Νέο Android 4.0 για Smartphones!

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
Μόλις πριν 2 ημέρες ανακοινώθηκε στο Hong Kong, η νέα έκδοση του Android, με κωδικό όνομα 'Ice Cream Sandwich'.

Απ'ότι δείχνει, θα έχει πάνω από 30 νέες δυνατότητες. Το νέο λειτουργικό για smartphones, "πλησιάζει" περισσότερο πια προς το Android 3.0 για Tablets.

Παρακάτω, αντιγράφω από το δελτίο τύπου που μας έστειλαν στην εταιρεία που εργάζομαι, μερικές από τις νέες δυνατότητες:

1. "Roboto," Android's own font

2. Even more live wallpapers

3. Newly-designed lock screen

4. Disappearing homescreen command buttons

5. Tabbed apps/widgets drawer similar to Honeycomb

6. Resizeable homescreen widgets

7. Redesigned foldering capabilities

8. Hardware accelerated 2D drawing

9. Wi-Fi Direct support

10. "Favorites Tray" at the bottom of the screen that travels across the different homescreens

11. Native Screen grab capability (Press Power+Volume Down)

12. Improved notification bar, customizable notifications

13. New Music player notification in tray controls player

14. Improved keyboard

15. Improved typing error correction

16. In-line spell check and suggestion mode

17. Cut/Copy/Paste similar to Honeycomb, but with animated dragging and dropping

18. Speech for text entry has been improved with no delay

19. "Face Unlock" facial recognition for unlock screen (Did not work in demo)

20. New Browser (Includes new tab management feature. "request desktop site" feature, syncs to chrome, save pages for offline reading)

21. New Gmail (New action bar with compose, search, labels, refresh; offline search by default that searches the last 30 days of email)

22. New Calendar with pinch-to-zoom

23. Updated all of the native Google apps: YouTube, Maps, Google+, Google Music

24. Mobile data usage metrics in system controls, allows users to self-limit their mobile data consumption, and track data usage down to individual app level

25. All-new camera app with slider zoom, facial detection, "zero shutter lag" speed, launchable from home screen

26. Photo editing tools in "edit" menu in the camera

27. Native panoramic camera shot

28. 1080p video capture, continuous focus, includes the ability to zoom while recording

29. Incredible new Time Lapse photography feature

30. New tile-based "People app" interface for contacts, very similar to Windows Phone

31. "Android Beam" NFC-based content sharing with multiple ICS phones (Web Addresses, contacts, maps, YouTube videos, app sharing)

Το νέο λειτουργικό, θα πρωτοπαρουσιαστεί στο Nexus Prime, το οποίο δημιουργήθηκε από την Samsung σε συνεργασία με την Google.

(Οθόνη 4,65" Super Amoled, 1.2GHz)

nexus_prime_render.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον. Και με λίγη τύχη, θα μπορεί να μπει στο Samsung Galaxy S, που διαθέτω!!
 
Αν και κάτοχος iPhone, βρίσκω συμπαθέστατο το Android, γενικά σαν OS!... Μου αρέσει η απίστευτη δυνατότητα παραμετροποίησης που έχει, αλλά δυστυχώς έχει και όλα τα μειονεκτήματα που συνοδεύουν τα ανοιχτά λογισμικά...

Ψήνομαι όμως!.... Να τσιμπήσω μια φθηνή συσκευούλα και να παίξω μαζί του! :)
 
Σιγουρέψου πριν αγοράσεις κάποια συσκευή ότι μπορεί να "πάρει" το 4.0. Δυστηχώς όχι ολες οι android συσκευες μπορούν να πάρουν οπιαδήποτε έκδοση του.
 
Και γω iphone 4 εχω δεν εχω καποιο προβλημα με το Android και το σεβομαι αλλα τον παπα που πουλανε δεν τον τρωω και με νευριαζει μονο ενα πραγμα.Και το android ειναι φοβερο κτλ αλλα δεν γεινεται να περνει καποιος ενα κινητο των 150 ευρω πχ με την σκεψη οτι χει Android και οτι με λιγα λεφτα θα εχει χιλιαδες εφαρμογες κτλ και οταν το περνει να απογοητευεται γιατι το κινητο σερνεται σαν χελωνα σεκαθε εφαρμογη σε καθε παιχνιδι και γενικα στην χρηση του Android.Kαλο το android αλλα οχι στα φθηνα μοντελα κινητων που κυκλοφορουν.
 
Από την HTC λάβαμε το παρακάτω:

We are excited about the latest update for Android, Ice Cream Sandwich, and are currently reviewing its features and functionality to determine our upgrade plans. Our goal for Android updates is to give every customer an improved user experience, which means balancing each phoneʼs unique hardware, HTC Sense experience and the Android kernel. While our goal is to upgrade as many of our recent devices as possible, we are committed to maintaining every phoneʼs performance and usability first. Please stay tuned for more updates on specific device upgrade plans.

H Samsung ανακοίνωσε πως θα γίνουν αναβαθμίσεις στο Galaxy S II και το Νexus S (κουβέντα για τα πιο πριν μοντέλα όμως), ενώ και από την Sony Ericsson είχαμε το παρακάτω:

Sony Ericsson is currently rolling out the upgrade to Gingerbread 2.3.4 across its entire 2011 Xperia smartphone portfolio. This software upgrade will be available through a phased roll out in select markets. Beyond Gingerbread 2.3.4, we plan to upgrade our 2011 Xperia smartphone portfolio to the next Android platform made available to us.

που όμως, δυστυχώς δείχνει να περιλαμβάνει προς το παρόν, μόνο την νέα σειρά Xperia που "τρέχει" τώρα, και όχι μοντέλα όπως το "ταπεινό" Χ10i που έχω εγώ στην κατοχή μου... Αν και έτσι έλεγε στην αρχή και για το 2.3.3, και τελικά το έβγαλε και για το X10i
 
nkarytia είπε:
Σιγουρέψου πριν αγοράσεις κάποια συσκευή ότι μπορεί να "πάρει" το 4.0. Δυστηχώς όχι ολες οι android συσκευες μπορούν να πάρουν οπιαδήποτε έκδοση του.
Ναι, το γνωρίζω κι έχεις απόλυτο δίκιο! Εννοείται πριν μπω στη διαδικασία, θα το ψάξω! :)

metalcandyman είπε:
Και γω iphone 4 εχω δεν εχω καποιο προβλημα με το Android και το σεβομαι αλλα τον παπα που πουλανε δεν τον τρωω και με νευριαζει μονο ενα πραγμα.Και το android ειναι φοβερο κτλ αλλα δεν γεινεται να περνει καποιος ενα κινητο των 150 ευρω πχ με την σκεψη οτι χει Android και οτι με λιγα λεφτα θα εχει χιλιαδες εφαρμογες κτλ και οταν το περνει να απογοητευεται γιατι το κινητο σερνεται σαν χελωνα σεκαθε εφαρμογη σε καθε παιχνιδι και γενικα στην χρηση του Android.Kαλο το android αλλα οχι στα φθηνα μοντελα κινητων που κυκλοφορουν.
Ν' αγιάσουν τα πεθαμένα σου! :) Έτυχε και είχα μια κουβέντα με έναν συνάδελφο, ο οποίος έψαχνε να πάρει smartphone και κοιτούσε το Vodafone Joy με 99? (ή κάτι τέτοιο). Επειδή ο συγκεκριμένος ψάχνεται & πειράζει (π.χ. η κουβέντα ξεκίνησε με το να του βάλει custom rom), του εξήγησα ότι τα τηλεφωνάκια αυτά (τα καημένα), είναι για κανα σερφάρισμα στο internet, κανά mail, λίγο μουσικούλα κτλ... Δεν με άκουσε που του έλεγα να επενδύσει σε κάτι παραπάνω και τώρα ψάχνεται για HTC... Τι να πεις....

Stanfromgreece είπε:
Από την HTC λάβαμε το παρακάτω:We are excited about the latest update for Android, Ice Cream Sandwich, and are currently reviewing its features and functionality to determine our upgrade plans. Our goal for Android updates is to give every customer an improved user experience, which means balancing each phoneʼs unique hardware, HTC Sense experience and the Android kernel. While our goal is to upgrade as many of our recent devices as possible, we are committed to maintaining every phoneʼs performance and usability first. Please stay tuned for more updates on specific device upgrade plans.

H Samsung ανακοίνωσε πως θα γίνουν αναβαθμίσεις στο Galaxy S II και το Νexus S (κουβέντα για τα πιο πριν μοντέλα όμως), ενώ και από την Sony Ericsson είχαμε το παρακάτω:

Sony Ericsson is currently rolling out the upgrade to Gingerbread 2.3.4 across its entire 2011 Xperia smartphone portfolio. This software upgrade will be available through a phased roll out in select markets. Beyond Gingerbread 2.3.4, we plan to upgrade our 2011 Xperia smartphone portfolio to the next Android platform made available to us.

που όμως, δυστυχώς δείχνει να περιλαμβάνει προς το παρόν, μόνο την νέα σειρά Xperia που "τρέχει" τώρα, και όχι μοντέλα όπως το "ταπεινό" Χ10i που έχω εγώ στην κατοχή μου... Αν και έτσι έλεγε στην αρχή και για το 2.3.3, και τελικά το έβγαλε και για το X10i
....Το οποίο X10i, αν και Sony Ericsson, το ζαχάρωνα εγώ για να παίξω! :D Τελικά, λίγο αυτά που με είπανε, λίγο οι σχετικές αφραγκιές, το εγκατέλειψα το σπορ...

Εντούτοις, εξακολουθώ να ψήνομαι! :) :)
 
....Το οποίο X10i, αν και Sony Ericsson, το ζαχάρωνα εγώ για να παίξω! :D Τελικά, λίγο αυτά που με είπανε, λίγο οι σχετικές αφραγκιές, το εγκατέλειψα το σπορ...

Εντούτοις, εξακολουθώ να ψήνομαι! :) :)
Το Χ10i με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο! Το έχω 1 χρόνο, αρχικά με Android 1.6, στην συνέχεια με 2.1 και τώρα με 2.3. Είναι πιστεύω μία από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, και δύσκολα θα το άλλαζα, ειδικά αυτή τη στιγμή. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... το έχω φέρει στα "μέτρα" μου, και το έχω τίγκα στις εφαρμογές... Τελευταία το χρησιμοποιώ και για να κατεβάζω από torrentz την αγαπημένη μου τηλεοπτική σειρά (the mentalist), και την παρακολουθώ μάλλιστα με υπότιτλους... καθώς στο σπίτι δεν υπάρχει χρόνος ούτε για ...κιχ ;)

Αν το βρείς τώρα κάπου, θα είναι τρελό value for money...
 
Είχαν κάνει και κάτι πολύ καλές προσφορές για το Samsung galaxy S, προ μηνός περίπου. Με 240? νομίζω απο Κωτσόβολο. Αυτό και να ήταν προσφορά. Εγώ το είχα πάρει ήδη απο το καλοκαίρι. 319? απο Πλαίσιο.

Με 2.3.7 σε Cyanogen mod, είμαι υπερ-ευχαριστημένος!!
 
Πίσω
Μπλουζα