"Μαγικοί" Σχολικοί Χάρακες

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Κατι χαρακες με δυο εικονες διαφορες ζωγραφιες που αλλαζαν οταν τους κουνουσες ελαφρα τους θυμαστε.

Πως να το περιγραψω ,ειχε σχεση με στερεοσκοπικες εικονες και πως το φως επεφτε επανω τους,τελευταια φορα που το ειδα αυτο ηταν με την αλλαγη του Ευρω ,ειχαν βγει κατι μπλε καρτουλες που με ελαφρια εναλλαγη κινηση της καρτας ,εμφανιζονταν οι δραχμες και αντιστοιχα τα ευρω.

Στο δημοτικο φαινοντουσαν μαγικα!!

Ψαχνω την αγγλικη ονομασια τους για googling και επισης αν θυμαστε αλλες εφαρμογες εκτος απο τους χαρακες. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα καταφερα με την αγγλικη ορολογια αλλα απο εικονες γιοκ. :(

Για μπας και βοηθησετε και εσεις .

Animated (Hologram) children's school rulers popular in the 1980's
 
Κάτι σαν αυτό εννοείς...

δεν ειναι ευκολο να φανεί και καλά η αλλαγή εικόνας, αλλά κάαατι φαίνεται ;)
 
Οχι κατι ,ακριβως σαν αυτο,αν και εγω θυμαμαι τοπια πιο πολυ!!! Ειναι μαγικα!! :)

Ισως με ενα animated gif να φαινοταν και οι δυο εικονες με την εναλλαγη τους.

attachment.php
 
Θυμαμαι οτι ειχα εναν με σπορ αυτοκινητα, πολυ μπανικο...
 
Κι εγω ενα χαρακα και μια κασετινα
 
Εἶχα ἕναν ποὺ εἶχε τὴν προπαίδεια!
 
Κάποια μάρκα πατατακίων/γαριδακίων δίνει, στις μέρες μας, τέτοια "ολογράμματα" σε μορφή καρτών για κάποιο παιδικό παιχνίδι. Τις βρίσκω πεταμένες παντού. Κλειστές, μέσα στις συσκευασίες τους... Προφανώς τα καφροπαιδάκια αδιαφορούν γι' αυτές, και απλά κατασπαράζουν το περιεχόμενο. Μάλιστα έχουν τρεις θέσεις θέασης και όχι δύο όπως παλιά!!! Απεικονίζουν κάτι ρομπότ που "φορτώνουν" σε στυλ dragonball κλπ.

Ε ρε και να ήμουν παιδί σήμερα!!! Θα τις είχα όλες!!! #)
 
Κι εγώ είχα έναν τέτοιο, όπως και κάτι μπλε μικρούς.
 
Θυμαμαι με εναν τετοιο σαν την φωτογραφια παραπανω ,αλλαζε η διαθεση στο σχολειο ,πηγαινες αφου σου τον αγοραζαν με ενα χαμογελο να στο θρανιο.

Το εκανες πανω κατω και ηταν σαν να εβλεπες TV με τον αγαπημενο σου ηρωα τοτε.

Σημερα τηρουμενων των αναλογιων για να πας με χαμογελο στην δουλεια σου πρεπει την προηγουμενη να εχεις αγορασει κανουργια lcd ,dvd recorder να λιγουρευεσαι κανα λαπτοπ και να εχεις και στα σκαρια αποδραση το τριημερο για να βγαλεις την ημερα.

Ωραιο να εισαι παιδι.
 
Να και ένας δικός μου. Είναι από το 83 περίπου. Εγώ τον δικό μου τον είχα διαλύσει, αφού είχα τη φαεινή ιδέα να τον χτυπάω στο θρανίο με μανία, αλλά ευτυχώς σώθηκε αυτός της αδερφής μου! Κάπου έχω κι άλλον έναν, λίγο νεότερο, θα τον βρω και θα αναρτήσω φωτό.

Προβολή συνημμένου 43358

DSC06654.jpg
 
θυμαμαι κατι χαρακες που ειχαν νερο μεσα και διαφορα πραγματακια που επεπλεαν και πηγαιναν περα δωθε ειχα και εγω αλλα δεν ηταν καθολου πρακτικοι καθως εσπαγαν πολυ ευκολα και γινοσουν χαλια
 
θανος είπε:
θυμαμαι κατι χαρακες που ειχαν νερο μεσα και διαφορα πραγματακια που επεπλεαν και πηγαιναν περα δωθε ειχα και εγω αλλα δεν ηταν καθολου πρακτικοι καθως εσπαγαν πολυ ευκολα και γινοσουν χαλια
Επίσης, ενίοτε ήταν άβολοι, γιατι ήταν λίγο γκουμούτσα η πλευρά που είχε το "δοχείο" με το νερό και τη χρυσόσκονη ή τα διάφορα πλαστικά που κολυμπούσαν. Ωραίο ως θέαμα, ειδικά αν βαριόσουν στο μάθημα! Έπαιρνα μερικές φορές από καμιά συμμαθήτρια να περνάει η ώρα.
 
θανος είπε:
θυμαμαι κατι χαρακες που ειχαν νερο μεσα και διαφορα πραγματακια που επεπλεαν και πηγαιναν περα δωθε ειχα και εγω αλλα δεν ηταν καθολου πρακτικοι καθως εσπαγαν πολυ ευκολα και γινοσουν χαλια
θυμαστε ποτε κυκλοφορησαν αυτοι οι χαρακες; δεν εχω δει ποτε μου τετοιους..μαλλον θα ειναι πιο προσφατοι
 
Έχω την εντύπωση ότι ήταν αρχές '90 περίπου... Όπως επίσης το σύνηθες θέμα ήταν μικρά πλαστικά ψαράκια στο νερό με background το βυθό!....
 
εγώ είχα τρεις αγαπημένους χάρακες....

Έναν με κομπιουτεράκι πάνω... (ο δικός μου ήταν δώρο στο ΗΕΜΟ)

kc1919.jpg

Έναν με συμβολάκια...

406_88-548_L.jpg

Και έναν με φακουδάκι στην άκρη (που φωτογραφία δε βρήκα)
 
Eεεεεπ ,αυτον με τα συμβολακια τον ειχα ξεχασει παντελως....που να τον χρησιμοποιουσαμε αραγε;;;


Και τσαφ απανταω αμεσα μιας και μου'ρθε αναλαμπη,στην σχολη μου στο ηλεκτρολογικο σχεδιο που ηθελε φοβερη λεπτομερεια και καλιγραφια..
 
αχ!!! πρεπει να χα και γω τετοιους!!! τους θυμαμαι παντως!!!
 
Πίσω
Μπλουζα