Ντοκουμέντο από το mainframe του Υπουργείου Γεωργίας ~1981

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Στις ανασκαφες που κανω τον τελευταιο καιρο, βρηκα κατι πολυ ενδιαφερον. Οταν ημουν μικρος, ο παππους μου που δουλευε στο Υπουργειο Γεωργιας μας εφερνε συχνα μηχανογραφικο χαρτι για να ζωγραφιζουμε.

Αυτο ηταν παντα χρησιμοποιημενο, οποτε αγνοουσα την μερια με τις εκτυπωσεις και ζωγραφιζα στην κενη μερια.

Τωρα παρατηρησα τα εξης:

2015-09-25-20h06m43.JPG2015-09-25-20h07m07.JPG2015-09-25-20h07m18.JPG

Απο κει και περα ειχε εκτυπωσεις απο για διαφορα οχι και τοσο ενδιαφεροντα, οπως πχ

2015-09-25-20h07m51.JPG

Καποιες πληροφοριες που μπορουμε να παρουμε απο την οθονη login, ειναι οτι μαλλον προκειται για το λειτουργικο NOS που ετρεχε στα mainframe σειρα 6000 της εταιριας Control Data Corporation. Η Control Data ειναι μια απο τις εταιριες με σημαντικη δραστηριοτητα στην ελληνικη αγορα τα χρονια εκεινα, οπως διαβαζουμε στο εξαιρετικο φυλαδιο 30 και χρονια ιστορια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ωραίο το εύρημα!!!
 
Απίθανο! Εννοείται ότι αυτό το κορνιζάρουμε, δεν το τσαλακώνουμε και το πιάνουμε παντα με χερια που φοράνε γάντια χειρουργικά!
 
Ποσο μου αρεσουν αυτα τα ποστς!

Παντως βλεπω ελαχιστο documentation και πληροφοριες για το NOS.

Αυτο το PDF "30 χρονια Ιστορια" ειναι ευαγγελιο και μας εχει βοηθησει πολυ. Θελω καποια στιγμη να επικοινωνησω με τον ανθρωπο που μαζεψε τις πληροφοριες να του προτεινα να προβει σε εμπλουτισμο και κανονικη εκδοση ως βιβλιο (εστω ebook). Θα το αγοραζα χαλαρα.

Μια συνεντευξη με τους Δοξιαδηδες ειναι στο κεφαλι μου πολυ καιρο. Αν μαζευαμε ερωτησεις, νομιζω θα την εκανα την κινηση...
 
Πίσω
Μπλουζα