Ντουμπλάρισμα γνωστών τραγουδιστών σε ηθοποιούς στον Ελληνικό κινηματογράφο

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
30
Αφορμή μου έδωσε μία ταινία που είδα.Λοιπόν:

Στην ταινία "Ζητείται επειγόντως γαμπρός" με την Ρένα Βλαχοπούλου, Στην σκηνη που ο Μπάρκουλης πηγαίνει με την Λιβανού να μιλήσει πιο ήσυχα, εμφανίζεται ένα ντουέτο πλανόδιων μουσικών ( Β. Τσιβιλίκας-Μεντής) ο Τσιβιλίκας τραγουδάει με την φωνή του Γιάννη Πάριου.

Μπορείτε να αναφέρετε κάποια άλλα τέτοια παραδείγματα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Τζενη-Τζενη" βλεπουμε τη Νορα Βαλσαμη να "τραγουδαει" αλλα η φωνη ειναι της Καιτης Χωματα

[video=youtube;4bfIgW7-ZjU]http://www.youtube.com/watch?v=4bfIgW7-ZjU
 
Στην ταινία "Το ανθρωπάκι" (Βουτσάς κλπ) παρουσιάζεται η M. Καραγιάννη να τραγουδά ένα λαϊκό άσμα.

Το σημείο αυτό είναι ουσιωδώς μια παρωδία στο κλαψιάρικο στυλ της Μάρθας Βούρτση που εκείνα τα χρόνια δέσποζε με τον Ξανθόπουλο στα λαϊκά μελό.

Αλλά οι φωνητικές επιδόσεις της Καραγιάννη είναι φανερά πολύ πέραν των ικανοτήτων της.

Αν και πουθενά δεν αναφέρεται ότι ντουμπλάρεται, σίγουρα δεν είναι η ίδια που τραγουδά.

Την αληθινή τραγουδίστρια μάλλον δεν θα τη μάθουμε ποτέ, ωστόσο ανεπιβεβαίωτες φήμες θέλουν να είναι η Ρίτα Σακελαρίου...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα κοριτσι για δυο, και η Ζωιτσα τραγουδα με τη φωνη της Νελλης Μανου συζυγου του Αλκη Στεα.

Ποιος θα προσεξει φωνη δηλαδη, οταν εχει μπροστα του ενα τετοιο πλασμα;

[video=youtube;-GnPjE2JUKI]http://www.youtube.com/watch?v=-GnPjE2JUKI
 
V.I.Smirnov είπε:
Στην ταινία "Το ανθρωπάκι" (Βουτσάς κλπ) παρουσιάζεται η Καραγιάννη να τραγουδά ένα λαϊκό άσμα.
Το σημείο αυτό είναι ουσιωδώς μια παρωδία για κλαψιάρικο στυλ της Μάρθας Βούρτση που εκείνα τα χρόνια δέσποζε με τον Ξανθόπουλο στα λαϊκά μελό.

Αλλά οι φωνητικές επιδόσεις της Καραγιάννη είναι φανερά πολύ πέραν των ικανοτήτων της.

Αν και δεν αναφέρεται πουθενά ότι ντουπλάρεται, σίγουρα η αληθινή τραγουδίστρια είναι άλλη...

-
Η Ρίτα Σακελλαρίου είναι, και είναι πειραγμένο το τραγούδι για να ακούγεται κλαψιάρικα.
 
Στην ταινία "Επιχείρηση Απόλλων" η Έλενα Ναθαναήλ, τραγουδάει με την φωνή της Αλέκας Κανελλίδου

 
Μη ξεχνατε την Κανελλδου να ντουμπλαρει και τη Λασκαρη στο "Crazy girl" στο "Οι θαλασσιες οι χαντρες"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Ενα κοριτσι για δυο, και η Ζωιτσα τραγουδα με τη φωνη της Νελλης Μανου συζυγου του Αλκη Στεα.Ποιος θα προσεξει φωνη δηλαδη, οταν εχει μπροστα του ενα τετοιο πλασμα;

[video=youtube;-GnPjE2JUKI]http://www.youtube.com/watch?v=-GnPjE2JUKI
Η Νέλλη Μάνου Ντουμπλαρει και την Έλενα Ναθαναήλ στην τανία "κάτι να καίει"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapide είπε:
Η Ρίτα Σακελλαρίου είναι, και είναι πειραγμένο το τραγούδι για να ακούγεται κλαψιάρικα.
Eίναι εξακριβωμένη η πληροφορία (και από πού) ή πρόκειται για τις φήμες που ανέφερα ;

-
 
θλον και τεμνον είπε:
Μη ξεχνατε την Κανελλδου να ντουμπλαρει και τη Λασκαρη στο "Crazy girl" στο "Οι θαλασσιες οι χαντρες"
Έχω την εντύπωση ότι το Crazy girl το τραγουδάει η Νέλλη Μάνου και όχι η Αλέκα Κανελλίδου.
 
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ... κλασσικη σκηνη απο το "Εκεινες που δεν πρεπει ν'αγαπουν" οπου ο Αλεξανδρακης τραγουδα το κλασσικο "Αστα τα μαλλακια σου" με τη φωνη του Πολυμερη

Σε διαφορες συλλογες εχει κυκλοφορησει βερσιον με τη Μανου αλλα στην ταινια ειναι με την Κανελλιδου (οπως το "μη ζητας" απο το "Ενα κοριτσι για δυο" που το τραγουδα η Χωματα στην ταινια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrissss είπε:
Έχω την εντύπωση ότι το Crazy girl το τραγουδάει η Νέλλη Μάνου και όχι η Αλέκα Κανελλίδου.

Ταινία"Το δόλωμα" Κωστας Φυσσούν(αδελφός του Πέτρου) ντουμπλαρισμένος απο το ντουέτο της εποχής εκείνης Μουζάς-Λιγνός.Ο Άλλος κύριος με την κιθάρα δεν ξέρω ποιός ηθοποιός είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΠΙΣΗΣ τα τραγουδια "Σ'αγαπω" και "Παιδι μου" που τραγουδα η Νονικα Γαληνεα με τη φωνη της Τζενης Βανου στην "Λεωφορο του Μισους"

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα παρακαλέσω να μην βάζετε yοutube links με ολόκληρες τις ταινίες. Αν μπορείτε κάντε edit στα ποστ σας και αντικαταστήστε τα. Διαφορετικά, λυπάμαι, αλλά θα διαγραφούν οι ολόκληρες ταινίες λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. :)
 
στην αρχη της ταινιας "εκεινες που δεν πρεπει ν αγαπουν" ο Αλεξανδρακης "τραγουδαει" το "φτερο στον ανεμο" στα ιταλικα "la donna e mobile" ποιος ομως ειναι αυτος που πραγματικα το ερμηνευει;
 
Σε ολα ντουμπλαρει ο Πολυμερης...

οπως και σε αυτο το τραγουδι...

[video=youtube;FNJk9-APX1Q]

 
Με το Crazy Girl γίνεται μεγάλο μπέρδεμα. Έχω το soundtrack της ταινίας σε παλιό βινύλιο και σε CD (μου αρέσει :blush: ) και σαφέστατα λέει "Νέλλη Μάνου":



Αλλά και η φωνή που ακούγεται στο τραγούδι δεν έχει τη βραχνάδα της Κανελλίδου. Όμως σε πολλές συλλογές με κινηματογραφικά τραγούδια βλέπω να αποδίδεται στην Κανελλίδου. Ή το είπε στην ταινία αυτή και στο άλμπουμ η Μάνου για λόγους εταιρειών ή άλλους, η απλώς κάποιος έκανε λάθος μια φορά κι αναπαράγεται (καθόλου σπάνιο, έχω δει φοβερά λάθη σε εξώφυλλα δίσκων).

Στο "Ξύπνα καημένε Περικλή" η Ξένια Καλογεροπούλου, ασήμαντη γραμματέας Ασπασία μεταμορφώνεται στο αστέρι της νύχτας Σία Άσπα δανειζόμενη τη φωνή της Μανταλένας
 
Λοιπον, να το ξεκαθαρσουμε μια κι εξω, γιατι συνεχως γινονται μπερδεματα οσον αφορα το ποια ντουμπλαρει ποια:

Νορα Βαλσαμη, Το μεγαλο μυστικο μου (Τζενη, Τζενη) = Καιτη Χωματα


Ζωη Λασκαρη, Μη ζητας (Ενα κοριτσι για δυο) = Νελλη Μανου



Ζωη Λασκαρη, Crazy girl (Oι θαλασσιες οι χαντρες) = Αλεκα Κανελλιδου


 


Μιλαω μονο για τις ταινιες. Στους δισκους και τα cd, τα πραγματα ειναι πολυ πιθανο να αλλαζουν. Το εχουμε δει πολλες φορες, αλλωστε.
 
elephadas είπε:
Ή το είπε στην ταινία αυτή και στο άλμπουμ η Μάνου για λόγους εταιρειών ή άλλους, η απλώς κάποιος έκανε λάθος μια φορά κι αναπαράγεται (καθόλου σπάνιο, έχω δει φοβερά λάθη σε εξώφυλλα δίσκων).
Η Κανελλιδου στα πρωτα της βηματα δεν ειχε τη βραχναδα... Φαινεται οτι στην πορεια καπου αρπαξε ενα κρυωμα, πλευριτωθηκε και της εμεινε η βραχναδα κουσουρι :p

Οντως εκεινη την εποχη δεν κυκλοφορουσαν σαουντρακ μαζι με την ταινια παρα μονο 45αρια αφου ειχε γινει ηδη επιτυχια η ταινια και "ζητιοταν" το τραγουδι... Συνεβαινε συχνα το πλεημπακ που θα χρησιμοποιητο στην ταινια να το τραγουδουσε αλλος τραγουδιστης και αργοτερα να κυκλοφορησει 45αρι με αλλον (κυριως επειδη ο αρχικος ερμηνευτης ανηκε σε αλλη δισκογραφικη)

Επισης συνεβαινε λιγο μετα την προβολη της ταινιας καποιος τραγουδιστης να εκανε τεραστια επιτυχια το τραγουδι πολυ μεγαλυτερη απο τον αρχικο

Παραδειγμα η Δουκισσα που εκανε επιτυχια τα "Που πας χωρις αγαπη" και "Θελω τα ωπα μου" αμεσως μετα την προβολη των ταινιων "Ο τζαναμπετης" και "Ολοι οι αντρες ειναι ιδιοι" αντιστοιχα
 
θλον και τεμνον είπε:
Σε ολα ντουμπλαρει ο Πολυμερης...οπως και σε αυτο το τραγουδι...

[video=youtube;FNJk9-APX1Q]

σ ευχαριστω πολυ θλον και τεμνον για την απαντηση στην απορια μου!
 
Πίσω
Μπλουζα