Μια βοήθεια

GCMH

RetroN00b
Joined
9 Φεβ 2007
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Κατ' αρχάς να πω συγχαρητήρια για το ωραίο σαίτ. Είναι κάτι σίγουρα που λείπει από το ελληνικό ίντερνετ.

Στο θέμα μας τώρα.

Έχω γράψει έναν εξομοιωτή για τον γνωστό CPC μας... Αλλά δεν ξέρω που να τον ανεβάσω!

Έχετε καμιά πρόταση; Θέλω να δημιουργήσω μια σελίδα από όπου θα μπορεί κανείς να τον κατεβάζει. (~600 ΚΒ)

Φιλοξενία χωρίς χρέωση αν είναι δυνατόν!

Ευχαριστώ.
 
WTF???

Έγραψες emulator για τον CPC? Είσαι ΤΟΣΟ καλός;

ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ στην περέα μας τότε.

Σημ. Αν είναι και GPL να πάρουμε και κάνα βλέφαρο ακόμα καλύτερα.
 
Καλωσήλθες GCMH! Έγραψες παιχνίδι για τον amstrad?!?!? MEGA RESPECT!!! :thumbup:

Υπάρχουν πολλά site που μπορείς να φτιάξεις μια σελίδα δωρεάν. Ενα απο αυτά είναι εδω: http://geocities.yahoo.com/
 
Καλώς ήρθες GCMH στην παρέα μας...Ανυπομονούμε να δούμε τι καλό έφτιαξες..... :)
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!! :)

Το Geocities είναι καλό; Έχει κανείς εμπειρία από αυτό;

Θα μου κάνει την δουλειά άραγε; (με προβλημάτισε η έλλειψη του "FTP for putting files on the server").

(Είμαι λιγάκι άσχετος από αυτά δυστυχώς :rolleyes: )

@shock:

GPL δεν είναι. Είναι φυσικά free. Στο μέλλον μάλλον θα τον ανοίξω τον κώδικα. Είναι γραμμένος σε Delphi (και μια σταλίτσα assembly).
 
Ίσως θα μπορούσαμε να στο κάνουμε host στο mame.gr, δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ιδιαίτερο bandwidth

Αν θέλεις, έλα μια βόλτα από εκεί και στείλε μήνυμα στον Brainkiller. Πες του ότι το πρότεινα εγώ και τι ακριβώς θέλεις. Πάντως εκείνος είναι το γενικό αφεντικό, εγώ ένας απλός moderator είμαι... :)

PS: το Geocities είναι ψιλοαπαράδεκτο, αλλά μην περιμένεις να βρεις δωρεάν hosting της προκοπής εύκολα. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να ανοίξεις ένα ψευδο-blog για τον emulator σου αν προτιμάς να έχεις πλήρη έλεγχο στο site.
 
Δεν χρειάζεται απαραίτητα να έχει δυνατότητα ftp server το site που θα φτιάξεις την ιστοσελίδα σου. Μπορείς να ανεβάσεις το παιχνίδι σου στο rapidshare πχ και απλά να βάλεις ένα λίνκ στην σελίδα σου στο geocities.
 
Maddog είπε:
PS: το Geocities είναι ψιλοαπαράδεκτο, αλλά μην περιμένεις να βρεις δωρεάν hosting της προκοπής εύκολα.
Κάτι τέτοιο φοβόμουνα για τη δωρεάν φιλοξενία...

Maddog είπε:
Ίσως θα ήταν προτιμότερο να ανοίξεις ένα ψευδο-blog για τον emulator σου αν προτιμάς να έχεις πλήρη έλεγχο στο site.

telonio είπε:
Δεν χρειάζεται απαραίτητα να έχει δυνατότητα ftp server το site που θα φτιάξεις την ιστοσελίδα σου. Μπορείς να ανεβάσεις το παιχνίδι σου στο rapidshare πχ και απλά να βάλεις ένα λίνκ στην σελίδα σου στο geocities.
Καλές εναλλακτικές ιδέες... Κάποιος που τα έχει δοκιμάσει;
 
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα. Μια χαρα τα ειπε ο maddog - κανε μια επισκεψη στο blogger.com - ανοιξε ενα, δωρεαν ειναι - παιξε με το template οπως εσυ θες - υπαρχουν και χιλιαδες ετοιμα. Το τελικο αποτελεσμα θα σε ικανοποιησει σιγουρα.

Συνδυασε το με την προταση να ανεβασει πχ ο Brainkiller το αρχειο στο server του και βαλε link στο blog σου. Και μετα ασε να σε διαφημισουμε καταλληλα - ετσι κανουν ολοι και τα πανε μια χαρα. :)
 
Έχω κάνει αυτό το δοκιμαστικό, στα Geocities. Πολύ απλή κατασκευή. (μη βαράτε :biglaugh: )

Να δούμε πως θα πάει... και το ξανασυζητάμε το θέμα.

Για την ιστορία o εξομοιωτής ονομάζεται VirtualCPC.
 
...διάβασα για Delphi, και ήρθαν στο μυαλό μου και οι WinAPE & WinCPC :)

Του VirtualCPC μόλις του έριξα μία πολύ γρήγορη ματιά, και φαίνεται πολύ καλός !! Μπράβο !! :thumbup:

(πάντως όσον αφορά τις roms των CPC νόμιζα ότι υπήρχε το "ελεύθερο" απο την Amstrad στην "διανομή" τους. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος...)

image1gc7.jpg


image2tb0.jpg


image3bz2.jpg
 
καταρχάς, GCMH, συγχαρητήρια για τη δουλειά σου !

δεν θα περίμενα ποτέ κάτι ανάλογο από Ελλάδα, καθώς οι amstrad users μετριόμαστε πλέον (?) από μια παλάμη του χεριού...:biglaugh:

σχετικά με τις ROMS, δες τι γράφει στο site του (http://web.ukonline.co.uk/cliff.lawson/cpchomec.htm)

ο Cliff Lawson της Amstrad...

A word about CPC emulators


If you follow some of the links below you will find that a number of people have written programs that emulate the CPC on other machines. Not only on PC's but also Amiga and Unix systems. Nothing quite like Roland in Time on your PC!


 


If you are the authour of such an emulator then you don't need to write and ask me for Amstrad's permission to distribute copies of the CPC ROMs. Amstrad's stance on this is that we are happy for you to redistribute copies of our copyrighted code as long as a) copyright messages are not changed and b) either in the program or the documentation you acknowledge that "Amstrad has kindly given it's permission for it's copyrighted material to be redistributed but Amstrad retains it's copyright."


 


Note: Some of the CPC ROM code is copyright Locomotive Software so you should also seek their permission as well - I think you'll find the answer's very similar but you must check.


Συνεπώς, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να τις συμπεριλάβεις στο μέλλον..

Καλή συνέχεια σου εύχομαι ολόψυχα :)
 
Θερμά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!
 
Πολύ καλή δουλεία!! Μπράβο!!!

Μπορώ να σου δώσω αν ενδιαφέρεσε ένα subdomain στο amigahellas.gr με δικό σου ftp κτλ, let me know αν θες.
 
GCMH είπε:
Έχω κάνει αυτό το δοκιμαστικό, στα Geocities. Πολύ απλή κατασκευή. (μη βαράτε :biglaugh: )
Να δούμε πως θα πάει... και το ξανασυζητάμε το θέμα.Για την ιστορία o εξομοιωτής ονομάζεται VirtualCPC.

:eek::animeek: :worship: :worship: :worship: :worship:..Είσαι φοβερός!!!!!!
 
Πολύ καλή δουλειά αρχηγέ!

Ξεκινάμε beta testing ;)
 
:thumbup:

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λογία. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω διπλά και όσους προσφέρθηκαν είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο να μου δώσουν φιλοξενία. :D

Προς το παρόν θα το αφήσω το σάιτ ως έχει και μετά βλέπουμε...

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με μαιλ (στο About το έχει) για παρατηρήσεις και υποδείξεις.

@Billy: παίζει αργά σε εσένα, μόνο 56-58%...Γιατί; :confused:
 
...διότι ο υπολογιστής μου έχει παραμείνει ο ίδιος επί 7 συναπτά έτη !! (δεν τον έχω αναβαθμίσει γιατί έτσι κι αλλιώς δεν προλαβαίνω πλέον να ασχολούμαι όσο θα ήθελα -πλην πάντα του ημερησίου "surfαρίσματος"-, οπότε η όποια αναβάθμιση θα πάει χαμένη).

...όπως αντιλαμβάνεσαι, μιλάμε για έναν "retro-maniac" όνομα και πράμα !! :biglaugh:
 
GCMH αρχηγε μου εισαι στρατηγος,εχω μεινε καγκελο παιζω εδω και μια ωρα exolon και δεν σταματω χιλια ΜΠΡΑΒΟ ,σχετικα με τα site που λες το geocities οπως θα δεις και εσυ ειναι ψιλιο-χαλια μαυρα,καλυτερα να κανεις ενα bloggaΚι στο bloger και να μας ενημερωσεις ετσι?

και παλι μπραβο σου
 
Πίσω
Μπλουζα