Νίκος Ξυλούρης (1936-1980): Παληκάρι απ΄τα Σφακιά!

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Σήμερα συμπληρώνονται 27 χρόνια απ΄την ημέρα

που:

Έβαλ' ο Θεός σημάδι

Παληκάρι απ΄τα Σφακιά...

Έφυγε ο Νίκος Ξυλούρης, από τους σημαντικότερους Έλληνες

τραγουδιστές που σημάδεψε τη γενιά μας (ή μάλλον την προηγούμενη)

Τα τραγούδια που ερμήνευσε με ευαισθησία και πάθος ακόμα

-εμένα τουλάχιστον - με συγκινούν ακόμη.
 
Juanita είπε:
Σήμερα συμπληρώνονται 27 χρόνια απ΄την ημέραπου:

Έβαλ' ο Θεός σημάδι

Παληκάρι απ΄τα Σφακιά...

Έφυγε ο Νίκος Ξυλούρης, από τους σημαντικότερους Έλληνες

τραγουδιστές που σημάδεψε τη γενιά μας (ή μάλλον την προηγούμενη)

Τα τραγούδια που ερμήνευσε με ευαισθησία και πάθος ακόμα

-εμένα τουλάχιστον - με συγκινούν ακόμη.
θυμάμαι την ημέρα.. γυρνούσα με έναν συμμαθητή από το (δημοτικό) σχολείο και το συζητούσαμε στον δρόμο.. όχι μόνο ωραίος τραγουδιστής ο Ξυλούρης, ωραία μορφή γενικότερα.. πολύ όμορφο και δραματικό το τραγούδι που αναφέρεις..
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτικος τραγουδιστης... Η φωνη του με κανει κι ανατριχιαζω... κριμα που εφυγε τοσο νεος (οπως και για ολους οσοι φευγουν τοσο νεοι...)

Ηρα, καταπληκτικο το βιντεο, εχω την εντυπωση πως το εχω σε vhs σε ενα αφιερωμα για τον ξυλουρη πριν χρονια!

EDIT: εβαλε ο θεος σημαδι...


(ναι, τελικα ειναι απο το αφιερωμα που εχω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
maxplanck είπε:
Εκπληκτικος τραγουδιστης... Η φωνη του με κανει κι ανατριχιαζω... κριμα που εφυγε τοσο νεος (οπως και για ολους οσοι φευγουν τοσο νεοι...)
Ηρα, καταπληκτικο το βιντεο, εχω την εντυπωση πως το εχω σε vhs σε ενα αφιερωμα για τον ξυλουρη πριν χρονια!

EDIT: εβαλε ο θεος σημαδι...

είναι ένα τραγούδι που λατρεύω! Μ αυτό νανούριζε την κόρη μας ο (πρώην) άντρας μου...

;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήρα είπε:
είναι ένα τραγούδι που λατρεύω! Μ αυτό νανούριζε την κόρη μας ο (πρώην) άντρας μου...
;)

Κοιτα συμπτωση!! κι εγω νανουριζα το ανιψακι μου με το ιδιο!!

(αλλα επειδη δεν κοιμοταν κι ευκολα το διαβολακι, δεν εφτανε, κι επιανα μετα και αλλα: το πειρατικο του καπτεν τζιμυ, το λυχνο του αλαδδινου, federico garcia lorca, θασσαλονικη,εσμεραλδα. στα 2 τελευταια κοιμοταν -επιτελους!!)
 
Και μ'αυτό νανουρίζω τον γιό μου...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
maxplanck είπε:
Κοιτα συμπτωση!! κι εγω νανουριζα το ανιψακι μου με το ιδιο!!
(αλλα επειδη δεν κοιμοταν κι ευκολα το διαβολακι, δεν εφτανε, κι επιανα μετα και αλλα: το πειρατικο του καπτεν τζιμυ, το λυχνο του αλαδδινου, federico garcia lorca, θασσαλονικη,εσμεραλδα. στα 2 τελευταια κοιμοταν -επιτελους!!)
η δικιά μου κοιμόταν είτε με αυτό είτε με κασσέτα της Sandra -και κυρίως- με το Maria Magdalena :eek: (άσχετο?)

sorry για το off topic

συνεχίστε...

:)
 
maxplanck είπε:
Κοιτα συμπτωση!! κι εγω νανουριζα το ανιψακι μου με το ιδιο!!
(αλλα επειδη δεν κοιμοταν κι ευκολα το διαβολακι, δεν εφτανε, κι επιανα μετα και αλλα: το πειρατικο του καπτεν τζιμυ, το λυχνο του αλαδδινου, federico garcia lorca, θασσαλονικη,εσμεραλδα. στα 2 τελευταια κοιμοταν -επιτελους!!)
χμ.. νανουρίζεις το ανιψάκι σου με τραγούδια για τον θάνατο και το χασίσι και δεν κοιμόταν.. :nervous: ίσως έπρεπε απλά να ξεκινάς με την Εσμεράλδα..;
 
:worship: σε όλα που βάλατε. Πολύ καλό θρεντάκι juanita. Θέλω επίσης να συμπληρώσω (και ανατριχιάζω αυτή τη στιγμή μόνο και που σκεφτομαι τα λόγια) τα πιο κάτω στιχάκια:

"Οσο βαρούν τα σίδερα αμαν άαααμαν


Βαρούν τα μαύρα ρούχα



Γιατί τα φόρεσα κι εγώ γιασεμί μου



Για μιαν αγάπη που'χα"


Ανυπέρβλητος, ΜΕΓΑΣ, ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ!!!!!! Υπέρτατη λαϊκή κληρονομιά στους αιώνας των αιώνων.......!!!!
 
maxplanck είπε:
Κοιτα συμπτωση!! κι εγω νανουριζα το ανιψακι μου με το ιδιο!!
(αλλα επειδη δεν κοιμοταν κι ευκολα το διαβολακι, δεν εφτανε, κι επιανα μετα και αλλα: το πειρατικο του καπτεν τζιμυ, το λυχνο του αλαδδινου, federico garcia lorca, θασσαλονικη,εσμεραλδα. στα 2 τελευταια κοιμοταν -επιτελους!!)

Με αυτά κοιμόταν;;;;

Εγώ θα ξυπνούσα και θα ταξίδευα...

"Ητανε μιά φορά..."

Από τους έμπορους των εθνών

Μ΄αυτό ερωτεύτηκα...



...Αίντε θύμα άιντε ψώνιο

Αιντε σύμβολο αιώνιο

Αν ξυπνήσεις μονομιάς

θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς...

...Κοίτα οι άλλοι έχουν κινήσει

έχει η πλάση κοκκινήσει

άλλος ήλιος έχει βγει

σ΄άλλη θάλασσα άλλη γη...

" Η μπαλάντα του κυρ Μέντιου..."

Με σαφή πολιτικά υποννοούμενα

και τον πιό πετυχημένο χαρακτηρισμό

για τη βλακεία που μας διέπει

(ως ανθρώπινο είδος γενικότερα...)

Από τα καλύτερα τραγούδια του

σε ποίηση Κωστή Βάρναλη

και μουσική Λουκά Θάνου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Starbuck είπε:
χμ.. νανουρίζεις το ανιψάκι σου με τραγούδια για τον θάνατο και το χασίσι και δεν κοιμόταν.. :nervous: ίσως έπρεπε απλά να ξεκινάς με την Εσμεράλδα..;
10 μηνων ηταν! δεν καταλαβαινε και τι του ελεγα! ο ρυθμος ομως ηταν γρηγορος στην αρχη και, οταν γλαρωνε το μικρο για τα καλα, επεφτε. Εξου και η σειρα... :D

Juanita είπε:
Με αυτά κοιμόταν;;;;Εγώ θα ξυπνούσα και θα ταξίδευα...
Οπως ειπα ηταν 10 μηνων, οποτε γλαρωνε!! Ευτυχως για μενα δηλαδη! Αν μισησει τον καββαδια μεγαλωνοντας ξερουν ποιον να κυνηγανε οι γονεις του!!
 
Αποκλείεται.

Και εμείς με το Σταυρό του Νότου μεγαλώσαμε και το Καπνισμένο

Τσουκάλι...
 
Σε ευχαριστούμε Νίκο Ξυλούρη για τις συγκλονιστικές σου ερμηνείες και για τη μοναδική φωνή σου...

Κρίμα που έφυγες νωρίς...

[edit] dead pic [edit]

45082449kq6.jpg

Μπράβο Juanita για το thread!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νίκος Ξυλούρης (1936-1980)

[edit] dead pic [edit]

[edit] dead pic [edit]

Πηγές :WIKIPEDIA

mires.gr : http://www.mires.gr/ksilouris/index.asp?id=life

sansimera.gr : http://www.sansimera.gr/archive/biographies/show.php?id=79&sid=1&name=Nikos_Xylouris

YouTube - NIKOS XILOYRIS - EVALE O THEOS SHMADI


[edit]"Nikos Xilouris - Mpikan Sti..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]


xilouris2.jpg

xilouris1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
YouTube - Nikos Xylouris - Geia xara sou Venetia


Μπράβο Ντίνο...

Από τους καλλιτέχνες που άφησαν μεγάλο κενό ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό αφιέρωμα σε ένα μοναδικό και αγαπημένο πρόσωπο τόσο της Κρήτης όσο και της Ελλάδας ολάκερης... ένας λεβεντάνθρωπος που πραγματικά τίμησε τόσο την μουσική όσο και την καταγωγή του. Όντως ο πρόωρος χαμός του ήταν μία μεγάλη απώλεια για όλους και αυτό φαίνεται ακόμη και σήμερα, μετά από τόσα χρόνια, όταν άνθρωποι που τον έζησαν από κοντά μιλάνε για αυτόν με τόση αγάπη και θλίψη για τον άδικο χαμό του. Ακόμη και άνθρωποι σαν εσένα και εμένα, που είμασταν τότε παιδιά, ακούμε την φωνή του μέχρι σήμερα και νιώθουμε όλα αυτά που ήθελε να περάσει μέσα από τα τραγούδια του κι ας είναι άλλες εποχές - κι ας μην είναι οι συνθήκες οι ίδιες.

Σε ευχαριστώ φίλε μου.
 
Νά'στε καλά όλοι παιδιά...

Σας ευχαριστώ κι εγώ για τα πολύ όμορφα σχόλια...
 
Όταν ακούω τη φωνή αυτού του ανθρώπου, ανατριχιάζω...

Ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια:

YouTube - NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα