Με το κλειδί στο χέρι

Seremela

RetroN00b
Joined
28 Ιαν 2009
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
Γειά σας παιδιά, δεν ξέρω αν θυμάται κανείς σας αυτό το τηλεπαιχνίδι και τι ακριβώς έκαναν εκεί...Νομίζω οτι έψαχναν για κάποιο κλειδί για να ανοίξουν κάποιες πόρτες ή κάτι τέτοιο. Πιο πολύ το θυμάμαι γιατί το παίζαμε κάπως έτσι με τα ξαδέρφια μου και ψάχναμε όλοι για το κλειδί και στο τέλος το σπίτι γινόταν ένα χάλι και φωνάζαν οι μαμάδες...(κλασσικά) :p
 
Το θυμαμαι αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν ενας εκτων Μπονατσο Παπαδοπουλο που το παρουσιαζε.

Ειχαν ενα εικονικο σπιτι στο στουντιο και το ψαχνανε να βρουνε ......;;;;;;;

Εδινε ολοκληρο σπιτi στον τελικο νικητη.
 
Μπονάτσος το παρουσίαζε σίγουρα, που να μη σώσω να βρω Το σπίτι με το φοίνικα στο Μοναστηράκι!!!!!!
 
Λοιπον το θυμαμαι αυτο το παιχνιδι. Επρεπε να βρουν μεσα απο ενα σωρο κλειδια που ειναι πιασμενα σε ενα μπρελοκ,το κλειδι που ανοιγει την πορτα και μετα να κανουν δουλειες οπως να φτιαξουν πρωινο,να στρωσουν τα κρεβατια και αλλα...Ολα αυτα μεσα σε 6 λεπτα!!!
 
Ο Μπονάτσος σε αυτό το τηλεπαιχνίδι είχε και δύο "γλάστρες": τη Φένια και τη Τζώρτζια!

Στην τελική φάση του παιχνιδιού νομίζω πως το νηκητήριο ζευγάρι έπρεπε να επιλέξει μια βιντεοκασέτα ανάμεσα σε πχ 10 ή 20 (δεν είμαι σίγουρος) την οποία ο Βλάσης έβαζε στο βίντεο να παίξει και αν εμφανιζόταν το σήμα της εκπομπής ή κάτι παρόμοιο κέρδιζαν το μεγάλο έπαθλο, το οποίο πρέπει να ήταν Ομόλογα...
 
Σωστά, το μεγάλο βραβείο ήταν ένα ποσό σε ομόλογα για αγορά κατοικίας. Έπαιζαν πάντα δύο διαφορετικά ζευγάρια τα οποία έπρεπε να κάνουν μία σειρά από οικιακές εργασίες για να συγκεντρώσουν πόντους, (σκούπισμα, στρώσιμο κραβατιού, πλύσιμο πιάτων κλπ).

Ο Γιώργος Κάρτερ σε κριτική του εκείνης της περιόδου είχε γράψει ότι ο Βλάσσης περισσότερο φώναζε και άγχωνε τους παίκτες παρά δημιουργούσε το απαραίτητο ευχάριστο κλίμα στο πλατό.

Ήταν ένα πολύ μέτριο πρόγραμμα με την ΕΡΤ να χάνει πλέον το μονοπώλιο και την ιδιωτική τηλεόραση προ των πυλών.
 
Panagiotis είπε:
Ο Μπονάτσος σε αυτό το τηλεπαιχνίδι είχε και δύο "γλάστρες": τη Φένια και τη Τζώρτζια!
Υπήρχε και τρίτη "γλάστρα", η ΠΕΡΣΑ, που ήταν και η πιό "ανθισμένη" απ'όλες ! :cool:

Τη θυμάμαι ιδιαίτερα έντονα ...
 
ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ | ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ [ΕΤ1 1991]






Το τηλεοπτικό στούντιο μεταμορφωνόταν σε υπερσύγχρονο διαμέρισμα και τα δύο ζευγάρια που έμπαιναν διαδοχικά σ’ αυτό έπρεπε να βρουν μέσα από ένα σωρό κλειδιά αυτό που άνοιγε την εξώπορτα, να μπουν μέσα και να κάνουν δουλειές, πχ. να φτιάξουν πρωινό, να συμμαζέψουν το σαλόνι, να στρώσουν τα κρεβάτια κλπ.

Κι όλα αυτά μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο!

Στο τέλος έπρεπε να επιλέξουν στην τύχη μία απ τις πολλές βιντεοκασέτες που υπήρχαν στο διαμέρισμα, ο Μπονάτσος την έβαζε στο βίντεο κι έβλεπαν αν κέρδιζαν ή όχι.

Αν κέρδιζαν το δώρο τους (κρατηθείτε) ήταν Ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου για να αγοράσουν διαμέρισμα!

Το τηλεπαιχνίδι δε σώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ. Διεγράφη το 1997.

Είχε μόνο 22 επεισόδια…

πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου άρεσε. Το έβλεπα συχνά.
 
Πίσω
Μπλουζα