Μπομπίνες (Reel to Reel)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Μερικες φωτο απο Reel to Reel tapes που εχω

BASF

fetch


Roticet

fetch


Scotch

fetch


Scotch σφραγισμενη

fetch


fetch


fetch


Το σλογκαν της Scotch

fetch


Συντομα θα ανεβασω και φωτο του μηχανηματος

Και μερικες πληροφοριες

Reel to Reel

Καταλογος 3m/Scotch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Analog rules! Φανταζομαι τι μανικι ηταν να ξεκινας καθε φορα να βαζεις τις ταινιες και να "στηνεις" το μηχανημα απλα για να ακουσεις μουσικη, και την προσοχη μηπως κανεις λαθος και δεν τυλιχτει καλα η ταινια και γινει o χωρος σαν διαφημιση της Delica! Cοol stuff!

Βλεπω χαλαρα το περιεχομενο των ταινιων να περιεχει Manowar!!
 
Που ειναι το μπομπινοφωνο? Εγω παιδευα ενα TASCAM αρχαιο στη σχολη!... :)
 
Τα μπομπινόφωνα χρησιμοποίησαν διάσημοι καλλιτέχνες της εποχής, όπως ο Jimi Hendrix, ο Frank Zappa, οι Beatles και οι Pink Floyd. Αυτά τα μηχανήματα χρησιμοποίηθηκαν επίσης και για την δημιουργία πολύπλοκων ηχητικών εφέ (delay και echo) από μουσικούς όπως ο Brian Eno και ο Robert Fripp των King Crimson, περισσότερο γνωστά ως tape effects.

http://en.wikipedia.org/wiki/Reel-to-reel#As_a_musical_instrument
 
Εχω ενα Nivico, μολις αλλαζω ιμαντα να το συνδεσω στον CPC. :D
 
Εγώ έχω ένα AKAI... θα κλείνει 40ετία και βάλε... έχω και μερικές μπομπινούλες... πιτσιρικάς το έβαζα και έπαιζε... τώρα δεν ξέρω αν δουλεύει.

Είναι τμήμα στερεοφωνικού.
 
Kαπου την εχω ξαναβαλει και την δικια μου.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EE...συγγνώμη...αυτό είναι κινηματογραφική ταινία Super 8 και όχι ταινία μπομπινόφωνου (γράφει Β/W sound super 8) :p
 
Εχεις δικιο ,δεν ξερω τι σκεφτομουν.
 
Έχω 20 μπομπίνες.... και ένα Philips Μπομπινόφωνο που έπαιζε μέχρι που σαπίσανε τα λαστιχάκια και πρέπει να βρω κάποιον να το φτιάξω.

Μερικές φωτό και σκαναρίσματα από τις μπομπίνες μου..

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


και διαφημιστικά εποχής από το Μπομπινόφωνο μου....

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα βρήκα μέσω ebay.uk τα μοναδικά εναπομείναντα λαστιχάκια για το philips και τα τσάκωσα.

Η αντικατάσταση έγινε.... ζορίστηκε λίγο, μιας και είχε να παίξει πολλά χρόνια.... αλλά τελικά ιδού το αποτέλεσμα...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος! :thumbup: Καποια στιγμη πρεπει να τσεκαρω και το δικο μου philips..
 
Εχω ακριβως την ιδια μπομπινα Philips long play! Μπορει κανεις να με βοηθησει να μαθω αν ειναι γραμμενη ή οχι?
 
Eαν δεν την βαλεις να παιξει,δεν μπορεις να το ξερεις...
 
Δεν εχω μηχανημα δυστυχως! ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Η μπομπινα ειναι Double Play και οχι Long Play (με τις μπλε βουλες στο κουτι).
 
Σε παζάρι μεταχειρισμένων βρήκα πρόσφατα ένα μπομπινόφωνο Grundig Bayreuth Automatic TK23 σε πολύ καλή κατάσταση. Ο ηλικιωμένος πωλητής μου είπε ότι έπαίζε μέχρι πριν κάποια χρόνια. Αγοράσθηκε με συνοπτικές διαδικασίες μαζί με μία μηχανή προβολής Ν-8 Leitz Cinovid (θα παρουσιαστεί συντόμως στο ανάλογο θέμα) και ένα μικρόφωνο Telefunken για το μπομπινόφωνο που μου χάρισε.

Μετά από ένα καθάρισμα στο σπίτι και κατέβασμα του εγχειριδίου από το διαδίκτυο, το σύνδεσα στο ρεύμα και άναψε σιγά-σιγά (λόγω λυχνιών). Οι μπομπίνες ήταν σταματημένες γύρω στη μέση και όταν πάτησα το Play άρχισε να παίζει το αγαπημένο τραγούδι "In the year 2525" των Zager & Evans από το 1969! Και τα άλλα τραγούδια εποχής που άκουσα (στα αγγλικά και γερμανικά) είναι πολύ καλά.  Όταν έχουμε καλεσμένους παίζει αυτό πλέον τη μουσική στο υπόβαθρο,  η  απόδοσή του είναι καταπληκτική! Όλες οι λειτουργίες, π.χ. εμπρός, πίσω, είναι άψογες και εδώ διερωτώμαι: Πως είναι δυνατόν μαγνητόφωνα του '80 και '90 να υποφέρουν από λαστιχάκια και αυτό να δουλεύει τέλεια.....

Τα γενικά χαρακτηριστικά του: 

Κατασκευάσθηκε την περίοδο 1965-1967, όταν η Grundig ήταν παγκόσμια ο μεγαλύτερος κατασκευαστής μαγνητοφώνων. Έχει 5 λυχνίες και ισχύ 4W. Οι ταινίες του γράφονται σε 4 επίπεδα (από μία σε κάθε κατεύθυνση και το ίδιο όταν γυρισθούν ανάποδα. Το ποιό Track θα παίξει ρυθμίζεται με επιλογέα (θέσεις 1-2, 3-4 και D, όπου στο D παίζει και τις δύο λωρίδες για να διευκολυνθεί η επιλογή του ακροατή). Μπορεί να παίζει μέχρι 8 ώρες. Η εγγραφή (κόκκινο κουμπί) έχει θέση για  αυτόματη ρύθμιση ήχου, χειροκίνητη (όπου το διάστημα που περικλείεται από πράσινα φωτάκια γίνεται ένδειξη της έντασης του ήχου) και στη θέση Τ(ρίκ), όπου επιτρέπει την επικάλυψη μουσικής η φωνής από φωνή ή μουσική αντίστοιχα, μέσω π.χ. του μικροφώνου (ήχος πάνω σε ήχο). Το καλώδιο παροχής ρεύματος κρύβεται έξυπνα σε  θυρίδα στο κάτω μέρος. Η κατασκευή του είναι στιβαρή, ενώ ζυγίζει 10 κιλά.

Στα παρελκόμενά του, όπως διάβασα στο εγχειρίδιο, υπάρχουν μεταξύ άλλων  συγχρονιστής (μουσική-σχόλια) για προβολή φίλμ οικιακού κινηματογράφου, καταγραφέας συνομιλιών τηλεφώνου κλπ.  Ενδιαφέρον παρουσιάζει η τελευταία σελίδα του εγχειριδίου (την παραθέτω), όπου προβάλλονται κασσετόφωνα αυτοκινήτου με την κασσέτα της Grundig, την  DC-International. Μαζί με την Philips είχαν ξεκινήσει να διαμορφώνουν από κοινού μικρή κασσέτα για φορητά μαγνητόφωνα, κάπου όμως χάλασε η συνεργασία και η Grundig έβγαλε τη δική της, ενώ η Philips την Compact Cassette (σύγκριση στην τελευταία φωτογραφία), η οποία και τελικά επικράτησε από τα τέλη του '60.    

Πηγές: Διαδίκτυο (https://www.radiomuseum.org/r/grundig_bayreuth_automatic_tk23.html, Wikipedia)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg
 
Σε παζάρι μεταχειρισμένων βρήκα πρόσφατα ένα μπομπινόφωνο Grundig Bayreuth Automatic TK23 σε πολύ καλή κατάσταση. Ο ηλικιωμένος πωλητής μου είπε ότι έπαίζε μέχρι
Εναλλακτικα θα μπορουσες να ειχες γραψει: "Προσφατα κερδισα το λαχειο..."

συνομιλιών τηλεφώνου κλπ.  Ενδιαφέρον παρουσιάζει η τελευταία σελίδα του εγχειριδίου (την παραθέτω), όπου προβάλλονται κασσετόφωνα αυτοκινήτου με την κασσέτα της Grundig, την  DC-International. Μαζί με την Philips είχαν ξεκινήσει να διαμορφώνουν από κοινού μικρή κασσέτα για φορητά μαγνητόφωνα, κάπου όμως χάλασε η συνεργασία και η Grundig έβγαλε τη δική της, ενώ η Philips την Compact Cassette (σύγκριση στην τελευταία φωτογραφία), η οποία και τελικά επικράτησε από τα τέλη του '60.    
Wow! Ενα φορματ που δεν εχει παρουσιασει ο techmoan!
 
...Denn flote Melodien halten wach! Σίγουρα μιλάει για τις γερμανικές Autobahn γιατί στους δικούς μας καρόδρομους δεν χρειαζόταν μουσική για να κρατιόσουν ξύπνιος!Μπράβο Αετέ 1 για το απόκτημα, και δικός μου ο μπαμπάς είχε μπομπινόφωνο αλλά δεν ήξερε την αξία του και το χάρισε στην παραδουλεύτρα!Υπέροχα και αυτά των αυτοκινήτων, αλλά η επιλογή ήταν ή κασέτα ή ραδιόφωνο. δεν μπορούσες να έχεις και τα δύό!επίσης πολύ παράξενη η κασέτα της Grundig, σαν το αποτυχημένο βίντεο φορμά 2000 ένα πράμα!
 
Εναλλακτικα θα μπορουσες να ειχες γραψει: "Προσφατα κερδισα το λαχειο..."
Έχεις δίκιο φίλτατε, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς, ότι το αγόρασα 8 Ευρώ....... Μου χάρισε και ένα πολύ ωραίο μικρόφωνο για το μπομπινόφωνο που παρουσιάζω παρακάτω.

επίσης πολύ παράξενη η κασέτα της Grundig, σαν το αποτυχημένο βίντεο φορμά 2000 ένα πράμα!
Είναι πράγματι αντίστοιχη υπόθεση με το βίντεο 2000. Ήταν φοβερό βίντεο (το είχαν γνωστοί μου), αλλά τελικά δεν άντεξε στην επίθεση των Ιαπώνων.....

Το μικρόφωνο είναι της Telefunken, επίσης από την ίδια χρονική περίοδο με το μπομπινόφωνο. Σχεδόν καινούργιο, στο κουτί του, με μεταλλικό σώμα  και πάρα πολύ ποιοτικό. Ο τύπος του είναι Telefunken Dynamisches Breitband Cardioid Mikrofon και έχει την ιδιότητα να δέχεται ομοιογενώς  τον ήχο σε 180 μοίρες μπροστά και ελάχιστα από πίσω. Στρίβοντας το δακτυλίδι που έχει στο πάνω μέρος της λαβής ρυθμίζονται τα μπάσα.   Κάπου διάβασα ότι αυτό χρησιμοποιούσαν οι Beatles στις μαγνητοφωνήσεις τους.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Ενα απο τα μεγαλα μου απωθημενα ειναι τα reel 2 reel, ιδιαιτερα αυτα με ταχυτητες 7 και ακομα πιο πολυ αυτα των 15ips.

Νομιζω πως με ενα τετοιο μηχανημα ακουμπας την κορυφωση του αναλογικου ηχου. Βινυλια, κασσετες ειναι δευτερη κατηγορια.

Η ιεροτελεστια αλλαγης μπομπινας, τα φωτισμενα VUs...συγκινουμαι :(

Συνεχιζω να παιζω Τζοκερ...:)
 
Πίσω
Μπλουζα