Νέα τηλεοπτική μόδα; 'Η υπήρξε κάτι αντίστοιχο;

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Λοιπον, ο υπνος δεν με παιρνει αποψε (εχω ρεπο αυτη την εβδομαδα οποτε δε με νοιαζει τι ωρα θα ξυπνησω)

και ειπα να μοιραστω μαζι σας κατι που επεσε στην αντιληψη μας (εμενα και της γυναικας μου) τα τελευταια

δυο χρονια.

Αρχικα πρεπει να πω οτι δεν ειμαι σίγουρος αν επρεπε να γράψω το thread εδω, αλλά αφου δεν ειναι

ρετρο, νομιζω πως εκανα καλα.(Βεβαια καποιοι ισως υποστηριξουν οτι θα επρεπε να το γραψω σε αλλο φορουμ :)

Πριν συνεχισετε το διαβασμα πρεπει να σας ενημερωσω οτι ακολουθουν σποιλερς για τηλεοπτικες σειρες που

προβαλλονται ή που δεν εχουν ακομη προβληθει στην ελληνικη τηλεοραση.

Εδω λοιπον και δυο χρονια υπαρχουν καποιες τηλεοπτικες σειρες οι οποιες κατεληξαν να μοιραζονται

το ιδιο μοτιβο. Ενω προκειται για σειρες διαφορετικης θεματολογιας, καποιες νεες ενω καποιες προβαλλονται

ηδη λιγα χρονια, εφτασαν καποια στιγμη - και σχεδον ταυτοχρονα - να δειχνουν τους πρωταγωνιστες να

αγωνιζονται μαζι με τα παιδια τους (τηλεοπτικα παιδια, οχι αληθινα) αλλα με την εξης ιδιατεροτητα:

Για καποιο λογο αυτοι και τα παιδια τους ειναι σχεδον στην ιδια ηλικια!

Παραθετω ενα κολαζ απο τις τεσσερις τηλεοπτικες σειρες που εδω και δυο χρονια εχουν αλλαξει την εννοια της

φρασης "χασμα των γενεων":

attachment.php


Ξεκιναμε με τον Doctor Who...

Τι προκαλεσε το φαινομενο; Τι αλλο; Ταξιδι στον Χρονο.

Η νέα συντροφος του Δοκτωρ, η Ειμυ και ο συζυγος της, Ρορυ, μπλεκουν σε τρελες περιπετειες

ενω εκεινη μενει εγκυος αλλα μια μυστικη οργανωση της κλεβει το μωρο. Με τα πολλα, οταν βρισκουν

την κορη τους εκεινη ειναι ηδη μεγαλυτερη απο αυτους και ερωτευμενη (μεχρι γαμου) με τον Δοκτωρ.

Στην πορεια ομως μαθαινουν οτι η κολλητη τους παιδικη φιλη (με την οποια ο Ρορυ και η Ειμυ μεγαλωσαν

μαζι) ηταν ηδη η κορη τους και απλως μεγαλωναν παραλληλα... Του ΧωροΧρονου το καγκελο ε;

Μπορει να ακουγεται καπως, αλλα πραγματικα προκειται για ενα απο τα πιο ωραια story arcs οχι μονο

του Doctor Who στα 50 χρονια ιστοριας του, αλλα γενικα της επιστημονικης φαντασιας.

Συνεχιζουμε... Once Upon A Time

Τι προκαλεσε το φαινομενο; Mαγεια.

Εδω βρισκομαστε μπλεγμενοι μεσα σε ΟΛΑ τα παραμυθια που γνωριζουμε, τα οποια ειναι μερος ενος

μαγικου κοσμου και συνδεομενα το ενα με το αλλο. Η κακια βασιλισσα - μαγισσα - μητρια της Χιονατης

ορκιζεται εκδικηση οταν αυτη και ο πριγκιπας παντρευονται. Ριχνει λοιπον μια καταρα στο μαγικο Βασιλειο

αλλα πρωτα το ζευγαρι, μεσω μιας μαγικης ντουλαπας που εφτιαξε ο Τζεπετο, στελνουν το μωρο τους στο δικο

μας κοσμο για να σωθει. Η καταρα φερνει τους παντες απο τον μαγικο κοσμο στο δικο μας αλλα χωρις αναμνησεις.

Ζουν ολοι μαζι σε ενα μικρο χωριο (ξερετε, αυτα στη μεση του πουθενα) ενω η κορη του πριγκιπα και της Χιονατης

μεγαλωνει μακρυα τους. Οταν λοιπον ειναι συνομηλικη τους παρασυρεται απο τον γιο της (καποτε ειχε μεινει εγκυος

και εδωσε το μωρο για υιοθεσια) στο χωριο εκεινο για να σπασει την καταρα.

Δεν λεω περισσοτερα γι'αυτη τη σειρα, ειναι πολυ αναλαφρη και ευχαριστη οποτε αν ποτε "πεσει στα ματια σας"

απολαυστε την.

Ακολουθει ο τελευταιος κυκλος του Fringe

Tι προκαλεσε το φαινομενο; Αναστολη Ζωης σε "Κεχριμπαρι"

Μετά απο τις περιπετειες της οικογενειας Μπισοπ με το παραλληλο συμπαν ηρθε η ωρα και για το Μελλον.

Οσοι εχετε δει τη σειρα θα θυμαστε το "Κεχριμπαρι", το υλικο στο οποιο αν κλειστεις θα μεινεις εκει μεχρι

να σε βγαλουν. Μετα ομως ξυπνας μια χαρουλα και συνεχιζεις την ζωή σου. Καποια στιγμη λοιπον

λογω μιας παγκοσμιας απειλης, Ο μπαρμπα-Ουωλτερ, ο Πητερ, και η Ολιβια κλεινονται στο κεχριμπαρι

και τους ξυπνα η ενήλικη πια κορη τους, για να την βοηθησουν να πολεμησει την απειλη που ακομη

ταλαιπωρει τον πλανητη. Ολα ειναι μερος σχεδιου, οχι οτι αφησαν το κοριτσακι μονο του και λακισαν...

δειτε το, τελειωσε πριν μια εβδομαδα περιπου.

Και τελος το Haven.

Τι προκαλεσε το φαινομενο; Αγνωστο Παραφυσικο Φαινομενο μαζι με Ταξιδι στον Χρονο.

Αφου η σειρα βασιζεται στο να βρουμε ποια ειναι η Ωντρει, ή Λουση ή Σαρα που δεν γερναει ποτε και εμφανιζεται

στο Χειβεν καθε 27 χρονια, δεν μπορουμε και να ξερουμε ακομη ποιο ειναι το φαινομενο που τα προκαλει ολα

αυτα. Αυτο που ξερουμε ομως ειναι οτι ο σεριφης και φιλος της εκανε καποια στιγμη ενα ταξιδακι στο χρονο

την βρηκε στην δεκαετια του 50, ερωτευτηκαν και ο καρπος τους, ταλαιπωρειται κι αυτος σαν την μητερα του.

Αυτο ακομη εχει μελλον.

Ωρα να τελειωσει αυτο το παραληρημα, αν και ακομη δε νυσταζω. Παντως για να το ταιριαξουμε και με το ρετρο

του θεματος, εγω το μονο που θυμαμαι να εχω ξαναδει με παρομοιο μοτιβο, ειναι η Επιστροφη στο Μελλον.

Αν κι εσεις εχετε να προσθεσετε κι αλλες σειρες η ταινιες, περιμενω εναγωνιως.

Καλη σας νυχτα. :sleep: :sleep: :sleep: :sleep:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω υπόψη μου κάτι παρόμοιο, αλλά ξερω κάτι αντίστοιχο. Αφορά τα παιδιά που παίζουν σε καθημερινές σειρές, που όταν είναι μικρά και μπαίνουν σε ευαίσθητη ηλικία, τα αντικαθιστούν με μεγαλύτερα παιδιά, λες και έχουν μεγαλώσει ξαφνικά! Αυτή η τακτική (που αφορά καθαρά τη σκηνοθεσία/κάστινγκ, και δεν έχει σεναριακή εξήγηση) έχει και όνομα και το λένε Soap Opera Rapid Aging Syndrome.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(Μεταφερθηκε στις Τηλεοπτικες Σειρες)
 
Οχι, εννοω να ειναι μερος του σεναριου. Να ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη αυτη η εξελιξη

με την πορεια της ιστοριας.
 
Πίσω
Μπλουζα