Μυστικοί Αρραβώνες (1979 ΥΕΝΕΔ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
919
Μυστικοί Αρραβώνες (1979-80), ΥΕΝΕΔ

Πρεμιέρα: Παρασκευή 14/9/1979

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μυστικοί_αρραβώνες

Άλλος ένας Ξενόπουλος στην ελληνική τηλεόραση. Προβλήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1979 από την ΥΕΝΕΔ σε 38 επεισόδια σε σκηνοθεσία του Ερρίκου Ανδρέου πάνω στο σενάριο - διασκευή της Σούλας Πιερράκου.

Πρωταγωνιστούσαν οι Αλέκος Αλεξανδράκης (Νάσος), Νόρα Βαλσάμη (Θάλεια), Μίρκα Παπακωσταντίνου (Καίτη).

Η σειρά δεν υπάρχει φυσικά γιατί έχει σβηστεί (έχω βαρεθεί να το γράφω και να το ξαναγράφω αυτό) παρά μόνο το τελευταίο επεισόδιο (το 38ο) μάλλον ολόκληρο (προφανώς έχει ξεμείνει) απ όπου και το μικρό απόσπασμα που ακολουθεί.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλη μια σειρα που παρακολουθουσα καθε Παρασκευη. Ισως το πιο πετυχημενο απο τα σηριαλ του Ξενοπουλου. Εχει σβηστει ολο απο την ΥΕΝΕΔ και υπαρχει (απ οσο γνωριζουμε) μονο το τελευταιο επεισοδιο που κρατησε ο σκηνοθετης του ο Ερρικος Ανδρεου. Ας ειναι καλα ο ανθρωπος.
 
Η πιο στενόχωρη μου σειρά του Γρηγόρη Ξενόπουλου. Παιδάκι τότε είχα θυμώσει γιατί δεν είχε παντρευτεί τη Θάλεια (Νόρα Βαλσάμη) ο Νάσος (Αλέκος Αλεξανδράκης) και μίσησα τη Μίρκα Παπακωσταντίνου (Καίτη) τόσο ώστε δεν έβλεπα κανένα έργο όπου έπαιζε! Ευτυχώς που δεν την είδα ποτέ ούτε στο θέατρο γιατί θα της το έλεγα!!! Όταν έσκισε το πορτραίτο της Θάλειας με το μαχαίρι μου ήρθε να την ξεμαλλιάσω. Συγχύστηκα που το θυμήθηκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mistikoi.jpg
 
rapunjel είπε:
Η πιο στενόχωρη μου σειρά του Γρηγόρη Ξενόπουλου. Παιδάκι τότε είχα θυμώσει γιατί δεν είχε παντρευτεί τη Θάλεια (Νόρα Βαλσάμη) ο Νάσος (Αλέκος Αλεξανδράκης) και μίσησα τη Μίρκα Παπακωσταντίνου (Καίτη) τόσο ώστε δεν έβλεπα κανένα έργο όπου έπαιζε! Ευτυχώς που δεν την είδα ποτέ ούτε στο θέατρο γιατί θα της το έλεγα!!! Όταν έσκισε το πορτραίτο της Θάλειας με το μαχαίρι μου ήρθε να την ξεμαλλιάσω. Συγχύστηκα που το θυμήθηκα!
Χα χα... Ηταν, οντως, υπεροχη σειρα.
 
Πανγλύκεια η Νόρα! Ιδανική για Ξενόπουλο!
 
α καλά, τί μου θυμίσατε τώρα κι εμένα, είχα ανέβει Αθήνα με τη μαμά μου μικρή και κάπου είχαμε συναντήσει στο δρόμο την Μίρκα, και γυρίζω και φωνάζω εγώ ''ποια η κακιά?'' χαχαχα ακόμα γελάει η μαμά που νόμιζε πως γύρισε να ακούσει καλύτερα η ηθοποιός #)

Πάντως θυμάμαι ακόμα τους τίτλους της σειράς και την επίπλωση και καλά τέλη 1800 των σκηνικών ... πολύ θα ήθελα να την ξανάβλεπα από περιέργεια, γιατί θεωρώ ότι πιο καταθλιπτική εποχή για το ντιζάιν και την εσωτερική διακόσμηση χώρων απ΄τα τέλη του 19ου αιώνα αποκλείεται να υπάρξει ... για να μήν πω και για τη μόδα στο ντύσιμο τώρα ... απαπαπαπα
 
ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ

Θυμάμαι το τελευταίο συγκινητικό και μελαγχολικό επεισόδιο, στις 6/6/1980. Έδινα πανελλήνιες στη Β΄ Λυκείου και την επομένη τέλειωνα με Χημεία. Δεν άντεξα όμως και παρακολούθησα το τέλος και ευτυχώς την άλλη μέρα έγραψα 20. Νομίζω ότι βάρυνε στο σίριαλ αυτό η παρουσία των δυο ηθοποιών με τους κύριους πρωταγωνιστικούς ρόλους με το μοιραίο έρωτα.
 
Στην ερτ αποκλείεται να μη σώζεται έστω ένα επεισόδιο!! Απλά δεν κάνουν τον κόπο να ψάξουν στα υπόγειά τους.
 
sunset89 είπε:
Στην ερτ αποκλείεται να μη σώζεται έστω ένα επεισόδιο!! Απλά δεν κάνουν τον κόπο να ψάξουν στα υπόγειά τους.
Φοβάμαι πως δεν έχουν απολύτως τίποτα. Μόνο ο κ. Ανδρέου κράτησε το τελευταίο επεισόδιο για δείγμα (το οποίο είναι και ένα φλας μπακ - μια αναδρομή στα προηγούμενα).

Αλλά βέβαια εφ όσον στην ΕΡΤ υπάρχουν ακόμα (αν συνεχίζουν να υπάρχουν) πεταμένες μπομπίνες στα υπόγεια τους, δικαιούμαστε να ελπίζουμε.
 
tsalk είπε:
Αλλά βέβαια εφ όσον στην ΕΡΤ υπάρχουν ακόμα (αν συνεχίζουν να υπάρχουν) πεταμένες μπομπίνες στα υπόγεια τους, δικαιούμαστε να ελπίζουμε.
90% συνεχίζουν να υπάρχουν, αν κατάλαβα καλά από τα λόγια ενός τεχνικού που δούλευε στην ΕΡΤ πριν μία δεκαετία. Μπορεί εγώ να κάνω το λάθος. Θα ξαναρωτήσω αυτόν τον άνθρωπο όταν τον δω και θα ενημερώσω για σιγουριά. ;)
 
sunset89, δυστυχως στην ΕΡΤ δεν υπαρχει ουτε μισο επεισοδιο απο αυτη την υπεροχη σειρα.
 
ChristosM είπε:
sunset89, δυστυχως στην ΕΡΤ δεν υπαρχει ουτε μισο επεισοδιο απο αυτη την υπεροχη σειρα.


Kαι ακόμα πιό δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί η σειρά πουθενά παρ όλες τις έρευνες μου (μας)!
 
tsalk είπε:
Kαι ακόμα πιό δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί η σειρά πουθενά παρ όλες τις έρευνες μου (μας)!
Και δε νομιζω να βρεθει στην Ελλαδα. Μονο αν καποιος προνοητικος ανθρωπος το εγραφε το 1980 που προβαλλοταν απο το ΡΙΚ στην Κυπρο....
 
Και βεβαίως αφού δεν έχουμε την ίδια την σειρά ας παρηγορηθούμε με φωτογραφίες και αποκόματα εφημείδων κι περιοδικών της εποχής.

picture.php
 
Υπέροχες φωτογραφίες Άλκη. Που τα ξετρυπώνεις!
 
Πίσω
Μπλουζα