Μια τίγρης στο σπίτι μου. Tiger Game.com Pocket Pro

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.932
Το ζαχάρωνα από καιρό και τελικά το πήρα. Το Game.com είναι το φορητό της Tiger του οποίου έχει γίνει ένα θέμα εδώ.

Όπως ξέρουμε ήδη το μηχανάκι αυτό είναι ο 2ο της σειράς του Game.com και το οποίο είναι αρκετά πιο μικρό από το 1ο και πιο όμορφο θα έλεγα. Το Pocket Pro (PP) τροφοδοτείται από 2 μπαταρίες ΑΑ των 1,5 V ή από ένα μετασχηματιστή 9V κι αυτό είναι κάπως παράδοξο...Δοκίμασα με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και η συσκευή δε λειτουργεί (είναι 1,2 V). Η έκδοση αυτή είναι με οπίσθιο φωτισμό o οποίος είναι κάπως ασθενικός βέβαια και μοιάζει αρκετά με φωτισμό από το ΝΟΚΙΑ 3310.

Η κονσόλα διαθέτει τα εξής χαρακτηριστικά και θύρες.

Θύρα για ακουστικά

Θύρα για μετασχηματιστή 9V

Θήκη για το stylus

Θέση για μπαταρία για την εσωτερική μνήμη

Ρύθμιση contrast, volume

Θήκη για 1 cartridge (η 1η κονσόλα είχε για 2)

Μία com port που νομίζω ότι συνέδεε την κονσόλα στο ίντερνετ.

Κουμπιά On/Off, Menu, Pause, Α,B,C,D

και τέλος, led ένδειξης ενεργοποίησης του backlight.

Τα πρώτα παιχνίδια που πήρα ήταν το Resident Evil 2, Scrabble και Monopoly. Τέλος, ένα θετικό και ένα αρνητικό. Το θετικό είναι ότι ο πωλητής ίσως είχε ξεχάσει στην κονσόλα μέσα ένα παιχνίδι (RE2) και δεν το ανέφερε στην πώληση. Το αρνητικό είναι ότι η οθόνη έχει μία κενή γραμμή στα δεξιά της

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες από την κονσόλα και το πρόβλημα της οθόνης.

Προβολή συνημμένου 130868

Προβολή συνημμένου 130882

Προβολή συνημμένου 130867

Προβολή συνημμένου 130870

Προβολή συνημμένου 130871

Προβολή συνημμένου 130872

Προβολή συνημμένου 130869

Προβολή συνημμένου 130880

Υ.Γ. Η επιφάνεια του PP είναι ολίγον τι σαγρέ και ίσως ανατριχιάσει κάποιους :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικο και καλοπαιχτο!!!! :thumbup:
 
Καλοριζικο Johnny!!

Κριμα που η οθονη εχει προβλημα αλλα εσεις που ξερετε απο ηλεκτρονικα μπορειτε να την αντικαταστηστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικα Johnny !
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Να'στε καλά. Θα ακολουθήσει και σχετικό βίντεο παρουσίασης.
 
Καλοριζικο johnny19818. Το game.com ειναι πολυ ομορφο μηχανημα, με σχεδιασμο και μηχανισμους οπου εντυπωσιαζουν ακομα. Η αναβαθμιση ειναι σαφως ανωτερη απο την πρωτη κυκλοφορια και βρισκεται ακομα σε πολυ καλες τιμες.

Δεν εχω προσεξει ποτε για ανταλλακτικα και οδηγους επισκευης, ελπιζω να βγαλεις ακρη ομως.
 
Με γεια το νέο απόκτημα!
 
Ωραιο φαινεται, καλοπαιχτο φιλε..

Αληθεια, το RE2 τι λεει, καμια φωτο εν ωρα παιχνιδιου παιζει?

Ειναι εγχρωμη η οθονη του?
 
@Getta,Betty,angel,viking4a Σας ευχαριστώ πολύ. Να'στε καλά.

@viking4a Βασίλη η οθόνη του δεν είναι έγχρωμη (δυστυχώς) αλλά έχει οπίσθιο φωτισμό (αν και εμένα για εμπρόσθιος μου κάνει...). Το RE2 που έπαιξα λίγο, φυσικά είναι υποδεέστερη έκδοση αλλά κρατάει κάποια από τα χαρακτηριστικά του original, κυρίως στα ηχητικά. Δηλαδή η ανακοίνωση του τίτλου στην αρχική οθόνη και άλλα. Στο βίντεο της παρουσίασης θα περιλαμβάνονται και τα παιχνίδια.
 
Μια γρήγορη παρουσίαση στο παρακάτω βίντεο. Ξέχασα να αναφέρω ότι η οθόνη αφής λειτουργεί πολύ καλά για την τεχνολογία της εποχής. Συγκριτικά με ένα κινητό Jaga που είχα το 2009 με οθόνη αφής που για να ανταποκριθεί η οθόνη έπρεπε να πιέσω πολύ το πενάκι τότε το Game.com είναι μίλια καλύτερο.

 
Ώρες ώρες είμαι τόσο ψείρας που δε λέγεται. Έτσι, δεν άντεχα να βλέπω την κενή γραμμή της κονσόλας και συνάμα στο ίντερνετ κυκλοφορούσε καινούριο κομμάτι. Δεν έχασα λοιπόν καιρό και το αγόρασα...

IMG_20150423_074642.jpg

IMG_20150423_074652.jpg
 
Δεν εισαι ο μονος ψειρας...τωρα μπορεις να πειραματιστεις χωρις αγχος στο αλλο..
 
johnny19818 είπε:
Ώρες ώρες είμαι τόσο ψείρας που δε λέγεται.

Αντε καλε....γιατι το λες αυτο....? Ιδεα σου θα ειναι!!!:biglaugh:

Anyway....

Καλοριζικο και καλοπαιχτο και το δευτερο!!! :thumbup:

Ελπιζω μονο να μην περασει και αυτο Ιερα εξεταση.....κουτατο ειναι!!!! :p
 
Ναι, είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε και το άλλο αν μπορώ να το φτιάξω.

Σ'ευχαριστώ Σταύρο. Χαχα, που το θυμήθηκες αυτό το θέμα; Ε, αυτό είναι ολοκαίνουριο δε χρήζει απολύμανσης. Να βρω κι ένα καλώδιο να παίζουμε κανένα διπλό τώρα :p .

Πάντως σε σχέση με το 1ο μοντέλο η Tiger έκανε εκπτώσεις όσον αφορά τη συσκευασία...

:thanx2: Ajax87

Υ.Γ. Ρε σεις, βρήκατε πάλι ευκαιρία να με κοροϊδέψετε; :p
 
Σήμερα άνοιξα το κουτί του καινούριου Game.com. Είχε μέσα 2 βιβλιαράκια. Ένα το manual και ένα που διαφήμιζε τα προϊόντα.

IMG_20150425_102923.jpg

Στο διαφημιστικό είδα μετά λύπης μου πολλά παιχνίδια που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ. Castlevania, NBA Live μόνο έφταναν για να με "στείλουν"...

Castlevania.jpg

giga pets.jpg

name that tune.jpg

nba live.jpg

small soldiers.jpg

madden.jpg

holyfied.jpg

Είναι προφανές πως κάποια παιχνίδια έχουν μεγαλύτερο cartridge λόγω εσωτερική μπαταρία και ίσως λόγω μεγέθους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πες και το 'κανες! Καλορίζικο και καλόπαιχτο το καινούργιο μηχανάκι! Έστω και αν τα παιχνίδια είναι υποδεέστερα, ομορφαίνει την συλλογή! Δηλαδή έχεις 2 Resident Evil τώρα;
 
johnny_salonica είπε:
Το πες και το 'κανες! Καλορίζικο και καλόπαιχτο το καινούργιο μηχανάκι! Έστω και αν τα παιχνίδια είναι υποδεέστερα, ομορφαίνει την συλλογή! Δηλαδή έχεις 2 Resident Evil τώρα;
Ναι!!! Σ'ευχαριστώ φίλε johnny, να είσαι καλά :thanx2: . Έχω 2 Resident Evil και 2 κονσόλες επίσης. Παρεμπιπτόντως χθες το προχώρησα λίγο. Αν και μπορείς να ξεφύγεις από τα ζόμπι αρκετά πιο εύκολα από τα άλλα RE, αν πέσουν πάνω σου την έκανες από κούπες...
 
Χμμ...ακόμη και το καινούριο Game.com είναι λίγο ελαττωματικό. Μόλις ανάψεις το φωτισμό στη μέση της οθόνης φαίνεται ένα φωτεινό σημείο που είναι σαν απλωμένο και δείχνει άσχημα.

Σήμερα έλαβα πακετάκι από Η.Π.Α. με 4 παιχνίδια σφραγισμένα.

IMG_20150609_190918.jpg

IMG_20150609_190927.jpg

IMG_20150609_190752.jpg

IMG_20150609_190829.jpg

IMG_20150609_190851.jpg

IMG_20150609_190904.jpg

IMG_20150609_191014.jpg

IMG_20150609_191031.jpg

Ο βασικός λόγος ήταν το MK Trilogy και αφού ο πωλητής είχε και άλλα παιχνίδια είπα να πάρω μερικά ακόμη. Πήγα λοιπόν να ανοίξω να παίξω λίγο το ΜΚ και...Θεέ και Κύριε! το παιχνίδι έλειπε από μέσα! Μα είναι δυνατόν; Καινούριο σφραγισμένο παιχνίδι και δεν υπήρχε παιχνίδι καν μέσα. Οποία απογοήτευσις! :( Όχι τίποτα άλλο, είναι και παιχνίδι που δεν βρίσκεις εύκολα...Το manual κάθε παιχνιδιού αναφέρει για ελαττωματικά cartridges αλλά για την περίπτωση ολικής έλλειψης δεν αναφέρει τίποτα. Δεν μου κάνει εντύπωση που η κονσόλα πήγε έτσι άπατη...

IMG_20150609_191225.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα