Να η ευκαιρία (1977 ΕΡΤ)

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
974
Να η ευκαιρία (1977-83), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 5/10/1977



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Να_η_ευκαιρία_(1977)

Θρυλική σειρά εκπομπών, η οποία προβλήθηκε από την ΕΡΤ από το 1977 μέχρι το 1983.

picture.php


Από το σήμα έναρξης της εκπομπής

Την αρχή του σήματος ενάρξεως της εκπομπής μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ:

http://rapidshare.com/files/185573555/Na_i_eykairia_1977_opcr.avi

Το "Να η ευκαιρία" ήταν η πρώτη εκπομπή ταλέντων ("talent show") στην Ελληνική τηλεόραση, η οποία βασίστηκε σε ένα αντίστοιχο βρετανικό show.

Παρουσιάστρια της εκπομπής ήταν η πολύ γλυκιά δημοσιογράφος Ρένα Καπιτσαλά και σκηνοθέτης ο Ιων Νταϊφάς.

picture.php


picture.php


Η Ρένα Καπιτσαλά στην εκπομπή

Οι υποψήφιοι διαγωνίζονταν στο χώρο του τραγουδιού, του χορού, της υποκριτικής, της σύνθεσης και του στίχου.

Την κριτική επιτροπή αποτελούσαν:

Οι τρεις πρώτοι δεν άλλαξαν κατά τη διάρκεια της προβολής της εκπομπής, αυτοί ήταν:

picture.php


1. ο μουσικοσυνθέτης Γιώργος Κατσαρός, με εξειδίκευση στο τραγούδι

picture.php


2. ο σκηνοθέτης Γρηγόρης Γρηγορίου, με εξειδίκευση στην υποκριτική (κινηματογράφος) και στην ποίηση

picture.php


3. η κριτικός Ροζίτα Σώκου, με εξειδίκευση στα πάντα (!)

Οι επόμενοι τρεις ήταν για κάποιες σεζόν:

picture.php


4. η χορογράφος Σάσα Ντάριο, με εξειδίκευση στο χορό

5. ο χορογράφος Γιάννης Φλερύ, με εξειδίκευση στο χορό

6. ο στιχουργός-ποιητής Λευτέρης Παπαδόπουλος, με εξειδίκευση στο στίχο και στην ποίηση

picture.php


Η κριτική επιτροπή (από αριστερά): Γρηγόρης Γρηγορίου, Γιώργος Κατσαρός, Ροζίτα Σώκου και Γιάννης Φλερύ.

Στην ανεύρεση νέων ταλέντων συμμετείχε σχεδόν όλη η Ελλάδα(!), καθώς η εκπομπή αγαπήθηκε πολύ από το κοινό και σημείωσε πολύ υψηλά νούμερα τηλεθέασης. Το "Να η ευκαιρία" αποτελεί ουσιαστικά προπομπό των talent shows, η μόδα των οποίων επανήλθε τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα να προβάλλονται κατά κόρον στην Ελληνική τηλεόραση.

Από το "Να η ευκαιρία" αναδείχθηκαν αρκετά αστέρια στο χώρο του τραγουδιού, όπως ο Θέμης Αδαμαντίδης, η Γλυκερία, ο Μανώλης Λιδάκης, καθώς και στο χώρο της υποκριτικής, όπως ο Ζαχαρίας Ρόχας.

To MEGA έκανε δύο προσπάθειες αναβίωσης του "Να η ευκαιρία":

1. Η πρώτη απόπειρα πραγματοποιήθηκε την τηλεοπτική περίοδο 1989-90, την πρώτη που εξέπεμψε το MEGA, με παρουσιάστρια την Σοφία Αλιμπέρτη, ενώ την κριτική επιτροπή απάρτιζαν τα ίδια μέλη με την παλιά εκπομπή της ΕΡΤ, δηλαδή ο Γιώργος Κατσαρός, η Ροζίτα Σώκου και η Σάσα Ντάριο. Τον Λευτέρη Παπαδόπουλο και τον Γρηγόρη Γρηγορίου τους αντικατέστησαν ο στιχουργός-ποιητής Δημήτρης Ιατρόπουλος και ο διευθυντής φωτογραφίας-μοντέρ-σκηνοθέτης Αριστείδης Καρύδης-Φουκς.

Για περισσότερες πληροφορίες και συζήτηση, ανατρέξτε στο αντίστοιχο thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=16860

2. Η δεύτερη απόπειρα από το MEGA ήταν το 2001 (από όπου και τα video) με παρουσιάστρια την ηθοποιό Εύα Κοτανίδη (2001-02) και την Αλέκα Καμηλά (2002-03) και κριτές τους:

1. Βλάση Μπονάτσο (ηθοποιός-τραγουδιστής)

2. Ιάσονα Τριανταφυλλίδη (κριτικός κινηματογράφου)

3. Λία Βίσση (συνθέτρια-τραγουδίστρια)

4. Γιάννη Δουλάμη (μουσικοσυνθέτης)

Καλεσμένη στην πρώτη εκπομπή ήταν η Ροζίτα Σώκου (κριτικός), από την παλιά κριτική επιτροπή.

Αργότερα προστέθηκε και η Λίτσα Διαμάντη (τραγουδίστρια) στην κριτική επιτροπή.

Το νέο "Να η ευκαιρία" δεν είχε τη μεγάλη επιτυχία του παλαιότερου και κράτησε δύο τηλεοπτικές σεζόν.

Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο αντίστοιχο thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=16861

Θα ακολουθήσουν άλλα 2 βίντεο με αποσπάσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Οταν ειχε πια αποκτησει χρωμα (και νεο σημα). Μαλλον απο το 1983 οι "φωτογραφιες"
ChristosM, πολύ ωραίες οι έγχρωμες φωτογραφίες του Να η Ευκαιρία!

Το περίεργο είναι ότι ενώ το έγχρωμο λογότυπο είναι πιο πρόσφατο, εγώ θυμάμαι μόνο το παλαιότερο ασπρόμαυρο! :xm:

Το μυαλό καμιά φορά μας παίζει περίεργα παιχνίδια!!
 
bernard.c είπε:
Θα ακολουθήσουν άλλα 2 βίντεο με αποσπάσματα.
Μετά από 2 ημέρες "μάχης" με το RS (!), μόλις "κατάφερα" να ανεβάσω τα ακόλουθο videos -

1. Απόσπασμα με τη Ροζίτα Σώκου, τη Σάσα Ντάριο, τον Γρηγόρη Γρηγορίου και τον Γιώργο Κατσαρό.

http://rapidshare.com/files/187290803/Na_i_eykairia_1977_Sokkou_Ntario_Grigoriou_Katsaros.avi

2. Απόσπασμα με την παρουσιάστρια, Ρένα Καπιτσαλά:

http://rapidshare.com/files/18730644..._Kapitsala.avi
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημερα στο πρωινο του Alpha με την Μενεγακη εκαναν ενα αφιερωμα στο "Να η ευκαιρια" με μπολικο οπτικο υλικο. Πρωτη φορα ειδα τοσα πολλα αποσπασματα. Η εικονα ηταν αψογη και χωρις το εκνευριστικο σημα του καναλιου που βαζουν και καλυπτει την οθονη. Εδειξαν ολους τους κριτες να σχολιαζουν, αρκετους διαγωνιζομενους, την απονομη βραβειων, αλλα και την Δημητρα Γαλανη που ηταν καλεσμενη στην συγκεκριμενη εκπομπη. Το αρχειακο αυτο υλικο ειπαν πως τους το παραχωρησε η παρουσιαστρια Καπιτσαλα και ο Κατσαρος.
 
ναι η ποιότητα της εικόνας μου έκανε και μένα εντύπωση όπως και τα αρκετά πλάνα που έδειξαν. Απ ότι βλέπω σχεδόν κάθε μέρα δείχνουν και από κάτι (από τα παλιά)

Να δούμε τι άλλο θα μας δείξουν
 
ChristosM είπε:
Σημερα στο πρωινο του Alpha με την Μενεγακη εκαναν ενα αφιερωμα στο "Να η ευκαιρια" με μπολικο οπτικο υλικο. Πρωτη φορα ειδα τοσα πολλα αποσπασματα. Η εικονα ηταν αψογη και χωρις το εκνευριστικο σημα του καναλιου που βαζουν και καλυπτει την οθονη... Το αρχειακο αυτο υλικο ειπαν πως τους το παραχωρησε η παρουσιαστρια Καπιτσαλα και ο Κατσαρος.

tsalk είπε:
ναι η ποιότητα της εικόνας μου έκανε και μένα εντύπωση όπως και τα αρκετά πλάνα που έδειξαν. Απ ότι βλέπω σχεδόν κάθε μέρα δείχνουν και από κάτι (από τα παλιά)Να δούμε τι άλλο θα μας δείξουν
Μπράβο στην Καπιτσαλά και στον Κατσαρό που έχουν κρατήσει εκπομπές στο αρχείο τους και που δίνουν αποσπάσματα για προβολή έστω στον Alpha (αφού η ΕΡΤ δεν ενδιαφέρεται...). Μπράβο και στον Alpha (στην προκειμένη περίπτωση) που φαίνεται ότι δείχνει ένα "πραγματικό" ενδιαφέρον στη Ρετρο τηλεόραση και που απευθύνθηκε στις "σωστές" πηγές για να αντλήσει το υλικό του (δηλαδή τους συντελεστές) και όχι σε εύκολες, πρόχειρες, άθλιες και "κλεψιμέικες" λύσεις τύπου youtube, όπως κάνουν άλλοι (γνωστοί και μη εξαιρετέοι) τηλεοπτικοί σταθμοί...

Κατάφερε κανείς παιδιά να γράψει κάποια από αυτά τα αποσπάσματα?

Και ένα τελευταίο σχόλιο: επειδή δε ζω στην Ελλάδα, η κύρια πηγή της πολύ καλής (χάρη σε εσάς) ενημέρωσής μου γύρω από τη Ρετρο τηλεόραση είναι τα posts σας στο forum. Από ό,τι διαβάζω λοιπόν, βλέπω (το τελευταίο διάστημα) μία μεγάλη "στροφή" των σημερινών τηλεοπτικών εκπομπών (κυρίως των πρωινών) σε σειρές και/ή εκπομπές της Ρετρο τηλεόρασης.

"Αν υποψιαστώ ότι η ΡετροTV έχει γίνει "μόδα" στην Ελλάδα, θα πεθάαααανω..." ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι γεγονός ότι η ρετρό tv αρχίζει και παίζει τελευταία πολύ και σε πρωινές αλλά και στις μεσημεριανές εκπομπές. Αρχίζουμε να γινόμαστε της μόδας δηλαδή? Μάλλον.

Κρίμα που απ ότι φαίνεται κανένας μας (εκ των τεσσάρων) τουλάχιστον δεν έγραψε το χτεσινό μίνι αφιέρωμα του alpha στο Να η ευκαιρία. Προσωπικά πιστεύω ότι θα υπάρχει και συνέχεια και σε άλλες εκπομπές (ρετρό πλέον)
 
Η Μενεγάκη το πρωί (10) έχει αρχίσει να έχει μια αγάπη στα ρετρό, αλλά δεν είναι μόνη της. Και τα μεσημεριανά έχουν αρχίσει να βάζουν ρετρό τηλεοπτικά και όχι μόνο
 
[edited by manos426f:Φίλε/η zoumpouni,τα greeklish απαγορεύονται στο παρόν forum,ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα παιδια!θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας πανω στο θεμα αυτο που εχετε συζητησει!ψαχνω εδω και αρκετο καιρο να βρω τα επεισοδια του πρωτου κυκλου του να η ευκαιρια που παιζοταν στην ερτ και δεν εχω καταφερει τιποτα!

[edited by manos426f:Πραγματικά χρειάζεται να διαβάσεις του κανονισμούς του forum.H ζήτηση copyrighted υλικού απαγορεύεται ρητά]ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα φίλοι μου,

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι που έχω καιρό στο μυαλό μου:

Η ερώτησή μου είναι σχετικά με το υπέροχο μουσικό θέμα του Γιώργου Κατσαρού για την εκπομπή "Να η ευκαιρία", το οποίο ακουγόταν στους τίτλους έναρξης της εκπομπής (και το οποίο ακούγεται και στο παρακάτω βιντεάκι):

Ξέρει κανείς σας αν έχει κυκλοφορήσει σε κανένα δίσκο του Γιώργου Κατσαρού; Τη συγκεκριμένη μελωδία την έχω αγαπήσει πολύ, διότι το άκουσμά της μου θυμίζει όσο τίποτα τα παιδικά μου χρόνια (τότε που έβλεπαν οι γιαγιάδες μου την εκπομπή και εγώ βαριόμουν και έκανα παράπονα!!) #) και την θεωρώ ίσως την πιο ρετρό τηλεοπτική μελωδία που υπάρχει (μαζί με το μουσικό θέμα της "Αθλητικής Κυριακής")...

Αν ξέρετε σε ποιον δίσκο υπάρχει (αν υπάρχει), θα σας ήμουν ευγνώμων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπητε φιλε bernard.c η συγκεκριμενη μελωδια ειναι απο το τραγουδι Ήρθα με το βοριά σε στιχους του Πυθαγορα και μουσικη φυσικα του Γιώργου Κατσαρού και στοτραγουδι ο Δημητρης Μητροπανος.


 
lolisman είπε:
αγαπητε φιλε bernard.c η συγκεκριμενη μελωδια ειναι απο το τραγουδι Ήρθα με το βοριά σε στιχους του Πυθαγορα και μουσικη φυσικα του Γιώργου Κατσαρού και στοτραγουδι ο Δημητρης Μητροπανος.
lolisman, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία αυτή! Είναι αλήθεια ότι δεν το είχα υπόψη μου!

Φαντάζομαι όμως ότι στο δίσκο η μελωδία δεν θα ακούγεται αυτούσια, αλλά θα περιλαμβάνει φυσικά και την φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου στο τραγούδι. Εγώ αναφέρομαι στην μελωδία αυτούσια... :(
 
Η συγκεκριμένη μελωδία βρίσκεται με τον δίσκο του Γιώργου Κατσαρού με τίτλο ''Γιώργος Κατσαρός Νο 4'' που κυκλοφόρησε το 1976 από την εταιρία philips.

Πρόκειται για έναν δίσκο με ''διαμάντια'' μελωδίες τον οποίο είναι πολύ συγκινημένος που κρατώ στα χέρια μου και έχω την τύχη να τον ακούω τώρα που γράφω.

Ευχαριστώ bernard που μου τον θύμισες.
 
tsalk είπε:
Η συγκεκριμένη μελωδία βρίσκεται με τον δίσκο του Γιώργου Κατσαρού με τίτλο ''Γιώργος Κατσαρός Νο 4'' που κυκλοφόρησε το 1976 από την εταιρία philips.
Καλά, tsalk, είσαι άπαιχτος! Αμέσως απάντησες! Είσαι "κινητή" εγκυκλοπαίδεια; ;) Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!! :thanx2:

tsalk είπε:
Πρόκειται για έναν δίσκο με ''διαμάντια'' μελωδίες τον οποίο είναι πολύ συγκινημένος που κρατώ στα χέρια μου και έχω την τύχη να τον ακούω τώρα που γράφω.
Κι εμένα μου αρέσει τόσο πολύ αυτό το είδος της μουσικής...!!
 
Απο το αρχειο της ερτ και την συγχρονη εκπομπη "ημερολογια" της κυριας Αρωνη αλιευουμε ενα μικρο ολιγοχρονο αποσπασμα εποχης απο το αυθεντικο προγραμμα "να η ευκαιρια" σε ασπρομαυρο ,με την κυρια Καπιτσαλα στην παρουσιαση.

Παραλληλα μια τωρινη της συνεντευξη ακολουθει.Παραμενει θαρρω γλυκια.

Το συντομον αποσπασμα απο 1'.37'' και υστερα, του οπτικοακουστικου ευρισκεται εδω.

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=36508&tsz=0&act=mMainView
 
Νατο κι εδω το γνωστο προβλημα - σημειο των καιρων - με την καμερα στον ωμο, για το οποιο μιλησα και σε αλλο μου ποστ. Θελω πολυ να παρακολουθησω ολη τη συνεντευξη της κυριας Καπιτσαλα, αλλα ζαλιζομαι.

Η καμερα πηγαινει περα - δωθε, φαινομενο τακτικοτατο τον τελευταιο καιρο, που διωχνει θεατες.

Που θα παει αυτη η ιστορια;
 
Πίσω
Μπλουζα