Μικρός ΗΡΩΣ

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
mikrosiroas6om.jpg


ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ - Αγώνες πατριωτικής τόλμης στην περίοδο της γερμανική κατοχής του Β' παγκοσμίου πολέμου. Το θρυλικό παιδί φάντασμα ήταν ο Γιώργος Θαλάσσης, με μόνιμους συντρόφους του την γλυκιά Κατερίνα και τον μονίμως πεινασμένο Σπίθα. Οι τρεις τους σε πρώτη γραμμή και σε συνδυασμό και άλλους "περαστικούς" ήρωες (που όμως στην πλειοψηφία τους δεν κρατούσαν και πολύ αφού αναπόφευκτα πέθαιναν ηρωικά), όπως τον Διαβολάκο, το Ζουζούνι, ο Μπόμπιρας κ.α. κάνανε σαμποτάζ, κλέβανε χάρτες ή σχέδια του εχθρού, σκότωναν γερμανούς (μόνο οι τρεις τους πρέπει να είχαν αφανίσει μέσα από τις σελίδες του περιοδικού τον μισό κατοχικό στρατό των Γερμανών) αλλά έχρονταν και οι ίδοι αντίθετοι με άλλους γερμανούς ήρωες (όμως στο τέλος πάντα έβγαιναν νικητές). Αγαπημένος μου: ο μονίμως "λυσασμένος" από την πείνα - γκαβατζής Σπίθας.
 
Επανακυκλοφορεί από τον ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΥΠΟ σε δύο εκδόσεις. Η μία είναι στο παλιό στυλ σε τομάκια και η δεύτερη σε εικονογραφημένα τεύχη (13 σύνολο)
 
Το εικονογραφημενο ειναι κακιστο θα ελεγα, δεν μου αρεσε καθολου. Αντιθετα αυτο χωρις εικονογραφηση ειναι πολυ καλυτερο απο την αποψη οτι εξαπτει τη φαντασια. Νομιζω οτι τα οριτζιναλ περιοδικα που κυκλοφορησαν στα τελη του 50 με αρχες/μεσα 60 ειναι εξαιρετικα σπανια, νομιζω οτι ορισμενα απο τα εξωφυλλα δε σωζονται καν ουτε στα αρχεια των εκδοτων.
 
Εγώ πάντως πιστέυω ότι ο ΣΕΙΤΑΝ ΑΛΑΜΑΝ σαν σύληψη είναι πολλά έτη φωτός μπροστά. Είχα μερικά και μου άρεσαν κυρίως εκει που περιέγραφε σκηνές δράσης και απαγωγής της δόλιας Κατερίνας...Ο Σπίθας μου θύμιζε λίγο σε χαρακτήρα τον Γκιωνάκη (τον ηθοποιό)

Κρίμα που δεν το εκμεταλεύτηκαν σωστά να το κάνουνε καμιά ταινία ή κάνα σύγχρωνο σε εικονογράφηση κόμικ.

Ανέβηκε και μια παράσταση πριν κάνα 5αρι χρόνια με τον Πιατά στο ρόλο του Σπίθα και την Κ. Παπουτσάκη σαν Κατερίνα (ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ)
 
ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ

ΑΓΑΠΗΤΟΙ

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ - ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ,

ΣΚΙΤΣΟ Κ. ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ

ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ Δ. ΖΩΗΣ

ΧΑΙΡΕΤΩ

ΝΙΚΟΣ
 
Χρόνια Πολλά στο Γιώργο Θαλάσση, για την ονομαστική του εορτή

και "Χριστός Ανέστη" σε όλους.

Νίκος
 
Γειά σε όλους παιδιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερώτηση για τον Μικρό Ήρωα

Πριν μερικά χρόνια,όταν αγόραζα φανατικά τους τόμους του μικρού ήρωα (οι οποίοι αν θυμάμαι καλά είναι το απούλητο στοκ των τόμων του 80? ) που διανέμονταν στα περίπτερα (και συνεχίζουν ακόμα) θυμάμαι ότι είχαν ένα χαρτόνι που έγραφε τους τίτλους όλων των τευχών που κυκλοφόρησαν,σε αυτό το χαρτόνι μου έκανε πάντα εντύπωση ότι ανέφερε 2 τεύχη τα οποία σύμφωνα με το μικρό κείμενο που τα προλόγιζε,κυκλοφόρησαν μετά το τέλος της χούντας και έκλεισαν την ιστορία (το τελευταίο,από τα δύο,τεύχος αν θυμάμαι καλά ονομάζεται "ένα φάντασμα από το παρελθόν" ).Από τότε σκέφτηκα να το ψάξω,μέχρι τώρα όμως δεν κατάφερα να βρω κάποιο επιπλέον στοιχείο πέρα από τις ονομασίες τους και η "εγκυκλοπαίδεια" που βγήκε πριν 2-3 χρόνια φτάνει μέχρι το τελευταίο τεύχος που βγήκε,πριν τη διακοπή του από τη χούντα (τουλάχιστον έτσι ξέρω από το εξώφυλλό της γιατί δεν την έχω).

Μήπως έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ή και τα ίδια τα τεύχη (αν και νομίζω ότι είναι ψιλοαπίθανο) ?
 
Τα ίδια τα τεύχη, το 799 και 800 κυκλοφόρησαν από το περιοδικό ΑΝΤΙ σε ένα γενικό πλαίσιο εορτασμού του περιοδικού-θρύλος το 1995. Το 799 το γράψανε τέσσερις συγγραφείς και το 800 ο ίδιος ο Ανεμοδουράς. Τα έχω τα τευχάκια και το περιοδικό. Είχα κάνει τρελή αναζήτηση στα γραφεία του ίδιου του περιοδικού που δυστυχώς έκλεισε κι αυτό.
 
αν είναι νόμιμο φυσικά,μπορείς να τα σκανάρεις?
 
βασικά,τα εξώφυλλα εννοούσα γιατί δεν τα έχω δει ποτέ,sorry αν δεν το διατύπωσα σωστά.
 
Εγώ ήμουν πιο τυχερός. Έμενα Αθήνα τότε, σπούδαζα, και κατέβηκα Σάββατο πρωί να πάρω εφημερίδα. Είχε ένα τεύχος του ΑΝΤΙ και όταν είδα τι προσφορά είχε το βούτηξα. Αφού από τη χαρά μου, τελικά δεν πήρα εφημερίδα.
 
ολα τα λεφτα. εγω ειχα την εκδοση του πατερα μου (γεννημενος το 43) αλλα καποια στιγμη τα πηρε και τα πεταξε!!!!!!!!!!!!!

εχει πεταξει και δικα μου πραγματα, αλλα ηταν η πρωτη φορα που πεταγε κατι δικο του.
 
Αυτοί είναι οι τόμοι που διασώζονται από την προσωπική μου συλλογή.

Είναι του 1985 όταν επανακυκλοφόρησε το γνωστό περιοδικό,

picture.php
 
Επειδή πιστεύω πως το κατέβασμα παλιών κόμιξ δεν είναι κάτι το παράνομο (αφού όποιος τα κατεβάζει δεν το κάνει για προσωπικό του όφελος), έχω μια αρκετά μεγάλη, πιστεύω, συλλογή κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή. Μέσα σε αυτήν υπάρχει το τεύχος 800 του Μικρού Ήρωα. Να το ανεβάσω κάπου και να σας δώσω το link ή πιστεύετε πως δεν θα έπρεπε;
 
Πίσω
Μπλουζα