Μόδα Fido Dido

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Κατά τη δεκαετία 80-90 ήταν πολύ της μόδας το καρτούν Fido Dido. Θυμάμαι μπλούζες με τη στάμπα του εν λόγω καρτούν. Το θυμάστε?
 
ε ναι βεβαια, πηγαινα στο δημοτικο τοτε και θυμαμαι το μπουκαλι της sprite αν δεν κανω λαθος που το ειχε επανω στην ετικετα
 
μέχρι και video game είχε γίνει
 
τσαντες καπελα μπαντανες οτι ηθελες ειχε βγει σε Fido Dido.Μεχρι που οταν βγηκε η τραγουδιστρια Dido(νταϊντο) στα τελη 90ς την φωναζαν(ντιντο). :)
 
το θυμάμαι το fido dido,πρέπει να υπήρχε και κολόνια fido dido!
 
Έπαιζε και σε διαφημιστικό γνωστού αναψυκτικού
 
Υπήρξα φανατικός με Fido-Dido !

Μπλούζες, καπέλα, τσάντες, μέχρι και ... αντιηλιακό !
 
εγω θυμαμαι οτι ειχα ενα μαξιλαρι με τον Fido. νομιζω ειχε τη φιγουρα και διπλα εγραφε 7up ή το ονομα του
 
Μου αρεσε η φατσα και η γραμμη του Ντιντο ως καρτουν αλλα ποτε δεν αξιωθηκα να παρω κατι (ποτε δεν ακολουθουσα μοδα και φιρμες)
 
Ειχα μπλουζες Fido Dido σε ολα τα πιθανα χρωματα...Το ιδιο και με τον Bart.Πολλες ιδιες μπλουζες σε διαφορετικα χρωματα!!!
 
Κι εγώ θυμάμαι τα αναψυκτικά με τον Fido Dido και όταν έβαλα για πρώτη φορά ζελέ στα μαλλιά μου, η μητέρα μου μου είπε "είσαι σαν τον Fido Dido" είχαμε κάτι πετσέτες προσώπου με την αφεντιά του...
 
exetlaios είπε:
Υπήρξα φανατικός με Fido-Dido !Μπλούζες, καπέλα, τσάντες, μέχρι και ... αντιηλιακό !
..συντροφε δεν το περιμενα απο σενα.. :D

η πιο αηδιαστικη μοδα μετα το.. Λαμπαντα!
 
Όπως ειπώθηκε ήταν μασκότ της 7UP, όχι της Sprite και μάλιστα υπάρχει ακόμα και σήμερα σε ορισμένες συσκευασίες...
 
Olorin είπε:
Όπως ειπώθηκε ήταν μασκότ της 7UP, όχι της Sprite και μάλιστα υπάρχει ακόμα και σήμερα σε ορισμένες συσκευασίες...
.καλου κακου , να κοιταμε κ ημερομηνια ληξης.. :D
 
Olorin είπε:
Όπως ειπώθηκε ήταν μασκότ της 7UP, όχι της Sprite και μάλιστα υπάρχει ακόμα και σήμερα σε ορισμένες συσκευασίες...
δικιο εχεις.της 7up ηταν,εγω μπερδευτηκα με το πρασινο χρωμα των μπουκαλιων και εγραψα sprite:)
 
don dokken είπε:
..συντροφε δεν το περιμενα απο σενα.. :D η πιο αηδιαστικη μοδα μετα το.. Λαμπαντα!
Χα χα ! Ουδείς αναμάρτητος ... πόσο μάλλον εγώ ! :D
 
don dokken είπε:
.καλου κακου , να κοιταμε κ ημερομηνια ληξης.. :D
ΧΑΧΑΧΑ!!! :D

Όχι, εντάξει, βρήκα ένα και το αγόρασα για να το μελετήσω πάραυτα...

Είναι μπουκάλι 1,5 λίτρου 7UP Free (και καλά χωρίς ζάχαρη) και ο Fido Dido δεν είναι στο παλιό καρτουνίστικο στυλ, αλλά είναι κάπως τρισδιάστατος...

Θυμήθηκα πάντως ότι όταν ήταν της μόδας τον ζωγράφιζα να... καρφώνει σε μπασκέτα... άσχετο!

//Ώπα, τώρα που έγραφα τα παραπάνω μου ήρθε φλασιά μόλις τώρα!!! Θυμάμαι πως ένα καλοκαιρινό Μπλεκ τότε (αρχές 90s???) είχε δώρο μια χαρτοκατασκευή... τάβλι/ντάμα Fido Dido. Τα μισά πούλια ήταν πράσινα και είχαν τη φάτσα του Fido Dido και τα άλλα μισά κόκκινα και είχαν τη φάτσα μιας FidoDido-γκόμενας (δεύτερη_φλασιά: Υπήρχε ένα ολόκληρο σύμπαν από FidoDido-χαρακτήρες από ό,τι θυμήθηκα τώρα). Έγραφε στις οδηγίες ότι για να είναι σταθερά τα "πούλια" καλό θα ήταν να τα κολλήσεις σε καπάκια από γυάλινα μπουκάλια μπύρας ή αναψυκτικών. Επί ένα ολόκληρο καλοκαίρι λοιπόν, γυρνώντας από την παραλία στο σπίτι, έψαχνα στην άκρη του δρόμου για πεταμένα καπάκια. Μην το γελάτε, δεν ήταν καθόλου εύκολη δουλειά! Από τη μια το 60-70% δεν μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν γιατί το ανοιχτήρι τα τσάκιζε στα δυο και από την άλλη είχα και τη μάνα μου να τσιρίζει να μην πιάνω τα σκουπίδια στο δρόμο... :p Θυμάμαι μάλιστα χαρακτηριστικά πως για να ταιριάζουν, όλα τα πράσινα πούλια τα είχα κολλήσει σε καπάκια από Heineken. Για τα κόκκινα νομίζω πως έψαχνα κυρίως Coca-Cola ή Amstel (που ήταν άσπρα/ασημένια), αλλά πρέπει να έβαζα ό,τι έβρισκα στο τέλος, απλώς τα δυο αυτά ήταν τα πιο συνηθισμένα. Ακόμα θυμάμαι την χαρά όταν μετά από βδομάδες συμπλήρωσα και τα 15+15 πούλια... Πλάκα-Πλάκα, στο τέλος τα είχα βάλει σε ένα ξύλινο τάβλι, το οποίο παίζει ακόμα να το έχω σε κανένα πατάρι ξεχασμένο...

thanos80 είπε:
δικιο εχεις.της 7up ηταν,εγω μπερδευτηκα με το πρασινο χρωμα των μπουκαλιων και εγραψα sprite:)
Καλά, πόσες διαφημίσεις Sprite/7UP έχω μπερδέψει μεταξύ τους, δεν λέγεται... Σίγουρα πολύ περισσότερο από ό,τι π.χ. μεταξύ Pepsi/Coca-Cola...

stakovios είπε:
Αλησμόνητος ο πιτσιρικάς που έμοιαζε με πολλούς από εμάς εκείνη την περίοδο, με τα σπάικι μαλλιά. Για πρώτη φορά έκανε την εμφάνισή του το 1985, σύμφωνα με την αγγλική Wikipedia.
OMFD!!! Συγκλονίστηκα!!! :eek: Δυο δεκαετίες και βάλε τον έλεγα "Φίντο-Ντίντο"... Πώς μου πέτάς τώρα έτσι άσπλαχνα αυτό το άρθρο της Wikipedia και μου γκρεμίζεις όλο το σύμπαν λέγοντάς μου ότι η "σωστή" προφορά είναι "Φάιντο-Ντάιντο"???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα