Μαγικό ραβδάκι

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.508
Αντιδράσεις
2.239
Ερωτημα προς ολους (οσους εχουν δει τα επεισοδια):

Αν ερχοταν μια καλη νεραιδα και ελεγε στην Καντυ οτι με το μαγικο της ραβδακι μπορει να αλλαξει τα παντα και η Καντυ μπορει να διαλεξει αναμεσα σε Αντονυ, Τερρυ, Αλμπερτ, χωρις αρνητικες επιπτωσεις για κανενα, χωρις να πληγωθει κανεις, ποιον πιστευετε οτι θα διαλεγε?

Προσοχη, δεν ζηταω τον ευσεβη σας ποθο, αλλα την επιλογη της Καντυ, οπως παρουσιαζεται ο χαρακτηρας και οι επιθυμιες της μεσα απο τα 115 επεισοδια της αγαπημενης σειρας.

Η δικια μου απαντηση: θα διαλεγε τον Τερρυ :clap: Ειναι η μια και μοναδικη της καψουρα, ειναι το χτυποκαρδι, ειναι ο ερωτας της ζωης της. Οσο καλοι, χρυσοι και τελειοι κ'αν ειναι οι αλλοι δυο, ο ερωτας δεν εχει λογικη :hurrah:
 
Μα πρόκειται για τελείως διαφορετικούς ανθρώπους

που ο καθένας σημαδεύει με τον τρόπο του την Κάντυ...

Τον Άντονυ δεν πρόλαβε να τον γνωρίσει στα πλαίσια μιάς σχέσης

ούτε τον Άλμπερτ (τουλάχιστον όχι ακόμα) :diablotin: .

Αν ζούσε ο 'Αντονυ, μάλλον δε θα είχε μάτια όχι για τον Τέρρυ αλλά

ούτε για τον Μπραντ Πητ :rolleyes:ή τον Ορλάντο Μπλουμ...:biglaugh:

Και βέβαια, ούτε και η φιλία της με τον Άλμπερτ θα δυνάμωνε τόσο...

Θα ήταν τελείως διαφορετικό το ρουν της ιστορίας:nervous:

Εγώ (αν ήμουν η Κάντυ εννοείται) και ερχόταν η καλή νεράιδα

θα διάλεγα τον Άλμπερτ.

Μου αρέσουν άλλωστε οι ώριμοι άντρες που πάντα ξέρουν τι ζητάνε

και πως να το αποκτήσουν! (Τώρα... αν με ρωτάτε που φαίνεται

αυτό... μάλλον στη φαντασία μου :help: και στα φανφικς που γράφω :) )
 
@Domniki, θέλω να απαντήσω στην ερώτηση σου με το μαγικό ραβδί.

Κι εγώ πιστεύω πως η επιλογή της Κάντυ θα ήταν ο Τέρρυ και πραγματικά πιστέψτε με δεν το λέω επειδή μου αρέσει εμένα ο Τέρρυ αλλά βάση των γεγονότων κατά την εξέλιξη της ιστορίας.

Απ' όσα έχω δει σε αυτά τα 115 επεισόδια είναι ο μόνος τον οποίο σκέφτεται διαρκώς από την ημέρα της γνωριμίας τους αλλά και πολύ μετά τον χωρισμό τους. Στο επεισόδιο με την ψεύτικη πρόσκληση από τον Νηλ φαίνεται ολοκάθαρα ότι τον αγαπάει και ελπίζει ακόμα.

Στο επεισόδιο 100 όπου γυρίζει πίσω σακατεμένη με το τρένο ακόμα ελπίζει και λέει "πως όσο ζούμε εμείς οι δύο, ίσως κάποια μέρα...". Ακόμα και τότε ενώ έχουν χαθεί σχεδόν όλα υπάρχει μέσα της κρυμμένη κάποια ελπίδα.

Είναι ο μοναδικός με τον οποίο έχει ζήσει τον απόλυτο έρωτα και αυτό φαίνεται σε πάρα πολλά σημεία.

Είναι αυτό που έλεγα την άλλη φορά. Αν ψάχναμε τον ιδανικό σύντροφο για την Κάντυ φυσικά αυτός θα ήταν ο Άλμπερτ. Αν όμως την ρωτάγαμε ποιον εκείνη θέλει πιστεύω πως θα επέλεγε τον Τέρρυ άσχετα αν έχει ένα σωρό ελλατώματα.

Όταν ερωτεύεσαι και αγαπάς δεν κοιτάς ελλατώματα ούτε βάζεις στη ζυγαριά τους υποψίφιους αγαπημένους σου να δεις ποιος είναι ο καλύτερος. Απλά αγαπάς με την καρδιά.
 
http://www.k-nagi.com/friends.html

Δεν ξέρω αν το παραπάνω βοηθάει κάπως να ξεδιαλύνουμε

τί σκεφτόταν η Κάντυ, και ποιόν θα επέλεγε τελικά...

Πάντως, από πιό επίσημα χείλη... δε γίνεται... :)

Mariadelmar είπε:
...Είναι ο μοναδικός με τον οποίο έχει ζήσει τον απόλυτο έρωτα και αυτό φαίνεται σε πάρα πολλά σημεία.
Μα... από πότε ο απόλυτος έρωτας είναι ένα και μοναδικό φιλί;;;;

Η Κάντυ έχει πάρα πολλά να ζήσει μέχρι να ανακαλύψει τι είναι έρωτας...

πραγματικός... όχι εφηβικός...

Αυτό που έζησαν στο σχολείο μου θυμίζει τον καιρό που γράφαμε λευκώματα.

Αναρωτιόμασταν τί είναι φιλί και τί έρωτας και οι γνώσεις μας περιορίζονταν

σε ποιηματάκια και λογοπαίγνια...

Mariadelmar είπε:
Όταν ερωτεύεσαι και αγαπάς δεν κοιτάς ελλατώματα ούτε βάζεις στη ζυγαριά τους υποψίφιους αγαπημένους σου να δεις ποιος είναι ο καλύτερος. Απλά αγαπάς με την καρδιά.
...Μέχρι που πληγώνεσαι από τις επιλογές του άλλου, τον κλείνεις μεν στην καρδιά σου αλλά προχωράς τη ζωή σου κρίνοντας και λιγάκι με τη λογική...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Juanita Η ιστορία της Κάντυ διαδραματίζεται γύρω στο 1900 και οι ερωτικές σχέσεις ήταν πολύ διαφορετικές εκείνη την εποχή. Μπορεί να ήταν ένας εφηβικός έρωτας όμως συνήθιζαν να παντρεύονται σε μικρές ηλικίες και επίσης κάτι τέτοιο θα γινόταν με την Κάντυ και τον Τέρρυ αν δεν προέκυπτε το ατύχημα της Σουζάννας. Οπότε δεν μπορώ να τον θεωρήσω έναν ασήμαντο - χαζοέρωτα. Μπορεί να αντάλλαξαν ένα και μοναδικό φιλί όμως τα συναισθήματα ήταν πάρα πολύ βαθιά και αυτό φαίνεται σε πάρα πολλά σημεία.

Από την άλλη πάλι πως να δεχθώ πως υπήρχε έρωτας με τον Άλμπερτ όταν δεν υπάρχει όχι φιλί αλλά ούτε και ξεκάθαρο ερωτικό ενδιαφέρον από καμία πλευρά;

Φυσικά και έπρεπε η Κάντυ να κοιτάξει μπροστά και να προχωρήσει. Σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι θα ήταν σωστό να καθίσει να κλαίει τη μοίρα της και δεν το έκανε. Άλλωστε ο χαρακτήρας της ήταν πάντα πολύ δυναμικός.

Το γράμμα που παραθέτεις παραπάνω είναι πραγματικά αυτό που έγραψε η Κάντυ στον Τέρρυ και δεν έστειλε ποτέ. Σίγουρα αφήνει να εννοηθεί πως θα προχωρήσει παρά κάτω αλλά δεν νομίζω ότι αυτό μας δείχνει πως επέλεξε τον Άλμπερτ.

Το προχωράω παρά κάτω έχει πολλές έννοιες.
 
Καλή μου Domniki όσο κι αν ακούγεται αρχικά απλή η ερώτηση σου, αποδεικνύεται στη συνέχεια ότι πρόκειται για δυσεπίλιτο γρίφο!

Ένα γρίφος που δεν ξέρω αν φτάνουν οι δικές μου γνώσεις για να λύσω.

Με τον Terry είναι γεγονός ότι η Candy βρισκόταν σε πιο ώριμη ηλικία και βίωσε πολύ έντονα τον συγκεκριμένο έρωτα.Εκεί την βλέπουμε κυριολεκτικά να παραδίδεται άνευ όρων και να δοκιμάζεται άγρια εξαντλώντας τις φυσικές της ανοχές . Πολύ σωστά αναφέρει η Mariadelmar την σκηνή με την πρόσκληση του Νηλ που και κατά τη δική μου γνώμη ήταν και το αποκορύφωμα και κυριολεκτικά διέλυσε τις όποιες αμφιβολίες σε εμάς για τα αισθήματα της.

Από την άλλη μεριά θα πρέπει να δεχτούμε ως δεδομένο ότι η Candy κουβαλάει και τις επιπτώσεις όλης αυτής της πορείας. Δεν βρίσκεται πια στην πρώιμη παιδική της ηλικία!Είναι πια μια δεσποινίδα με πιο ολοκληρωμένη προσωπικότητα ,και ο Terry την έχει απογοητεύσει αρκετά. Συνεπώς δεν ξέρω αν η Candy θα χρησιμοποιούσε ως ένα σημείο και την "γυναικεία" λογική της επηρεάζοντας την τελική απόφαση.
 
Mariadelmar είπε:
@Juanita ...Μπορεί να ήταν ένας εφηβικός έρωτας όμως συνήθιζαν να παντρεύονται σε μικρές ηλικίες και επίσης κάτι τέτοιο θα γινόταν με την Κάντυ και τον Τέρρυ αν δεν προέκυπτε το ατύχημα της Σουζάννας. Οπότε δεν μπορώ να τον θεωρήσω έναν ασήμαντο - χαζοέρωτα. Μπορεί να αντάλλαξαν ένα και μοναδικό φιλί όμως τα συναισθήματα ήταν πάρα πολύ βαθιά και αυτό φαίνεται σε πάρα πολλά σημεία.
Δεν ανέφερα πως η Κάντυ δεν υπήρξε ερωτευμένη με τον Τέρρυ.

Και το ξαναλέω: ήταν ο μεγάλος της εφηβικός έρωτας.

Πληγώθηκε όμως με τις επιλογές του. (ευτυχώς... οχι δεύτερη φορά). Σύμφωνα με το anime ο Τέρρυ στο Σικάγο δεν καταδέχεται να συναντηθεί με την Κάντυ έστω για μιά τελευταία φορά... μιά συγνώμη να ζητήσει για την επιλογή του... μιά εξιλέωση βρε αδερφέ... ακόμα και αν ήταν αδυσώπητο το χτύπημα της Μιζούκι...

Μέχρι που αναρωτιέμαι μήπως και αισθάνεται άσχημα που η Κάντυ δεν έχει πέσει με τα μούτρα στην κατάθλιψη για το χαμένο της έρωτα...

Φεύγει προς μεγάλη έκπληξη του Άλμπερτ (και προσωπική μου ικανοποίηση) για τον μεγάλο του έρωτα.. το θέατρο...

Που στο καλό πήγε η αγάπη του;;;;; Ή ήταν ερωτευμένος μέχρι τη βολή του;;;;

Ή θεωρούσε πως έτσι που τα έφερε η Μιζούκι δε χρωστά τίποτα στην Κάντυ;;;;

Για μένα καλύτερα... θα ήταν ακόμα πιό οδυνηρό για τη μικρή μας να της απολογείται ο Τέρρυ για την επιλογή του.

Η Κάντυ γίνεται πιό δυνατή κάθε φορά που περνάει μιά τραγωδία... Δε νομίζετε λοιπόν πως έχει ανάγκη από έναν άνθρωπο δίπλα της να είναι απάγγειο και απανέμι και όχι κάποιον να τον στηρίζει και να τον ανεβάζει εκείνη;;;;

Mariadelmar είπε:
Από την άλλη πάλι πως να δεχθώ πως υπήρχε έρωτας με τον Άλμπερτ όταν δεν υπάρχει όχι φιλί αλλά ούτε και ξεκάθαρο ερωτικό ενδιαφέρον από καμία πλευρά;
Ο Άλμπερτ, όταν ξαναβρίσκει τη μνήμη του λέει στον Πούπε πως αν και είναι υποχρεωμένος να φύγει δεν μπορεί ακόμη να αποχωριστεί τη μικρή του .

Ως θείος Γουίλιαμ σίγουρα έχει πολλές υποχρεώσεις να τακτοποιήσει μέχρι να εμφανιστεί επίσημα... Παρ΄όλα αυτά, αφήνει τα πάντα για να βρει την Κάντυ που έχει πάει στο ραντεβού με το βλαμένο. Της αγοράζει καινούριο φόρεμα σα να γνωρίζει εκ των προτέρων την

ανάγκη της. Την πηγαίνει για πικ νικ στις όχθες του ποταμού λέγοντάς της πόσο όμορφο είναι για δύο ανθρώπους να μοιράζονται τα πάντα...

Αν αυτό δεν είναι η πεμπτουσία μιάς σχέσης... τότε ποιό είναι.

Και το σημαντικότερο σε μιά σχέση...

ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.

Να μην αναφέρω πως δε διστάζει να διακινδυνέψει τη ζωή του για να σώσει την Κάντυ από τη επίθεση του λιονταριού... Ένας κληρονόμος που δεν ξέρει τι έχει και γουστάρει να κάνει ελεύθερη ζωή επιλέγει να είναι κοντά στην Κάντυ ενώ θα μπορούσε να έχει ό,τι ζητήσει...

Για μένα μου είναι υπεραρκετό...

Ούτε φιλιά θέλω ούτε δηλώσεις... μου φτάνουν οι πράξεις...
 
@juanita, προφανως δεν καταλαβες την ερωτηση μου. Δεν ρωταω τι θα διαλεγες εσυ, αλλα η Καντυ, συμφωνα με τον χαρακτηρα που εχουμε γνωρισει στα 115 επεισοδια. Λυπαμαι juanita, αλλα το να σε αγαπαει καποιος και να κανει πραγματα για σενα, δεν σε υποχρεωνει να τον ερωτευτεις. Οχι πως δεν θα κολακευτεις, αλλα αυτο δεν το ονομαζω ερωτα (εννοω απο την πλευρα της Καντυ).

Αυτο με την αλληλογραφια με την Σουζανα μου φανεται παρα πολυ "υπερανω" και εντελως ανεφικτο 8) Μαλλον ειμαι λιγακι "κατινα" και δεν μπορω να διανοηθω τετοιες "πολιτισμενες" σχεσεις :diablotin:

Η Καντυ σιγουρα δεν θα επεφτε ποτέ στην καταθλιψη. Η Μιζουκι μας παρουσιαζει εναν πολυ δυνατο ανθρωπο. Η αποφαση της να φυγει για τα ορυχεια ειναι μια τρομερα "υγιης" αποφαση. Μακαρι ολοι να ειχαμε την δυναμη της και το κουραγιο της. Επιλεγει να προχωρησει μπροστα, οπως θα επελεγε να κανει καθε "υγιης" ανθρωπος. Αλλιως θα επρεπε να επιλεξει την αυτοκτονια :zip: Δεν εχει και πολλες επιλογες, για να πω και την αληθεια. :banghead:

Ομως τη στιγμη που ερχεται ενας αγνωστος και την πληροφορει για την παρουσια του Τερρυ, ολες οι αντοχες γκρεμιζονται. Το τειχος της δυναμης πεφτει και η Καντυ τρεχει να τον συναντησει. Το επομενο ερωτημα μου θα ειναι τι θα γινοταν αν ηταν τελικα ο Τερρυ (και οχι ο Νηλ) στο σπιτι στη λιμνη 8) Εδω μαλλον μπορω να το αφησω στην mariadelmar...ελα Μαρια, στο εστρωσα για να το τελειωσεις :diablotin:
 
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Τι να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση domniki; Αφού ξέρεις τι πιστεύω εγώ πως θα γινόταν. Αλλά δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ ούτε κανείς μας. Σημασία έχει τελικά τι πιστεύει και τη θέλει η Μιζούκι. Αυτή είναι η δημιουργός, αυτή κινεί τα νήματα, αυτή αποφασίζει.

Και φυσικά το σέβομαι αυτό διότι εφόσον η Μιζούκι το δημιούργησε όλο αυτό έχει και το δικαίμωα να ορίζει την μοίρα των χαρακτήρων της.

@Juanita εσύ αμφισβήτησες πρώτη το θέμα έρωτα Κάντυ - Τέρρυ πως δεν σου έφτανε μόνο ένα φιλί. Έτσι κι εμένα δεν μου φτάνει αυτό που μας δείχνει η Μιζούκι μεταξύ Κάντυ και Άλμπερτ.

Ξαναλέω πως από τη στιγμή που η Μιζούκι δεν ξεκαθαρίζει (για εμένα τουλάχιστον) τι ακριβώς γίνεται στο τέλος, ο καθένας μας μπορεί να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα με βάση αυτά που έχει δει.

Είναι λογικό σε άλλους να περνάει περισσότερο ο Άλμπερτ με την ευγενική του ψυχή και τη μεγάλη του καρδιά. Οι κοπέλες που τους αρέσει ο Άντονυ πιστεύουν πως αν δεν είχε πεθάνει δεν θα είχε κανένας από τους επόμενους τύχη, όπως είπε νωρίτερα και η Juanita.

Εμείς οι Τερρυκιές πάλι :D έχουμε άλλη άποψη όσον αφορά και τον χωρισμό, τις επιλογές του Τέρρυ που σε καμία περίπτωση δεν έχουν να κάνουμε με εγωισμό και θέματα καριέρας.

Δεν θέλω τώρα να γίνω κουραστική και να καθίσω να αναλύσω γενικότερα τις συμπεριφορές του Τέρρυ κ.τ.λ.

Αν η Μιζούκι ήταν περισσότερο ξεκάθαρη ο καθένας μας θα είχε αποδεχτεί το τέλος γιατί αυτό επέλεξε η δημιουργός.

Αντίθετα όμως η Μιζούκι αφήνει πολλά πράγματα να αιωρούνται χωρίς να τα κάνει συγκεκριμένα και έτσι είναι πολύ εύκολο ο καθένας μας να ταυτίζεται με την Κάντυ. Εμείς βάση των δικών μας αντιλήψεων η κάθε μία μας κάνει μία επιλογή. Όμως εγώ ή ο καθένας δεν είμαστε η Κάντυ ή πόσο μάλλον η Μιζούκι.
 
Domniki είπε:
@juanita, προφανως δεν καταλαβες την ερωτηση μου. Δεν ρωταω τι θα διαλεγες εσυ, αλλα η Καντυ, συμφωνα με τον χαρακτηρα που εχουμε γνωρισει στα 115 επεισοδια.
Μα... :nervous:νομίζω πως απάντησα...

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης...

Με τον Άντονυ δεν πρόλαβε

Με τον Τέρρυ δεν ολοκλήρωσε

Με τον Άλμπερτ δεν άρχισε ακόμη...

Πως λοιπόν θα μπορούσε να συγκρίνει ανόμοιες σχέσεις και να κάνει τέτοια επιλογή;;; Και νομίζω πως όλες απαντήσαμε τι θα κάναμε εμείς αν είμασταν στη θέση της Κάντυ. Πιό κάτω, παραθέτω το γράμμα που θα μπορούσε να είχε στείλει η Κάντυ στον Τέρρυ. Διαφαίνεται πουθενά πως επιθυμεί την επιστροφή του;;;; Αντίθετα, του λέει πως όλα ανήκουν στο παρελθόν και θα βρίσκεται πάντα κοντά του ως θαυμάστρια και όχι ως "αγαπημένη φίλη"... :)

Domniki είπε:
Η Καντυ σιγουρα δεν θα επεφτε ποτέ στην καταθλιψη. Η Μιζουκι μας παρουσιαζει εναν πολυ δυνατο ανθρωπο.
Κάτι που ο Τέρρυ δεν είναι...

Domniki είπε:
Ομως τη στιγμη που ερχεται ενας αγνωστος και την πληροφορει για την παρουσια του Τερρυ, ολες οι αντοχες γκρεμιζονται. Το τειχος της δυναμης πεφτει και η Καντυ τρεχει να τον συναντησει.
Θα ήθελα πάρα πολύ να είναι ο Τέρρυ και να της πει πως η ζωή του δεν έχει νόημα μακρυά της... Ο ίδιος όμως επιλέγει και πάλι τη φυγή...Η Κάντυ θα τα παρατούσε όλα για να είναι μαζί του. Αυτός όμως όχι...

Domniki είπε:
Το επομενο ερωτημα μου θα ειναι τι θα γινοταν αν ηταν τελικα ο Τερρυ (και οχι ο Νηλ) στο σπιτι στη λιμνη :animrolleyes: Εδω μαλλον μπορω να το αφησω στην mariadelmar...ελα Μαρια, στο εστρωσα για να το τελειωσεις :diablotin:
Φαντάσου σε συνέχεια της συνάντησής του με τον Άλμπερτ, να ζητούσε πραγματικά από την Κάντυ να βρεθούν και να της έλεγε:

Κάντυ μου είσαι η ζωή μου αλλά πιό πάνω από αυτήν αγαπώ το θέατρο...Οπότε σε παρακαλώ συγχώρεσέ με να μην έχω και τύψεις που σε παρατάω...
 
Mariadelmar είπε:
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Τι να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση domniki; Αφού ξέρεις τι πιστεύω εγώ πως θα γινόταν. Αλλά δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ ούτε κανείς μας. Σημασία έχει τελικά τι πιστεύει και τη θέλει η Μιζούκι. Αυτή είναι η δημιουργός, αυτή κινεί τα νήματα, αυτή αποφασίζει...

Αντίθετα όμως η Μιζούκι αφήνει πολλά πράγματα να αιωρούνται χωρίς να τα κάνει συγκεκριμένα και έτσι είναι πολύ εύκολο ο καθένας μας να ταυτίζεται με την Κάντυ. Εμείς βάση των δικών μας αντιλήψεων η κάθε μία μας κάνει μία επιλογή. Όμως εγώ ή ο καθένας δεν είμαστε η Κάντυ ή πόσο μάλλον η Μιζούκι.
Κορίτσια, σίγουρα εδώ δεν επιβάλλουμε στη Μιζούκι πως να ολοκληρώσει τη σειρά και ακόμα λιγότερο ποιόν θα επιλέξει η Κάντυ. Ο Άντονυ είναι ρομαντικός, ο Τέρρυ ερωτικός και ο Άλμπερτ προστατευτικός. Σίγουρα όλοι έχουν κάτι που μας ελκύει αλλιώς δε θα γινόταν τέτοιος πανικός. Νομίζω όμως πως η καθεμία από εμάς, περισσότερο βιωματικά παρά λογικά

προσεγγίζει το χαρακτήρα που την κερδίζει και προσπαθεί να τεκμηριώσει την πιθανή επιλογή της Κάντυ. Όμως... οι μοιραίοι έρωτες μόνο πληγές αφήνουν (αν και ποτέ δε μετανιώνουμε που τους επιλέξαμε και αισθανόμαστε τυχερές που τους ζήσαμε) και συνήθως μετά τη φουρτούνα επιλέγουμε τη νηνεμία. Εκτός και αν ξαναπέφτεις με τα μούτρα στη φωτιά για να αποκαούν και οι στάχτες (αν και πιστεύω πως δύσκολα δεύτερη φορά βρίσκεις το μεγάλο έρωτα)...

Και όπως λέει η Μελίνα:

"Για μένα ήσουν θανατηφόρος πυρετός

που μου 'δωσε όμως χάρη και μ' άφησε να ζήσω

Και είδα πως γίνεται απ΄τα σκοτάδια φως

Σιγά σιγά και εγώ ν' ανατέλλω μαζί σου...

Στο δρόμο της επιστροφής που μέτρησε από σένα

απ΄τα σαράντα κύματα πέρασα για να βγω

Ο κύκλος που άνοιξε πλατιά έκλεισε και για μένα

και τις καινούριες θάλασσες μαθαίνω για να μπω..."
 
Αυτό εννοείται, πως δεν θα επιβάλλουμε στη Μιζούκι ούτε να τελειώσει ούτε να συνεχίσει την ιστορία.

Φυσικά η κάθε μία μας κάνει την επιλογή ανάλογα με τα δικά της "θέλω" και "πιστεύω".

Οπωσδήποτε όμως θα με ενδιέφερε πολύ να δω την Κάντυ ευτυχισμένη, πραγματικά ευτυχισμένη. Αλλά ξέρετε και κάτι;

Γιατί τελικά πρέπει να καταλήξει με κάποιον; Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να είναι ένας άντρας αυτός που θα της δώσει την ευτυχία;

Νομίζω πως η Κάντυ κατάφερε να είναι ευτυχισμένη χωρίς να περιμένει τίποτα από κανέναν.

Ήταν πάντα ένας άνθρωπος που έδινε γεναιόδωρα την ψυχή της χωρίς να περιμένει ανταλλάγματα.

Και μάλλον αυτό ενδιέφερε τη Μιζούκι να δείξει περισσότερο και όχι όλα τα υπόλοιπα.

Φυσικά μας έδειξε και πόσο σκληρή είναι η ζωή θέλαμε δεν θέλαμε. Θάνατοι αγαπημένων προσώπων, αδικίες σε όλο τους το μεγαλείο από "κακούς" ανθρώπους, ζήλια κ.τ.λ.

Τελικά όμως όλη αυτή η αλήθεια θεωρώ ότι έκανε καλό στον χαρακτήρα που κουβαλάω σήμερα. Φυσικά δεν είμαι η Κάντυ, κανείς μας δεν είναι σαν την Κάντυ νομίζω.

Επιτρέψτε μου να πω κάτι τελευταίο για τον Τέρρυ.

@Juanita, έχω γνωρίσει πολλές Αλμπερτικές οι οποίες κιόλας περνούσαν τον Τέρρυ γενναιές δεκατέσσερις και τον στόλιζαν επίσης με ένα σωρό κοσμιτικά επίθετα. Παρ' όλα αυτά καμία τους δεν είχε αναφέρει ποτέ το θέμα "καριέρα". Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που το βλέπεις αυτό, πως δηλαδή προτίμησε την καριέρα του αντί για την Κάντυ. Γιατί θα ήταν εμπόδιο στην καριέρα του η Κάντυ;

Αν ήταν έτσι δεν θα της έστελνε ποτέ το εισητίριο χωρίς επιστροφή. Η Κάντυ θα μπορούσε να μείνει μαζί του, δίπλα του στη Νέα Υόρκη και να συνεχίσει τη δουλειά της κι εκείνος τη δική του. Το θέμα της καριέρας πραγματικά δεν καταλαβαίνω που προκύπτει.

Τέλος να πω κάτι ακόμα. Κρίνουμε πολύ εύκολα τον Τέρρυ ως "δειλό" και όλα τα συναφή, πως παράτησε την αγαπημένη του και δεν συμμαζεύεται.

Απαντήστε μου αν θέλετε με το χέρι στην καρδιά, πόσοι από εσάς θα άφηναν έναν άνθρωπο ο οποίος θυσίασε ανεπανόρθωτα την υγεία του και την πορεία της ζωής του για να σώσει τη δική σας ζωή.

Πολλοί θα πείτε εγώ δεν θα έβαζα τίποτα πάνω από τη μεγάλη μου αγάπη. Κι εγώ το ίδιο θα πω. Αλλά είναι πολύ εύκολα τα λόγια.

Οι συνθήκες και καταστάσεις πολλές φορές δεν μας αφήνουν περιθώρια και επιλογές

Ακόμα και αν ο Τέρρυ παρατούσε τη Σουζάννα για την Κάντυ νομίζω πως η Κάντυ δεν θα ήταν καθόλου ευχαριστημένη. Θα ζούσαν μία ζωή γεμάτη τύψεις και πάλι θα χώριζαν κ.τ.λ.

Όσο για το θέμα της καριέρας, αν τον ένοιαζε η καριέρα του δεν νομίζω ότι θα τα παράταγε όλα να σέρνεται στα μπαρ του Σικάγο και να λέει "πως όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να την ξεχάσω".

Ούτε δεν "καταδέχεται" να πλησιάσει την Κάντυ. Απλά καταλαβαίνει πως πρέπει κι εκείνος να συνεχίσει τη ζωή του όπως έκανε η Κάντυ. Θέμα επανασύνδεσης δεν τίθεται διότι και να της έλεγε πως την ήθελε η Κάντυ πάλι στη Σουζάννα θα τον έστελνε και άλλωστε η θηλειά είχε μπει για τα καλά στον λαιμό του Τέρρυ από πλευρά Σουζάννας.

Απλά δεν πηγαίνει να τη δει γιατί ξέρει πως θα είναι χειρότερο να συνεχίσει να μπήγει κι άλλο το μαχαίρι στην πληγή και για τους δυό τους.

Ότι η Κάντυ ήταν πάντα πιο δυνατή από τον Τέρρυ είναι γεγονός, δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης.
 
Juanita είπε:
Όμως... οι μοιραίοι έρωτες μόνο πληγές αφήνουν

(αν και ποτέ δε μετανιώνουμε που τους επιλέξαμε και αισθανόμαστε τυχερές που τους ζήσαμε) και συνήθως μετά τη φουρτούνα επιλέγουμε τη νηνεμία.
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο, γιατι ειναι τα δυνατα συναισθηματα που μας κανουν να νιωθουμε ζωντανοι. Και η Καντυ, προφανως μας εχει δημιουργησει πολυ δυνατα συναισθηματα, για να συζηταμε γι'αυτην 20+ χρονια μετα :)

Η Μιζουκι σιγουρα δεν ηθελε να συγκεντρωσει το ενδιαφερον των τηλεθεατων στους Αντονυ-Τερρυ-Αλμπερτ. Και σιγουρα με τα 115 επεισοδια ηθελε να μας δειξει πολλα περισσοτερα απο 2-3 ερωτες (παιδικους, εφηβικους, καρμικους, κτλ). Γι'αυτο ακριβως εχω πει οτι ολα ανεξαιρετως τα επεισοδια ειναι ενδιαφεροντα και διδασκουν κατι, αλλοτε με σκληρο και αλλοτε με γλυκο τροπο.
 
Mariadelmar είπε:
Αυτό εννοείται, πως δεν θα επιβάλλουμε στη Μιζούκι ούτε να τελειώσει ούτε να συνεχίσει την ιστορία.Φυσικά η κάθε μία μας κάνει την επιλογή ανάλογα με τα δικά της "θέλω" και "πιστεύω".

Οπωσδήποτε όμως θα με ενδιέφερε πολύ να δω την Κάντυ ευτυχισμένη, πραγματικά ευτυχισμένη. Αλλά ξέρετε και κάτι;

Γιατί τελικά πρέπει να καταλήξει με κάποιον; Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να είναι ένας άντρας αυτός που θα της δώσει την ευτυχία;

Νομίζω πως η Κάντυ κατάφερε να είναι ευτυχισμένη χωρίς να περιμένει τίποτα από κανέναν.

Ήταν πάντα ένας άνθρωπος που έδινε γεναιόδωρα την ψυχή της χωρίς να περιμένει ανταλλάγματα.

Και μάλλον αυτό ενδιέφερε τη Μιζούκι να δείξει περισσότερο και όχι όλα τα υπόλοιπα.

Φυσικά μας έδειξε και πόσο σκληρή είναι η ζωή θέλαμε δεν θέλαμε. Θάνατοι αγαπημένων προσώπων, αδικίες σε όλο τους το μεγαλείο από "κακούς" ανθρώπους, ζήλια κ.τ.λ.

Τελικά όμως όλη αυτή η αλήθεια θεωρώ ότι έκανε καλό στον χαρακτήρα που κουβαλάω σήμερα. Φυσικά δεν είμαι η Κάντυ, κανείς μας δεν είναι σαν την Κάντυ νομίζω.

Επιτρέψτε μου να πω κάτι τελευταίο για τον Τέρρυ.

@Juanita, έχω γνωρίσει πολλές Αλμπερτικές οι οποίες κιόλας περνούσαν τον Τέρρυ γενναιές δεκατέσσερις και τον στόλιζαν επίσης με ένα σωρό κοσμιτικά επίθετα. Παρ' όλα αυτά καμία τους δεν είχε αναφέρει ποτέ το θέμα "καριέρα". Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που το βλέπεις αυτό, πως δηλαδή προτίμησε την καριέρα του αντί για την Κάντυ. Γιατί θα ήταν εμπόδιο στην καριέρα του η Κάντυ;

Αν ήταν έτσι δεν θα της έστελνε ποτέ το εισητίριο χωρίς επιστροφή. Η Κάντυ θα μπορούσε να μείνει μαζί του, δίπλα του στη Νέα Υόρκη και να συνεχίσει τη δουλειά της κι εκείνος τη δική του. Το θέμα της καριέρας πραγματικά δεν καταλαβαίνω που προκύπτει.

Τέλος να πω κάτι ακόμα. Κρίνουμε πολύ εύκολα τον Τέρρυ ως "δειλό" και όλα τα συναφή, πως παράτησε την αγαπημένη του και δεν συμμαζεύεται.

Απαντήστε μου αν θέλετε με το χέρι στην καρδιά, πόσοι από εσάς θα άφηναν έναν άνθρωπο ο οποίος θυσίασε ανεπανόρθωτα την υγεία του και την πορεία της ζωής του για να σώσει τη δική σας ζωή.

Πολλοί θα πείτε εγώ δεν θα έβαζα τίποτα πάνω από τη μεγάλη μου αγάπη. Κι εγώ το ίδιο θα πω. Αλλά είναι πολύ εύκολα τα λόγια.

Οι συνθήκες και καταστάσεις πολλές φορές δεν μας αφήνουν περιθώρια και επιλογές

Ακόμα και αν ο Τέρρυ παρατούσε τη Σουζάννα για την Κάντυ νομίζω πως η Κάντυ δεν θα ήταν καθόλου ευχαριστημένη. Θα ζούσαν μία ζωή γεμάτη τύψεις και πάλι θα χώριζαν κ.τ.λ.

Όσο για το θέμα της καριέρας, αν τον ένοιαζε η καριέρα του δεν νομίζω ότι θα τα παράταγε όλα να σέρνεται στα μπαρ του Σικάγο και να λέει "πως όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να την ξεχάσω".

Ούτε δεν "καταδέχεται" να πλησιάσει την Κάντυ. Απλά καταλαβαίνει πως πρέπει κι εκείνος να συνεχίσει τη ζωή του όπως έκανε η Κάντυ. Θέμα επανασύνδεσης δεν τίθεται διότι και να της έλεγε πως την ήθελε η Κάντυ πάλι στη Σουζάννα θα τον έστελνε και άλλωστε η θηλειά είχε μπει για τα καλά στον λαιμό του Τέρρυ από πλευρά Σουζάννας.

Απλά δεν πηγαίνει να τη δει γιατί ξέρει πως θα είναι χειρότερο να συνεχίσει να μπήγει κι άλλο το μαχαίρι στην πληγή και για τους δυό τους.

Ότι η Κάντυ ήταν πάντα πιο δυνατή από τον Τέρρυ είναι γεγονός, δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης.
Mariadelmar εκπληκτική η ανάλυση σου....!

Υποκλίνομαι...! :worship:
 
Turrican είπε:
Mariadelmar εκπληκτική η ανάλυση σου....!Υποκλίνομαι...! :worship:
Καλέ σήκω πάνω!

Άντε θα το πάρω πάνω μου και θα καβαλήσω την καλαμιά! :biglaugh:

Πλάκα κάνω.

Κι εγώ υποκλίνομαι σε εσάς γιατί και οι δικές σας αναλύσεις είναι πολύ καλές παιδιά και όλες οι απόψεις έχουν κάτι να πουν.

Χαίρομαι που βρήκα παρέα να συζητάω τα Καντυκά και πάνω απ' όλα να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις! ;)
 
@Domniki θα συμφωνήσωγια τους άντρες... :biglaugh:

@Mariadelmar ας το παραδεχτώ ανοιχτά:biglaugh: Θα υπερασπιζόμουν με κάθε τρόπο τον Άλμπερτ ίσως επειδή πάντα μου άρεσαν οι γοητευτικοί, ώριμοι και βεβαίως μεγαλύτεροι από εμένα άντρες:rolleyes: (μπας και εξελιχθούν σε μικρότερη καταστροφή) Αλλά επειδή με πιάνει το :diablotin: μου θα συνεχίσω (γιατί μ' αρέσει πολύ που διαβάζω τέτοιες εμπεριστατωμένες απόψεις)!

Επαναλαμβάνομαι... θέτοντας εαυτόν εκτός διεκδίκησης (λέμε τώρα) Αν θεωρήσουμε πως οι Ιάπωνες είναι κατά βάσην μοιρολατρικοί και αυτό επιθυμούν για τα anime τους τότε οι ήρωες παρουσιάζονται έτσι όπως θα έπρεπε να είναι:

Η έπαρση φέρνει τιμωρία (πχ Σουζάνα)

Η υποταγή στη μοίρα, απώλεια (Τέρρυ)

και ο αγώνας να ξεφύγεις από τη μοίρα την εύνοια των θεών.(Κάντυ)

Τα στάδια είναι: τραγωδία, κάθαρση λύτρωση.

Οι ήρωές μας περνούν αναγκαστικά από τα στάδια αυτά. Η λύτρωση δεν τους κάνει κατ΄ανάγκη ευτυχισμένους (εξαρτάται από την παραπάνω αντιμετώπιση) αλλά τους βοηθά να αφήσουν πίσω την τραγωδία. Και σε κάθε περίπτωση θα εμφανιστεί ο απο μηχανής θεός να απαλυνει το φορτίο της μοίρας. (και εμείς δε λέμε πως ο θεός μας στέλνει μόνο όσα αντέχουμε;;; )

Για τη Σουζάννα είναι η Κάντυ

Για τον Τέρρυ ο Άλμπερτ

Για την Κάντυ ο Άλμπερτ - ο Αη Βασίλης που λέει και η Domniki-

Δεν είναι τυχαίο που ο Άλμπερτ είναι και ο Πρίγκηπας.

Τώρα... για το αν θα πρέπει να παίξει και άλλο ρόλο στη ζωή της Κάντυ αυτό είναι ευσεβής πόθος των απανταχού Αλμπερτικών (δεν άντεξα :diablotin: )
 
Juanita είπε:
Τα στάδια είναι: τραγωδία, κάθαρση λύτρωση.

Οι ήρωές μας περνούν αναγκαστικά από τα στάδια αυτά. Η λύτρωση

δεν τους κάνει κατ΄ανάγκη ευτυχισμένους (εξαρτάται από την παραπάνω

αντιμετώπιση) αλλά τους βοηθά να αφήσουν πίσω την τραγωδία.

Και σε κάθε περίπτωση θα εμφανιστεί ο απο μηχανής θεός να απαλυνει το φορτίο της μοίρας.

(και εμείς δε λέμε πως ο θεός μας στέλνει μόνο όσα αντέχουμε;;; )
Για μενα η καθαρση δεν θα ερθει αν δεν τιμωρηθει η Ελιζα. Πολλες φορες, για να μην πω σε καθε της εμφανιση, συμπεριφερεται τοσο αλλαζονικα και υπεροπτικα, που αυτο σιγουρα ονομαζεται "υβρις" και τιμωρειται απο τους θεους (τουλαχιστον τους Ολυμπιους, γιατι απο τους ανατολικους δεν βλεπω φως).

Μηπως εχετε δει μια υπεροχη κινεζικη ταινια με τιτλο "Η καταρα του χρυσου λουλουδιου"? Μοιαζει παρα πολυ με αρχαιοελληνικη τραγωδια, αλλα στο τελος ο μεγαλυτερος αλλαζονας δεν τιμωρειται (ενω κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να πεθανει -κλασικη καταληξη τραγωδιας). Μαλλον οι ασιατες βλεπουν με διαφορετικη ματια την "καθαρση".

ΥΓ. Ξερει κανεις που χαθηκε η Death2Eliza :confused:
 
@ domniki μου συγνώμη αλλά ποιός ασχολείται (για να μη γράψω τίποτα βαρύτερο και το κλείσουν μιά ώρα γρηγορότερα το thread:biglaugh:)

με την Ελίζα;;;;;

Ακόμα και οι θεοί... γραμμένη την έχουν... (mods, να είστε επιεικείς :diablotin: )

Αν και νομίζω πως η τιμωρία της είναι να έχει τα πάντα αλλά ποτέ αυτό

που αγαπά (αν μπορεί δλδ να αγαπήσει...)
 
Juanita είπε:
@Domniki θα συμφωνήσωγια τους άντρες... :biglaugh:
@Mariadelmar ας το παραδεχτώ ανοιχτά:biglaugh: Θα υπερασπιζόμουν

με κάθε τρόπο τον Άλμπερτ ίσως επειδή πάντα μου άρεσαν οι γοητευτικοί, ώριμοι και βεβαίως μεγαλύτεροι από εμένα άντρες:rolleyes:

(μπας και εξελιχθούν σε μικρότερη καταστροφή)

Αλλά επειδή με πιάνει το :diablotin: μου θα συνεχίσω (γιατί μ' αρέσει

πολύ που διαβάζω τέτοιες εμπεριστατωμένες απόψεις)!

Επαναλαμβάνομαι... θέτοντας εαυτόν εκτός διεκδίκησης (λέμε τώρα)

Αν θεωρήσουμε πως οι Ιάπωνες είναι κατά βάσην μοιρολατρικοί

και αυτό επιθυμούν για τα anime τους τότε οι ήρωες παρουσιάζονται

έτσι όπως θα έπρεπε να είναι:

Η έπαρση φέρνει τιμωρία (πχ Σουζάνα)

Η υποταγή στη μοίρα, απώλεια (Τέρρυ)

και ο αγώνας να ξεφύγεις από τη μοίρα την εύνοια των θεών.(Κάντυ)

Τα στάδια είναι: τραγωδία, κάθαρση λύτρωση.

Οι ήρωές μας περνούν αναγκαστικά από τα στάδια αυτά. Η λύτρωση

δεν τους κάνει κατ΄ανάγκη ευτυχισμένους (εξαρτάται από την παραπάνω

αντιμετώπιση) αλλά τους βοηθά να αφήσουν πίσω την τραγωδία.

Και σε κάθε περίπτωση θα εμφανιστεί ο απο μηχανής θεός να απαλυνει το φορτίο της μοίρας.

(και εμείς δε λέμε πως ο θεός μας στέλνει μόνο όσα αντέχουμε;;; )

Για τη Σουζάννα είναι η Κάντυ

Για τον Τέρρυ ο Άλμπερτ

Για την Κάντυ ο Άλμπερτ - ο Αη Βασίλης που λέει και η Domniki-

Δεν είναι τυχαίο που ο Άλμπερτ είναι και ο Πρίγκηπας.

Τώρα... για το αν θα πρέπει να παίξει και άλλο ρόλο στη ζωή της Κάντυ

αυτό είναι ευσεβής πόθος των απανταχού Αλμπερτικών (δεν άντεξα :diablotin: )
Μετά από αυτό το ποστ δεν έχω να πω τίποτα.

Πραγματικά έτσι όπως τα έχεις γράψει είναι πολύ σωστά. :worship:
 
Πίσω
Μπλουζα