Μεγάλοι εξερευνηταί και θαλασσοπόροι [εκδόσεις Δημακαράκου]

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
18973.jpg

το παραπάνω βιβλίο το οποίο απευθυνόταν στα παιδιά εκείνης της εποχής (κυκλοφόρησε μάλλον τη δεκαετία του 70) περιέχει συνοπτικές βιογραφίες (κυρίως τα ταξίδια τους) κάποιων από τους σημαντικότερους εξερευνητές των περασμένων αιώνων φτάνοντας μέχρι και στον Αμούνδσεν.είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία καθώς περιέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για κάθε εξερευνητή διατηρώντας όμως το παιδικό του χαρακτήρα (εύκολη και κατανοητή γλώσσα).χάρη σε αυτό μπόρεσα να κουφάνω πολλούς συμμαθητές μου που μου πήγαιναν κόντρα από άποψη γνώσεων όταν ήμουν μικρότερος :cool:
 
υπάρχει κάποιος που να ξέρει πότε περίπου εκδόθηκε? γιατί μέσα δεν έχει καμία ημερομηνία...
 
πολύ ενδιαφέρον βιβλίο άραγε να υπάρχει ακόμα και σήμερα, εγώ θυμάμαι μια άλλη σειρά του 80' με τους εξερευνητές σε κάθε έναν τόμο π.χ. μεγγελάνος, βεσπούκι, κολόμβος κτλ. και φυσικά τις ζωές τους και το έργο τους! δεν θυμάμαι όμως εκδόσεις !

Υπήρχε σειρά από τις εκδόσεις αστηρ με μεγάλους εξευρενητές αλλά και με μεγάλους εφευρέτες στην δεκαετία φυσικά του 80' κρίμα που δεν μπορώ να ποστάρω τα εξώφυλλα!
 
Πίσω
Μπλουζα