Μετά από 10 χρόνια...η Amiga μου βγήκε από το κουτί της

spyros_s

Human RetroDatabase
Joined
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.942
Αντιδράσεις
317
Σήμερα αποφάσισα να βγάλω την αμίγκα 1200 μου από το κουτί της ύστερα από 10 περίπου χρόνια. Σκεφτόμουν να την κάνω παιχνιδομηχανή μέσα από το πρόγραμμα wdhload οπότε έπρεπε να δω αν παίζει.

Αφού άνοιξα τις σκουπιδοσακκούλες (μην το σχολιάσετε παρακαλώ) που είχα συνδυάσει για να καλύψουν το αυθεντικό κουτί της εταιρείας είδα την αμίγκα να με περιμένει κιτρινιασμένη στα πλήκτρα της ενώ η μυρωδιά από το κουτί δεν ήταν και ότι καλύτερο...Θεέ μου πως την κατάντησα έτσι...είχα βάλει και ναυλον στα πλήκτρα αλλά ο καιρός είναι αμείλικτος...

Αφού την σύνδεσα στην παλιά 14αρα που έπαιζε και τότε έβγαλα την κούτα Νουνου με τις δισκέτες...(πολλές δισκέττες είχα πρέπει να είναι 300 τουλάχιστον εκεί μέσα) και τράβηξα μία τυχαία...North and south έλεγε και χαμογέλασα αμέσως :D

Πάτησα το on στο τούβλο και η αμιγκα ζωντάνεψε δείχνοντας το κλασσικό μήνυμα του κικσταρτ 3.0. Βάζω το παιχνίδι και συνειδητοποιώ ότι το mouse της quickshot δεν πήγαινε πάνω κάτω αλλά μόνο αριστερά-δεξιά...

Μικρό το κακό σκέφτηκα, ποντίκι θα βρω αλλού και άφησα να παίξει το παιχνίδι με το χειριστήριο. Όλα δούλεψαν καλά μέχρι που έκανα reset με τα πλήκτρα control a a...το λαμπάκι του σκληρού έμεινε αναμμένο και κάτι χτυπούσε μέσα σε μια προσπάθεια να μπουτάρει...

Μάλλον ο σκληρός τα έπαιξε από τα χρόνια και την απραξία ενώ η αμιγκα δουλεύει μόνο με hard reset για να ξαναμπεί σε περιβάλλον δισκέτας...

μου έκανε εντύπωση όμως που όταν πάτησα και τα 2 κουμπιά του ποντικιού δεν με έβγαλε σε εκείνο το μενού που έκανε emulation τα παλαιότερα μηχανήματα αλλά κολλούσε και ο σκληρός χτυπούσε.

Αν είναι μόνο ο σκληρός μικρό το κακό...το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι άλλες εντολές και την έκλεισα... :shake:

Πως μπορώ να την τσεκάρω;

Δεν σας κρύβω ότι απογοητεύτηκα με την κατάσταση της...περίμενα να δουλεύουν όλα ρολόι όπως ήταν όταν την άφησα για τα... μάτια ενός πεντιουμ 200ΜΜΧ
 
Σε εκδικείται η Amigούλα που την παραμέλησες τόσα χρόνια...!

Σοβαρά τώρα,οι ειδικοί Amigολόγοι του forum θα σε βοηθήσουν φαντάζομαι.Αλλά αυτό που λες περί σκληρού,ακούγεται πολύ πιθανό.10 χρόνια είχε να λειτουργήσει ;

Πολύς καιρός !!!
 
ρε γαμώτο δεν μπαίνει στο early boot menu...σκέφτηκα μήπως φταίει και το μαουζ...κάπου έχω και ένα ακόμα θα το τσεκάρω και με εκείνο
 
1o. Τελικά και μέσα στα κουτιά το κιτρίνισμα δεν το γλυτώνουμε. :D

2o. Δοκίμασε να βγάλεις τον δίσκο και να φορτώσεις καμιά δισκέτα έτσι απλά να δεις σε τι κατάσταση είναι και εκτός δίσκου η 1200 σου. Τώρα αφού άκουσες τον σκληρό να χτυπάει ε μάλλον σε άφησε χρόνους. Δέκα χρόνια απραξίας δεν είναι και λίγα.

3ο. Το ποντίκι επισκευάζετε. Προφανώς έχουν χαλάσει τα δύο διακοπτάκια εσωτερικά του mouse. Αll time classic πρόβλημα στα ποντίκια. Αν πιάνει το χέρι σου λίγο κολλητήρι μπορείς να βρείς σε κανένα μαγαζί με ηλεκτρονικά τέτοια διακοπτάκια. Αν πάλι δεν μπορείς να βρείς, κάπου έχω μερικά spare να σου δώσω - εννοείτε δωρεάν αρκεί να βρω που στο καλό τα έχω θάψει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστός ο Wally. Και όπως πολύ σωστά γράφει ο Animagic δοκιμή πρώτα σε άλλο άχρηστο πλαστικό και όχι πρώτα στην Amiga. Mην έχουμε περισσότερα ατυχήματα! :D
 
Είναι επίφοβο τελικά αυτό που προτείνει o Αnimagic στο AmigaHellas ;

Το δοκίμασε κανείς ;
 
Για το ποντικι που δεν παει πανω κατω δεν θα ειναι μεγαλο προβλημα μαλλον θα θελουν τα ροδακια στην μπιλια καθαρισμα,οσο για το boot μενου καποιο απο τα δυο πληκτρα του ποντικιου δεν δουλευει, αν πατησεις το δεξι η το αριστερο ακουγεται καποιο κλικ? Αν εχεις Αmiga 500 τυπο ποντικιου οπως σε εμενα που δεν δουλευε το αριστερο (λογο παλιος adventuras) ανοιξα το ποντικι και απο την μεσα πλευρα των πληκτρων εχουν μυτη για να ακουμπαει στην επαφη απο το πατα,πατα και επειδη ειναι πλαστικο εκατσε, πηρα μια πενσουλα και την πατησα ελαφρα στην ακρη της μυτης για να ερθει στο παλιο της μακρος και διορθωθηκε το προβλημα αλλα θελει προσοχη,οσο για το σκληρο μαλλον θελει αλλαγη
 
Μάνο δεν το δοκίμασα αλλά οπωσδήποτε θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Όπως γράφει και ο Animagic, σίγουρα θέλει πολύ προσοχή να μην πέσει μεγάλη ποσότητα γιατί ως γνωστόν το ασετόν με λίγο τρίψιμο, λιώνει τα πλαστικά.
 
Λοιπόν,μόλις μου έσκασε ιδέα...!!!

Κουφή μεν,αλλά πρακτική !

Εδώ και μέρες,θέλω να καθαρίσω-ασπρίσω με κάποιο τρόπο τα πλαστικά μέρη του θυροτηλεφώνου μου στο σπίτι,καθώς,λόγω του ότι είναι αρχαίο μοντέλο δε μπορώ εδώ και πολύ καιρό να βρω κάποιο νέο με το ίδιο ακριβώς κύκλωμα,με αποτέλεσμα με όποιο νέο βάζω πάνω,να χάνω κάποια από τις 4 λειτουργίες (μεταφορά φωνής προς τα κάτω,μεταφορά φωνής από κάτω,κυπρί,κουδούνι) και τελικά να το πληρώνω τζάμπα...

Έτσι λοιπόν,μοιραία πρέπει να κρατήσω το αρχαίο κατακίτρινο θυροτηλέφωνο.

Ώρα λοιπόν να δούμε αν αυτό που λέει ο Animagic ισχύει,και κατά πόσο !Ισως κι αύριο να πάω Μαρινόπουλο να πάρω αυτό που λέει και να κάνω δοκιμή.Θα φροντίσω να βγάλω και photos,πριν και μετά,ώστε να φαίνεται η όποια διαφορά προκύψει...
 
Φίλοι αμιγκάδες...σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση...αύριο πλέον θα δοκιμάσω όσα μου λέτε...θα καθαρίσω το ποντικάκι και θα βάλω και ένα παλιό που έχω για τεστ...

Τι κρίμα που ο σκληρός τα έπαιξε...είχα το λότους 2 και το φουτμπολ γκλόρυ εκεί...για την κιτρινίλα δεν ασχολούμαι ακόμα...αύριο θα την συνδέσω και με την 48 ιντσών προβολική tv μου για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει εκεί...

Ρε την φουκαριάρα την αμίγκα μου...την λυπήθηκα μόλις την άνοιξα...
 
telonio είπε:
Σωστός ο Wally. Και όπως πολύ σωστά γράφει ο Animagic δοκιμή πρώτα σε άλλο άχρηστο πλαστικό και όχι πρώτα στην Amiga. Mην έχουμε περισσότερα ατυχήματα! :D
Απο προσωπικη εμπειρια, το ασετον και τα ξεβαφτικα νυχιων ποτε δουλευουν και ποτε οχι. Και η λυση της δοκιμης σε αλλο πλαστικο δεν ειναι πανακεια καθως ακομα και σε φαινομενικα ιδια μοντελα, υπαρχουν διαφορες απο μητρικες μεχρι και στην ποιοτητα των πλαστικων. Η δικια μου συμβουλη θα ηταν να δοκιμασεις σε ενα εσωτερικο μερος (αν και απιθανο να ειναι κιτρινισμενο εκει) για να δεις την αντοχη του πλαστικου στο ιδιο το μηχανημα. Αλλα θελει πολυ προσοχη και τρομακτικα ομοιομορφο τροπο, αλλιως θα καταληξεις με Amiga τιγρη.. Μια λυση που δεν προτεινω, αλλα εδωσε καλα αποτελεσματα ηταν το περασμα με ξεβαφτικο και αμεσως μπανιο σε λεκανη, στεγνωμα, και ξανα το ιδιο, και ξανα το ιδιο, και αλαγμα στο νερο της λεκανης, και ξανα το ιδιο, και ξανα.. ειχα καλα αποτελεσματα αλλα και παλι εμενε κατι ψιλο (αμελητεο μεν).

Επισης το οτι δεν σε βγαζει στο workbench desktop, ακουγεται σαν Viperοπροβλημα! Αγνοει τον σκληρο και βγαζει την μωβ οθονη με την δισκετα ετσι? Εχεις καμια καρτα επιταχυνσης επανω? Μου εκανε τα ιδια καμια φορα οταν η Viper 030 που ειχα στην 1200 μου δεν κουμπωνε καλα. Αν εχεις την ιδια η οτιδηποτε στο trapdoor, αφαιρεσε το και δοκιμασε παλι. Μπορει καμια μπαταρια ρολογιου στην επεκταση να εκανε καμια ζημια στην πλακετα και να προκαλει jamming..

Επισης δοκιμασε να bootareis με την δισκετα του workbench. Εκει λογικα θα δεις τον δισκο σου. Αν ειχες προνοησει για partitioning, ριξε τα ολα στο δευτερο partition και κανε ενα καλο format η initialize (κατι τετοιο δεν καναμε? Τα εχω ξεχασει ολα τα 1200αρικα!) το πρωτο partition. Πιστευω να σου εδωσα μια ιδεα του τι παιζεται στα του σκληρου σου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ναι αλλά στην πορεία του θρεντ του animagic παρουσιάζεται από τον Rygar η φρέσκια λυση του Phil που είναι και η ορθότερη. ;) Αμα το γυναικάκι δει ασετόν στο γραφείο μου θα νομίσει ότι το "γυρισα" :D
 
Φίλε Σπύρο,

όπως πολύ σωστά σε συμβούλεψαν και κάποιοι άλλοι φίλοι...

Κάνε πρώτα μία δοκιμή αφού αφαιρέσεις πρώτα το σκληρό δίσκο και οτιδήποτε έχεις συνδέσει στην trapdoor.

Με την 1200 χωρίς κανένα περιφερειακό, δοκίμασε μερικές δισκέτες να δεις τη συμπεριφορά της. Ιδανικά βάλε αν έχεις τη δισκέτα του workbench να δεις από εκεί τι λειτουργεί και τι όχι.

Μετά άρχισε να συνδέεις τα περιφερειακά σου ξεκινώντας από την κάρτα της trapdoor και δοκιμάζοντας τελευταίο το σκληρό δίσκο.

Πέρα από το δίσκο, που ίσως έχει φάει κάποιο κόλλημα από τα χρόνια αχρηστίας, είναι δύσκολο γενικότερα να έχει βγάλει κάποιο άλλο πρόβλημα η Amiga.
 
Από σήμερα είμαι αδειούχος οπότε αφού το βιολογικό ρολόι δεν κάνει διακοπές...σηκώθηκα πρωι πρωι και ασχολήθηκα με την ...κινεζα(λόγω κιτρινίσματος πλήκτρων)

Τελικά μπορώ να μπω στο μπουτ μενου αλλά μόνο μετα από χαρντ ρεσετ.

Αν κανω ctrl a a απλά κολλάει και χτυπάει ο σκληρός. Επειδή τα mouse τα έχουν παίξει...και τα 2 που έχω δεν κατάφερα να κάνω κάτι στο workbench παρόλο που το φόρτωσα.

Στην συνέχεια βέβαια έβαλα ένα παλιό καλό center court και θυμήθηκα τα παλιά και τα ατέλειωτα διπλά. Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση σκληρού και νέου mouse.

Υπάρχουν πουθενά στην Αθήνα τέτοια mouse; Είδα στο amigkakit σκληρούς αλλά δεν ξέρω αν θέλω να κάνω αγορά από εκεί αφού δεν ξέρω αν θα παίζει μετά...πρέπει κάποιος να μου κάνει και partitions...
 
Mouse για αγορά στην Αθήνα δεν υπάρχουν...εκτός αν κάποιος πουλάει μεταχειρισμένα.

Υπάρχει ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη που στέλνει με αντικαταβολή και έχει 2.5'' δίσκους μικρούς.

Είχα πάρει έναν από εκεί 10γβ νομίζω, αλλά δεν βρίσκω το λινκ.

Το δίσκο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει, αν θες στείλε πμ και τα βρίσκουμε.

Θα κανονίσουμε και για το φορμάτ, δεν είναι τίποτα..

Για ποντίκι, καλύτερα πήγαινε amigakit ή ebay...

Επίσης, όπως είδα ότι σου είπανε και στο amigahellas...για τη δουλειά που θες να κάνεις θα χρειαστείς και έναν accelerator διαφορετικά θα πρέπει να αρκεστείς σε παλιά παιχνίδια 1-2 δισκετών...ότι άλλο θες θα πρέπει να το τρέχεις από δισκέτες όχι whdload
 
Νομίζω αυτό έχει ειπωθεί και ξανα-μαναειπωθεί σε πολλά φόρα. Ξεβαφτικά κτλ κτλ δεν κάνουν τίποτα και δεν βοηθάνε ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ εαν υπάρχει βρώμα. Εαν καθάρισε η Αμίγκα του ανθρώπου σημαίνει δύο πράγματα:

α. είχε επιφανειακή βρώμα κι έφυγε

β. το υλικό αυτό είναι ΑΚΡΩΣ διαβρωτικό και η Αμίγκα του είχε κιτρινίσει μόνο στην επιφάνεια. Έτσι, απλά αφαίρεσε ένα στρώμα πλαστικού. Μπορεί και να είναι καλό σαν λύση αν είσαι απελπισμένος, αλλά θέλει πολλή προσοχή... Εξ'άλλου, διαβρωτικά υπάρχουν πάμπολλα και δεν χρειάζεται το συγκεκριμένο. Και ασετόν κάνει αν κάνεις ένα διάλυμα, ή χλωρίνη.

Πάλι: η κιτρινίλα σε όλα τα μηχανήματα οφείλεται σε χημική μεταβολή των πλαστικών. Μέχρι να βρούμε ένα χημικό που θα αντιστρέφει τη διαδικασία, όλα τ'αλλα είναι για να περνάμε την ώρα μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Plink είπε:
Mouse για αγορά στην Αθήνα δεν υπάρχουν...εκτός αν κάποιος πουλάει μεταχειρισμένα.
Υπάρχει ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη που στέλνει με αντικαταβολή και έχει 2.5'' δίσκους μικρούς.

Είχα πάρει έναν από εκεί 10γβ νομίζω, αλλά δεν βρίσκω το λινκ.

Το δίσκο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει, αν θες στείλε πμ και τα βρίσκουμε.

Θα κανονίσουμε και για το φορμάτ, δεν είναι τίποτα..

Για ποντίκι, καλύτερα πήγαινε amigakit ή ebay...

Επίσης, όπως είδα ότι σου είπανε και στο amigahellas...για τη δουλειά που θες να κάνεις θα χρειαστείς και έναν accelerator διαφορετικά θα πρέπει να αρκεστείς σε παλιά παιχνίδια 1-2 δισκετών...ότι άλλο θες θα πρέπει να το τρέχεις από δισκέτες όχι whdload
Θα ασχοληθώ με το αμιγκα κιτ για ποντίκι...ευχαριστώ. Μήπως μπορούμε να προσαρμόσουμε με αντάπτορα κάποιο από pc; Είναι αυτό πιθανό;Για τον σκληρό ενδιαφέρομαι αρκεί να έχεις διάθεση να τον φορμάρεις και να τον τοποθετήσεις επάνω διότι είμαι καρα άσχετος. Στείλε μου pm για να κανονίσουμε αν το θέλεις και εσυ.
 
spyros_s είπε:
Μήπως μπορούμε να προσαρμόσουμε με αντάπτορα κάποιο από pc; Είναι αυτό πιθανό;
Φυσικά γίνεται και αυτό που λες...αλλά στην περίπτωσή σου δεν στο συνιστώ.

Χρειάζεσαι αντάπτορα σαν το IDEFix που κοστίζει αρκετά ευρώ (κάπου 50 αν δεν κάνω λάθος)

Επίσης, θα χρειαστείς εξωτερική τροφοδοσία ουσιαστικά, νομίζω γίνεται να πάρεις ρεύμα από την Amiga αλλά είναι επικίνδυνο, οπότε χρειάζεσαι χύμα τροφοδοτικό από pc.

Επίσης, ο 3,5'' δίσκος δεν χωράει μέσα στην Amiga.

Υπάρχει και η λύση του IDE2CF αντάπτορα...που χρησιμοποιείς μια κάρτα CF (Compact Flash) στη θέση του δίσκου.
 
Πίσω
Μπλουζα