Μετατροπή sega compatible gamepad σε CD32.

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Επειδη εχω στραβωθει τελειως απ'οτι φαινεται :cool: , ξερει καποιος φιλος εναν οδηγο για να μετατρεψουμε ενα κλασσικο τυπου sega gamepad σε cd32;
 
Μα γίνονται αυτά τα πράγματα ;
 
δεν είναι τόσο απλό για να δουλέψουν πάνω από 2 κουμπιά, χρειάζεται και ic (multiplexer) για να παίξει... δεν αξίζει
 
Υπαρχει κανα σχεδιαγραμμα για την μοντα;
 
Υπαρχουν καποια aftemarket "Competion Pro" και κυκλοφορουν ως sega και ως CD32.

Βρες ενα με κανα 10αρικο απο ebay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παρακολουθω το θεμα εδω και καιρο, αλλα φτηνοτερο απο ?25 δεν εχω βρει ποτε. Αυτη την στιγμη το φτηνοτερο ειναι αυτο με ?27.5 και φτανουν εως και ?50.

Για τοσα λεφτα δεν το συζηταω το θεμα, με 50 ευρω βρισκεις ολοκληρο CD32 (σκετο)!
 
mike είπε:
Υπαρχουν καποια aftemarket "Competion Pro" που ρυθμιζονται και ως sega και ως CD32.Βρες ενα με κανα 10αρικο απο ebay.
που τα είδες αυτά; έχω competion pro (ή honeybee) για cd32/snes/md και δεν εχουν ρυθμίσεις, το καθένα είναι για διαφορετικό σύστημα

6jhhz5.jpg


στην ουσία αυτά τα pad ίσως είναι μονόδρομος για cd32 γιατί τα αυθεντικά είναι μάπα :p :D

ήταν και ένας Άγγλος που έφτιαχνε κάτι adaptors που μετατρέπαν τα sony dualshock pads σε mouse/joystick/cd32_pad για amiga αλλά έχει εξαφανιστεί τώρα από όσο ξέρω... όποιος πρόλαβε - πρόλαβε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
ήταν και ένας Άγγλος που έφτιαχνε κάτι adaptors που μετατρέπαν τα sony dualshock pads σε mouse/joystick/cd32_pad για amiga αλλά έχει εξαφανιστεί τώρα από όσο ξέρω... όποιος πρόλαβε - πρόλαβε
Μαλλον εννοεις την Techie Alison και το JeST. Δυστυχως δεν εξαφανιστηκε, σκοτωθηκε σε δυστηχημα με την μοτοσυκλετα της πριν μερικους μηνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
όχι δεν εννοώ αυτή... δεν ήξερα ότι έφτιαχνε τέτοιο πράγμα... κρίμα πάντως για το ατύχημα...

έναν Άγγλο λέω, κάπου έιχα δει στο ΑΜΙΒΑΥ λέγανε για τους adaptors του, εγώ είχα προλάβει και είχα πάρει πριν κανα 2-3 χρόνια και δεν τον θυμάμαι τώρα
 
@κεροπι : λαθος εκφραση, αντι για "ρυθμιζονται" βαλε "κυκλοφορουν ως".

διορθωσα και το αρχικο ποστ μου, μην μπερδευτει κανενας.
 
ΛΟΛ είπα και εγώ, είχανε βγάλει και τέτοια....
 
Μπορει να κυκλοφορουν ως, αλλα δεν ειναι. Ολοι γραφουν με μικρα μικρα γραμματα οτι δεν ειναι πληρη χειριστηρια CD32, οτι δουλευουν μονο τα δυο κουμπια κλπ κλπ.

Κοντευει να μου στριψει παντως που δεν βρισκω πουθενα ενα διαγραμμα. Θα ορκιζόμουν οτι καπου ειχα δει παλιοτερα ενα how to.
 
Αυτο που ειχα εγω ειναι 100% συμβατο με cd32. Αλλωστε το εγραφε και απεξω.

Ενα αλλο ιδιο που εχω, ειναι sega compatible και δεν μπορεις να λειτουργησεις τα 2 επανω κουμπια που εχει το cd32.

Τα cd32 χειριστηρια εχουν διαφορετικη λειτουργια του τσιπ-κοντρολλερ απο τα υπολοιπα.

Το ειχα ξαναγραψει, οταν σε καποιες αγγελιες εγραφαν "πωλειται cd32 με συμβατο χειριστηριο απο megadrive" κατι το οποιο δεν ισχυει.
 
@freaktmp:

στείλε email στον τύπο εδώ: http://www.amigamaniac.com , φτιάχνει τους psx adaptors που λέω, έχει πάρει τα σχέδια/πρόγραμμα από τον Paul (τον Άγγλο που έλεγα πιο πάνω...)
 
Μακάρι να βρισκόταν τέτοια μετατροπή να την "μαγειρέψουμε".

 


Στο ebay δυστυχώς ζητάνε πάνω από 50euro για HONEY BEE.



Παραπλήσια τιμή έχει και ο μετατροπέας PSX το DB9



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα