Μινιατούρες Ηρώων 1821

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.922
Αντιδράσεις
1.142
Επετειακό νήμα με θέμα τις υπέροχες φιγούρες των Ηρώων της Επανάστασης που βρίσκονται συγκεντρωμένες εδώ: http://www.greekheroes.gr/1821-ελληνική-επανάσταση-1821-greek-revolution

Είναι μεταλλικές (έρχονται σε περίπου 10 κομμάτια αν θυμάμαι καλά) και έχουν απίστευτη λεπτομέρεια. Πριν από αρκετά χρόνια αγόρασα μία και ζήτησα από τους δημιουργούς της να μου αποσταλεί συναρμολογημένη και βαμμένη (δεν έχω πια το νεανικό σφρίγος να τις φτιάχνω μόνος μου όπως έκανα μέχρι και 20+ χρόνια πριν) και πραγματικά το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό και η τιμή πολύ λογική (μακριά από τριψήφιο νούμερο δηλαδή). Συγχαρητήρια στους δημιουργούς (μακάρι να περάσουν από εδώ να τους γνωρίσουμε καλύτερα, δεν τους ξέρω προσωπικά αλλά θαρρώ πώς τους έχω εντοπίσει σε κάποια forum μοντελισμού) για την ιστορική ακριβεία και πιστότητα που έχουν επιτύχει.
 
Πρόσφατα έψαχνα μερικές για αγορά άβαφες αλλά δεν βρήκα πουθενά. Πάντως τρομερή εντύπωση μου κάνει πως καταφέρνουν να βάψουν τα μάτια σε τόσο μικρές φιγούρες.
 
Είναι κάποιο νέο παιχνίδι αυτό, τύπου Risk, με θέμα την Επανάσταση. Αν πέσει στα χέρια μου, θα το περιγράψω αναλυτικά.
 
Πρόσφατα έψαχνα μερικές για αγορά άβαφες αλλά δεν βρήκα πουθενά. Πάντως τρομερή εντύπωση μου κάνει πως καταφέρνουν να βάψουν τα μάτια σε τόσο μικρές φιγούρες.
Εγώ στους πιλότους των συναρμολογούμενων αεροσκαφών ζωγράφιζα τα μάτια με ραπιδογράφο (ανάλογα με την κλίμακα 0,2, 0,3, 0,4mm.....).
 
Ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν είχα ιδέα. Πάντα νόμιζω πως τα μάτια τα ζωγραφίζουν με πολύ ψιλό πινέλο. Πάντως πολύ θα ήθελα να βάψω (γενικά όχι τις λεπτομέρειες) φιγούρες του 1821. Δεν θεωρώ πως έχω εμπειρία από το αποτυχημένο βάψιμο με το πινέλο που έκανα στο F117 πριν 30 χρόνια περίπου, αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πρόσφατα έψαχνα μερικές για αγορά άβαφες αλλά δεν βρήκα πουθενά. Πάντως τρομερή εντύπωση μου κάνει πως καταφέρνουν να βάψουν τα μάτια σε τόσο μικρές φιγούρες.
Έχει εδώ άβαφες αν την παλεύεις στην κλίμακα που είναι https://old-mans-creations.mozello....0bpdbWqdEpDw6tkADhIMnYSolVSAriTobe-SV2p5mePqE

Και πήρε και αλλού το μάτι μου κάποιες. Αν βρω το site θα σου πω.
 
Ευχαριστώ πολύ, αλλά τόσο μικρές που είναι οι φιγούρες δεν νομίζω πως θα καταφέρω κάτι σωστό. Αν ήταν λίγο μεγαλύτερες τότε θα είναι καλύτερα. Δεν φημίζομαι για το σταθερό μου χέρι.
 
Ή αγία Λαύρα και ο γέρος του μόρια σε πλαιμομπιλ
 

Συνημμένα

  • IMG_20210326_085039.png
    IMG_20210326_085039.png
    1,6 MB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα