Μη Φοβάσαι τη Φωτιά (1994 MEGA)

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
242
ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΗ ΦΩΤΙΑ

Mega Channel, 1994-1995

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μη_φοβάσαι_τη_φωτιά...

Σενάριο: Μιρέλλα Παπαοικονόμου

Σκηνοθεσία: Ανδρέας Θωμόπουλος

Υπόθεση:

Ο Φίλιππος, είναι ένας πετυχημένος συγγραφέας και ζει με την Άννα, τη σύζυγό του, σε ένα όμορφο σπίτι έξω από την πόλη. Εκείνος είναι ιδιόρρυθμος και απρόσιτος, χάνεται συχνά στους φανταστικούς του κόσμους. Αγαπά τη γυναίκα του, μα κάτι τον εμποδίζει να της ανοιχτεί και να την αφήσει να μπει στην ψυχή του. Η Άννα πάλι, τον λατρεύει και τον σέβεται. Διδάσκει στο λύκειο, προσπαθεί να ισορροπήσει τις καταστάσεις και να κερδίσει την εμπιστοσύνη του συζύγου. Συχνά, η αδερφή της, η Εύα, άτομο εντελώς αντισυμβατικό, που εργάζεται ως χορεύτρια, προκαλεί τριγμούς στη σχέση του ζευγαριού με τις καταστάσεις στις οποίες μπλέκει και εκείνοι καλούνται να ανεχτούν κάθε φορά. Ένα ταξίδι στα Κύθηρα με μεγάλη συντροφιά, θα αποτελέσει όμως τη μοιραία στιγμή, όπου ο Φίλιππος θα αρχίσει να βλέπει ερωτικά την Εύα. Ο ένας παρασύρει τον άλλον σε ένα επικίνδυνο μονοπάτι όπου δοκιμάζεται η αντοχή και η πίστη των γύρω τους, καθώς συγκρούεται η δύναμη του έρωτα με την ηθική και τις παραδοσιακές αντιλήψεις.

Ερμηνείες:

Γιώργος Νινιός...... Φίλιππος

Άννα Μιχαήλου.....Εύα

Ελευθερία Ρήγου.....Άννα

Χριστίνα Αλεξανιάν.....Αλίκη

Σούλα Αθανασιάδου.....Πίτσα

Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος ......Ορέστης

Μπάμπης Χατζηδάκης.......Λεωνίδας

Δημήτρης Καμπερίδης και πολλοί άλλοι

getphoto.php


getphoto.php


Μία ακόμα δυνατή δραματική ιστορία της Μιρέλλας Παπαοικονόμου, με έντονο το ερωτικό υπόβαθρο σε όλες τις εκφάνσεις. Η σειρά πραγματεύεται ουσιαστικά τις διαφορετικές συνέπειες που προκαλεί το μοιραίο πάθος στις ζωές τριών διαφορετικών ανθρώπων. Η Άννα ήταν η πιστή σύζυγος που προσπαθούσε να είναι αρεστή και στοργική παρά τις αντιξοότητες και μετά την προδοσία, χαράζει διαφορετική πορεία. Η Εύα, ένα καταστροφικό άτομο, τόσο για τον εαυτό της, όσο και για τους άλλους, είναι και αυτή που θα σημάνει τη λήξη του γάμου της αδερφής της, παρασύροντας άθελά της το Φίλιππο. Και εκείνος, μοναχικός και απόμακρος θα γοητευτεί από το ίδιο το αντικείμενο που αντιπαθούσε, μετά από έναν χορό γύρω από τη φωτιά, που θα του αλλάξει τη ζωή... Τελικό πόρισμα; Κανένας δεν ανήκει σε κανέναν...

Το "Μη Φοβάσαι τη φωτιά" γνώρισε μεγάλη επιτυχία και καθιέρωσε την Ελευθερία Ρήγου και την Άννα Μιχαήλου, ως νέες πολλά υποσχόμενες πρωταγωνίστριες. Ο Γιώργος Νινιός εξαργύρωνε την επιτυχία που γνώρισε ως "Λούης" στα "Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά", υποδυόμενος έναν αρκετά ενδιαφέροντα χαρακτήρα.

Η εξαιρετική μουσική της σειράς, ανήκει στο Δημήτρη Παπαδημητρίου, οι στίχοι στη Λίνα Νικολακοπούλου και οι ερμηνείες στη μοναδική Χαρούλα Αλεξίου και τον τότε πρωτοεμφανιζόμενο Αλκίνοο Ιωαννίδη.

Το τραγούδι των τίτλων:


Απόσπασμα από το πρώτο επεισόδιο της σειράς:

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Σημείωση: Παρακαλούμε πολύ, άμα παίρνετε πληροφορίες από εδώ, να αναγράφετε την πηγή (www.retromaniax.gr), ως ελάχιστο δείγμα εκτίμησης της δουλειάς που γίνεται από όλα τα μέλη!

Προβολή συνημμένου 67243 Προβολή συνημμένου 67244
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όποτε αναφέρεται αυτή η σειρά για κάποιο λόγο το μυαλό μου πάει πρώτα στο πανέμορφο τραγούδι των τίτλων της. Το θεωρώ ένα από τα καλύτερα κομμάτια Ελληνικής σειράς αν όχι το καλύτερο.
 
Ελευθερία Ρήγου - Άννα Μιχαήλου

enginefeedgr.jpg


enginefeedgr.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Haros είπε:
Όποτε αναφέρεται αυτή η σειρά για κάποιο λόγο το μυαλό μου πάει πρώτα στο πανέμορφο τραγούδι των τίτλων της. Το θεωρώ ένα από τα καλύτερα κομμάτια Ελληνικής σειράς αν όχι το καλύτερο.
Το αυτό ισχύει και για μένα!!!!

Μόνο που διάβασα τον τίτλο, άρχισα να σιγομουρμουρίζω το τραγούδι.

Και βρήκα αφορμή (λες και χρειαζότανε!) να αγγίξω πάλι το παλιό βινύλιο.....

(Βελούδο η φωνή του Αλκίνοου. Από τις πιο γλυκιές ερμηνείες του).
 
Αγαπημένη σειρά !!! :wub: :wub:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα μου είχε φανεί σκέτη βλακεία η σειρά...και το "εύρημα" με τις δίδυμες που επικοινωνούσαν μεταξύ τους, σούπα...για να μη σχολιάσω την εμφάνιση του Νινιού, που ήταν σαν τον Καραϊσκάκη! Μόνο το σκυλί του μου άρεσε από όλο το πρότζεκτ!
 
Από τη σειρά μου άρεσε το τραγούδι από τους τίτλους έναρξης...
 
Έχει βγει και σε βιβλίο το προσαρμοσμένο σενάριο της σειράς. Το είχε δώσει και μια εβδομαδιαία εφημερίδα πρόπερσι το καλοκαίρι.
 
nwntas είπε:
Έχει βγει και σε βιβλίο το προσαρμοσμένο σενάριο της σειράς. Το είχε δώσει και μια εβδομαδιαία εφημερίδα πρόπερσι το καλοκαίρι.

Εισαι σιγουρος οτι δεν το μπερδευεις με τον "Αποντα" που εδωσε το ΘΕΜΑ;
 
sunset89 είπε:
Εισαι σιγουρος οτι δεν το μπερδευεις με τον "Αποντα" που εδωσε το ΘΕΜΑ;
Κι όμως, το Πρώτο θέμα έδωσε και αυτό το βιβλιαράκι, και κάπου έχει πετύχει το μάτι μου και τη Λένη σε βιβλίο του θέματος. Το έχω, γιατί έτυχε να πάρω την εφημερίδα όταν έκαναν ξεστοκάρισμα από βιβλία που είχαν δώσει.
 
nwntas είπε:
Κι όμως, το Πρώτο θέμα έδωσε και αυτό το βιβλιαράκι, και κάπου έχει πετύχει το μάτι μου και τη Λένη σε βιβλίο του θέματος. Το έχω, γιατί έτυχε να πάρω την εφημερίδα όταν έκαναν ξεστοκάρισμα από βιβλία που είχαν δώσει.
Α! Ετσι εξηγειται λοιπον! Οκ thanks for the info!
 
Θυμάται κάποιος πως είχε τελειώσει η σειρά; Γιατί δεν θυμάμαι καλά...
 
RIO είπε:
Θυμάται κάποιος πως είχε τελειώσει η σειρά; Γιατί δεν θυμάμαι καλά...
Η Άννα έφυγε απο την Ελλάδα, ο Φίλιππος με τη Μάρκα πήγαν Κύθηρα και η Εύα έμεινε Αθήνα.
 
Δηλαδή δεν ξεκαθάρισε τίποτα...
 
Πίσω
Μπλουζα