Με... νέα φτερά

PAPPOYS

RetroActive
Joined
19 Ιουλ 2012
Μηνύματα
512
Αντιδράσεις
13
Ο Πιέτρο Μενέα υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους δρομείς (στα 200μ και λιγότερο στα 100μ) στα τέλη της δεκαετίας '70 - αρχές '80. Για την ποιότητά του εντός ιταλικών συνόρων, δεν υπήρχε αντίπαλος (οι νεότεροι φανταστείτε τη χαώδη διαφορά συγκρίνοντας π.χ. την Πελεγκρίνι στην κολύμβηση με τις συμπατριώτισσες αντιπάλους της), ενώ διακρίθηκε και σε παγκόσμιο επίπεδο (χρυσό στη Μόσχα), κρατώντας για πολλά χρονιά ρεκόρ στην κατοχή του. Το 1996, η παγκόσμια επίδοση του Μάικλ Τζόνσον ήρθε να ξεπεράσει τη δική του προηγούμενη καλύτερη που άντεχε 17 χρόνια ! Εχω την εντύπωση ότι κάποιο ευρωπαϊκό ρεκόρ είναι ακόμα δικό του !

Τον συνδύασα με τις πρώτες έγχρωμες τηλεοπτικές εικόνες, κάπου στις αρχές της 10ετίας του '80, ενδεχομένως στους Ολυμπιακούς της Μόσχας. Σε ηλικία 60 ετών, ο συμπαθής Ιταλός μας έδωσε πλέον τα φτερά που είχε στα πόδια, για να φορέσει τα... επίσημα και να κατοικήσει στη γειτονιά των αγγέλων.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "βέλος του Νότου" όπως τον έλεγαν! Eκπληκτικός σπρίντερ. Ο πρώτος λευκός ολυμπιονίκης στα 200 μέτρα (ο δεύτερος είναι ο Κεντέρης).

Βέβαια το απίστευτο ρεκόρ που στοίχειωσε για 17 χρόνια (βοήθησε λίγο και το υψόμετρο του Μεξικού) εξακολουθεί να είναι ακόμα και σήμερα πανευρωπαϊκό ρεκόρ.

Θυμάμαι την τελευταία του συμμετοχή στους Ολυμπιακούς αγώνες της Σεούλ χωρίς βέβαια επιτυχίες. Είχε "βαρύνει" πια για το ταρτάν.
 
Βέβαια το απίστευτο ρεκόρ που στοίχειωσε για 17 χρόνια (βοήθησε λίγο και το υψόμετρο του Μεξικού) εξακολουθεί να είναι ακόμα και σήμερα πανευρωπαϊκό ρεκόρ.
Εισαι σίγουρη;Είχα την εντύπωση πως το είχε καταρρίψει ο Κεντέρης στο Ευρωπαικό του Μονάχου το 2002..(δεν παίρνω ορκο όμως..)

Θυμάμαι την τελευταία του συμμετοχή στους Ολυμπιακούς αγώνες της Σεούλ χωρίς βέβαια επιτυχίες. Είχε "βαρύνει" πια για το ταρτάν.
Πάντα όμως ένας σπουδαίος αθλητής - πρότυπο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofrog είπε:
Εισαι σίγουρη;Είχα την εντύπωση πως το είχε καταρρίψει ο Κεντέρης στο Ευρωπαικό του Μονάχου το 2002..(δεν παίρνω ορκο όμως..)
Σιγουρότατη :) Ο Μενέα είχε το 19:72 και ο Κεντέρης στο Μόναχο το 2002 έκανε 19.85

To ρεκόρ του εξακολουθεί να είναι πανευρωπαϊκό.
 
Ήταν όντως! Τον σέβονταν ακόμα και οι αντίπαλοί του. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ελσίνκι, δεν θα ξεχάσω την φιλική χειραψία του νικητή (νεαρού τότε και ανερχόμενου) Κάλβιν Σμιθ προς τον Μεννέα, ως ένδειξη σεβασμού προς αυτόν το σπουδαίο δρομέα. Ούτε βεβαίως τους πανηγυρισμούς για την 2η θέση στην σκυταλοδρομία 4χ100! εγώ νομίζω ότι ο Μεννέα είχε έρθει και στην Αθήνα, στο Ευρωπαϊκό του 1982, απλώς αποκλείστηκε μάλλον από τους προκριματικούς, γιατί είμαι βέβαιη ότι τον είχα δει. Τέλος πάντων....R.I.P.
 
Πίσω
Μπλουζα