Μόδα για κορίτσια

Max_brain

RetroWannaBe
Joined
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
5
υπηρχε ενα παιχνιδι ,οπου ειχε κουκλες απο χαρτι ....κ διαφορες χαρτινες ντουλαπες με ρουχα και αξεσουαρ,οπου ηταν αυτοκολλητα ...κ κολλουσαν πανω

στις κουκλες ,ετσι και τις εντυνες...

το θυμαται κανεις;;; :cool:
 
Wally είπε:

το σκέφτηκα κι εγω, αλλά πρέπει να εννοεί τα χάρτινα ρούχα.Που έκανες χαρτοκοπτική και μετά τα έπιανες με εγκοπές χάρτινες επάνω στην χάρτινη κούκλα.Η μόδα των μανεκέν είχε υφασμάτινα ρούχα και κούκλα πλαστική ;)

τέτοια είχε ως ένθετα η Μανίνα :D
 
οχι ...οχι ....

οι ντουλαπες ,οπως ειπα ηταν χαρτινες ...κ ανοιγαν σε βιβλια ..κ ξεκολλουσες αυτα ,κ τα βαζες στις κουκλες ...μπαιναν-βγαιναν δηλαδη,οι κουκλες ηταν με μαγιω,και νομιζω ηταν 3..
 
δεν το θυμάμαι αυτό το παιχνίδι... :D
 
Το θυμαμαι λες και ηταν χθες! Άπ τα αγαπημενα μου παιχνιδια... κριμα που δεν υπαρχει καποια φωτογραφια του!
 
Εμενα η αδερφη μου το εχει ακομα αν θελετε φωτογραφιες πειτε μου για να βγαλω! ;)
 
Εννοειται πως θελουμε!!! Αν δω και φωτογραφιες θα τρελαθω!!!
 
Εβγαλα μερικες ελπιζω κοριτσια να σας καλυψα!

Εμενα ποτε δεν μου αρεσε επειδη παραηταν κοριτσιστικο :sealed: !!!

SANY0117.jpg

SANY0118.jpg

SANY0119.jpg

SANY0120.jpg

SANY0121.jpg
 
Πραγματικα τρελαθηκα!!! Τι θυμηθηκα τωρα!!! Τι ωραιο παιχνιδι!!!! Σ ευχαριστουμε παρα πολυ!!!
 
Απίστευτες φωτό!! Ευχαριστούμε πολύ argy!! Αμυδρά θυμάμαι να μου τρέχουν τα σάλια στη διαφήμιση αλλά δεν ευτύχησα να τα αποκτήσω...
 
argy είπε:
Εβγαλα μερικες ελπιζω κοριτσια να σας καλυψα!Εμενα ποτε δεν μου αρεσε επειδη παραηταν κοριτσιστικο :sealed: !!!
δεν σε πιστευω.....καλα τωρα ,εγραψες!! αυτο εννοουσα ....
 
παιδια συγχαρητηρια σε ολους!!εγω και η αδερφη μου συγκινηθηκαμε πολυ!!παιζαμε ατελειωτες ωρες με αυτο.παω τωρα να το βρω στο παταρι...
 
Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια! Σίγουρα υπάρχει ακόμα κάπου στο σπίτι! Θυμάμαι στο χωριό που έβαζα και αγόρια να παίζουν μαζί μας!
 
Κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το παιχνίδι!!!!!!!!!!!! Ευτυχώς το έχω ακόμα!!!!!! Αν θυμάμαι καλά κυκλοφόρησε αφού είχε σταματήσει να κυκλοφορεί η Μανίνα. Μου άρεσαν πάρα πολυ οι χάρτινες κούκλες και γενικά η χαρτοκοπτική κι απ' ότι θυμάμαι είχα αγοράσει αυτό το παιχνίδι κυρίως για να παίζω με τις κούκλες :)

Εχω όλες τις κούκλες με τις ντουλάπες και τα ρουχάκια τακτοποιημένα σε μία τσαντούλα. Απ' ότι θυμάμαι στην αποθήκη του πατρικού μου έχω και το κουτί, ευκαιρία να ψάξω να το βρω από Δευτέρα και να το πάρω κι αυτό για να τακτοποιήσω τις κούκλες εκεί μέσα :) Ελπίζω η κορουλα μου όταν με το καλό μεγαλώσει να παίζει με τα παλιά αγαπημένα μου παιχνίδια :)
 
Πω πω και εγώ το είχα και έπαιζα! Το είχα κρατημένο μέχρι και τα 2000 sth που έπεσε στα χέρια της αδερφής μου και διαλύθηκε...
 
kata είπε:
Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια! Σίγουρα υπάρχει ακόμα κάπου στο σπίτι! Θυμάμαι στο χωριό που έβαζα και αγόρια να παίζουν μαζί μας!
Παρότι αγόρι, το έχω παίξει κι εγώ εξαιτίας αυτής της κοριτσίστικης μανίας να βάζουν αγοράκια να παίζουν κοριτσίστικα παιχνίδια. :\

Πάντως πολύ μαζεμένο κουτί και πολύ χτυπητό στο μάτι (αυτό το κιτρινάκι με τα κοριτσάκια στο κουτί). Καλοστημένο παιχνίδι που ενθουσίαζε τα κοριτσάκια, και μπεστ σέλερ, απ'όσο θυμάμαι.

Της ιδίας κοπής ήταν και άλλο ένα επιτραπέζιο της AS/Clementoni, το "Η μικρή πριγκίπισσα", που είχε κάτι πλαστικά κολιέ/βραχιόλια/δαχτυλίδια και ένα στέμμα, σε ένα κυκλικό ταμπλό. Είχαν κυκλοφορήσει την ίδια περίοδο (αρχές/μέσα δεκαετίας 90: 93, άντε 94) και η φίλη τα είχε πάρει σετ...
 
Κι εγώ έτυχε να το παίξω.Το είχε η αδερφή μου,και επειδή όταν έπαιζαν,μια φίλη της είχε φύγει για λίγη ώρα,αναγκάστηκα να παίξω.Γενικά οι κούκλες δεν ήταν τόσο καλής ποιότητας καθώς σκίζονταν σιγά σιγά.Πάντως ένας φίλος μου ήταν πορωμένος και μάλιστα τσακωνόταν με τα άλλα κορίτσια για τα φορέματα.Καταλαβαίνετε.
 
Αχ, παιδιά τι μου θυμίσατε.... Το λάτρευα, αλλά δύσκολα έβρισκα καλή παρέα, οπότε βολευόμουν με το μικρό μου αδερφό, ο οποίος βαριόταν μετά από λίγο. Και τη "μικρή πριγκίπισσα" την είχα, και είχα κι ένα άλλο το "Καρδούλες και αρώματα".
 
Για Σας. Χάρηκα πολύ που βρηκά αυτήν την σελίδα k εσάς που θυμόσαστε αυτό το παιχνίδι. Μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ ακόμη να το αγοράσω από κάπου? Το ψάχνω πολλά χρονια και δεν το οριστώ :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα