Οδός Ανθέων

MamaMyrto

RetroActive
Joined
24 Σεπ 2007
Μηνύματα
258
Αντιδράσεις
26
Οδός Ανθέων (1988 ), ΕΤ1


Πρεμιέρα: Κυριακή 17/7/1988



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οδός_Ανθέων

Θυμάται κανεις το σήριαλ ΟΔΟΣ ΑΝΘΕΩΝ? Έπαιζαν Δάνης Κατρανίδης, Ελένη Ράντου(τα είχε με τον Κατρανίδη), Σταμάτης Γαρδέλης (αδερφός του Κτρανίδη), Μάρθα Βούρτση (μάνα της Ράντου), και πολλοί άλλοι... Η Ράντου είχε μινι μαρκετ και ο Κατρανίδης υπαλληλος γραφείου...ε? καλά τα λέω ή εχω μπερδέψει τις σειρες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι σωστα λες ,η σειρα εχει αναφερθει αρκετες φορες στο φορουμ μιας και σκηνοθετης ηταν ο Δαλιανιδης αλλα ξεχωριστο thread δεν εχει.

Moνο που δεν ηταν ο Γαρδελης στον ρολο του αδερφου (καθημερινα) αλλα ο ,το εχω το προσωπο αλλα μου διαφευγει το ονομα ,νομιζω "Πετρος Ματθαιου" η καπως ετσι.
 
Τώρα απέκτησε και thread ;)

Keep posting :thumbup:
 
Νομίζω ότι η Ράντου δούλευε στην μπουτίκ της μαμάς Βούρτση.
 
Είμαι 99% σήγουρη οτι ήταν ο γαρδέλης...άντε να ήταν αδερφός της Ράντου...παντως ήταν αδερφος! Θυμάμαι και την μάνα του Κατρανίδη αλλά όχι το όνομά της. Επίσης έπαιζε κι αυτή η ξανθιά που πάλι μου διαφεύγει το όνομά της η οποία ήταν φίλη της Βούρτση...

Και η μάνα του Κατρανίδη είχε ψιλικατζίδικο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tι να σου πω δεν νομιζω για τον Γαρδελη παντως αδερφος του Κατρανιδη ηταν ο Τακης Παπαματθαιου (το θυμηθηκα το ονομα).
 
Ναι, επαιζε ο Σταματης Γαρδελης.
 
ChristosM είπε:
Ναι, επαιζε ο Σταματης Γαρδελης.
Να και κάποιος που τον θυμάται!!!

Μάλιστα κάποιος είχε Ψιλικατζίδικο (μάλλον η μανα του Κατρανίδη) και ο Γαρδέλης πήγαινε εκεί για να ζητήσει χαρτζιλίκι...
 
Τη σειρα αυτη την ειχε δειξει ξανα το κρατικο καναλι καποιο καλοκαιρι πριν μερικα χρονια και ετσι την ειδα πρωτη φορα.

Δεν χρειαστηκε βεβαια να δω ποιος ήταν στο σεναριο και στη σκηνοθεσια... απο μακρια καταλαβαινες οτι ηταν Δαλιανιδης κυριως αν ειχες δει πρωτα το ρετιρε και τους μικρομεσαιους όπως εγω.

Μια απ' τα ιδια, σε καποιες σκηνες μονο τα προσωπα αλλαζαν στο ρετιρε.
 
Μια σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη συμπαθητική θα έλεγα με 13 επεισόδια. Ξεκίνησε όπως αναφέρεται και πιο πάνω τον Ιούλιο του 1988 και έχει προβληθεί και αρκετές φορές σε επανάληψη με την τελευταία γύρω στο 2000 αν δεν κάνω λάθος (διορθώστε με αν δεν θυμάμαι καλά). Κλασσικός Δαλιανίδης, παρακολουθήστε το πρώτο επεισόδιο την πρώτη σκηνή.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ttEHrCAafqQ&feature=channel_page]YouTube - ANΞΞΩΠΞΞΞΞ£
 
Μονο 13 επεισοδια σιγουρα,γιατι το εκανα για παραπανω;;;; :xm:
 
Είναι γνωστό ότι η (νέα) διοίκηση μετά το 1981 είχε βάλει σαν όριο στις σειρές που γυριζόταν τα 13 επεισόδια. Η λογική ήταν να πάρουν πρόγραμμα όσο περισσότεροι δημιουργοί γινόταν. Φυσικά υπήρχαν και εξαιρέσεις σειρών που έκαναν κια αρκετά παραπάνω επεισόδια λόγω της μεγάλης επυτυχιας που είχαν. Η οδός Ανθέων αν και αξιόλογη σειρά (προβλήθηκε όμως το καλοκαιρι του 1988) περιορίστηκε στα 13 επεισόδια μόνο, αν και ήταν τέτοιο το θέμα της (όπως και σε όλες τις σειρές του Δαλιανίδη) που θα μπορούσε να είχε κάνει και πολλά περισσότερα.
 
Ναι σιγουρα και, οπως και με το Ρετιρε, το τελευταιο ηταν ενα συνηθισμενο επεισοδιο, οπως ολα τα αλλα, και οχι ενα επεισοδιο-φιναλε.
 
drspiros είπε:
Ναι σιγουρα και, οπως και με το Ρετιρε, το τελευταιο ηταν ενα συνηθισμενο επεισοδιο, οπως ολα τα αλλα, και οχι ενα επεισοδιο-φιναλε.
Ολες οι κωμικες σειρες του (εκτος της τελευταιας το 2001 στο Star) δεν ειχαν "ιδιαιτερο" τελος.
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OCV9TqJbQX0&feature=channel_page]YouTube - OΞΞΞ£ ΞΞΞΞΩΠ(Ξ?ΞΞ?ΞΞΞ)
 
Σπουδαια νεα! Απο την αλλη Τεταρτη 14/10, επιστρεφει η "Οδος Ανθέων" στις 12 το μεσημερι!

Προκειται για ενα ιδιαιτερα κοσμοϊστορικο γεγονος, δεδομενου οτι για πρωτη φορα η προβολη της σειρας θα συμπεσει με το "Ρετιρε". Αντε με το καλο να δουμε και τους "Μικρομεσαιους" ωστε να απολαμβανουμε τις ιδιες ερμηνειες με 3(!) διαφορετικα καστ ηθοποιων!!!
 
Πάρτε το όπως θέλετε αλλά εγώ θεωρώ την "Οδό Ανθεων" κλάσεις ανώτερη από το Ρετιρέ! Πιστεύω ότι το καστ είναι πολύ καλύτερο (τουλάχιστον είναι πιο πολύ του γούστου μου :p ), και ίσως φταίει το ότι δεν την έχω μπουχτίσει τόσο πολύ...

Απορία: Καθαριστήριο δεν είχε κανένας στη σειρά; πως είχα τέτοια εντύπωση; :xm:
 
serano915 είπε:
Απορία: Καθαριστήριο δεν είχε κανένας στη σειρά; πως είχα τέτοια εντύπωση; :xm:
Ισως μπερδευεσαι με την μπουτικ ρουχων που ειχε η κυρια Αγγελα (Μαρθα Βουρτση).
 
Χαρομαι που θα το ξαναπροβαλουν, απλα λυπαμαι γιατι ειναι η μονη σειρα του Γιαννη Δαλιανιδη που δεν εχει σβησει/χασει η ΕΡΤ, η οποια, αν και πολυ χαριτωμενη, δεν ειναι αυτη που γνωρισε την τεραστια επιτυχια. Τουλαχιστον, ας προσπαθουσαν εκει στην ΕΡΤ να "μαζεψουν" οτι μπορουν να βρουν απο τα Καθημερινα και τα Λιονταρακια και να το προβαλλουν, μια και το Λουνα Παρκ μονο με την μηχανη του χρονου θα το ξαναβρουμε! (.......)
 
Πίσω
Μπλουζα