζ είσαι σπίτι;

Γιατί σε παίρνω και μιλάει

Αν τελικά θα πάμε στη Χαβάη

Πάρε και συ λεφτά απ΄το σπίτι…
 
Juanita δεν παιζεσαι με τιποτα :D :D :D
 
ΕΥΡΗΚΑ!!!!! :cheers:

Η Νινα είχε απόλυτο δίκιο!!! :headbangdude:

Τηλέφωνο στο σπίτι του μικρού αλόγου υπήρχε τουλάχιστον κατά το anime... (για κόστος κλήσης δε γνωρίζω... ) Αναφέρεται στα πρώτα επεισόδια όπου ο κος Μπράιτον έχει φιλοξενήσει τα κορίτσια και η κα Πόνυ και η αδερφή Μαρία θέλουν να τον ευχαριστήσουν...

Η επικοινωνία μεταξύ Τέρρυ - Κάντυ θα μπορούσε να είχε επιτευχθεί άνετα αν ο Τέρρυ τουλάχιστον ήθελε να μάθει νέα της Κάντυ...

Και βέβαια, ακόμη και αν δεν μπορούσε να πάρει τηλ. μία κάρτα στο λόφο θα μπορούσε να στείλει με τα νέα του για όταν θα έφτανε η Κάντυ...

(ή έστω... να της τα μεταβίβαζαν...)
 
Κορίτσια η Νίνα έχει απόλυτο δίκιο και η αλήθεια είναι πως και εγώ αναρωτιόμουν κάποια φάση που ξανάβλεπα την Κάντυ μετά απο τόσα χρόνια γιατί δεν χρησιμοποίηθηκε καθόλου το τηλέφωνο στην σειρά. :xm: Η απάντηση είναι φυσικά απλή. Με το τηλέφωνο θα της γινόταν χαλάστρα στα σχέδια της, να χωρίσει την Κάντυ και τον Τέρρυ και φυσικά μπορούσε έτσι να μας έχει μέχρι τότε, να καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα επεισόδιο-επεισόδιο πότε επιτέλους θα συναντηθούν.Ποιό τηλέφωνο σου λέει, εν ανάγκη θα επικοινωνούν με καμινοβίγλες αν όχι με αγγελιοφόρους όπως στην αρχαία Ελλαδα. :D
 
misspepper77 είπε:
Ποιό τηλέφωνο σου λέει, εν ανάγκη θα επικοινωνούν με καμινοβίγλες αν όχι με αγγελιοφόρους όπως στην αρχαία Ελλαδα. :D

:rofl: :rofl: :rofl:

Είσαι άπαιχτη... :bow:

Να δω τον Τέρρυ με ινδιάνικη κουβερτούλα να στέλνει σήματα καπνού στο λόφο της Πόνυ και την αδερφή Μαρία να του απαντά και τι στον κόσμο...

Πόσο μάλλον να ανάβουν φρυκτωρίες από τη μιά βίγλα στην άλλη!!! :D

Τρελό γέλιο!
 
Παιδιά δεν παίζεστε με τίποτα!!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Ευτυχώς που ήταν λίγα τα σχόλια και μπόρεσα να τα διαβάσω όλα. Ένα κι ένα μιλάμε!!! :rofl: :rofl:
 
Juanita είπε:
Να δω τον Τέρρυ με ινδιάνικη κουβερτούλα να στέλνει σήματα καπνού στο λόφο της Πόνυ και την αδερφή Μαρία να του απαντά και τι στον κόσμο...
Και ετσι να ηταν, η Μιζουκι ολο και καποιο τροπο θα εβρισκε να σαμποταρει αυτη την σχεση! Μαλλον θα προκαλουσε καταιγιδα καθε μερα και θα εσβηνε την φωτια :bash:
 
Πίσω
Μπλουζα