Μister P (Μίστερ Π)

macmarios

RetroWannaBe
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
73
Αντιδράσεις
2
Μην ξεχναμε και τα θρυλικα αυτοκινητα MISTER P που αν θυμαμαι καλα η διαφημηση ελεγε:Μιστερ Π τα αυτοκινητα που εχουν και ανταλλακτικα.
 
o αυτοκινητοδρομος με τα porsche-wannabe αυτοκινητακια ηταν ολα τα λεφτα...κριμα που τα εχω πεταξει ολα :(
 
Aυτα ηταν μεγαλα αυτοκινητα.Δεν θυμαμαι να ειχαν και αυτοκινητοδρομο.Θα επρεπε αν ειχαν να επαιζες σε γηπεδο για να χωρεσουν.
 
εγω μιλαγα για τον αυτοκινητοδρομο του MisterP με τα "πιστολια"

Οποιος ετρεχε στην εσωτερικη,νικαγε... :D
 
  • Like
Reactions: PT8
Δεν τα θυμαμαι ισως να μην ειχαν πεσει στην αντιληψη μου.Αν ειχαν θα επριζα τον γερο μου να μου τα παρει χαχαχαχαχα
 
Αν δεν κάνω λάθος, υπήρχε και ένα αυτοκίνητο-με-καλώδιο,

που ήτανε ΤΑΞΙ !

Αυτό δεν το κατάλαβα ποτε μου !

Εντάξει αγωνιστικό. εντάξει αστυνομικό, αλλά ΤΑΞΙ ;;
 
ΑΜΑΝ παιδία το ΤΑΞΙ το είχα!!!!!

Απίστευτο τι μου θυμίσατε. Αγαπούσα πάντοτε τα ταξί και αυτό δεν έπρεπε να λείπει από τη συλλογή μου. (Καλά ο καθένας με την τρέλα του, η δική μου σας πείραξε; )

Πάντως τα παιχνίδια της MISTER P δεν είχαν τόσο καλή ποιότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Φυσικά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να διαπιστώσω αν όντως διέθεταν ανταλλακτικά ή όχι.

Πάντως, τσεκάροντας το JUMBO εχτές δεν μπορεί κανείς παρά να κάνει συσχετισμό του σήμερα με τα περασμένα χρόνια. Τα παιχνίδια βρίσκονται σήμερα σε αφθονία και είναι τόσο φτηνά που κανείς πιά δεν δίνει σημασία. Αντίθετα στην δική μου εποχή ήταν μεγάλο γεγονός να αποκτήσεις ένα αυτοκινητάκι που τότε ήταν πανάκριβο ενώ σήμερα μπορεί να το βρει κανείς σε κόστος λιγότερο από ένα πακέτο τσιγάρα.

Όπως και νά΄χει, ακόμα και σήμερα τα παιχνίδια, ιδιαίτερα αυτά με μπαταρίες αποτελούν ύστατο κόλλημα για μένα και οι δικοί μου αναρρωτιούνται γιατί συνεχίζω να αγοράζω...... Είναι το σύνδρομο έλλειψης που είχα όταν ήμουν μικρός, λόγω οικονομικής κατάστασης. Αλλά και ότι ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ θα ήθελα να πάψω να είμαι παιδί και να γίνω μια ακόμα μαζοποιημένη και "πλαστική" μαριονέτα της εποχής μας, με "κανόνες" και κώδικες συμπεριφοράς, με ακριβό pennis sudstitude (βλέπε ακριβό 4Χ4 που το χρωστάς μια ζωή) και το λουρί του σκλάβου στο λαιμό.
 
pooky είπε:
Όπως και νά΄χει, ακόμα και σήμερα τα παιχνίδια, ιδιαίτερα αυτά με μπαταρίες αποτελούν ύστατο κόλλημα για μένα και οι δικοί μου αναρρωτιούνται γιατί συνεχίζω να αγοράζω...... Είναι το σύνδρομο έλλειψης που είχα όταν ήμουν μικρός, λόγω οικονομικής κατάστασης. Αλλά και ότι ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ θα ήθελα να πάψω να είμαι παιδί και να γίνω μια ακόμα μαζοποιημένη και "πλαστική" μαριονέτα της εποχής μας, με "κανόνες" και κώδικες συμπεριφοράς, με ακριβό pennis sudstitude (βλέπε ακριβό 4Χ4 που το χρωστάς μια ζωή) και το λουρί του σκλάβου στο λαιμό.
Και εγώ έχω ακόμα κόλλημα με τα αυτοκίνητα με τηλεχειριστήριο γιατί οι γονείς μου δεν μου αγόραζαν ποτέ, μόνο με καλώδιο μου παίρναν.

Μια φορά μου κάναν δώρο ένα οι θείοι μου απο Αμερική όταν ήμουν πολύ μικρός,αλλά λόγω ηλικίας μου χάλασε εύκολα και έκτοτε δεν μου ξαναπήραν ποτέ :mad: .
 
Είχα μια φοβερη μεγαλη χρυσαφιά Μερσεντες του Mister P. Με το γκρι καλώδιο τα μπλε κουμπάκια και το τιμωνακι.
 
Δεν ξέρω αν ήταν της ίδιας μάρκας που λέτε , αλλά εγώ είχα μια μεγάλη Mercendes περιπολικό με καλωδιακό χειριστήριο! Αυτή είχε το πρωτοποριακό ότι στρίβαν οι μπροστινοί τροχοί και αν ήθελες ενεργοποιούσες την σειρήνα! Δεν θυμάμαι πόσες μπαταρίες τάιζαν αυτό το "τέρας" , αλλά θυμάμαι την μάρκα της μπαταρίας. Μπέρεκ!!
 
Turrican ναι τετοιο ηταν το Μερσεντες σου.Επαιρνε 3 μεγαλες τυπου D μπαταριες.Το ειχα και εγω αυτο αν θυμαμαι καλα ηταν σκουρο ππρασινο με λευκο.
 
Περίπου στο 1981 μου είχε φέρει ένας ξαδελφος μου από την Αυστραλία ένα αυτοκινητάκι Mister P το οποίο είχε για "τηλεχειριστήριο" μια συσκευή που την πάταγες και έκανε δυνατό κρότο. Μόλις άκουγε το μπαμ το αυτοκίνητο, πήγαινε πίσω και δεξιά. Στο επόμενο μπαμ εμπρός. Στο επόμενο πίσω και αριστερά. Προϊστορικός τηλεχειρισμός.
 
Πωπω Turrican!!! Το ίδιο είχα και εγώ!!! και είχα και το τρενο που είχε βγάλει η Mister P (Το P απο το Πανταζόπουλος! υπάρχει ακόμα σαν Toys Academy,αλλά καμία σχέση με τότε. Οπως και αυτός που έχει τα Jumbo είναι ο γιός εκείνου που είχε την εταιρεία παιχνιδιών El Greco). Είχαν όντως ανταλλακτικά! Εστελνα τον συγχορεμένο τον παππού μου και μου έπαιρνε ότι χρειαζόμουν!
 
exetlaios είπε:
Αν δεν κάνω λάθος, υπήρχε και ένα αυτοκίνητο-με-καλώδιο, που ήτανε ΤΑΞΙ !

Αυτό δεν το κατάλαβα ποτε μου !

Εντάξει αγωνιστικό. εντάξει αστυνομικό, αλλά ΤΑΞΙ ;;
Το TAXI αυτο ηταν πρασινο/ασπρο και ηταν Mercedes ετσι? Και ανοιγε το καπω και ειχε ενα νικελενιο "παππα" για φιλτρο και την κλασσικη μικρογραφια της μηχανης! Ειχε φαει "πτηση" απο τραπεζι οταν αρχισε να γινεται κυριολεκτικα καλοκαιρινο (μεχρι που δωρησε το μοτερ του σε πλαστικο cris-craft!)
 
Εγώ είχα τη χρυσαφί Mercedes, λατρεμένο παιχνίδι.
 
χεχε! Τι μου θυμήσατε τώρα...την πρωτοχρονια του 81 μου έφεραν το λευκό αστυνομικό αυτοκίνητο mister P με ενσυρματο τηλεχειριστήριο...τι χαρά ειχα κάνει...και τωρα παίρνουν ασύρματο με 10-15 ευρώ και το ...πετανε μαζί με τα άλλα 200 που έχουν σωρρεύσει στο δωμάτιο τους...
 
Ε τι να κάνεις..... αφού εμείς τότε παίρναμε 2-3 παιχνίδια το πολύ το χρόνο, τα εκτιμούσαμε κιόλας.

Τώρα τα ρωτάς τι θέλουν και σου λένε "δεν ξέρω".
 
Παιδες, η Mister P υπάρχει ακόμα... αλλά τώρα πια ασχολείται με φουσκωτά παιχνίδια!

για λεπτομέρειες κοιτάξτε εδώ! http://www.playjump.gr/
 
kαλα το ταξι το ειχα και ηταν το αγαπημενο μου παιχνιδι για καιρο ,με πορτ παγκαζ ,καπω, φωτα κλπ,καπου το εχω στο παταρι...θα το βγαλω στο ebay για να παρω cd 32........... :D :D:D:D
 
10351lgbj5.jpg


Το έχω ακόμα στο πατάρι, απο τα αγαπημένα μου (και πιο εντυπωσιακά) παιχνίδια. Πωπω, ανατρίχιασα και μόνο που είδα την φωτό! :precry:

10351lgbj5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα