Ξεκόλλημα - κόλλημα αυτοκόλλητων

Lord_Makro

RetroMaNiaC
Joined
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
642
Αντιδράσεις
206
Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για τεχνικές ξεκολλήματος και κολλήματος παλιών αυτοκόλλητων σε άλμπουμ.

Αφορμή, το άλμπουμ "Οι κυρίαρχοι του σύμπαντος" της Panini. Είναι από τα λίγα που έχω από τα παιδικά μου χρόνια, με λιγότερα από τα μισά αυτοκόλλητα πάνω. Βρήκα και αγόρασα σε πολύ καλή τιμή το Γιουγκοσλάβικο!! άλμπουμ κατά 95% συμπληρωμένο, με σκοπό να μεταφέρω τα αυτοκόλλητα στο δικό μου :) :) Με τις επικαλύψεις που υπάρχουν στα κενά μας, θα μου λείπουν μόνο 4 νούμερα! :D

Πώς θα προτείνατε να τα αφαιρέσω; Επίσης σχετικά με την επανακόλλησή τους, είναι ένα θέμα που μου έχει προκύψει και άλλη φορά σε άλμπουμ που λόγω παλαιότητας έχουν ξεκολλήσει τα χαρτάκια. Φαντάζομαι οι κλασικές κόλλες τύπου UHU θα είναι ακατάλληλες. Έχω δοκιμάσει stick αλλά και πάλι δεν μου φαίνεται να κολλάνε καλά...

Ορίστε και φωτογραφιούλα

attachment.php
 
Δυσκολη αποστολη...

Η πρωτη μου σκεψη ειναι πιστολακι για τα μαλλια..

Δεν ειμαι σιγουρος αν γινεται

Αυτοκολλητο σε χαρτι και μετα απο τοσα χρονια..;;;;

Αν υπαρχει περιπτωση να τα ξαναβγαλεις, βαλε καποια stick. Uhu για πιο σιγουρα πραγματα..

Αλλη καλη ιδεα ειναι ταινια διπλης οψης, η λεπτη. Θα εχει καποιο ογκο βεβαια, αλλα νομιζω ειναι σταθερη λυση.

eddiet: Η UHU ισως απορροφηθει απο το χαρτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω αυτο το αλμπουμ 3 φορες!! ειναι το απωθημενο μου, ενα απο τα πολλα αλμπουμ που πεταχτηκαν καποτε... :cry:

Ενα international version, με λιγα κολλημενα, ενα πορτογαλικο, με λιγα κολλημενα, κι ενα γιουγκοσλαβικο, οπως το δικο σου, αυτο επιτελους 100%!!! :D

Φυσικα, το πιο δυσκολο εγχειρημα πλεον, ειναι να το βρω και στην ελληνικη, και τελος..!!
 
Τα αυτοκόλλητα διπλής όψης, καλό είναι να τοποθετούνται παράλληλα με τη ράχη της σελίδας.
 
uhuτο στικ εγγυημενα λειτουργει.τωρα για το ξεκολλημα εχω δοκιμασει πιστολακι αλλα δεν εγινε τιποτα.τωρα αν με την παροδο του χρονου φυγουν μονα τους αν και παλι νομιζω οτι δεν θα ξεκολλησουν τοσο ευκολα.
 
Ατμος? Δεν ειναι γραμματοσημα αλλα ειναι μια ιδεα κι αυτο.
 
Εγώ πάντως όταν ξεκολλάω ετικέτες τιμών από παλιά περιοδικά 30 ετών και βάλε, μια χαρά ξεκολλάνε με πιστολάκι μαλλιών!!! Το θέμα με την επανακόλληση των αυτοκόλλητων είναι ότι το χαρτί τους είναι γυαλιστερό glossy και παρόλο που μια κόλλα στικ θα ήταν ιδανική, σε αυτό το χαρτί δε νομίζω να πιάνει... Ίσως αν δοκίμαζες με κόλλα μοντελισμού που είναι σε βαζάκι με πινελάκι, σαν τα μανό ένα πράμα, όπου ελέγχεις και την ποσότητα για να μην ποτίσει το χαρτί!

Αν έβαζες πάλι, κόλλα στιγμής θα κολλούσαν, αλλά φαίνεται έντονα στην πίσω πλευρά του χαρτιού, εκτός αν υπάρχει αυτοκόλλητο ακριβώς από πίσω, που χλωμό το κόβω...
 
Στο Street Fighter που εχω,τα αυτοκολλητα λογω πολυκαιριας

ειχαν χασει την κολλα τους και με το που το ξεφυλιζα τα εψαχνα δεξια κι αριστερα... :rant:

Με λιγο κολλα stick στο κεντρο καθε αυτοκολλητου

και απο λιγο στις "ενωσεις" -ισα ισα ενα "τσιμπιματακι" - το επανεφερα! :)

attachment.php
 
Όπως είπαν και προηγουμένως οι φίλοι:

Πιστολάκι για τα μαλλιά ή να το κρατήσεις μπροστά σε κλιματιστικό

Για επανακόλληση, ταινία διπλής όψεως "αράχνη". Πανεύκολη στη χρήση, λεπτή, κολλάει πολύ καλά και κόβεται με το χέρι...
 
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα δοκιμάσω για αρχή αυτό με το πιστολάκι...

Σταύρο, αυτό που λες με τα ξεκολλημένα αυτοκόλλητα το έχω πάθει με το άλμπουμ Ταρζάν αλλά ισχύει αυτό που ανέφερε πιο πριν ο kingtiger, ότι επειδή τα αυτοκόλλητα είναι γυαλιστερά, δεν τα πιάνει ιδιαίτερα η κόλλα stick. Αυτό με την κόλλα μοντελισμού πάντως δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, ακούγεται ενδιαφέρον... έχω μάλιστα και μια tamiya από τις μοντελιστικές μου ασχολίες οπότε ίσως κάνω μια απόπειρα :)
 
Καλυτερα βρες μια απλη κολλα με πινελακι σε μαγαζι με χειροτεχνιες.

Νομιζω η κολλα για μοντελα ειναι ισχυρη και ισως επηρρεασει το υλικο(αυτοκολλητο)

Αν τη χρησιμοποιησεις κανε δοκιμη σε καποιο που δεν θες και περιμενε 1-2 μερες.

Βγαλτα πρωτα... :D
 
Η λύση του ατμού είναι αρκετά πιθανή, ειδικά αν έχει εξασθενίσει η κόλλα από την πολυκαιρία.

Τώρα υπάρχει και η άλλη λύση: Βάζεις 1-2 σταγόνες βεζίνη σε ένα βαμβάκι και το περνάς γρήγορα από την πίσω μεριά του αυτοκόλλητου (αν φυσικά από πίσω δεν υπάρχει άλλο). Απλά να ξέρεις ότι το δεύτερο άλμπουμ θα ξεβάψει και πιθανόν θα καταστραφεί...

Για το κόλλημα τώρα και η stick κάνει και η 2πλης όψης. Με στιγμής μην δοκιμάσεις, θα τα καταστρέψεις.
 
Πάντως λίγο που δοκίμασα με πιστολάκι το ξέσκισα το αυτοκόλλητο, δεν βγαίνει ομοιόμορφα και σκίζεται μετά από λίγο.

Δεν το έβαλα και πολύ ώρα βέβαια το πιστολάκι...
 
Lord_Makro είπε:
Πάντως λίγο που δοκίμασα με πιστολάκι το ξέσκισα το αυτοκόλλητο, δεν βγαίνει ομοιόμορφα και σκίζεται μετά από λίγο.Δεν το έβαλα και πολύ ώρα βέβαια το πιστολάκι...
Το δευτερο αλμπουμ μαλλον παει για θυσια...

Ψαλιδακι....ενα-ενα..

Δυσκολο να ξεκολλησουν απο χαρτι...

Το πιστολακι δηλαδη κανει δουλεια; Ξεραινει την κολλα και ξεκολλαει καποιο σημειο;
 
Όχι βρε απλά η κόλλα που έχουν τα αυτοκόλλητα γενικά είναι θερμοσυστελλόμενη και με το ζεστό αέρα μαλακώνει και ξεκολλάει. Αν είναι κόλλα πολλών ετών ίσως χρειαστεί ώρα για να "πάρει" η κόλλα. Προσοχή μην ανάψει το χαρτί και ψιλομαυρίσει!!!
 
pardalotzatziki είπε:
Το δευτερο αλμπουμ μαλλον παει για θυσια...Ψαλιδακι....ενα-ενα..

Δυσκολο να ξεκολλησουν απο χαρτι...

Το πιστολακι δηλαδη κανει δουλεια; Ξεραινει την κολλα και ξεκολλαει καποιο σημειο;
Μάλλον έτσι το βλέπω να γίνεται, να δω τι θα κάνω εκεί που έχει και στις δύο πλευρές αυτοκόλλητο... :xm:

Πάντως στο κεντρικό 4σέλιδο - αφίσα (για όσους θυμούνται το άλμπουμ) που είναι πιο γυαλιστερό, βγήκαν εύκολα με το πιστολάκι και τα μεταφέρω αυτή τη στιγμή με stic!

Για τα υπόλοιπα βλέπουμε
 
Lord_Makro είπε:
Μάλλον έτσι το βλέπω να γίνεται, να δω τι θα κάνω εκεί που έχει και στις δύο πλευρές αυτοκόλλητο... :xm:
Αυτο....δεν το σκεφτηκα... :eek:

Εχω χρονια να δω αλμπουμ... :D
 
Σκέφτομαι και το νερό... λογικά το χαρτί θα διαλύεται εύκολα σε αντίθεση με τα γυαλιστερά αυτοκόλλητα. Χμμμ...
 
Σκίσε τα φύλλα από το ξένο άλμπουμ, βάλτα σε ένα αεροστεγώς κλεισμένο μπωλ με βενζίνη καθαρισμού, και άσε τις αναθυμιάσεις να κάνουν δουλειά Λόρδε μου... Καλού κακού κάνε μια δοκιμή πρώτα με κάποιο άλλο άχρηστο αυτοκόλλητο μήπως η βενζίνη ξεθωριάζει τα χρώματα του χαρτιού!!!
 
Lord_Makro είπε:
Σκέφτομαι και το νερό... λογικά το χαρτί θα διαλύεται εύκολα σε αντίθεση με τα γυαλιστερά αυτοκόλλητα. Χμμμ...
Ειναι μια ιδεα κι αυτο....κανε ομως δοκιμη σε αλλο αλμπουμ ή σε διπλο αυτοκολλητο.

Προσεξε ομως το εξης: Αν τελικα πετυχει, φροντισε τα αυτοκολλητα να ειναι εντελως επιπεδα οταν στεγνωνουν.

Αλλιως μπορει να "κατσαρωσουν" μονιμα.

Θα μπορουσες να τα βαλεις αναμεσα σε δυο χοντρα πανια(ή καποιο δερμα αυτοκινητου;;; ) για να τραβηξει το νερο.

Φυσικα με πολυ βαρος απο πανω για να μεινουν ισια. Οχι πανια με χοντρη πλεξη, ισως αφησουν περιθωρια για τσαλακωματα.
 
Πίσω
Μπλουζα