Μεθοριακός Σταθμός (1974 ΥΕΝΕΔ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Μεθοριακός Σταθμός (1974-81), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 13/11/1974



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μεθοριακός_σταθμός

Άλλη μια σειρά θρύλος στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης. Είναι η μακροβιότερη σειρά σε τηλεοπτικές σεζόν (8 σεζόν). Ξεκίνησε στις 13-11-1974 και τελείωσε στις 9-12-1981 μετά από 349 επεισόδια, σε σενάριο της Σούλας Πιερράκου και σκηνοθεσία Γιώργου Πετρίδη

Πρωταγωνιστούσαν οι Βάσος Ανδριανός, Κούλα Αγαγιώτου, Άννυ Πασπάτη, Ρένα Βουτσινά και πολλοί άλλοι ηθοποιοί.

Από την σειρά υπάρχουν μόνο κάποιες σκηνές από κάποια επεισόδια (καθώς και το τελευταίο επεισόδιο),όχι βεβαίως στα χέρια της ΕΡΤ (προβλήθηκε από την ΥΕΝΕΔ), αλλά στα χέρια του Παραγωγού θάνου Κάνιστρα, και ίσως ίσως να είχε και κάτι ο Βάσος Ανδριανός.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη και επιτυχημενη σειρα ,που κρατησε αρκετα χρονια ,εγω την θυμαμαι στα τελευταια της και ισως εγχρωμη. :xm:

Ποιος θυμαται το ονομα του πρωταγωνιστη (Ανδριανος) στην σειρα,νομιζω ηταν χαρακτηριστικο.

Αλεξης,θανος...... :wait2:
 
Αλέξης ήταν το όνομα του Βάσου Ανδριανού στην σειρά.

Τώρα αν ήταν έχρωμη η σειρά προς το τέλος δεν το ξέρω (ας μας το πει κάποιος που το ξέρει), αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι στις 9-12-1981 την ημέρα που τελείωνε η σειρά είχα ρίξει πολύ κλάμα
 
Χμμμ....

Με βάση τα όσα περιοδικά έχω σκαλίσει, το Δεκέμβρη του '81 ελάχιστα πράγματα, έως τίποτα, έβγαιναν πια στον αέρα ασπρόμαυρα, οπότε ίσως να "χρωματίστηκε" η σειρά στο τέλος της. Από την άλλη, μπορεί και όχι, γιατί σίγουρα θα πήγαινε στα ύψη το κόστος μιας παραγωγής που τελείωνε... Πρέπει να δούμε τα προγράμματα της εποχής, αν είχε αστερίσκο ή όχι.
 
Και κατα πασα πιθανοτητα ξαναπροβληθηκε σε επαναληψη ,την δεκαετια του 80.

Την θυμαμαι αρκετα καλα να την παρακολουθω τακτικα,κατι που δεν μπορει να ειχε γινει το 81' μιας και ημουν αρκετα μικρος.

Ισως παλι να κανω λαθος. :xm:
 
Σκηνές από το τελευταίο επεισόδιο που υπάρχουν δεν είναι έχρωμες (τουλάχιστον αυτά που έχω εγώ).

Ίσως να έχει συμβεί αυτό που λέει ο Σταμάτης, ότι λόγο κόστους και επειδή η σειρά τελείωνε να μην έχει χρώμα.

Προσωπικά δεν θυμάμαι επανάληψη της σειράς την δεκαετία του 80.
 
Μπράβο Tsalk!!! :bow:

Και νόμιζα πως είχε ήδη ανοιχτεί το θέμα...

Νομίζω :what: πως προβαλλόνταν κάθε Τετάρτη...
 
Juanita είπε:
Μπράβο Tsalk!!! :bow:
Και νόμιζα πως είχε ήδη ανοιχτεί το θέμα...

Νομίζω :what: πως προβαλλόνταν κάθε Τετάρτη...
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Καθε Τετάρτη στις 19.30 παιζόταν
 
Ο Μεθοριακός Σταθμός, οπως και το Λουνα παρκ, αν και συνεχιζαν οταν τα περισσοτερα προγραμματα ειχαν χρωμα (1981), αυτα παρεμειναν ασπρομαυρα μεχρι το τελος. Ποτε δεν προβληθηκε σε επαναληψη. Ο Κανιστρας, δυστυχως εχει πεθανει εδω και χρονια, ετσι κανεις δεν ξερει αν ειχε κρατησει καποια επεισοδια. Ο Βασος Αδριανος, ομως, ειχε γραψει στο βιντεο τα τελευταια επεισοδια. Το 1998 στον τοτε ΣΚΑΙ, ειχε γινει μια εκπομπη αφιερωμα στο σηριαλ αυτο με καλεσμενους τους ηθοποιους και ειχαν προβληθει παρα πολλα πλανα απο αυτα τα επεισοδια. Αλλη μια σειρα που την εφαγαν τα ματς της Κυριακης. Τι κριμα....
 
Αυτό που μου έχει μείνει στη μνήμη, είναι η εικόνα του τραίνου στους τίτλους αρχής...

:thanx2: tsalk
 
ChristosM είπε:
Ο Μεθοριακός Σταθμός, οπως και το Λουνα παρκ, αν και συνεχιζαν οταν τα περισσοτερα προγραμματα ειχαν χρωμα (1981), αυτα παρεμειναν ασπρομαυρα μεχρι το τελος. Ποτε δεν προβληθηκε σε επαναληψη. Ο Κανιστρας, δυστυχως εχει πεθανει εδω και χρονια, ετσι κανεις δεν ξερει αν ειχε κρατησει καποια επεισοδια. Ο Βασος Αδριανος, ομως, ειχε γραψει στο βιντεο τα τελευταια επεισοδια. Το 1998 στον τοτε ΣΚΑΙ, ειχε γινει μια εκπομπη αφιερωμα στο σηριαλ αυτο με καλεσμενους τους ηθοποιους και ειχαν προβληθει παρα πολλα πλανα απο αυτα τα επεισοδια. Αλλη μια σειρα που την εφαγαν τα ματς της Κυριακης. Τι κριμα....
τα πλάνα αυτά (αν ξέρεις) είναι διαφορετικά από τα πλάνα που είχε προβάλει η Ρένα Θεολογίδου?
 
tsalk είπε:
τα πλάνα αυτά (αν ξέρεις) είναι διαφορετικά από τα πλάνα που είχε προβάλει η Ρένα Θεολογίδου?

Ναι. Καποια απο αυτα τα ειχε ξαναδειξει ο ΣΚΑΙ στο δελτιο οταν πεθανε ο Β Αδριανος.
 
Την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου του 1981 στις 19.30 είχε προβληθεί το τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Με μεγάλη συγκίνηση θέλω να σας θυμήσω τις τελευταίες σκηνές της σειράς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο για άλλη μια φορά!

Ομολογώ ότι δεν τον θυμάμαι τον Μεθοριακό Σταθμό (ήμουν 5.5 όταν τελείωσε), αλλά τα λίγα τελευταία λεπτά φάνηκαν ότι έδωσαν μια πολύ όμορφη κατάληξη στην ιστορία των 7 ετών. Και πόσοι καταξιωμένοι (και πρωτοεμφανιζόμενοι? πχ Λίλα Καφαντάρη) ηθοποιοί...!
 
Πολλα συγχαρητηρια!
 
Ας θυμηθούμε και ορισμένες άλλες σκηνές της σειράς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον απο μνημονικο παω καλα

προεδρος της καλαμιας παναγης κουτελος (ο νικητας πλατης)

αντιπροεδρος της καλαμιας μπουσμπακας κωσταντης

γαρουφαλια η μονιμα ερωτευμενη του αλεξη κοντοπουλου

νικολος γκοφινος ο μπαμπας της γαρουφαλιας

μαγδα αντωνιου η εργοσταχιαρχης (μαρια φωκα)

Κυριακος με το τρακτερ (αθηνοδωρος προυσαλης)

Φωτεινη η καθαριστρια του σταθμου

μαρινα (θαλεια παπαζογλου)

Τζον τελος δηλ γιαννης κουτελος γιος του προεδρου (ο βασιλης κολοβος)

Παπη τελος ο γιος του Τζον τελος

Αυτα τα ολιγα
 
Πω πω. Ευχαριστουμε πολυ και καλως ηρθες στην παρεα μας DIVIACCHI.
 
stam1370 είπε:
Χμμμ....
Με βάση τα όσα περιοδικά έχω σκαλίσει, το Δεκέμβρη του '81 ελάχιστα πράγματα, έως τίποτα, έβγαιναν πια στον αέρα ασπρόμαυρα, ...

Πρέπει να δούμε τα προγράμματα της εποχής, αν είχε αστερίσκο ή όχι.
Εγώ πάλι θυμάμαι πως εκείνη την εποχή ήταν ακόμα περίπου 50-50 τα b/w με τα έγχρωμα ... περίεργο να φαίνονται τόσο προχωρημένα τα πράγματα στα περιοδικά της εποχής :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα