[ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ] Ο Ιππότης της Ασφάλτου

theforce

Retro Member
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
162
Αντιδράσεις
33
39799.jpg39800.jpg39801.jpg39802.jpg39803.jpg

Ένα άλμπουμ μεγάλων διαστάσεων (οι σελίδες δε χωρούσαν ολόκληρες στο σαρωτή μου), 20 σελίδων μαζί με τα εξώφυλλα.

Αποτελείτο από 200 αυτοκόλλητα, 100 με στιγμιότυπα από τη σειρά και το λογότυπό της και 100 που αποτελούσαν τμήματα μεγαλύτερων φωτογραφιών.

Για πολλά χρόνια δεν καταλάβαινα τι σημαίνει αυτό το "ΜΡ ALBUM" στο εξώφυλλο. Χάρι στο ίντερνετ, ανακάλυψα επιτέλους τι σημαίνει.

Λοιπόν, ΜΡ ή ΜΟΝΤΥ TRADING CARDS είναι μια ευρωπαική (νομίζω ολλανδική) εταιρεία, η οποία είχε εκδόσει το 1984 μια σειρά καρτών για τον Ιππότη. Οι κάρτες ήταν 100 και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες με τα 100 αυτοκόλλητα του ελληνικού άλμπουμ!

Α, ρε Ελλαδάρα...

Λίγες σελίδες από το εσωτερικό του άλμπουμ:
39806.jpg39807.jpg39808.jpg

Θα ανεβάσω και αυτοκόλλητα κάποια στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φχαριστουμε,ειχα σιγουρα Ιπποτη, πανω απο ενα αλμπουμ αλλα προς το παρον αυτο δεν μου θυμιζει κατι!!


Κατι να μου θυμιζει ισως..
 
Τι ειπες τωρα???????!!!!!!!! :augenrollen::burn::augenrollen::burn:

Οχι ρε .... :rant: ...αυτο το ειχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α, ρε μανα με τη καθαριοτητα σου....το σαβουρωσες κι αυτο... :rant: :cry: :cry: :cry: .

Force,απλα... :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα αυτό είναι το δεύτερο άλμπουμ. Το πρώτο, στο οποίο είχα κολλήσει πολλά αυτοκόλλητα, έχει εξαφανιστεί.
 
theforce είπε:
Κι εμένα αυτό είναι το δεύτερο άλμπουμ. Το πρώτο, στο οποίο είχα κολλήσει πολλά αυτοκόλλητα, έχει εξαφανιστεί.
Οταν ετοιμασεις με το καλο το δευτερο και κολλησεις τα αυτοκολλητα...μια χαρη μονο...(αν γινεται και θελεις) στειλτο μου με ενα πμ. Τουλαχιστο δεν εχω το κανονικο,ας εχω το ψηφιακο... :)
 
Δυστυχώς, δεν έχω πια παρά λίγα διπλά αυτοκόλλητα, γι αυτό και δεν τα κολλάω στο άλμπουμ. Προτιμώ να έχω το άλμπουμ εντελώς κενό, μια και είναι αδύνατο να βρεθούν όλα τα αυτοκόλλητα. Αν θες, να στο σαρώσω με τις κενές σελίδες και ξεχωριστά κάποια αυτοκόλλητα.

Πάντως, έχω βρει τις 100 κάρτες της ξένης σειράς. Θα ανεβάσω μερικές για σύγκριση με τα κακής ποιότητας ελληνικά αυτοκόλλητα.

Ερώτηση προς τους διαχειριστές: Μπορώ να βάλω μια παραπομπή από το ebay για μια δημοπρασία (όχι δική μου) που έχει τελειώσει; Έχει φωτογραφικό υλικό από ένα μισογεμάτο άλμπουμ (όλες τις σελίδες), αλλά δεν ξέρω πώς να μεταφέρω μόνο τις φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
theforce είπε:
Δυστυχώς, δεν έχω πια παρά λίγα διπλά αυτοκόλλητα, γι αυτό και δεν τα κολλάω στο άλμπουμ. Προτιμώ να έχω το άλμπουμ εντελώς κενό, μια και είναι αδύνατο να βρεθούν όλα τα αυτοκόλλητα. Αν θες, να στο σαρώσω με τις κενές σελίδες και ξεχωριστά κάποια αυτοκόλλητα.Πάντως, έχω βρει τις 100 κάρτες της ξένης σειράς. Θα ανεβάσω μερικές για σύγκριση με τα κακής ποιότητας ελληνικά αυτοκόλλητα.

Ερώτηση προς τους διαχειριστές: Μπορώ να βάλω μια παραπομπή από το ebay για μια δημοπρασία (όχι δική μου) που έχει τελειώσει; Έχει φωτογραφικό υλικό από ένα μισογεμάτο άλμπουμ, αλλά δεν ξέρω πώς να μεταφέρω μόνο τις φωτογραφίες.
Βρε οπως σε βολευει...εκει θα τα χαλασουμε?
 
Ερώτηση προς τους διαχειριστές: Μπορώ να βάλω μια παραπομπή από το ebay για μια δημοπρασία (όχι δική μου) που έχει τελειώσει; Έχει φωτογραφικό υλικό από ένα μισογεμάτο άλμπουμ (όλες τις σελίδες), αλλά δεν ξέρω πώς να μεταφέρω μόνο τις φωτογραφίες.
Nαι να βαλεις..
 
Φίλε σ ευχαριστώ. Αυτό το άλμπουμ το είχα συμπληρώσει θυμάμαι και αρχές 90ς το έχασα.
 
H συγκήνηση είναι τεράστια τι να πώ? Απλά με...έστειλες 25+ χρονια πίσω. Θυμάμαι οτι μάζεβα σαν πορωμένος και γώ τα χαρτάκια και τα κολούσα στο αλμπουμ το οποιο το εκρυβα τότε απο τους γονεις μου επιδή ετρωγα το χαρτζιλίκι που μου διναν στο σχολειο σε...χαρτάκια.

Επίσεις θημάμε οτι πέζαμε σε διαφορα πέγνια της εποχής -οπως μπίλιες- τα χαρτακια αυτά τα οποια ανακυκλονόντουσαν στις παρεες και ετσι γλιτοναμε έξοδα να αγορασουμε και άλλα , δε μιλάω για τις ανταλαγές ειταν και αυτές στο προγραμμα!

Θα παρακαλούσα το φίλο να postάρει άν έχει και το άλμπουμ Boomer δεν ξέρω αν το θυμάστε ,διαδέχτηκε την ...τρέλα του Κnight Rider στα τέλη των 1980ς!

Ευχαριστώ.

theforce είπε:
$41 και λίγα το πουλισε κατά τη γνώμη μου ,αλλά θα μου πείς ειμαστε σε εποχές κρήσης και αποσήνθεσης...

Εαν είταν ολο συμπληρομένο ίσως έποιανε και τα $100!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρόλο που η συγκεκριμένη συλλογή είχε τα "καλά" των ελληνικών εκδόσεων (αυτοκόλλητα τυπωμένα -μάλλον- παράνομα και κακής ποιότητας, ίδια χαρτάκια στο ίδιο φακελάκι), η συλλογή αυτή είχε συμπληρωθεί από αρκετούς.

Video80, τι μου θύμισες... :)

Όσον αφορά τη δημοπρασία, προσωπικά, λόγω της κατάστασης του άλμπουμ και του ότι ήταν μισοσυμπληρωμένο, συν το ότι είναι και το κόστος των μεταφορικών στη μέση (οπότε συνολικά πάμε στα $50+), το κόστος μου φάνηκε υπερβολικό.

To Boomer δεν το έχω ξανακούσει. Ποιο ήταν το θέμα;
 
theforce είπε:
Όσον αφορά τη δημοπρασία, προσωπικά, λόγω της κατάστασης του άλμπουμ και του ότι ήταν μισοσυμπληρωμένο, συν το ότι είναι και το κόστος των μεταφορικών στη μέση (οπότε συνολικά πάμε στα $50+), το κόστος μου φάνηκε υπερβολικό.

To Boomer δεν το έχω ξανακούσει. Ποιο ήταν το θέμα;
K ώμος άξιζε τον κοπο για κάποιον που "σκάλιζε" τις αναμνήσεις του.

Οσον αφορά το Boomer δεν θημάμε και πολλά πράγματα ,απλά θημάμε εναν γιγαντοσωμο ήρωα που έπεζε μπάσκετ ,αυτό μόνο. Στόρυ και τέτοια δεν θημάμε.
 
Ωραιος μεγαλε ευχαρηστουμε για της ωραιες αναμνησεις.Αυτο το αλμπουμ το ειχα και γω συμπληρωμενο και ενα χαρτακι που με ελειπε θυμαμαι οτι το ειχα κανει τραμπα με εναν φιλο μου που εμενε αθηνα και ερχοταν καλοκαιρια στο χωριο.Το που πηγε το αλμπουμ με τα χρονια παραμενει μυστηριο γιατι δεν θυμαμαι να το πεταξα.
 
Ρε παιδιά, τι γίνεται με αυτό το άλμπουμ; Από τους περισσότερους (κι από μένα, επίσης) έχει εξαφανιστεί μυστηριωδώς. Καλά που μου έμεινε η ρεζέρβα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένο άλμπουμ... όλα τα παιδιά εκείνη την εποχή μαζεύαμε αυτά τα αυτοκόλλητα!

Το έχεις από τότε βρε θηρίο;

Δυστυχώς κι εγώ έχω πια μόνο μερικά χύμα αυτοκόλλητα, το άλμπουμ έχει χαθεί.

Πριν λίγο καιρό ήμουν πάντως στο σπίτι ένος φίλου και έφερε και μου έδειξε το άλμπουμ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ολόκληρο, όπως το είχε κρατήσει από τότε!
 
Φίλος μου είχε κάνει το εξής: Επειδή του τύχαιναν όμοια χαρτάκια στο ίδιο φακελάκι, πήγε με τη μητέρα του στα γραφεία της εταιρείας για να παραπονεθούν και να αλλάξουν τα διπλοτριπλά χαρτάκια με άλλα. Μόλις όμως είπαν τι συνέβη με τα φακελάκια, και πριν προλάβουν να ζητήσουν την ανταλλαγή με νέα, οι άνθρωποι εκεί τους έδωσαν ΟΛΑ τα αυτοκόλλητα σε μεγάλα φύλλα!!! Έτσι, συμπλήρωσε το άλμπουμ.

Φυσικά, κι αυτός το έχασε...
 
καλα επαθα την πλακα μου!!!!!

αυτο το αλμπουμ πρωτη φορα το βλεπω.
 
Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος που έχει το άλμπουμ συμπληρωμένο και προσφέρεται να σαρώσει κάποιες σελίδες;
 
Πίσω
Μπλουζα