Μουσική με λογότυπα της ΕΡΤ πριν από την έναρξη εκπομπών

Stellar

RetroN00b
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Καλημέρα σε όλους και απο μένα. Είμαι καινούριος στο φορουμ το οποίο βρίσκω καταπληκτικό και πολύ νοσταλγικό.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τα μουσικά κομμάτια που έπαιζε η έρτ πριν αρχίσει η απογευματινή ζώνη. Αυτά που παίζονταν την ώρα που η οθόνη έδειχνε εκείνο το πολύχρωμο ρολόι (στα μισά της δεκαετίας 80).

Ήταν μουσικά κομμάτια χωρίς λόγια και πολύ μελοδικά απο ότι θυμάμαι. Ξέρει κανεις που μπορώ να τα βρώ?

Ευχαριστώ!
 
Stellar, καλώς ήλθες!!!

Το μόνο από εκείνα τα κομμάτια που θυμάμαι είναι το "L' oiseau et l' enfant" [video=youtube;2DGk-MitQf0]http://www.youtube.com/watch?v=2DGk-MitQf0

Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητή Juanita, δεν μου θυμίζει κάτι αυτό το κομμάτι. Πάντως πρέπει γενικά να έπαιζαν τραγούδια eurovision εκεινη την ωρα. Αν ξέρει κανεις τουλαχιστον καποιους συνθέτες αυτων των κομματιων θα βοηθούσε πολυ.
 
Stellar είπε:
Καλημέρα σε όλους και απο μένα. Είμαι καινούριος στο φορουμ το οποίο βρίσκω καταπληκτικό και πολύ νοσταλγικό.Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τα μουσικά κομμάτια που έπαιζε η έρτ πριν αρχίσει η απογευματινή ζώνη. Αυτά που παίζονταν την ώρα που η οθόνη έδειχνε εκείνο το πολύχρωμο ρολόι (στα μισά της δεκαετίας 80).

Ήταν μουσικά κομμάτια χωρίς λόγια και πολύ μελοδικά απο ότι θυμάμαι. Ξέρει κανεις που μπορώ να τα βρώ?

Ευχαριστώ!
Πολύ καλή ερώτηση ....πάμε στην επόμενη!!!

Σοβαρά τώρα, είναι πολύ εύστοχη η ερώτησή σου. Και είναι και δική μου, ειδικά για ένα κομμάτι που τότε ήθελα να το ακούω καθημερινά, αλλά δεν το βάζανε συχνά, όμως πιστεύω πως θυμάμαι να το μουρμουρίσω πολύ καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stellar είπε:
...Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τα μουσικά κομμάτια που έπαιζε η έρτ πριν αρχίσει η απογευματινή ζώνη. Αυτά που παίζονταν την ώρα που η οθόνη έδειχνε εκείνο το πολύχρωμο ρολόι (στα μισά της δεκαετίας 80). Ήταν μουσικά κομμάτια χωρίς λόγια και πολύ μελοδικά απο ότι θυμάμαι. Ξέρει κανεις που μπορώ να τα βρώ?
Γεια σου Stellar και καλώς ήρθες στο forum!

Για να σου είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι η ΕΡΤ και/ή η ΕΡΤ2 έπαιζαν κάποιο συγκεκριμένο ορχηστρικό κομμάτι, αλλά σίγουρα διάφορα κομμάτια που είχαν στη δισκοθήκη τους. Το μόνο που είχα παρατηρήσει εκείνη την περίοδο στην οποία αναφέρεσαι (μέσα της δεκαετίας του 1980) είναι ότι η ΕΡΤ2 έδειχνε μια ελαφρά προτίμηση σε κομμάτια του Jean Michel Jarre (ο οποίος άλλωστε ήταν "στις δόξες" του εκείνα τα χρόνια). Πέρα όμως από αυτά, δε θυμάμαι κάτι άλλο συγκεκριμένο δυστυχώς για να σε βοηθήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλεποντας το διαφωτιστικο ποστ του φιλου giorgosz αντιλαμβανομαι για ακομα μια φορα οτι στο εξωτερικο δεν "πετανε"/ξεχνανε τιποτα

Να σαι καλα girgosz
 
giorgosz είπε:
Καλησπέρα! Η μουσική που αναφέρεσαι υπάρχει σε CD και τη χρησιμοποιούσε και το BBC. Δε ξέρω άν πωλείται στη Ελλάδα.
http://www.apollosound.com/acatalog/Apollo_Sound__Music_TEST_CARD_MUSIC_2.html
Φιλε bernard για κάνε μια μικρή έρευνα μήπως και βρείς κάτι.

Νομίζω ότι θα ενδιέφερε.

Όσο για το σχόλιο του wally έχω να πω ότι εδώ δυστυχώς είμαστε έτη φωτός πίσω
 
Σε ευχαριστώ Wally. Όποιος ενδιαφέτεται μπορεί να διαβάσει ενα σχετικό άρθρο που βρήκα. Οι test card και η μουσική τους στην Αγγλία που πρωτοεμφανίστηκαν, δεν ήταν κάτι τυχαίο ούτε "γέμιζε" το πρόγραμμα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Test_card
 
Μουσική με λογότυπα της ΕΡΤ πριν την έναρξη εκπομπών

[video=youtube;-pD8sj7kfNg]http://www.youtube.com/watch?v=-pD8sj7kfNg

Ένα μόνο δείγμα από το τι ακούγαμε έχοντας στην οθόνη μας το σήμα της ΕΡΤ πριν αρχίσει ένα δελτίο ειδήσεων ή και το αγαπημένο μας παιδικό, για να είναι ακριβώς στην ώρα τους.

Υπέροχη, νοσταλγική μουσική, πότε από Παπαθανασίου, πότε Ζαρ, πότε Πουλόπουλος, πότε Κατσαρός (σαξόφωνο) και πότε ίταλο ντίσκο ή απλώς ιταλικά. Ποιες άλλες μελωδίες θυμάστε; Πότε σταμάτησαν να παίζουν τα τραγούδια αυτά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι πολύ καλά ότι έπαιζαν το "Fur Elise" διασκευασμένο για αρμόνιο.
 
Το πρωτο τραγουδακι δεν το θυμαμαι, δυστυχως :(

Το "Fur Elise" ομως.. τοσες φορες που το ακουσα, το σιχαθηκα σχεδον. Να σημειωσω πως περα απο την ΕΡΤ ηταν και το πιο δημοφιλες τραγουδι σε μουσικες ευχετηριες καρτες, (αν δεν ηταν χριστουγενιατικες ή γενεθλιων)
 
Το 1988 κάποιος τεχνικός που δούλευε στην ΕΡΤ (ως ηχολήπτης ή καμεραμάν αν θυμάμαι καλά) είχε χαρίσει σε ένα φίλο μου μια κασέτα που περιείχε τα πιο γνωστά μουσικά κομμάτια (νομίζω ήταν μόνο ορχηστρικά) που χρησιμοποιούνταν στην ΕΡΤ για το σκοπό αυτό! Θυμάμαι τώρα μόνο το "Don't cry for me Argentina", το οποίο όμως θεωρώ ότι ήταν λίγο βαρύ για να μπει πριν... το δελτίο ειδήσεων8), ίσως κάπου αλλού να το χρησιμοποιούσαν! Οταν πάω στο πατρικό μου, θα ψάξω να την βρω και θα σας πω και τα υπόλοιπα! :)
 
mytinyworld είπε:
Το 1988 κάποιος τεχνικός που δούλευε στην ΕΡΤ (ως ηχολήπτης ή καμεραμάν αν θυμάμαι καλά) είχε χαρίσει σε ένα φίλο μου μια κασέτα που περιείχε τα πιο γνωστά μουσικά κομμάτια (νομίζω ήταν μόνο ορχηστρικά) που χρησιμοποιούνταν στην ΕΡΤ για το σκοπό αυτό! Θυμάμαι τώρα μόνο το "Don't cry for me Argentina", το οποίο όμως θεωρώ ότι ήταν λίγο βαρύ για να μπει πριν... το δελτίο ειδήσεων8), ίσως κάπου αλλού να το χρησιμοποιούσαν! Οταν πάω στο πατρικό μου, θα ψάξω να την βρω και θα σας πω και τα υπόλοιπα! :)
Αυτά είναι νέα. Θα περιμένουμε με αγωνία. Με ενδιαφέρει προσωπικά ένα συγκεκριμένο κομμάτι που δεν μπορώ με τίποτε να βρω.
Έχει αναφερθεί εδώ:

(πρώτη απάντηση στο νήμα).
 
ΟΚ! Θα ψάξω να την βρω και θα δω αν υπάρχει και το κομμάτι που ψάχνεις! ;)
 
stakovios είπε:
Αυτά είναι νέα. Θα περιμένουμε με αγωνία. Με ενδιαφέρει προσωπικά ένα συγκεκριμένο κομμάτι που δεν μπορώ με τίποτε να βρω.
Έχει αναφερθεί εδώ:

(πρώτη απάντηση στο νήμα).

Η συνθεση που αναζητας εικαζω και εκτιμω πως ειναι αυτο εδω :

To κλασικο "μαγνητικα πεδια μερος 4ο" (magnetic fields part 4,Les Chants Magnetiques Part 4, 1981).

Αν παρ'ελπιδα οχι,τοτε ειναι ενα ευχαριστο μουσικο διαλειμμα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sarris είπε:
Η συνθεση που αναζητας εικαζω και εκτιμω πως ειναι αυτο εδω :To κλασικο "μαγνητικα πεδια μερος 4ο" (magnetic fields part 4,Les Chants Magnetiques Part 4, 1981).

Αν παρ'ελπιδα οχι,τοτε ειναι ενα ευχαριστο μουσικο διαλειμμα.
Μου άρεσε πολύ και σε ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό. Το κομμάτι που ψάχνω ήταν ακόμα πιο ζωηρό. Νομίζω είναι το μόνο μουσικό κομμάτι ή τραγούδι που ξέρω το σκοπό του αλλά δεν το έχω βρει ή ακούσει από τις αρχές της δεκαετίας του ' 80!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sarris είπε:
Η συνθεση που αναζητας εικαζω και εκτιμω πως ειναι αυτο εδω :To κλασικο "μαγνητικα πεδια μερος 4ο" (magnetic fields part 4,Les Chants Magnetiques Part 4, 1981).

Αν παρ'ελπιδα οχι,τοτε ειναι ενα ευχαριστο μουσικο διαλειμμα.
Θα συμφωνήσω με τον φίλο sarris ότι τη δεκαετία του '80 συχνά ακούγαμε μουσικά κομάτια του αγαπημένου Jean Michel Jarre στην τηλεόραση. Δε σας κρύβω μάλιστα, ότι (καθώς ήμουν μικρός εκείνα τα χρόνια) την αγάπη μου προς τον Jean Michel Jarre την "οφείλω" στην ΕΡΤ, στην οποία πρωτοάκουσα τις καταπληκτικές συνθέσεις του. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να προσθέσω ότι μεταξύ των δύο καναλιών, έχω την εντύπωση ότι περισσότερο η ΕΡΤ2 έδειχνε μια ελαφρώς μεγαλύτερη προτίμηση στον Jean Michel Jarre. Θυμάμαι σαν τώρα να έχω "στηθεί" μπροστά στην τηλεόραση από τις 4.45μμ και να περιμένω να ξεκινήσει το παιδικό πρόγραμμα της ΕΡΤ2 στις 5μμ (Ροζ Πάνθηρας, Ποπάυ, Σπορτ Μπίλλυ, Σεβάχ ο θαλασσινός κτλ) και να "μαγεύομαι" από τις μελωδίες του Jean Michel Jarre...!

stakovios είπε:
Μου άρεσε πολύ και σε ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό. Το κομμάτι που ψάχνω ήταν ακόμα πιο ζωηρό. Νομίζω είναι το μόνο μουσικό κομμάτι ή τραγούδι που ξέρω το σκοπό του αλλά δεν το έχω βρει ή ακούσει από τις αρχές της δεκαετίας του ' 80!
Πάντως ξέρεις αν αναζητάς κάποιο κομμάτι του Jean Michel Jarre, ή πιθανόν να είναι κάποιου άλλου συνθέτη?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μουσική μοιάζει πολύ με Ζαρ. Υπάρχει όμως περίπτωση να είναι και κάποιου άλλου συνθέτη.
 
Άλλες φορές ακουγόταν και το περίφημο σαξόφωνο του Γιώργου Κατσαρού. Ήταν το μουσικό σήμα του "Να η ευκαιρία". Εδώ σε δική μου αναπαράσταση και όχι αυθεντικός συνδυασμός εικόνας-ήχου:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα