Μαρία Πάρνη (1981 ΕΡΤ)

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
974
Μαρία Πάρνη (1981), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 8/5/1981



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μαρία_Πάρνη

Η "επιστροφή" της Ζωής Λάσκαρη στην τηλεόραση το 1981, έπειτα από τη σειρά "Ρωμαίος και Ιουλιέττα" του 1975 στην ΥΕΝΕΔ. Και τι επιστροφή!! Με τον Βασίλη Γεωργιάδη στην σκηνοθεσία, σε αρτιότατη παραγωγή της ΑΣΤΗΡ TV, βασισμένη στο μυθιστόρημα του Ακαδημαϊκού Θ. Πετσάλη - Διομήδη. Η διασκευή ήταν του Τάκη Χατζηαναγνώστου και το καστ εξαιρετικό: Νικήτας Τσακίρογλου, Τάκης Χρυσικάκος, Γιώργος Διαλεγμένος, Ρίκα Διαλυνά, Γιάννης Ζαβραδινός, Τζένη Ζαχαροπούλου, Όλγα Πολίτου, Κώστας Δίγκας, Άννα Κουρή και άλλοι.

Η εξαιρετική αυτή σειρά ανήκει στις σβησμένες της ΕΡΤ... Στην εκπομπή Αρχείου το "Σήριαλ των Σήριαλ", προβλήθηκε μόνο ένα βουβό (!!) απόσπασμα κάποιων δευτερολέπτων, ενώ στην δεύτερη εκπομπή Αρχείου "Σε χρόνο TV", δε νομίζω ότι παίχτηκε κανένα απόσπασμα της σειράς. Έτσι έχουμε το μοναδικό (!) φαινόμενο, από μια τόσο αξιόλογη σειρά του 1981 (δεν είναι καν της δεκαετίας του '70), να μην σώζεται απολύτως τίποτα...

Και όμως...

Ο λόγος που άνοιξα αυτό το thread για τη σειρά, είναι ακριβώς για να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μου που μόλις "ανακάλυψα" στο youtube τους τίτλους έναρξης της σειράς, μαζί με ένα μικρό απόσπασμα. Απολαύστε το - είναι εξαιρετικά σπάνιο:

[yt deadlink]

Δεν έχω λόγια! Πραγματικά! Είναι κάτι που δεν περίμενα ποτέ ότι θα έβλεπα! Απλά εκφράζω την απέραντη ευγνωμοσύνη μου προς αυτόν που το μοιράστηκε μαζί μας και μας έδωσε αυτή την απρόσμενη χαρά...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό!!! Και τι καθαρή εικόνα!!! Κρίμα που φαίνεται τόσο λίγο η Ζωή Λάσκαρη και επίσης πολύ κρίμα που χάθηκε η σειρά...Τι εγκλήματα έκαναν πια αυτοί οι "άνθρωποι"???
 
Σπανιότατο!!!!!! Έχω μείνει άφωνος. Μπράβο στο παιδί που το ανέβασε και φυσικά και σε σένα bernard που το ανακάλυψες
 
tsalk είπε:
Σπανιότατο!!!!!! Έχω μείνει άφωνος.
Εγώ να δεις!! tsalk, είναι και Γεωργιάδης - ο αγαπημένος σου! ;)

Μακάρι να δούμε έτσι "απρόσμενα" και άλλες σειρές και τους τίτλους τους να ξεπροβάλλουν!
 
Είναι γεγονός ότι τέτοιο σπάνιο υλικό υπάρχει σε ιδιώτες. Αυτό είναι κάτι που πίστευα πάντα και το πιστεύω ακόμα και φυσικά οι τίτλοι από την Μαρία Πάρνη έρχεται να το επαληθεύσει αυτό.
 
Έχω μείνει άφωνος. Όχι μόνο γι' αυτό, αλλά και για τα συναφή ντοκουμέντα που ανέβηκαν από το παιδί. Μπράβο, μπράβο, μπράβο.
 
Αν καποιος εχει λογαριασμο youtube θα μπορουσε να επικοινωνησει με τον uploader.

Σιγουρα θα εχει να πει πολλα ενδιαφεροντα στο φορουμ, να μην αναφερω και το ποσο μπορει να βοηθησει την retrodb...
 
Wally είπε:
Αν καποιος εχει λογαριασμο youtube θα μπορουσε να επικοινωνησει με τον uploader.Σιγουρα θα εχει να πει πολλα ενδιαφεροντα στο φορουμ, να μην αναφερω και το ποσο μπορει να βοηθησει την retrodb...
Συμφωνώ απόλυτα!
 
Wally είπε:
Αν καποιος εχει λογαριασμο youtube θα μπορουσε να επικοινωνησει με τον uploader.Σιγουρα θα εχει να πει πολλα ενδιαφεροντα στο φορουμ, να μην αναφερω και το ποσο μπορει να βοηθησει την retrodb...

bernard.c είπε:
Συμφωνώ απόλυτα!
Eπικοινώνησα χτες το βράδυ εγώ. Περιμένω απάντηση του χρήστη
 
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και απο εμένα στον Bernard για το εκπληκτικό και εξαιρετικής σπανιότητας βίντεο που ανακάλυψε.
 
Σε ευχαριστώ φίλε nick για τα ευγενικά σου λόγια, αλλά δεν μπορώ να "πάρω τα εύσημα" για το βίντεο - τα ευχαριστώ ανήκουν στο άνθρωπο που το ανέβασε από το αρχείο του στο youtube για να το δούμε για πρώτη φορά στην ζωή μας κάποιοι από εμάς ή για πρώτη φορά μετά από 29 χρόνια (!!) κάποιοι άλλοι... ;) Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει συνέχεια...
 
bernard.c είπε:
Σε ευχαριστώ φίλε nick για τα ευγενικά σου λόγια, αλλά δεν μπορώ να "πάρω τα εύσημα" για το βίντεο - τα ευχαριστώ ανήκουν στο άνθρωπο που το ανέβασε από το αρχείο του στο youtube για να το δούμε για πρώτη φορά στην ζωή μας κάποιοι από εμάς ή για πρώτη φορά μετά από 29 χρόνια (!!) κάποιοι άλλοι... ;) Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει συνέχεια...
Τάδε έφη το Λαγωνικό της ΡετροDB , κατά κόσμον Μπέρναρντ Σι. :)
 
Πω πω! Σοκ! Τι απηντησε ο χρηστης tsalk???
 
Μπραβο για την ανακαλυψη παιδια :)

Αλλα δεν μπορω θα το πω και ζητω συγνωμη: πως στο καλο ο συγγραφεας (Θ. Πετσάλης - Διομήδης) σκεφτηκε αυτο το επιθετο για την πρωταγωνιστρια του;;; Θα ηταν καλυτερο η χειροτερο αν τη βαφτιζε "Μαρία Μόρνη" ή "Μαρία Πόρμη";; Δεν ξερω αν σας νευριαζω η αν ειμαι εκτος θεματος, αλλα δεν το λεω για να μειωσω κατι ουτε για να κανω χαβαλε. Πραγματικα απορω τι στο καλο σκεφτοταν οταν το εβαλε ως τιτλο :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και αυτο ενω την ιδια σεζον η Λασκαρη επαιζε την Φρυνη την εταιρα (πορνη) στο θεατρο
 
Φωτό από τα γυρίσματα....

[edit] Dead image [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και έγχρωμη φωτό της σειράς?

Μπράβο sunset.
 
Μπραβο και ευχαριστουμε και απο εμενα.
 
Αφού σας άρεσαν μη σας δυσαρεστήσω! :)

[edit] Dead images [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως εκτός των υπέροχων φωτογραφιών ανακάλυψες και κανένα βιντεάκι (που πέταξαν από την ΕΡΤ?)
 
Πίσω
Μπλουζα