Μύλοι Αλλατίνη

chris73

RetroActive
Joined
24 Ιαν 2013
Μηνύματα
478
Αντιδράσεις
614
Κάποτε ήταν πρώτο στο κύμα. Το μεγαλύτερο βιομηχανικό κτήριο της πόλης και σχεδόν συνομήλικο (έναρξη λειτουργίας Σεπτέμβριος του 1900) με το άλλο εγκαταλελειμμένο Φιξ.

Πολλές ιστορίες και συμφέροντα το άφησαν μέχρι σήμερα στη μοίρα του από το 90 περίπου που εγκαταλείφθηκε, ενώ πριν καμιά 10ετία είχαν αρχίσει κάποιες εργασίες για ένα υπόγειο πάρκινγκ.



Μου ήρθε εντελώς ξαφνικά και ανοργάνωτα να πάω ένα πρωί, και όταν γύρισα κατάλαβα πως ξέχασα να μπω στη αποθήκη... έτσι χρειάστηκε ακόμη μια επίσκεψη αστραπή.

Σε πυρκαγιά του 1950 (ή 51) καταστράφηκε όλο το εσωτερικό και το επάνω τμήμα για αυτό και οι διαφορές με την φώτο στον επάνω όροφο καθώς και η εσωτερική δομή από μπετό.

Ακόμη ένα κτήριο που σχεδίασε ο Ποζέλι.

Το βιντεάκι μου βγήκε μεγάλο σε διάρκεια αλλά είναι για τους περίεργους που θέλουν να δουν το δυνατόν περισσότερα... ;)

 
Πολύ ωραία η παρουσίαση σου!

Το βίντεο που τράβηξες πραγματικά μου δημιούργησε μια περίεργη αίσθηση και κατα κάποιο (μαγικό) τροπο στοιχειωσε την σκέψη μου και με έβαλε να σκεφτώ πως θα ήταν άραγε τότε που θα λειτουργούσε το θρυλικό αυτό εργοστάσιο... Και τι ιστορίες θα είχαν να μας πούνε όλοι αυτοί οι χώροι αν μπορούσαν να μιλήσουν.. Θα ζωντανευαν τις φωνές των εργατών και τους ήχους απο τις μηχανές...

Βασικά αγχώθηκα λίγο όταν είδα ότι έχεις ανέβει στους ορόφους του εργοστασίου και ο λόγος είναι αυτο το άρθρο: http://www.thestival.gr/society/item...5xrono-koritsi

Για αυτό φίλε μου σε παρακαλώ αν ξαναπάς.. Να Προσέχεις πολυ καθώς τα πατώματα στους ορόφους πέφτουν λόγω του ότι το κτήριο είναι πολύ παλιό.

Άλλο ένα πολύ ωραίο βίντεο είναι και το παρακάτω :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά κυρίως για το ενδιαφέρον σχετικά με την ασφάλεια μου.

Αυτό μου δίνει την ευκαιρία να πω λίγα πράγματα που ήθελα σχετικά. Καταρχήν η είσοδος είναι τυπικά παράνομη καθώς σχεδόν όλοι οι εγκαταλελειμμένοι χώροι γενικά είναι ιδιοκτησία κάποιων. Ακόμη και μόνο για αυτό τον λόγο δεν ενθαρρύνω κανένα να ακολουθήσει το παράδειγμά μου.

Όσο για την ασφάλεια ο κάθε ένας θα πρέπει να σκέφτεται τι θέλει και να παίρνει τα ρίσκα του ή όχι. Καμιά φορά στην δουλειά μας (όταν έχουμε δηλάδη) τα πράγματα μπορεί να είναι ακόμη πιο επικίνδυνα.

Για το συγκεκριμένο τώρα, τρύπες υπάρχουν ακόμη και στο ισόγειο έξω από το κτίριο και σε περίοδο που η βλάστηση μπορεί να έχει μεγαλώσει ίσως να είναι και περισσότερο επικίνδυνες από τις τρύπες εσωτερικά. Στο κεντρικό κτίριο καθώς μέσα είναι σχετικά καθαρά αν και γεμάτο τρύπες δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα όχι όμως πως δεν θα μπορούσες οποιαδήποτε στιγμή να παραπατήσεις. Στο κτήριο της διοίκησης με τα ξύλινα σάπια πατώματα εκεί είναι ακόμη χειρότερα.

Τραγική όμως είναι η κατάσταση στο άλλο εγκαταλελειμμένο της Φιξ. Αν κάποιος το σκέφτεται θα τον παρακαλούσα να το ξανασκεφτεί. Άσε που τα σπορ αυτά μερικές φορές είναι για 20αρηδες, αυτοί από την άλλη ίσως και να είναι λιγότερο συνετοί με τις επιλογές τους. Το Φιξ καταρρέει από στιγμή σε στιγμή και δεν θα ήθελα να είμαι αυτός που το είδε και δεν το είπε.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
 
Ζήλεψα... Γιατί ποτέ δεν πήρα την απόφαση να μπω στο Αλλατίνη και να τραβήξω τις φωτογραφίες που ήθελα :( Έχει πολύ όμορφα αρχιτεκτονικά στοιχεία.

Το Αλλατίνη μου προκαλούσε από μικρή όταν κοιτούσα τα κτήριά του, στις συχνές μου βόλτες στην περιοχή, μια μελαγχολία και περιέργεια.

Μπράβο Chris73. Πολύ ωραίο το βίντεό σου.
 
Μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '80, το κτίριο ήταν σε καλή κατάσταση. Κατοικούσα σχετικά κοντά και περνούσα μπροστά του σχεδόν καθημερινά με τα πόδια για να πάω αγγλικά. Απλά δεν ήξερα ότι κάποτε ήταν τόσο κοντά στην θάλασσα! Τελευταία φορά που πέρασα από μπροστά του, είδα ότι είναι πια ετοιμόρροπο.
 
Πίσω
Μπλουζα