Μόνος στο σπίτι 1,2 - Home Alone 1,2 (1990, 1992)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.266
Αντιδράσεις
6.042
Ταινία παραγωγής 1990 σε σκηνοθεσία Chris Colombus με το Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern.

O Kevin μένει κατά λάθος μόνος στο σπίτι την περίοδο των Χριστουγέννων και καταφέρνει να τα βγάλει πέρα με δύο ληστές στήνοντάς τους διάφορες παγίδες...

Ακολούθησαν 3 συνέχειες της ταινίας

-Μόνος στο σπίτι 2 Χαμένος στη Νέα Υόρκη/Home alone 2 Lost in New York

-Μόνος στο σπίτι 3

-Μόνος στο σπίτι 4
 
πολυ ωραιες οι 2 πρωτες ταινιες

οι επομενες δεν μαρεσαν
 
Κλασσική Χριστουγεννιάτικη ταινία. Έχω δει μέχρι το 2. Αγνοούσα ότι υπήρχε το 4.
 
Και γω μεχρι το 2. Αλλα την ατμοσφαιρα του 1....δεν την ξεπερναει τιποτα.

Το ειχα δει σε κινηματογραφο, μολις ειχε ερθει Ελλαδα. Τωρα την εχω σε Blu-ray και την βλεπω μια φορα καθε χρονο...
 
Εγώ έχω δει μέχρι και το 3. Καμία σχέση το 3ο με τα προηγούμενα.
 
1 και 2 ολα τα λεφτα μετα το χαος για μενα.Ακομα και σημερα αμφιβαλω αν ειδα πανω απο μια φορα το 3 και το 4.
 
Μόνο το πρώτο έχω δει. Ξεχωρίζει το Τζο Πέσι...
 
Μια εφημερίδα είχε βάλει σε προσφορά τις ταινίες ''Μόνος στο σπίτι'', έχω την προσφορά αλλά έχω δει μόνο τις δύο πρώτες ταινίες...
 
Ισως οι πιο αναγνωρισιμες (και καλυτερες) ταινιες του Macaulay Culkin.

Στον ρολο του μικρου Κεβιν απλα δινει ρεστα!

Οπως και εκπληκτικοι ηταν ο Joe Pesci και ο Daniel Stern

στους ρολους των δυο ατυχων κακοποιων!

Απο τις ταινιες που οσες φορες και να τις δω,βλεπονται ευχαριστα

και θα σε κανουν μετα απο τοσα χρονια ανετα να γελασεις! :rofl:

(εννοειται οτι βλεπονται καθε Χριστουγεννα απαραιτητα! :D )





Για τις δυο αλλες συνεχειες...ζητημα ειναι αν τις εχω δει μια φορα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και οι 2 πρωτες ταινιες παρα πολυ ωραιες και διασκεδαστικες ακομα και τωρα , τις εχω δει παρα πολλες φορες. Πιο πολυ απο τις 2 μου αρεσει η 2η παντως.

Τις καινουργιες δεν τις εχω δει ποτε ολοκληρες γιατι δεν μου αρεσαν, το μονο που θυμαμαι ειναι ενα παιδακι με ενα τηλεκατευθηνομενο δεν ξερω αν ειναι στο 3 ή στο 4.
 
Ανήμερα Πρωτοχρονιάς θα προβληθεί η ταινία Μόνος στο Σπίτι (1). Αλήθεια, η ταινία που παίζει και λέει μέσα σε όλα την φοβερή ατάκα "Keep the change you filthy animal" ποια είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Αλήθεια, η ταινία που παίζει και λέει μέσα σε όλα την φοβερή ατάκα "Keep the change you filthy animal" ποια είναι;
Η πρωτη ειναι και ειναι στην σκηνη με την πιτσα.... ;)

Keep the change you filthy animal!

 
Όχι Σταύρο δεν κατάλαβες. Δε ρωτάω σε ποια ταινία είναι αλλά πως λέγεται η ίδια η ταινία που ακούγεται η ατάκα.
 
stayros είπε:
Η πρωτη ειναι και ειναι στην σκηνη με την πιτσα.... ;)
Keep the change you filthy animal!

αν δεν κάνω λάθος ακούγεται και στη δεύτερη ταινία η ατάκα αυτή...λέει...''And a happy new year!''...ο μικρός βρίσκεται στο ξενοδοχείο...
 
johnny19818 είπε:
Ανήμερα Πρωτοχρονιάς θα προβληθεί η ταινία Μόνος στο Σπίτι (1). Αλήθεια, η ταινία που παίζει και λέει μέσα σε όλα την φοβερή ατάκα "Keep the change you filthy animal" ποια είναι;

johnny19818 είπε:
Όχι Σταύρο δεν κατάλαβες. Δε ρωτάω σε ποια ταινία είναι αλλά πως λέγεται η ίδια η ταινία που ακούγεται η ατάκα.
ο μικρός παίζει στο βίντεο μια ταινία που λέγεται ''Αγγελοι με βρώμικες ψυχες'' (Angels with filthy souls)...εκεί ακούγεται η ατάκα...

stayros είπε:
Η πρωτη ειναι και ειναι στην σκηνη με την πιτσα.... ;)
Keep the change you filthy animal!

αν δεν κάνω λάθος ακούγεται και στη δεύτερη ταινία η ατάκα αυτή...λέει..."Keep the change you filthy animal! And a happy new year!''...ο μικρός βρίσκεται στο ξενοδοχείο...
 
johnny19818 είπε:
Δε ρωτάω σε ποια ταινία είναι αλλά πως λέγεται η ίδια η ταινία που ακούγεται η ατάκα.


The movie that Kevin watches on video tape is not a real film, but footage specially created. It was called "Angels With Filthy Souls." Along with other similar era references in the movie, this is a play upon the movie Angels with Dirty Faces (1938) starring James Cagney.
Πηγη

... ;)
 
BETTY BOOP είπε:
ο μικρός παίζει στο βίντεο μια ταινία που λέγεται ''Αγγελοι με βρώμικες ψυχες'' (Angels with filthy souls)...εκεί ακούγεται η ατάκα...


stayros είπε:

metalcandyman είπε:
Δεν ειναι πραγματικη ταινια jhonny την εφτιαξαν ειδικα για το home alone και ονομαζεται "Angels with Filthy Souls".Μαλιστα στο home alone 2 Που και παλι υπαρχει τετοια σκηνη ειναι και καλα το sequel και ονομαζεται "Angels with Even Filthier Souls".Εχει ομως μια δοση αληθειας καθως βασιζεται στην ταινια ''Angels with dirty faces'' του 1938.
Ευχαριστώ πολύ! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Όχι Σταύρο δεν κατάλαβες. Δε ρωτάω σε ποια ταινία είναι αλλά πως λέγεται η ίδια η ταινία που ακούγεται η ατάκα.
Δεν ειναι πραγματικη ταινια jhonny την εφτιαξαν ειδικα για το home alone και ονομαζεται "Angels with Filthy Souls".Μαλιστα στο home alone 2 Που και παλι υπαρχει τετοια σκηνη ειναι και καλα το sequel και ονομαζεται "Angels with Even Filthier Souls".Εχει ομως μια δοση αληθειας καθως βασιζεται στην ταινια ''Angels with dirty faces'' του 1938.
 
Άλλος ένας λόγος που λατρεύω το retromaniax. Κάνεις μία ερώτηση και όλοι πέφτουν να απαντήσουν :D . Δε φαντάζεστε πως νιώθω... :boss:

Σας ευχαριστώ όλους.
 
Πίσω
Μπλουζα