Μπλόκ Χαρτοπλεκτικής

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.275
Θυμαμαι στο Δημοτικο (καπου στη Πρωτη με Δευτερα ταξη) να εχουμε στο μαθημα των Καλλιτεχνικων, Χαρτοπλεκτικη.

Ηταν μικρα μπλοκ που ειχαν σελιδες διαφορων χρωματων που ειχαν οριζοντιες τομες και μεσα περναγες καθετως ριγες χαρτιου ωστε να φτιαξεις ενα θεμα.

Φανταστειτε κατι σαν την αρχη λειτουργιας της υφανσης.

Ψαχνω δε να βρω φωτο απο τεοια μπλοκ αλλα πουθενα.

Ρε μπας και το εβλεπα στον υπνο μου?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και τελικα τα θυμομαστε μονο 3 ανθρωποι...να τολμησω να ρωτησω αν κυκλοφορουν ακομα και που?
 
Πω πω κυρ-admin να'σαι καλά που έφερες το θέμα μπροστά γιατί εδώ και καιρό προσπαθώ να θυμηθώ πώς λέγαμε αυτό το είδος χειροτεχνίας και δεν μπορούσα. Χαρτοπλεκτική!!
 
Ρε συ και ότι το σκεφτόμουν αυτό πριν από λίγες μέρες και προσπαθούσα να ξεκαθαρίσω στη μνήμη μου αν ήταν μέσα στου Καμπανά τις χειροτεχνίες ή ξεχωριστά! Άσε που δε θυμόμουν και πως το λέγανε. Χαρτοπλεκτική λοιπόν.

Thanks Wally
 
Χθες τσιμπησα ενα μπλοκ στην εκθεση σε εξαιρετικη κατασταση. Ειχε Νο1,Νο2,Νο3. Απο οτι ειδα εμεις στο Δημοτικο καναμε το Νο1. Τα αλλα ειχαν πιο ψιλες λωριδες.

Ιδου μερικες φωτοζ:









blog 2.jpg

blog 1.jpg

blog 4.jpg

blog 3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφα ,δεν πρεπει να τα καναμε εμεις μεν αλλα συμπασχω.
 
Wally είπε:
. Απο οτι ειδα εμεις στο Δημοτικο καναμε το Νο1. Τα αλλα ειχαν πιο ψιλες λωριδες.
Το κάναμε τότε (τέλη '60ς) στο δημοτικό. Έχω και εγώ ένα κάπου στο αρχείο μου, το μισό από ότι θυμάμαι φτιαγμένο. Όταν το ξεθάψω θα βάλω φωτό. Πολύ ωραίες αναμνήσεις, ευχαριστώ!!!
 
Μόνο τα μπλοκ ζωγραφικής, ιχνογραφίας, ακουαρελας και σχεδίου ξερω...το μπλοκ χαρτοπλεκτικης μου ειναι αγνωστο...δεν ειχαμε στο σχολείο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι το ιδιωτικο που πηγαινε ο Γουαλη ηταν για ταλαντουχα παιδια και το'χαν αποκλειστικα,εμεις στα δημοσια παλευαμε με τις πλαστελινες .
 
αν θυμάμαι καλά (από τα βάθη της μνήμης μου) η αδερφή μου είχε το ίδιο σε πλαστικό αν δεν κάνω λάθος το είχε φέρει η νονά μου από τη Γερμανία. ήταν σε διάφορα χρώματα.μπορεί να το έχουμε καταχωνιασμένο στο πατάρι.
 
Εμείς τα παιδια των 80s μονο με πλαστελίνες και κηρομπογιες ασχοληθήκαμε. Και νααα τα λαδομένα χέρια. Τουλάχιστον με αυτο εδώ τα χέρια σου μένουν καθαρα
 
Όσο περνούν τα χρόνια τόσο και πιο συχνά έρχονται οι αναμνήσεις σαν φωτογραφίες μέσα στο μυαλό...(νομίζω αλτσχάιμερ το λένε :p )

Θυμήθηκα λοιπόν που στο σχολείο εκει στην τρίτη , τετάρτη τάξη μας έβαζαν να ασχοληθούμε στο μαθημα της χειροτεχνίας με την χαρτοκεντητική (αν το λέω καλα). Ηταν κάτι τετράγωνα μπλοκάκια με τυπωμένα σχέδια και μέσα είχαν λωριδίτσες χάρτινες σαν κρόσια, ενα φυλλο ειχε οριζόντιες και το αλλο κάθετες. Εμεις έπρεπε να πλέξουμε τις λωρίδες (τύπου στημόνι υφάδι) μετρώντας κουτάκια στο τυπωμένο σχεδιο και να καταφέρουμε να φτιαξουμε το σχέδιο..

Ηταν η εναλλακτική της ξυλογλυπτικής για να μην βαριόμαστε τα κορίτσια. Δεν έχω βρει ούτε μια φωτο πουθενά..θυμάται κανείς κάτι;
 
Καλώς ήρθες στο retromaniax, miss petticoat! :)

Νομίζω ότι εννοείς την χαρτοπλεκτική!



πηγή: dimiourgo.blogspot.gr

xart.jpg
 
Περίεργο... Εγώ δεν έκανα οικοκυρικά παρά μόνο στην Πρώτη Γυμνασίου και αυτό όχι όλο το χρόνο.... Κάποιες φορές στο δημοτικό, σαν να θυμάμαι αόριστα κάποια μικρά κεντήματα μόνο...
 
Το είδος αυτό της χειροτεχνίας, ονομαζόταν και χαρτοϋφαντική.



Οι πιο κάτω φωτογραφίες είναι από τη συλλογή του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού.



Και ένα ιστορικό flashback: απόσπασμα από διάταγμα του 1939 που ορίζει το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων των εξατάξιων γυμνασίων και περιλαμβάνει και χαρτοϋφαντική για την Α΄ γυμνασίου.



πηγή: Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, 9-11-1939, φύλλο 477

xart-1.jpg

xart-2.jpg

xart-3.jpg

xart-4.jpg
 
NIOBH είπε:
Το είδος αυτό της χειροτεχνίας, ονομαζόταν και χαρτοϋφαντική.

Και ένα ιστορικό flashback: απόσπασμα από διάταγμα του 1939 που ορίζει το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων των εξατάξιων γυμνασίων και περιλαμβάνει και χαρτοϋφαντική για την Α΄ γυμνασίου.

πηγή: Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, 9-11-1939, φύλλο 477
Είχα κάνει και εγώ στο δημοτικό, αν θυμάμαι καλά τη λέγαμε όντως χαρτοϋφαντική. Κάπου πήρε το μάτι μου στη μετακόμιση ένα τεύχος με μισοφτιαγμένα σχέδια από τότε, θα το ψάξω. Ότι είχε καθιερωθεί από το 1939, δεν το γνώριζα. ΥΓ: Συγχαρητήρια ΝΙΟΒΗ για το βάθος και την πληρότητα της πληροφόρησης που παρέχεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους βρήκα και το δικό μου τεύχος χαρτουφαντικής, το οποίο διαφέρει από αυτά που παρουσιάσθηκαν προηγουμένως. Το είχα στην 5η Δημοτικού, δηλαδή το 1967, διαπίστωσα δε ότι είχα κάνει μερικά σχέδια. Στην τελευταία σελίδα  υπήρχαν από τον κατασκευαστή προτάσεις για σχέδια. 

Στο οπισθόφυλλο υπάρχει και ζωγραφιά μου από την εποχή εκείνη με σκηνικό από κόμιξ της Διάπλασης των Παίδων "Ο πιλότος Θύελλα", που έχω παρουσιάσει σε άλλο θέμα. Φυσικά νικάει το διαστημόπλοιο του Πιλότου Θύελλα το εχθρικό διαστημόπλοιο των Ζορίν, που πέφτει φλεγόμενο στη θάλασσα. Τώρα γιατί στην ίδια θάλασσα έβαλα να πλέει και το πλοίο Αργώ (μάλλον από την Αργοναυτική Εκστρατεία), ξεφεύγει από το πλαίσιο των αναμνήσεών μου (και της τωρινής λογικής μου)......    

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα