Μαγαζιά με παιχνίδια και περιφερειακά για Gamecube

bolzano77

RetroN00b
Joined
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
0
Χαιρετώ τους ρέτρο-gamers!

Πριν καποιες μέρες απέκτησα ένα gamecube μέσω αγγελίας (ώντας μεγάλος Nintendo fan κατα το παρελθόν και άσχετα αν ήρθε 3ο στη προτίμηση μου για αγορά - προηγήθηκαν ένα ps2 όταν μεσουρανούσε και ένα dreamcast πριν 2-3 χρόνια -) και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια:

-Επειδή κάτι πήρε το μάτι μου για αδυναμία στις οθόνες LCD θέλω να ρωτήσω 1) αν δέχεται το καλώδιο rgb (το τρίχρωμο) του Nintendo64 και 2) αν με ένα κλασικό καλώδιο τηλεόρασης (αυτό που μπάινει σε βυσμα κεραίας πως το λένε ; ;) δείχνει σε οθόνη LCD. Γενικά η ποιότητα είναι ίδια??

-Επίσης έχω ήδη στη κατοχή μου κάποια παιχνίδια που είχα αγοράσει πριν πάρω gamecube (!!), αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και αν δεν παραβιάζω τους κανόνες του φορουμ φυσικά άν υπάρχουν μαγαζιά στην Αθήνα που μπορώ να βρω κάποια παιχνίδια η τουλάχιστον κάποιο χειρηστήριο και κάρτα μνήμης (γιατί παρεπιπτόντως στο πακέτο της αγγελίας δεν δινόταν μαζί κάποια κάρτα μνήμης και επειδή με ένα χειρηστήριο το mario kart δε λέει !!!).

Ένας άλλος βασικός λόγος που πήρα gamecube ήταν για να παίξω τα zelda φυσικά και τα rpg του ( Baten Kaitos 1 &2 , Tales of Symphonia). Το wind waker μου το κάνανε δώρο (ΓΙΟΥΠΙ!!), αλλα το Twillight Princess και το Baten Kaitos δεν πάιζει να τα βρώ κάτω των 60?? Τουλάχιστον κανα 40αρι, έχουμε και κρίση!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να περάσω όμορφα τις ώρες μου με τον κύβο , γιατί με το SNES και το Ν64 έχω πολλές όμορφες αναμνήσεις (ημουν και παιδάκι βέβαια σνιφ σνιφ) .
 
Καλοριζικο το μηχανημα.

1) Απο οτι θυμαμαι μπορεις να κουμπωσεις τα καλωδια για εικονα απο το N64 σου στο gamecube.

2) Με RFU θα εχεις απο τις δυνατοτερον ασχημοτερες εικονες. Δεν συνισταται εκτος εαν ειναι η τελευταια των επιλογων. Για καλη ποιοτητα δες για component το οποιο ομως ειναι πανακριβο, με δευτερη καλυτερη λυση το RGB. Καλυτερο μαγαζι εντος Αθηνων θα ελεγα το Console Club στο Ηρακλειο. Εχει την μεγαλυτερη βιβλιοθηκη του μηχανηματος αμεσα προς πωληση. Σχεδων ολοι οι αλλοι ειναι μεταπωλητες μεσω του ebay, με διπλασιες ως και πενταπλασιες προς τα πανω τιμες!

Τα Twilight Princess, Tales of Symphonia & Baten Kaitos 1 ειναι απο τα καλυτερα, πιο δυσευρετα αλλα και ακριβοτερα παιχνιδια του μηχανηματος. Θα χρεαστεις επιμονη και υπομονη για να τα βρεις σε "καλη" τιμη. Το δευτερο Baten Kaitos, δεν κυκλοφορησε ποτε Ευρωπαικο.

Το μηχανημα παντως εχει παρα πολλους και καλους τιτλους, πλεον σε πολυ προσιτη τιμη. Ορεξη να εχεις, τα παιχνιδια ειναι πολλα.
 
Επειδή είμαι λίγο άσχετος το rgb αν κατάλαβα καλά από google και ebay είναι αυτό που καταλήγει σε ένα παραληλόγραμμο βύσμα. ποιά είναι η διαφορά μεταξύ

αυτού: n64rgb.jpg

και αυτού: scalegccomposite.jpg

στην απεικόνιση σε LCD τηλεόραση??Επίσης, αν στο δεύτερο βάλω ένα εξάρτημα που είχα από το Ν64 ( παραλληλόγραμμο που έχει 3 υποδοχές για τα χρωματιστά καλώδια που απεικονίζονται πιο πάνω και βγάζει σε παραλληλόγραμμο βύσμα όμοιο με αυτό του rgb νομίζω) θα είναι ίδια ποιότητα με το καλώδιο rgb??

Δεύτερον και συγγνώμη αν σας ζαλίζω, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω το gamecube στην οθόνη του laptop μου ( ACER τριετίας) και με ποιά εξαρτήματα που δεν θα κοστίζουν πάνω απο 20?.

n64_gc_snes_cablergb.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To πρώτο είναι SCART - RGB, και το δεύτερο είναι composite (Μόνο το κίτρινο καλωδιάκι). Καλύτερη εικόνα θα δώσει το πρώτο. (Γιατί στην ουσία χρησιμοποιεί πέντε σήματα σε πέντε καλώδια για να μεταφέρει την εικόνα, ενώ στο composite όλα τα σήματα πολυπλέκονται σε ένα καλώδιο, με αποτέλεσμα να δημιουργήται θόρυβος που εσύ τον αντιλαμβάνεσαι σαν θαμπή εικόνα).

Τα SCART - RGB είναι γενικά φτηνά (περίπου 10 - 15 ευρώ είχα πάρει το δικό μου), οπότε το αγοράζεις και βλέπεις εάν σου αρέσει η εικόνα στην LCD (Και εάν δεν σου αρέσει το ίδιο καλώδιο χρησιμοποιήται και σε παλιά CRT τηλεόραση, που εκεί σίγουρα θα έχει πολύ καλή απόδοση).

θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω το gamecube στην οθόνη του laptop μου ( ACER τριετίας) και με ποιά εξαρτήματα που δεν θα κοστίζουν πάνω απο 20?.
Δεν νομίζω ότι γίνεται. Σε κανονικό μόνιτορ όμως γίνεται. Με εξωτερικό tuner ή με SCART ->> HDMI Converter - Upscaler. Αλλά αυτά κοστίζουν 70 - 80 ευρώ.

Αγόρασε πάντως και ένα Gameboy player. Έχει φάση το μηχανάκι.
 
Σε καλυψε ο Captain Kal για το καλωδιο, χρειαζεσαι ενα rgb που βρισκεται σε προσιτη τιμη.

Δεν μπορεις να κανεις το gamecube σου δυστηχως να συνδεθει με monitor σε οικονομικη τιμη. Η Innovation technologies ειχε βγαλει το Gamecube VGA box το οποιο πλεον ειναι μαλλον δυσευρετο.
 
Σε καλυψε ο Captain Kal για το καλωδιο, χρειαζεσαι ενα rgb που βρισκεται σε προσιτη τιμη.

Δεν μπορεις να κανεις το gamecube σου δυστηχως να συνδεθει με monitor σε οικονομικη τιμη. Η Innovation technologies ειχε βγαλει το Gamecube VGA box το οποιο πλεον ειναι μαλλον δυσευρετο.
 
Εγω το ιδιο χρησιμοποιω και στο cube και στο Ν64 το παρακατω που το συνδεω σε scart υποδοχη.


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=47405&d=1331406439

 


scartcomposite.jpg



Επι της ευκαιριας ανοιγματος αυτου του θρεντ να γραψω για ενα useless περιφερειακο που ειχα αγορασει απο ελλαδα πριν χρονια και ποτε δεν καταφερα να βγαλω σημα μιας και η TV μου εχει υποδοχη S-VIDEO αλλα το cube αρνειται να του δωσει.


Ξερει κανεις γιατι;;





 


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2) Με RFU θα εχεις απο τις δυνατοτερον ασχημοτερες εικονες. Δεν συνισταται εκτος εαν ειναι η τελευταια των επιλογων. Για καλη ποιοτητα δες για component το οποιο ομως ειναι πανακριβο, με δευτερη καλυτερη λυση το RGB.
Πράγματι η καλύτερη ποιότητα είναι με το component που όμως είναι ακριβουτσικο! Εναλλακτικα, αν έχεις Wii, μπορείς να παίζεις εκεί τα παιχνίδια του κύβου και να πάρεις γιαυτό component που είναι πανφθηνο, βρήσκεις από 3-4?!
 
Aardvark είπε:
Εγω το ιδιο χρησιμοποιω και στο cube και στο Ν64 το παρακατω που το συνδεω σε scart υποδοχη.

Ετσι εχεις απλα εικονα/ηχο RCA, δεν βγαζει κατα αυτο τον τροπο ποιοτητα RGB. Σε κανενα μηχανημα.


 




Aardvark είπε:
Επι της ευκαιριας ανοιγματος αυτου του θρεντ να γραψω για ενα useless περιφερειακο που ειχα αγορασει απο ελλαδα πριν χρονια και ποτε δεν καταφερα να βγαλω σημα μιας και η TV μου εχει υποδοχη S-VIDEO αλλα το cube αρνειται να του δωσει.
Ξερει κανεις γιατι;;




Το δοκιμασες σε αλλη κονσολα; Πχ SNES η Ν64; Λειτουργει αλλο καλωδιο s-video στη τηλεοραση σου; Μπορω να σκεφτω αρκετες περιπτωσεις, πχ να εχει σπασει καποιο pin η να εχει κοπει σε καποιο σημειο, δοκιμασε ομως αν λειτουργει το καλωδιο σε αλλες κονσολες για αρχη.
 
Ετσι εχεις απλα εικονα/ηχο RCA, δεν βγαζει κατα αυτο τον τροπο ποιοτητα RGB. Σε κανενα μηχανημα.
Nαι ετσι ειναι,δυστυχως δεν εχω scart scart.

 




Το δοκιμασες σε αλλη κονσολα; Πχ SNES η Ν64; Λειτουργει αλλο καλωδιο s-video στη τηλεοραση σου; Μπορω να σκεφτω αρκετες περιπτωσεις, πχ να εχει σπασει καποιο pin η να εχει κοπει σε καποιο σημειο, δοκιμασε ομως αν λειτουργει το καλωδιο σε αλλες κονσολες για αρχη.

Aληθεια ειναι οτι δεν το'χω σε αλλη νιντυ κονσολα,(βγαζει το Ν64 svideo; )aλλα το'χω σε ενα παλιοτερο λαπτοπι και εβλεπα απο εκει svideo,oποτε δεν ειναι η tv.



Tωρα τι γινεται και γιατι δεν το'χα ψαξει παραπανω,καπου ειχα διαβασει aφου το πηρα και δεν .. οτι τα Pal cube δεν βγαζουν svideo και μονο αλλης region η πρωτης γενιας η κατι τετοιο δεν θυμαμαι ,παει καιρος.



Αληθεια το svideo σε ποιοτητα ειναι πανω απο ολα τα προαναφερθεντα,right;;


 


 
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Το component καλώδιο του Wii ταιριάζει και σε Gamecube;;
 
Aardvark είπε:
Nαι ετσι ειναι,δυστυχως δεν εχω scart scart.
Aληθεια ειναι οτι δεν το'χω σε αλλη νιντυ κονσολα,(βγαζει το Ν64 svideo; )aλλα το'χω σε ενα παλιοτερο λαπτοπι και εβλεπα απο εκει svideo,oποτε δεν ειναι η tv.



Tωρα τι γινεται και γιατι δεν το'χα ψαξει παραπανω,καπου ειχα διαβασει aφου το πηρα και δεν .. οτι τα Pal cube δεν βγαζουν svideo και μονο αλλης region η πρωτης γενιας η κατι τετοιο δεν θυμαμαι ,παει καιρος.



Αληθεια το svideo σε ποιοτητα ειναι πανω απο ολα τα προαναφερθεντα,right;;



Δεν εχει ουτε μια εισοδο SCART η τηλεοραση σου; Ναι η Nintendo αφαιρεσε την υποστηριξη σε καποια μοντελα, μαλλον εισαι ατυχος.. Αλλα νομιζω πως υπαρχει καποια μετατροπη, αν και δεν πολυαξιζει να μπεις στο κοπο.. Το S-Video ειναι χειροτερο απο το Scart, αν και σαφως ανωτερο απο RCA-RFU.

divined είπε:
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Το component καλώδιο του Wii ταιριάζει και σε Gamecube;;
Δυστηχως οχι, του WII κανουν μονο για WII. Επισης, το gamecube component καλωδιο εχει και καποια πολυ συγκεκριμενα τσιπακια οπου η Nintendo δεν εδωσε ποτε το δικαιωμα να τα βγαλει καποιος αλλος.. Γιαυτο ειναι και παναπανακριβα..
 
Πίσω
Μπλουζα