Μικροσκοπικά σπιτάκια με σκηνές από παραμύθια

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Τα θυμάστε?Ήταν κάτι μικρά σπιτάκια που τα παίρναμε από πλανόδιους 500 δρχ το καθένα την περίοδο 90-95 και είχαν ένα στρογγυλό διάφανο όπου όταν το έβαζες στο μάτι σου έδειχναν σκηνές από ένα παραμύθι και πατώντας κάτι ,που υπήρχε στην υποτιθέμενη καμινάδα,άλλαζαν οι σκηνές αυτές μέχρι που έφτανε στο τέλος το παραμύθι.Οι εικόνες ήταν παγωμένες!Υπήρχαν πολλά παραμύθια είχα Χιονάτη,Σταχτοπούτα,Κοντορεβιθούλη,Αλαντίν,3 Γουρουνάκια,7 Κατσικάκια....
 
Ακομη έχω ένα τέτοιο σπιτάκι, αλλά το παραμυθι χαλασε πια. Πέσαν πολλά τέτοια στα χέρια μου, και μερικά όταν χαλασαν τα άνοιξα, γιατι ήμουν περιεργη πως δουλευαν. Το παραμυθι, μεσα, ηταν με εικονες, σε ένα στρογγυλο ... κάτι. Με την καμιναδα, γύριζε, και πηγαινε στην επομενη εικονα με μόνη βοήθεια ένα απλο λαστιχακι. Και το παραθυρακι πισω, λειτουργούσε σαν μεγεθυντικός φακός.
 
είχα και εγώ ένα τέτοιο... δεν ήταν όμως την περίοδο που αναφέρετε (90-95) αλλά πολύ πιο πριν! Ηταν κάτι ανάλογο με το view master μόνο που δεν είχες την δυνατότητα να αλλάξεις ιστορία! Εγώ είχα τα 3 γουρουνάκια και το είχα πάρει από ένα μαγαζί στην Αίγινα. Είμαι σίγουρος ότι ήταν την δεκαετία του 80...
 
Stanfromgreece είπε:
είχα και εγώ ένα τέτοιο... δεν ήταν όμως την περίοδο που αναφέρετε (90-95) αλλά πολύ πιο πριν! Ηταν κάτι ανάλογο με το view master μόνο που δεν είχες την δυνατότητα να αλλάξεις ιστορία! Εγώ είχα τα 3 γουρουνάκια και το είχα πάρει από ένα μαγαζί στην Αίγινα. Είμαι σίγουρος ότι ήταν την δεκαετία του 80...
λογικά κυκλοφορούσαν και δεκαετία 90 για να έχω,αλλά μάλλον θα είχαν βγει από αρχές 80!!!!!!!ως το 93-94 έπαιρνα,είχα πάνω από 10 τέτοια σπιτάκια.Το viewmaster ήταν ένα κόκκινο που είχε κάτι σαν ταινία?Πως άλλαζε η ιστορία?Γίνεται να ανοίξουμε θέμα κ για αυτό?
 
thebest20 είπε:
Το viewmaster ήταν ένα κόκκινο που είχε κάτι σαν ταινία?Πως άλλαζε η ιστορία?Γίνεται να ανοίξουμε θέμα κ για αυτό?
Ναι, κόκκινο συνήθως και η ιστορία ήταν σ'ένα κυκλικό χαρτί με δοντάκια στις άκρες. Η ιστορία άλλαζε με την βοήθεια ενός κουμπιού που τράβαγε τα δοντάκια.Υπάρχουν ήδη 2-3 thread που μιλάνε για view master.. χρησιμοποιησε την αναζήτηση και οι αναμνήσεις σου θα ενημερωθούν...
 
μπα δεν το θυμαμαι,θα ημουν μικρος!!!!!!!!
 
Σπιτάκι όπως ξαναείπα δεν μου έχει μείνει κανένα...

Αλλά προχθές, βρήκα στην αποθήκη το view master μου!!!! Εντωμεταξύ εγώ έψαχνα για κάνα ξεχασμένο κύβο Ρούμπικ, αλλά έφερα στην επιφάνεια το view master. Κύβος δεν έχει απομείνει κανένας και ποιο πολύ με πόνεσε το ότι είχα κάποτε και από τους άλλους, τους κυλινδρικούς... κλαψ!
 
Το πρώτο view master

Αφορά τις μεγάλες ρετρο-ηλικίες (των σαράντα θέλω να πω). Ήταν παιχνίδι Απέργη. Όπως βλέπετε ήταν ένα όμορφο σπιτάκι με πόρτες, κήπο και παράθυρα. Πατώντας το άσπρο κουμπί στη σκεπή άλλαζε η εικόνα.

Αυτό που είχα μικρή είχε το παραμύθι: ''Ο λύκος και τα 7 κατσικάκια''

(ας μου πει κάποιος ότι το θυμάται...)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το χε ενα γειτονοπουλο μου και θυμαμαι το σπιτακι αυτο με ασπρο κουμπακι! Ομως δεν θυμαμαι την ιστορια... :eek: Μαλλον επειδη πλακωνανε ολα τα μεγαλυτερα μουλικα να βαλουν το ματι τους και εγω δεν προλαβαινα :D
 
Αν και δεν σαραντάρισα...:biglaugh: (ακόμα....:shtup:) το θυμάμαι και ευχαριστώ πολύ που το ξαναείδα krios μου! :thanx2:
 
Το συγκεκριμενο βιου μαστερ το βρηκα πριν λιγο καιρο σε ενα παιχνιδοπολειο που εκλεινε και ειχε σαν παραμυθι μεσα τον παπουτσομενο γατο..!! Και αυτο που φαινεται πισω ακριβως ειναι το κουτακι του..!



16765.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρόλο που ακόμα και για... τα πρώτα "-άντα" μου μένει ένας χρόνος (και... 6 μέρες), το θυμάμαι κι εγώ. Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά υπήρχαν διαφορετικές εκδόσεις με διαφορετικές ιστορίες...

Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι, επειδή ήμουν πολύ πιτσιρικάς και το θυμάμαι αμυδρά, μπορεί και να το κληρονόμησα και από μεγαλύτερα ξαδέρφια, δεν παίρνω κι όρκο...
 
...εεχμ

αν και βρίσκομαι στα μέσα των πρώτων -άντα, το συγκεκριμένο το έχω.

(και θα πάω στην αποθήκη για να το ψάξω)
 
αυτό προφανώς λέτε ε ? το ψαχνω και εγω να το αγοράσω....

[edit] dead imageshack photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mε γεια.

Θυμάμαι είχα ένα με την Χιονάτη
 
Τα δικά μου δεν είχαν κουτιά.Για να διαλέξεις ποιο παραμύθι ήθελες έπρεπε να δεις ποιο παραμύθι είχε,βάζοντας το κάτοπτρο στο μάτι.
 
Είχα και εγώ ένα τέτοιο σπιτάκι με την ιστορία του Χάνσελ και της Γκρέτελ. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα που (και αν) βρίσκεται πια...
 
Πίσω
Μπλουζα