Μπλεκ

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.854
"Μπλεκ" αλλο περιοδικο θρυλος της εποχης ανταγωνιστικος με το "Αγορι" κυκλοφορει εστω και μετα απο διακοπες στην εκδοση του ακομα και σημερα.

Ιστοριες που μας ταξιδεψαν.

Μπλεκ..καθηγητης Μυστηριος...Ροντυ!

Το παιδι πανθηρας!

Ο γατος!

Τερματοφυλακας γιατρος

Τα Γκολ του Τζίμι Γκραντ

Κούτσα-Κούτσα προς τη δόξα

Και αλλες πολλες.

Επισης προσφορες στα τευχη του περιεχαν.

Σιδερότυπα-χαλκομανιες

Αυτοκόλλητα

Χαρτοκοπτική με τον ΚΙΤΤ

Αφιερώματα WWF

Αφισσες

Απο τα 70ς

attachment.php


Και στην σημερινη του μορφη.

dsc00047fc2.jpg


Το δημοφιλές περιοδικό κόμικς Μπλεκ που τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί σε μηνιαία "συλλεκτική" μορφή εμφανίσθηκε για πρώτη φορά στα περίπτερα της Ελλάδας τον Ιούνιο του 1969, προερχόμενο από την γειτονική Ιταλία, καρπός των διάσημων δημιουργών Sartoris, Sinchetto και Guzzon ("EsseGesse") οι οποίοι εμπνεύστηκαν το 1954 τη χαρακτηριστική φιγούρα του "ξανθού γίγα", ενός κυνηγού που διακρίθηκε στον αγώνα για την Αμερικανική ανεξαρτησία από τους Βρετανούς αποικιοκράτες κατά τα τέλη του 18ου αιώνα.
Ήταν ο Στέλιος Ανεμοδουράς που αποφάσισε να εισαγάγει στην Ελλάδα τον χαρακτήρα, δημιουργώντας το ομώνυμο έντυπο, το οποίο πρωταγωνίστησε στις επιλογές του νεαρόκοσμου (υπό εβδομαδιαία συχνότητα) για μια ολόκληρη 25ετία, έως τον Ιούνιο του 1994 που διακόπηκε η έκδοσή του. Η κυκλοφορία του έφτασε πολλές φορές και τα 130.000 αντίτυπα.

Στην πρώτη περίοδο του Μπλεκ (Ιούνιος 1969 - Δεκέμβριος 1975) το περιοδικό κυκλοφορούσε σε μικρή διάσταση. Περιελάμβανε εκτός της κύριας ιστορίας τις περιπέτειες του Ρίνγκο, του Τομ και το ανάγνωσμα Παιδί-Φάντασμα, ενώ τις επόμενες δύο δεκαετίες η θεματολογία πολλαπλασιάσθηκε. Σαν πρώτη ιστορία παρέμειναν σταθερά οι περιπέτειες του ομώνυμου ήρωα ενώ από τις σελίδες του παρέλασαν ένα μεγάλο πλήθος από ιστορίες κόμικς τόσο Ευρωπαίων όσο και Αμερικανών δημιουργών.

Σήμερα, η έκδοση συνεχίζεται από τον Περιοδικό Τύπο, με δημοσίευση νέων ιστοριών τις οποίες εξασφάλισε για 15 ακόμη χρόνια ο κ. Γιώργος Ανεμοδουράς.
Aπο βικιπαιδεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: "Μπλεκ"

Ακόμα θυμάμαι το εξώφυλλο απο το πρώτο Μπλέκ που αγόρασα.

Είχε το Battlestar Galactica. Αν το έχει κανείς και το σκανάρει να το ξανάβλεπα θα ήταν απλά εκπληκτικό.
 
Απ: "Μπλεκ"

Κατι θα κανουμε.

Εχε το νου σου. ;)
 
Απ: "Μπλεκ"

Λεποοον επειδη το "Γκαλακτικα" ηταν αρκετα δημοφιλες εκεινη την εποχη ,ξετρυπωσα τρια.

Αν δεν ειναι ενα απο αυτα ,there is still hope. ;)

2003126121934487414_fs.jpg


2003119091815132704_fs.jpg


2003115558120150479_fs.jpg


Eξωφυλλα δικα μου.
 
Απ: "Μπλεκ"

Φίλε αρρώστησα τώρα :eek: :'(

Το πάνω πάνω ήταν.

Τι μου έκανες ........

Εδω ειναι που χρειάζονται περισσοτερα emoticons.

Αν καποτε τα πουμε απο κοντά θα χαρώ να το ξανακρατησω στα χέρια μου.
 
Απ: "Μπλεκ"

Τελικα Aardvark....ΠΟΣΑ ΚΟΜΙΚΣ ΕΧΕΙΣ??????
 
Απ: "Μπλεκ"

Too much για αυτο το φορουμ ,too little για αλλα. ;D

Χαιρομαι που το πετυχαμε "Ω".
 
Απ: "Μπλεκ"

Βέβαια Το Μπλεκ!!! Αν και δεν το αγόραζα τόσο τακτικά όσο το Αγόρι παρόλα αυτά είχα αποκτήσει αρκετά τεύχη!
 
καλοκαιρια απο το 82 μεχρι το 85 παραθεριζαμε με τους γονεις μου σε ενα χωριο μετα το ξυλοκαστρο το καμαρι. θυμαμαι με τη λαχταρα περιμενα να παμε στο πρακτοριεο τυπου στο ξυλοκαστρο για να παρω το τευχος του μπλεκ. ερε χρονια αθωοτητας.... επισης ρε παιδια καποιες φορες ειχα βρει ενα περιοδικο παρομοιο με το μπλεκ αλλα πιο καλη ποιοτητα χαρτιου και ειχε μια ιστορια σε συνεχειες που ηταν ενας οδηγος αγωνων που ειχε και εργοστασιο που εφτιαχνε αυτοκινητα αν δεν με απατα η μνημη μου τα αυτοκινητα λεγοντουσαν valiant μηπως ξερει κανεις πιο περιοδικο ηταν αυτο. Αλλο τρελο κολλημα αυτο...χαχαχαχαχαχαχαχαχ
 
και ναι και οχι, ο τιτλος δεν μου χτυπαει καμπανακια, δεν μπορω να θυμηθω. παντως θυμαμαι οτι μου ειχε κανει εντυπωση η διαφορα ποιοτητας αν δεν με απατα η μνημη μου τα φυλλα ηταν ιλουστρασιον.
 
Αυτο πρεπει να ειναι ,γιατι ειχε και ιλουστρασιον χαρτι.

Αν θυμηθεις τιποτα ,το συνεχιζουμε στο αναλογο θρεντ. :xm:

SuperBoy016.jpg


Φωτο απο greekcomics.gr
 
Δώρο από το Μπλεκ!

IMG_7077.jpg


Το Μπλεκ δεν είναι και το Roy of the Rovers?
 
Ναι ειναι.........

Μπραβο QueenofHearts δινεις ρεσιταλ σημερα,ΑΠΙΣΤΕΥΤΕς ΦΩΤΟ. :bow:
 
Οπως παντα στις διακοπες κυνηγαω "τομους" Μπλεκ.

Φετος εξεπλαγην μιας και ανακαλυψα οτι στους τομους φιλοξενουντο τευχη του 1995 κατα τα οποια το Μπλεκ ηταν μηνιαιο!(το αγνοουσα)

Ηταν ψιλο-χαλια μιας και περιειχε πολλα μουσικα και αθλητικα νεα,crappy αφιερωματα και μονο 5 ιστοριες (Μπλεκ,Κουτσα-Κουτσα,Παιδι Πανθηρας,Παρεα των 5)

Μετρησατε 4..σωστα.

Η πεμπτη ηταν το Storm-Οι 7 του Αροματερ (υποθετω το 12 lost τευχος) το οποιο δεν ειχα διαβασει και πραγματικα ΤΑ ΣΠΑΕΙ...
 
εβαζε πολλα τετοια και κατασκευες κυβακια με φωτογραφιες ποδοσφαιριστων στις εδρες,εχω κρατησει μερικα.
 
Αυτό με τους οδηγούς που ψάχνεις λεγόταν ο άσος της πίστας, ήρωας ήταν ο Μισελ Βαγιάν με τον πατέρα του και τον αδελφό του. Η ιστορία βρισκόταν στο Μπλεκ, στις μεσαίες σελίδες, όχι σταθερά όμως αλλά για 5-6 τεύχη, όσο κράταγε μια ιστορία. Μετά έβαζε κάπταιν Μαρκ ή τίποτα τέτοιο για 5-6 τεύχη και μετά πάλι Μισέλ Βαγιάν.

zack-100.jpg


graton_michel_valiant.jpg


Τυχαίνει μάλιστα το συγκεκριμένο επεισόδιο να το θυμάμαι, λεγόταν "ο άγνωστος πιλότος" και ήταν για έναν τύπο που είχε έρθει από το πουθενά με σουπερ αυτοκίνητο και είχε σαρώσει όλες τις κούρσες, που συνήθως καθάριζε ο Βαγιαν...

Επίσης θα διαφωνήσω για τον Ροϋ της Ρόβερς, που ήταν σίγουρα στο "Αγόρι".

Ξέρει κανείς που μπορεί να βρει κανεις παλιά τεύχη? Μοναστηρακι πχ, ή που αλλού?
 
Α, τώρα μόλις είδα ότι στην αρχή του thread, το εξώφυλλο είναι από Μισελ Βαγιαν, το γράφει και πάνω δεξιά "ο άσος της πίστας"....
 
Πήρε το μάτι μου σήμερα, μια προσεγμένη έκδοση (έτσι φαινόταν απ'το εξώφυλλο τουλάχιστον, ανάγλυφο κτλ), με τίτλο "Ο Μπλέκ και οι άλλοι", όπου είχε τον Μπλέκ παρέα με τον Κάπταιν Μάρκ, τον Μιστερ ΝΟ και λοιπούς...

Δυστυχώς κοστίζει 20 Ευρώ !!!

Με τη μούρλια που με δέρνει, μάλλον θα το πάρω, οπότε περιμένετε νεότερα... :D
 
Πίσω
Μπλουζα