Μεγάλες (Σχολικές και Μη) Εγκυκλοπαίδειες

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Πολύ πριν την εμφάνιση του διαδικτύου και τη δυνατότητα εύρεσης κάθε πληροφορίας, οι βιβλιοθήκες μας στέναζαν από το βάρος των πολύτιμων σε γνώσεις εγκυκλοπαιδειών.

Η πρώτη μου εγκυκλοπαίδεια έκανε την εμφάνισή της σχεδόν με την επιστροφή μου στο σπίτι από το μαιευτήριο :nervous:

Μου την έκανε δώρο η γιαγιά μου ώστε μεγαλώνοντας και πηγαίνοντας γήπεδ... εμμμ σχολείο, να γίνω ένα σοφό(λογιότατο :D ) και χρήσιμο άτομο στην κοινωνία!

Ήταν η Νέα Εγκυκλοπαίδεια του Παιδιού με την αποκλειστική ευθύνη της εκπληκτικής λογοτέχνιδας και όχι μόνο, γνωστή σε όλους μας "θείας Λένας" (κατά κόσμον: Αντιγόνης Μεταξά ).

Επρόκειτο για μιά πεντάτομη εγκυκλοπαίδεια γραμμένη απλά και λιτά για να μπορούν να την καταννοήσουν παιδιά του Δημοτικού. Έχω την εντύπωση πως υπήρχε και ένας τόμος που αφορούσε πίνακες ζωγραφικής. Ολοκληρώθηκε και κυκλοφόρησε το 1966.

Για μένα ήταν η αγαπημένη μου καθότι από τις υπόλοιπες δεν καταλάβαινα και πολλά.

Συχνά την ξεφύλλιζα προσπαθώντας να διευρύνω τις γνώσεις μου και να το πω στο σχολείο την επόμενη μέρα.

Μεγαλώνοντας, άλλαξαν οι ανάγκες μας και οι γνώσεις αυτές θεωρήθηκαν παρωχημένες... (π.χ.: πολίτευμα της Ελλάδος= Βασιλευόμενη Δημοκρατία )

Για πολύ καιρό όμως θεωρούνταν η Νο 1 σχολική εγκυκλοπαίδεια.
 
Μην ξεχνάμε φυσικά και την 12τομη "Για σας Παιδιά" (άλλη μια νίκη στην σχολική σας βιβλιοθήκη έλεγε η διαφήμιση!) που ήταν για πολύ καιρό must σε δημοτικά & γυμνάσια και αποτέλεσε τον πρόδρομο της Encarta και του Wikipedia για πολλούς από εμάς. Κυκλοφόρησε σε πολλές επανεκδόσεις με διάφορα λίφτινγκ και οι 2 τις τελευταίοι τόμοι αποτελούνταν από ένα αρκετά πλήρες ερμηνευτικό λεξικό.
 
Εγω θα ανεβασω φωτογραφιες της "Παιδειας" του Μαλλιαρη
 
O Θαυμαστός κόσμος των Ζώων

Αρχικά κυκλοφόρησε το Μάρτιο του '73 σε 20σέλιδα εφημεριδάκια με πολύχρωμα εξώφυλλα. Δεν ξέρω αν ξεπέρασε τα 100 εφημεριδάκια.

Κυκλοφορούσε στα περίπτερα κάθε Τετάρτη και Σάββατο στην εκπληκτική (για τότε ) τιμή των 25 δραχμών.

Γύρω στον Απρίλιο ή Μάιο κυκλοφόρησε και το αντίστοιχο εφημεριδάκι για το .. Βασίλειο των Φυτών (δε θυμάμαι αν ο ακριβής τίτλος ήταν το "Μεγάλο Βασίλειο... " ή κάτι άλλο )

Πολύ αργότερα δερματόδετη με τα ομορφότερα ανά κατηγορία εξώφυλλα στόλιζε την βιβλιοθήκη μου. Ήταν 100% τυπωμένη σε ιλλουστρασιόν χαρτί και τσαντιζόμουν όταν προσπαθώντας να αλλάξω σελίδα μάτωνα τα δάχτυλά μου στις γωνίες...

Νομίζω πως ήταν 8τομη ή 10τομη.
 
Μπραβο Ζουανιτα πολυ καλο θεμα ,πια με τοσο ογκο που εχουμε καλυψει ειναι πολυ δυσκολο να βρεις κατι.

"Χαρη Πατση"απο μενα ,μια ασπρη εγκυκλοπαιδεια που την επαιρνες απο το βιβλιοπωλειο (με ενα καποιο ποσο) ,αφου ειχες συμπληρωσει τα τευχακια-φυλαδια που επαιρνες εβδομαδιαια.

Θυμηθηκα μαζι με τα παραπανω(εσεις μου τα θυμησατε :thanx2: ) και μια υδρογειος φωτιζομενη(με πριζα) που εδινε σαν δωρο νομιζω.

Edit:θυμηθηκα οτι πρεπει να την εχω ακομα. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα ποιός είσαι;;; Η ΔΟΜΗ;;;

Νομίζω πως λίγα σπίτια δεν την είχαν αφού ήταν από τις εγκυρότερες και πλουσιότερες σε περιεχόμενο εγκυκλοπαίδειες.

Δερματόδετη σε γκραινά χρώμα με χρυσά γράμματα με χαρακτηριστικό το "δ" με την υδρόγειο στον κύκλο του.

Χαρακτηριστική και η διαφήμιση στα τέλη του '70 με το σπασικλάκι που τα ξέρει όλα και τον ταραξία που το ειρωνεύεται.

greek old advertisement-DOMI


Στο τέλος παρουσίαζε 18 τόμους.

Εμείς πρέπει να είχαμε προηγούμενη έκδοση: γύρω στους 12. Μαζί και ένας "Δομή Πινακοθήκη" που περιείχε έργα των σημαντικότερων ζωγράφων από τους κλασσικούς μέχρι τους κυβιστές, σουρρεαλιστές κλπ...

Από τις λίγες που συνέχισαν να εκδίδονται μέχρι και πριν από λίγα χρόνια φτάνοντας αισίως τους 30 κάτι τόμους αλλάζοντας τα εξώφυλλα με συνδυασμούς κόκκινου και άσπρου και πάντα το πιό ενημερωμένο περιεχόμενο.

Πλέον κυκλοφορεί σε ψηφιακή μορφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλιαρης - Παιδεια (~τελη 70 αρχες 80 μαλλον)

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να αναφέρουμε ασφαλώς και την εκπληκτική "Εγκυκλοπαίδεια του ΗΛΙΟΥ" του Ιωάννου Πασσά.

http://el.wikipedia.org/wiki/Ήλιος_(Εγκυκλοπαίδεια)

Ένα πραγματικό διαμάντι που δυστυχώς "εξαφανίστηκε".

Δε θα επεκταθώ στα περί της εξαφανίσεώς της,

διότι μάλλον θα ξεφύγω από τα πλαίσια του φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτήν την έχει ο καλός μου και μου είπε πως πρέπει να ήταν από τις καλύτερες.

Αρχικά κυκλοφορούσε σε τευχίδια, και μετά έδινες τα τεύχη και έπαιρνες τον τόμο.

Είχε παραρτήματα για την Ελλάδα (3 τόμοι), πολιτισμοί της Ανατολής, Ορφικά κλπ.

Ήταν γραμμένη στην καθαρεύουσα.

 


Ο Ιωάννης Πασσάς που την εξέδιδε ήταν συλλέκτης έργων τέχνης και μάλιστα είχε ξοδέψει ολόκληρη περιουσία στο να συλλέξει έργα τέχνης ειδικά από την Ανατολή: Κίνα, Ινδίες κλπ...


Μετά το θάνατό του κληροδοτήθηκαν στο ελληνικό κράτος με την προοπτική να γίνει μουσείο ανατολικής τέχνης με το όνομά του αλλά ακόμη τίποτα... :wait2:

 
 
exetlaios είπε:
Να αναφέρουμε ασφαλώς και την εκπληκτική "Εγκυκλοπαίδεια του ΗΛΙΟΥ" του Ιωάννου Πασσά.
H καλυτερη εγκυκλοπαιδεια EVER :bow: Την εχουμε σε 24 τομους, μεγαλους, δερματοδετους, μαζι με εξτρα τομο για το Συμπαν και για μυθολογια.

Επειδη ηταν γραμμενη σε δυσκολη καθαρευουσα, οταν ημουν μικρη εβαζα τη μαμα μου να μου μεταφραζει :D

Ακομα και σημερα την συγκρινω μονο με την Wikipedia, παρολο που η εγκυκλοπαιδεια γραφτηκε γυρω στο '70.

Juanita είπε:
Αυτήν την έχει ο καλός μου και μου είπε πως πρέπει να ήταν από τις καλύτερες.
@Juanita, η συγκεκριμενη εχει τα παντα, πχ. ανοιξε να διαβασεις για τον Νιτσε. Τα λογοτεχνικα και ιατρικα θεματα της ειναι απαιχτα...μονο μην διαβασεις για την ιστορια της νεοτερης Ελλαδας...τυχαια επεσα σε ενα θεμα και αναρωτιομουν ποτε εγινε επανασταση στη Νεοτερη Ελλαδα :D Η αμοιρη ηξερα μονο το '21.
 
Εγώ από εγκυκλοπαίδειες θυμάμαι τη ''(Μεγάλη) εγκυκλοπαίδεια του Disney".

Είχε πολλούς τόμους και από θεματολογία ήταν αρκετά κλασσική, εκτός φυσικά από ένα τόμο ο οποίος ήταν και ο αγαπημένος μου, που περιείχε πολλά παραμύθια Disney με "αυθεντική" εικονογράφιση.

Να πω την αλήθεια υποψιάζομαι ότι αυτός ο τόμος πρέπει να είναι και ο μοναδικός που έχει γλυτώσει ένα ατυχές ξεσκαρτάρισμα... :cry:
 
Εγκυκλοπαίδεια Computers της Time Life, από τις εκδόσεις Αλκυών.

fetch


Πρέπει να ήταν το '88-'89 που την πήρα, με την προοπτική οτι θα ακολουθήσω τους Υπολογιστές σαν επάγγελμα.

Πολυτελής έκδοση, κατανοητή, με πολλές φωτογραφίες...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Η πρώτη μου εγκυκλοπαίδεια έκανε την εμφάνισή της σχεδόν με την επιστροφή μου στο σπίτι από το μαιευτήριο :nervous: Μου την έκανε δώρο η γιαγιά μου ώστε μεγαλώνοντας και πηγαίνοντας γήπεδ... εμμμ σχολείο, να γίνω ένα σοφό(λογιότατο :D ) και χρήσιμο άτομο στην κοινωνία!
Έεετσι... έεεεετσι... :boss: σωστή! :thumbup:

Juanita είπε:
Ήταν η Νέα Εγκυκλοπαίδεια του Παιδιού με την αποκλειστική ευθύνη της εκπληκτικής λογοτέχνιδας και όχι μόνο, γνωστή σε όλους μας "θείας Λένας" (κατά κόσμον: Αντιγόνης Μεταξά ).
Επρόκειτο για μιά πεντάτομη εγκυκλοπαίδεια γραμμένη απλά και λιτά για να μπορούν να την καταννοήσουν παιδιά του Δημοτικού. Έχω την εντύπωση πως υπήρχε και ένας τόμος που αφορούσε πίνακες ζωγραφικής. Ολοκληρώθηκε και κυκλοφόρησε το 1966.Για πολύ καιρό (...) θεωρούνταν η Νο 1 σχολική εγκυκλοπαίδεια.
Ο πατέρας μου την είχε από τη δεκαετία του '50, όταν πήγαινε στο Δημοτικό. Του την είχαν κάνει δώρο οι γονείς του. Με εκπλήσσει ότι μιλάς για πεντάτομο έργο! :xm: Αυτή που έχουμε εμείς είναι δίτομη, και είναι πλήρης (πρώτος τόμος μέχρι το Κ νομίζω, δεύτερος μέχρι το Ω). Κι εγώ τη διάβαζα συχνότατα όταν ήμουν παιδάκι Δημοτικού. Την έβρισκα συμπαθέστατη, αν και καταλάβαινα ότι ήταν ήδη πολύ ξεπερασμένη. Σήμερα είναι απλώς εκτός τόπου και χρόνου... :angry: Η αξία της είναι ιστορική και κυρίως συναισθηματική.

AEON είπε:
Μην ξεχνάμε φυσικά και την 12τομη "Για σας Παιδιά" (άλλη μια νίκη στην σχολική σας βιβλιοθήκη έλεγε η διαφήμιση!) που ήταν για πολύ καιρό must σε δημοτικά & γυμνάσια και αποτέλεσε τον πρόδρομο της Encarta και του Wikipedia για πολλούς από εμάς. Κυκλοφόρησε σε πολλές επανεκδόσεις με διάφορα λίφτινγκ και οι 2 τις τελευταίοι τόμοι αποτελούνταν από ένα αρκετά πλήρες ερμηνευτικό λεξικό.
Πάρα πολύ καλή για την εποχή της! Την είχα κερδίσει σε σχολική κλήρωση, στη Β΄ Δημοτικού! Πολύτιμο πράγματι το λεξικό στους δύο τελευταίους τόμους της. Μέχρι την αρχή του Γυμνασίου ήταν ο σημαντικότερος (τυπωμένος) σύμβουλός μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο πατέρας σου είχε την πρώτη έκδοση "Εγκυκλοπαίδεια του Παιδιού"

Η "Νέα... " γράφτηκε δεκαπέντε χρόνια μετά...
 
domniki είπε:
H καλυτερη εγκυκλοπαιδεια EVER :bow: Την εχουμε σε 24 τομους, μεγαλους, δερματοδετους, μαζι με εξτρα τομο για το Συμπαν και για μυθολογια.
Επειδη ηταν γραμμενη σε δυσκολη καθαρευουσα, οταν ημουν μικρη εβαζα τη μαμα μου να μου μεταφραζει :D

Ακομα και σημερα την συγκρινω μονο με την Wikipedia, παρολο που η εγκυκλοπαιδεια γραφτηκε γυρω στο '70.

@Juanita, η συγκεκριμενη εχει τα παντα, πχ. ανοιξε να διαβασεις για τον Νιτσε. Τα λογοτεχνικα και ιατρικα θεματα της ειναι απαιχτα...μονο μην διαβασεις για την ιστορια της νεοτερης Ελλαδας...τυχαια επεσα σε ενα θεμα και αναρωτιομουν ποτε εγινε επανασταση στη Νεοτερη Ελλαδα :D Η αμοιρη ηξερα μονο το '21.

και εμεις την εχουμε με κιτρινισμενα και ποντικοφαγωμενα φυλλα. Βεβαια θες μεγεθυντικο φακο γιατι η γραμματοσειρα ειναι μικροσκοπικη και αν βαλεις και την καθαρευουσα η αναγνωση γινεται ακομα δυσκολοτερη.

Υπαρχει βεβαια και το αντι-κομμουνιστικο μενος σε αρκετα αρθρα που νομιζεις πως διαβαζεις προπαγανδα αλα Σοβιετ και οχι εγκυκλοπαιδικο αρθρο, κατι κοινο στη μετεμφυλιακη Ελλαδα, αλλα ευτυχως δεν ειναι ολοι οι αρθρογραφοι τοσο προκατειλλειμενοι που να επηρρεαζεται η σκεψη τους.

Αυτη και η Brittanica- Larousse που εκτος απο πλουσια αρθρογραφια, εχει ισως το καλυτερο Ελληνικο Λεξικο ενσωματωμενο. πρεπει να βγαλουν ξεχωριστο τομο με το ελληνικο λεξικο.
 
exetlaios είπε:
Να αναφέρουμε ασφαλώς και την εκπληκτική "Εγκυκλοπαίδεια του ΗΛΙΟΥ" του Ιωάννου Πασσά.
http://el.wikipedia.org/wiki/Ήλιος_(Εγκυκλοπαίδεια)

Ένα πραγματικό διαμάντι που δυστυχώς "εξαφανίστηκε".

Δε θα επεκταθώ στα περί της εξαφανίσεώς της,

διότι μάλλον θα ξεφύγω από τα πλαίσια του φόρουμ.

Juanita είπε:
Αυτήν την έχει ο καλός μου και μου είπε πως πρέπει να ήταν από τις καλύτερες.
Αρχικά κυκλοφορούσε σε τευχίδια, και μετά έδινες τα τεύχη και έπαιρνες τον τόμο.

Είχε παραρτήματα για την Ελλάδα (3 τόμοι), πολιτισμοί της Ανατολής, Ορφικά κλπ.

Ήταν γραμμένη στην καθαρεύουσα.

 


Ο Ιωάννης Πασσάς που την εξέδιδε ήταν συλλέκτης έργων τέχνης και μάλιστα είχε ξοδέψει ολόκληρη περιουσία στο να συλλέξει έργα τέχνης ειδικά από την Ανατολή: Κίνα, Ινδίες κλπ...


Μετά το θάνατό του κληροδοτήθηκαν στο ελληνικό κράτος με την προοπτική να γίνει μουσείο ανατολικής τέχνης με το όνομά του αλλά ακόμη τίποτα... :wait2:

 
petran79 είπε:
και εμεις την εχουμε με κιτρινισμενα και ποντικοφαγωμενα φυλλα. Βεβαια θες μεγεθυντικο φακο γιατι η γραμματοσειρα ειναι μικροσκοπικη και αν βαλεις και την καθαρευουσα η αναγνωση γινεται ακομα δυσκολοτερη.
Υπαρχει βεβαια και το αντι-κομμουνιστικο μενος σε αρκετα αρθρα που νομιζεις πως διαβαζεις προπαγανδα αλα Σοβιετ και οχι εγκυκλοπαιδικο αρθρο, κατι κοινο στη μετεμφυλιακη Ελλαδα, αλλα ευτυχως δεν ειναι ολοι οι αρθρογραφοι τοσο προκατειλλειμενοι που να επηρρεαζεται η σκεψη τους.

Αυτη και η Brittanica- Larousse που εκτος απο πλουσια αρθρογραφια, εχει ισως το καλυτερο Ελληνικο Λεξικο ενσωματωμενο. πρεπει να βγαλουν ξεχωριστο τομο με το ελληνικο λεξικο.
Μερικα προχειρα scans

O Προλογος του Ι.Πασσα

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


Η Συντακτικη ομαδα e.t.c.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Bonus

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος ο Nemo!
 
Δεν το ηξερα οτι ο "Ηλιος" ηταν τοσο διαδεδομενη εγκυκλοπαιδεια. Νομιζα οτι την ειχαμε μονο εμεις.

Η δικια μας δεν ειναι κιτρινισμενη, αλλα η γραμματοσειρα ειναι η ιδια. Γραμμενη σε 2 στηλες, με ιλουστρασιον φυλλα. Σε ολα τα μεγαλα αρθρα, στο τελος υπογραφει ο συγγραφεας του αρθρου, κατι που το θεωρω πολυ σημαντικο! Ο αναγνωστης ξερει ποιος εχει γραψει το αρθρο. Επισης η εγκυκλπαιδεια εχει πολυ ωραιες εικονες, εγχρωμες και ασπρομαυρες. Ειναι οντως εντυπωσιακη δουλεια.

Θυμαμαι οτι στον προλογο του "Βιος και πολιτεια του Αλεξη Ζορμπα", ο Καζαντακης αναφερεται στον Μπερξόν, ως εναν απο τους 4 ανθρωπους που τον σημαδεψαν (οι αλλοι ειναι ο Ομηρος, ο Νιτσε και ο Ζορμπας). Σκεφτηκα λοιπον να ψαξω στον "Ηλιο" γι'αυτον τον Μπερξόν, που δεν τον ειχα ακουσει...ε, ειχε πολλες σελιδες με πληροφοριες, με αναλυση της φιλοσοφιας του, και γενικα με οτιδηποτε θα μπορουσα να φανταστω. Οταν εψαξα για τον Νιτσε, χμ, ειχε 10 σελιδες με τα παντα. Σ'αυτα ο "Ηλιος" ειναι απαιχτος...στα "αλλα" ειναι απλα διασκεδαστικος...
 
domniki είπε:
Δεν το ηξερα οτι ο "Ηλιος" ηταν τοσο διαδεδομενη εγκυκλοπαιδεια. Νομιζα οτι την ειχαμε μονο εμεις.
Btw να σου θυμίσω οτι βρίσκεσαι στο Retromaniax.gr ???

Υ.Γ. Η εγκυκλοπαίδεια είναι των γονιών μου ,απλώς απήχθη προσωρινά ο πρώτος τόμος για μερικά scanαρισματα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Μπραβο Ζουανιτα πολυ καλο θεμα ,πια με τοσο ογκο που εχουμε καλυψει ειναι πολυ δυσκολο να βρεις κατι."Χαρη Πατση"απο μενα ,μια ασπρη εγκυκλοπαιδεια που την επαιρνες απο το βιβλιοπωλειο (με ενα καποιο ποσο) ,αφου ειχες συμπληρωσει τα τευχακια-φυλαδια που επαιρνες εβδομαδιαια.

Θυμηθηκα μαζι με τα παραπανω(εσεις μου τα θυμησατε :thanx2: ) και μια υδρογειος φωτιζομενη(με πριζα) που εδινε σαν δωρο νομιζω.

Edit:θυμηθηκα οτι πρεπει να την εχω ακομα. :D
Tελικα η Ασπρη "Χαρη Πατση" που περιγραφω παραπανω αναζητειται προς το παρον αλλα εβρεθη το συμπληρωμα της.

Τωρα αυτο το διναν σαν δωρο αν αγοραζες ολη την σειρα;

To επαιρνες εξτρα ;;

Eνα απο τα 2.

 


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα