Μου 'Εκατσε και εμένα μια φόρα [διαφορα περιοδικα]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Διαβαζα σε ολα τα διαδυκτιακα μου χρονια για ανακαλυψεις,ρετροανασκαφες ,επεσα πανω σε παρατημενα ρετροαντικειμενα,βρηκα στην γωνια το ταδε και ελεγα εγω σε πηγαδι .....

Ε μια φορα επεσα και εγω πανω σε θησαυρο,τιποτα σημαντικο για τους πολλους,δεν ειναι κομικς,δεν ειναι παιχνιδια,δεν ειναι υπολογιστες,ειναι περιοδικα,σε συγγενικο παρατημενο σπιτι,ηξερα οτι κατι κυκλοφορει καλο εκει μεσα,καποιες προσπαθειες δεν απεδωσαν τα αναμενομενα αλλα δεν τα παρατησα,πηγα και ξαναπηγα και καποια στιγμη ας σηκωσω και αυτο το κουτι κατω απο ενα αλλο κουτι να δω τι εχει μεσα.

Και ιδου

Xμμ ,γαλατα βλεπω

102960.jpg

Ρομαντσα βλεπω,χμμ χρονολογια τελη 80ς,οχι αρκετα παλια για μενα.

102961.jpg

Ας ψαχουλεψουμε λιγο παρακατω να δουμε τι εχει

102963.jpg

Και ναι αρχες 80ς!!

Καμμια 200αρια τευχη απο την πιο αγαπημενη δεκαετια.

102964.jpg

Λιγα ινφο για τα συγκεκριμενα ,ειναι του παππου μου και πιτσιρικας τα αγοραζανε οι δικοι μου καθε βδομαδα (μαζι με τον Οικ. θησαυρο) τα διαβαζανε και τα πηγαινανε στους παππουδες οπου τα κραταγε ευλαβικα και τακτοποιημενα σε ραφι για επανελλημενες αναγνωσεις,εγω διαβαζα τις γελοιογραφιες αυτος τα αστυνομικα μυθιστορηματα.

Αnyway χαρηκα που σταθηκα και εγω τυχερος μια φορα και βρηκα κατι απο τα παιδιατα μου και το καλυτερο, τζαμπα. :)

 

Υ.Σ Οι Οικ. Θησαυροι υπαρχουνε και αυτοι κατα εκατονταδες .

Καλη μου αναγνωση.

Θα ξαναδιαβασω Σπαγγοραμενο μετα απο 25+ χρονια. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερέ! :D Αν θέλεις βάλε κανένα εξώφυλλο ακόμα!
 
Bαλε εξωφυλλα :)

Ελπιζω καποια στιγμη να βρεις καια καμια κουτα Ποπαυ
 
Δεν ειναι ρετρο-υπολογιστες αλλα δεν πειραζει...ρετρο να'ναι και ο,τι να'ναι :D
 
lass είπε:
Τυχερέ! :D Αν θέλεις βάλε κανένα εξώφυλλο ακόμα!
Θα βαλω αν θελετε ,εχει ωραια πραματα.




Wally είπε:
Bαλε εξωφυλλα :)
Ελπιζω καποια στιγμη να βρεις καια καμια κουτα Ποπαυ
Καλα αν εβρισκα κομικς... :headbangdude:


Εχω απλωσει τα διχτυα μου σε αλλες δυο παραλιες,αλλα δυσκολες περιπτωσεις.


angel_grig είπε:
Δεν ειναι ρετρο-υπολογιστες αλλα δεν πειραζει...ρετρο να'ναι και ο,τι να'ναι :D
Ετσι ετσι. :D


 
Άαρντβαρκ, όταν τα τελειώσεις και στην ελάχιστη περίπτωση που σου πιάνουν χώρο και δεν τα θες (λέμε τώρα) τα θέλει η βιβλιοθήκη που δουλεύω, μαζεύει αυτούς τους τίτλους! Ευχαριστώ!
 
Προβλεπω το scanner να παιρνει φωτια απο το σκαναρισμα. :D

Θα ηταν μια καλη προσθηκη τα εξωφυλλα στην ARK. ;)

Καλοριζικα και καλο διαβασμα Νικο!!!!!! :thumbup:
 
Ενας ξεχασμενος θησαυρος....καλοδιαβαστα! :D
 
mhmerotategiatipino είπε:
Άαρντβαρκ, όταν τα τελειώσεις και στην ελάχιστη περίπτωση που σου πιάνουν χώρο και δεν τα θες (λέμε τώρα) τα θέλει η βιβλιοθήκη που δουλεύω, μαζεύει αυτούς τους τίτλους! Ευχαριστώ!
Ποτε δεν ξερεις.




stayros είπε:
Προβλεπω το scanner να παιρνει φωτια απο το σκαναρισμα. :D
Θα ηταν μια καλη προσθηκη τα εξωφυλλα στην ARK. ;)

Καλοριζικα και καλο διαβασμα Νικο!!!!!! :thumbup:

Δοκιμασα μια φορα εβγαλε μπλε ο σκανερ απο την χρηση και ευτυχως τα παρατησα. και δεν ξαναπηρα.



Καποια στιγμη θα ξαναπαρω να χαλασω και 2ο ,lol.



Ευχαριστω Σταυρο.


pardalotzatziki είπε:
Ενας ξεχασμενος θησαυρος....καλοδιαβαστα! :D
Τhnks. :D
 
Καποια εξωφυλλα.

111899.jpg111898.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλες αναμνησεις απο το Ρομαντσο. Ηταν το πιο αγαπημενο μου περιοδικο και θα παραμεινει για παντα, μια που δεν πιστευω να αγαπησω κανενα αλλο περισσοτερο στην εποχη που ζουμε. Ηταν το περιοδικο που σημαδεψε την εφηβεια μου και δεν εβλεπα την ωρα να ερθει η Τριτη για να το αγορασω.

Εχω λοιπον να κανω καποια σχολια για τη φωτογραφια με τα τρια τευχη στο πρωτο ποστ, εκει που γραφει "ας ψαχουλεψουμε λιγο παρακατω να δουμε τι εχει".

Αριστερα βλεπουμε την Yvonne Ryding, Μις Υφηλιος 1984. Η κοπελα αυτη ηταν Σουηδεζα και θυμαμαι οτι το Ρομαντσο εγραφε τοτε πως ηταν η μεγαλη εκπληξη των παγκοσμιων καλλιστειων. Ελεγε περιπου οτι εκει που ολοι περιμεναν να δουνε τη νικητρια καλλονη να ερχεται απο αλλου, ξαφνικα κερδισε τον πρωτο τιτλο η Σουηδεζα που δεν ανηκε στα φαβορι ουτε κατα διανοια. Μετα τη νικη της το Ρομαντσο δημοσιευσε πολλες φωτογραφιες απο τη μεγαλη βραδια καθως και απο την επομενη μερα το πρωι. Εδειχνε την Υβον να παιρνει πρωινο στο κρεβατι φορωντας το στεμμα της!

Προσωπικα δεν ξερω αν ηταν η ομορφοτερη, μια που δεν ειδα ολες τις φιναλιστ μια - μια απο κοντα, αλλα η Υβον ηταν γλυκυτατη, ομορφη και η εμφανιση της απεπνεε κατι το αγγελικο.

Στο κεντρο βλεπουμε τη Λιζετα Νικολαου που τα χρονια εκεινα ειχε κανει καμποσα εξωφυλλα στο Ρομαντσο και λιγακι αργοτερα χαθηκε κι αυτη οπως πολλοι αλλοι καλλιτεχνες και μια ολοκληρη εποχη.

Δεξια ειναι η Ζωη Ελμαλιωτη. Η Ζωη διαγωνιστηκε το 1984, δηλαδη την ιδια χρονια με τη Β. Μπαρμπα. Η Μπαρμπα τερματισε δευτερη τοτε καθως τον πρωτο τιτλο, αυτον της Σταρ Ελλας, ειχε λαβει η Πεγκυ Δογανη. Η Πεγκυ δυστυχως πεθανε απο τη γνωστη παλιοαρρωστια σε ηλικια μολις 34 ετων. Ειχε κανει και ενα περασμα απο την τηλεοπτικη σειρα Μανταμ Σουσου στο επεισοδιο που η Σουσου δινει τη μεγαλειωδη της δεξιωση στο Κολωνακι.

Για να επιστρεψουμε στη Ζωη Ελμαλιωτη, η Ζωη ηταν ενα πολυ γλυκο κοριτσι απο την Ιτεα. Ηταν η πιο ψηλη της δωδεκαδας με υψος 1,77, αν θυμαμαι καλα. Κατορθωσε να παρει τον τιτλο της Μις Γιανγκ, αλλα δε σταματησε εκει. Συμμετειχε σε παρα πολλους καλλιστειακους διαγωνισμους, μεγαλους μικρους, διεθνεις, τοπικους, και παντα κατι κερδιζε. Θυμαμαι που την ειχα δει στην τηλεοραση γυρω στο 1990 να συμμετεχει σε καποια τοπικα καλλιστεια (πρεπει να ηταν 22 χρονων τοτε) και ειχε μεταμορφωθει απο ενα γλυκο κοριτσι σε θεα. Ειχε αλλαξει το χρωμα των μαλλιων της κανοντας τα καταξανθα, ειχε αποκτησει καποιες καμπυλες ακομα που της πηγαιναν πολυ και το προσωπο της ηταν γυναικειο πια και οχι το κοριτσιστικο που ειχαμε ολοι πρωτογνωρισει.

Η Ζωη που ολο αυτο το διαστημα εργαζοταν ως μανεκεν, εδω και αρκετα χρονια τα αφησε πισω της ολα αυτα γιατι θελησε να κανει οικογενεια και να αφοσιωθει εκει. Και φυσικα, ουτε τα καλλιστεια, ουτε οι πασαρελες μπορουν να κρατησουν πολυ καιρο, αφου ως γνωστον, υπαρχει ο πανδαματωρ.
 
Το να σου κατσει μια φορα σεντουκι με "θησαυρο" θεωρειται επιτυχια το να σου κατσει και δευτερη;;;

Ευτυχια!

Ιδια περιπτωση με την πρωτη,οποιος ψαχνει βρισκει.

Ακολουθουν δειγμα απο τα ευρηματα σε φωτο,θα πεσει και αναλυτικη περιγραφη καλα να ειμαστε!

70ς ολα

Καραρετρο βαλιτσα και τι να εχει μεσα;;

.


1.JPG

2.JPG

3.JPG

Xαρουμενο κοριτσι του Καμπανά με κομικς μεσα ,τι λες τωρα!!

4.JPG

5.JPG

6.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικος Ιντιανα του ρετρο!
 
αμαν παναια μ

κυριολεκτικα οικογενειακος θησαυρος
 
Κλειστο και εγκατελειμενο σπιτι μακρινου συγγενη ηταν και ποτε θα το ανοιξουμε του ελεγα και ποτε θα το ανοιξουμε του ελεγα και τελικα το ριφιφι εγινε χτες.


Θα δουμε και τι αλλο εχει μεινει.
 
Απορώ πως μου είχε ξεφύγει αυτό το θέμα την πρώτη φορά και ευτυχώς που ήρθε η δεύτερη ανασκαφή και τα είδα όλα μαζεμένα (το εγκεφαλικό οσονούπω καταφθάνει)!

Πολύ πράμα αγαπητέ Μυρμηγκοφάγε, να διαβάζεις και να ξαναδιαβάζεις...

Πραγματικά ταξιδεύεις χειροπιαστά στις αναμνήσεις που συζητάμε καθημερινά, αφού τις βλέπεις μπροστά σου...

Καλές αναγνώσεις! Το αξίζεις! :thumbup:

Ευτυχώς που δεν είμαι συγγενής σου, γιατί με τη φόρα που έχεις πάρει σε βλέπω να μπαίνεις και σε σπίτια που κατοικούνται! :animlaugh:
 
Thnx DINΟ ,μια φορα συμβαινουν αυτα,αν σου τυχει και 2η εχεις ρετρο αστερι να σε οδηγει.


Πλακα πλακα του Αγιου Φανουριου σημερα και μου τα φανερωσε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η βαλίτσα του Άη Βασίλη (ή μάλλον του Α. Φανουρίου). Καταπληκτικό εύρημα και μάλιστα με μεγάλη ποικιλία περιοδικών! Μπράβο, πάντα τέτοια!
 
Παντα τετοια οντως. :)
 
Το μεσημερι ειμαι ετοιμος για καταδρομικη σε εγκατελειμενο συγγενικο σπιτι ,ευχηθειτε μου καλη μπαζα.

Πριν κανα δυο βδομαδες μπηκα σε "αρχοντικο" του 1920 που το καθαριζανε εργατες για ανακαινιση,κατι μαζεψα και απο κει. :p

Θα τα συγκεντρωσω να βαλω καμμια φωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα