Μερικά ενδιαφέροντα Amiga inspired wallpapers

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
16
Δείτε εδώ μερικά ενδιαφέροντα Amiga inspired wallpapers:

wallpapers

Εμένα μου άρεσε αυτό με το ponter:)
 
To Commodore logo εμενα μου αρεσε περισσοτερο
 
Ναι τα θυμάμαι που τα είχε κάνει post το παλικάρι στο EAB... Εγώ είμαι fan του "AMIGA" με τα πλήκτρα, είχε κάνει αρκετό κόσμο να χαζέψει το desktop μου. :)

Δείτε και το Pictures Section του Αντρέα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφα!!! Κανένα Ατάρι τώρα; :)
 
Βρήκα εκπληκτικό το παρακάτω:

attachment.php


Δείτε το σε ανάλυση 1920x840 σε αυτή τη διεύθυνση, έχει φοβερές λεπτομέρειες σε κάθε του σημείο.
 
Παρα πολυ ωραιο , τρομερη λεπτομερεια.
 
Ταξιδι στο χρονο ειναι η συγκεκριμενη φωτο!Απλα πανεμορφη και νοσταλγικη..
 
πραγματικά...στα αριστερά έχει κουτιά από c64...υποτίθεται από τον παλιό υπολογιστή του ιδιοκτήτη! Το μόνιτορ είναι 1081 οπότε ενδεχόμενα να είχε μείνει εκεί από τον 8μπιτο αδερφό
 
Πισω,στο καδρο εχει εναν Atari:diablotin:
 
το ατάρι το έχουν εκεί για να φοβίζουν τον μικρό αδερφό του κατόχου. Είναι όλα μελετημένα...

Θυμάσαι που μας λέγανε μικρά ότι θα μας πάρει ο παλιατζής αν δεν κάνουμε ότι έλεγαν οι μεγάλοι; Έτσι και εδώ...

ο συνειρμός είναι απλός: παλιατζής-παλιά αντικείμενα- στιβαγμένα στο πατάρι δηλαδή στον φυσικό χώρο των ατάρι στ! ;) :p
 
Mπουαχαχά !! Ωραίος ο Σπύρος. :D

Kαι, ασφαλώς, το wallpaper είναι όντως πολύ προσεγμένο.
 
Το wallpaper απεικονιζει (που λεει ο λογος) ενα δωματιο ενος τυχερου (?..) κατοχου Amiga τα Χριστουγεννα του 1993.

To poster του Back to the Future ειναι του 1985 - η ιδια χρονια που κυκλοφορησε ο ST (παραδιπλα καδρο) - προφανως ενα φορος τιμης σε αγαπημενα πραγματα που καποτε ειχε.

Τα χαλασμενα κασσετοφωνα και το (ιδιας ταχυτητας) disk drive του C64 μαλλον κατεβηκαν απο το παταρι και πανε για φουντο.

Ειναι ομως προσεγμενο και ρεαλιστικο το wallpaper, χωρις αμφιβολια.
 
spyros_s είπε:
το ατάρι το έχουν εκεί για να φοβίζουν τον μικρό αδερφό του κατόχου. Είναι όλα μελετημένα...Θυμάσαι που μας λέγανε μικρά ότι θα μας πάρει ο παλιατζής αν δεν κάνουμε ότι έλεγαν οι μεγάλοι; Έτσι και εδώ...

ο συνειρμός είναι απλός: παλιατζής-παλιά αντικείμενα- στιβαγμένα στο πατάρι δηλαδή στον φυσικό χώρο των ατάρι στ! ;) :p
Σπύρο, σίγουρα αυτό σκεφτόταν ο καλλιτέχνης... :p

ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ Wallpaper!!!!!

Nice find Άλκη! :thumbup:
 
Πηγή (τώρα την έμαθα κι εγώ):



I must admit I had Atari ST not Amiga ;) , but my friend had Amiga and it had way better graphics and sound than my ST. So that's the reason why I decided to model Amiga for this illustration, out of respect.
Ο σεβασμός και η ταπεινοφροσύνη που οφείλει να δείχνει κάθε Atarian. :biglaugh:
 
Μουμπλε μουμπλε..... :shake: (Θεωρίες συνομωσίας)....
 
Kαλησπερα και καλο φθινοπωρο σε ολους!πως βαζουμε wallpapers σε 1200αρα???μπορω να εχω μια βοηθεια?Επισης σε 500αρα γινεται?μαλλον οχι ε?
 
Γεια σου ρε Νασο!

Λοιπον στην Α1200 αφοι φορτωσει το λειτουργικο, πας στο partition του λειτουργικου (συνηθως System ή Workbench) και ανοιγεις το prefs.

Μεσα σε αυτο βρισκεις το WBpatterns, οπου εκει εχει 3 επιλογες, (ή 2 για το WB 3.1) και στην μεση μια επιλογη "select image".

Πατας εκει και μετα σου ανογει τον δισκο με τις αποθηκευμενες εικονες (συνηθως IFF) οπου διαλεγεις οποια θες. Την δοκιμαζεις με την επιλογη "test".
 
Παντα με την λυση ο Μιχαλης!!!!RESPECT!!!!

Φιλαρακι μου,δηλαδη εκτος αυτων μπορω να μεταφερω εικονες που εχω βρει με pcmci card απο τον υπολογιστη μου??τι αρχεια μπορω να βαλω ?σιγουρα οχι jpeg ε?
 
Αρχεία IFF, στην ανάλυση της Amiga σου (640x256 η deafult) και όσο το δυνατόν λιγότερα χρώματα για να μη σου τρώει Chip RAM. Πριν από όλα αυτά όμως να έχεις αλλάξει και τα χρώματα, από Prefs->Screenmode->Colors σε 16 ή 32, για να σου φαίνεται και κάπως όμορφη.
 
Πίσω
Μπλουζα