Οικογένεια Ζαρντή

Joined
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
470
Αντιδράσεις
153
Ότι θυμάμαι χαίρομαι τις τελευταίες ημέρες. Θυμήθηκα λοιπόν τώρα την "Οικογένεια Ζαρντή" που παιζόταν κάθε Δευτέρα ή Τρίτη (νομίζω) στην ΕΡΤ την περίοδο 1983-84.

Το τραγούδι των τίτλων ερμήνευσε ο Σταύρος Λογαρίδης και ξεκινούσε έτσι: "Πάμε να στήσουμε το παλιό σκηνικό με την καλύβα και με τ' αρχοντικό".

Πρωταγωνιστές ήταν οι Γιάννης Βόγλης (χωρίς μούσι-Ασημάκης), Πηνελόπη Πιτσούλη (Κορνηλία), Νίκος Τζόγιας (ο πρεσβύτερος Ζαρντής, δε θυμάμαι το όνομά του) κι αν δε με απατά η μνήμη μου, τους δύο γιους του Ασημάκη και της Κορνηλίας έπαιζαν οι Δάνης Κατρανίδης (Άλεκ) και Κωνσταντίνος Τζούμας (Αλφρέδ). Νομίζω ότι αυτοί οι δύο μάλωσαν για μια γυναίκα κι ο ένας σκότωσε τον άλλο. Είδατε τι κάνει η μνήμη ενός παιδιού επτά ετών;
 
...εδώ η μνήμη ενός τρίχρονου θυμόταν ακριβή σήματα ειδήσεων, τι λέμε τώρα;;;;

Αυτό που ξέρω περί της σειράς, είναι πως ο Σταύρος Λογαρίδης κυκλοφόρησε και σε δίσκο τα τραγούδια της.
 
Εχει παιχτει πολλες φορες σε επαναληψη, ακομα και απο την δορυφορικη ερτ.
 
Και η "ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ" ασχολείται με τους "Παππούδες εν δράσει" αντί να βάλει τέτοιες εξαιρετικές σειρές. Δε λέω, μια χαρά πήγαιναν ως τώρα τα πράγματα, αλλά τώρα το ξεφτίλισε τελείως...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Και η "ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ" ασχολείται με τους "Παππούδες εν δράσει" αντί να βάλει τέτοιες εξαιρετικές σειρές. Δε λέω, μια χαρά πήγαιναν ως τώρα τα πράγματα, αλλά τώρα το ξεφτίλισε τελείως...

Χρειαζεται να τους "πιεζουμε" ολοι διαρκως προς την σωστη κατευθυνση. Τηλεφωνα, email...

Και φυσικα κανεις να μην αγορασει αυτο το σηριαλ του 2000 για να φανει η διαφορα στις πωλησεις.
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Νίκος Τζόγιας (ο πρεσβύτερος Ζαρντής, δε θυμάμαι το όνομά του)
Αχ, τι μου θύμισες τώρα! Από τις αγαπημένες μου σειρές -- κι εγώ 7 ήμουν τότε! Ο πρεσβύτερος Ζαρντής λεγόταν Γρηγοράκης Ζαρντής (το ξέρω γιατί έχουμε το ίδιο όνομα και γιαυτό ήταν και ο αγαπημένος μου χαρακτήρας τότε)
 
picture.php
 
Οικογένεια Ζαρντή


Διασκευή του μυθιστορήματος του Κ. Χατζηαργύρη



Κοινωνικό σίριαλ 14 επεισοδίων διάρκειας 45 λεπτών



Παραγωγή ΠΑΝΤΑΣ T.V.



Πρεμιέρα στην ΕΡΤ τη Τρίτη 15 Μαρτίου 1983



Μουσική του Σταύρου Λογαρίδη



Σενάριο και σκηνοθεσία του Κώστα Φέρρη



Ηθοποιοί Νίκος Τζόγιας (Γρηγόρης Ζαρντής), Γιάννης Βόγλης (Ασημάκης Ζαρντής), Πινελόπη Πιτσούλη (Κορνηλία Ζαρντή), Κωνσταντίνος Τζούμας (Άλφρεντ Ζαρντής), Δημήτρης Ιωακειμίδης (επιστάτης), Νίκος Λυκομήτρος (Χαλακάς), Σωτηρία Λεονάρδου (Υβόν), Πάνος Χατζηκουτσέλης (Βαίλης Δημητρίου), Νίκος Κούρος (Φίλιππος Ζακές), Μαρία Σπαντιδάκη, Θόδωρος Έξαρχος.
 
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΖΑΡΝΤΗ ΥΠΟΘΕΣΗ:

Αρχές του 20ου αιώνα. Ο Θανάσης Δημητρίου, προσλαμβάνεται ως επιστάτης στο απέραντο τσιφλίκι του Γρηγόρη Ζαρντή. Εκεί οι νόμοι είναι σκληροί για τους κολίγους που τιμωρούνται με κρέμασμα ακόμα και για μικροπαραπτώματα ενώ απόλυτος άρχοντας όλων με δικαίωμα ζωής και θανάτου, είναι ο σκληρός τσιφλικάς. Κοινωνικό σίριαλ εποχής που παρουσιάζει τη σταδιακή παρακμή και κατάρρευση μιας οικογένειας μεγαλοτσιφλικάδων, μέσα από την αφήγηση της ιστορίας τριών γενεών της. Η πρώτη αντιπροσωπεύεται από το σκληρό μεγαλοτσιφλικά και απόλυτο θεματοφύλακα της ηθικής των κολίγων του, Γρηγόρη Ζαρντή. Η δεύτερη από τα μαλθακά παιδιά του, τον Ασημάκη και την Κορνηλία, που μεγάλωσαν και σπούδασαν στη Γαλλία και τα οπαία αδυνατούν να παρακολουθήσουν τις κοινωνικές μεταβολές και εξελίξεις, με αποτέλεσμα πολύ γρήγορα να χάσουν κάθε έλεγχο επί της περιουσίας που κληρονόμησαν. Η Τρίτη τέλος, από τα διεφθαρμένα εγγόνια του, που κατασπαταλούν τα πάντα και με τα οποία επέρχεται η τελική πτώση…
 
8436.jpg
και το εξωφυλλο του βιβλιου του Κωστα Χατζηαργυρη...
 
Που μπορώ να δω την σειρά?
 
staw είπε:
Που μπορώ να δω την σειρά?
Πουθενα στο φορουμ αυτο. Μπορεις μονο να συζητησεις για παλιες σειρες. Διαβασε και τους κανονες του φορουμ.
 


Όποιος γνωρίζει από που μπορώ να προμηθευτώ νόμιμα ή να αγοράσω ολόκληρη ή μέρος της σειράς της ET, ας μου γράψει ένα pm. Ειδικά το 1ο επεισόδιο.



Όποιος το κάνει τότε θα του χρωστάω μεγάλη χάρη.


 


Ευχαριστώ.
 
Ο Νίκος Τζόγιας (στο ρόλο του Γρηγόρη Ζαρντή) και η Θάλεια Παπάζογλου (η οποία συμμετείχε στην σειρά και δεν αναγράφεται στην retro db):

IMG_20141012_0045.jpg
 
αρχικα αναφερθηκε ο δανης κατρανιδης που δεν παιζει στην σειρα.η θαλεια παπαογλου καθως και οι δημητρα σερεμετη και εφη οικονομακη κανουν τις υπηρετριες του αρχοντικου.ο γιωργος σαπανιδης ενα κολιγα συζηγο της μαριας σπαντιδακη,γιωργος νεζος τον καλακο(και οχι καλακα) πατερα του νικου λυκομητρου ο γιωργος παπαδημητρακης τον καφενζη.ο χρηστος μπιρος τον τεο και ο παυλος σιδηροπουλος τον ετερο εγγονο ζαρντη

για μενα ειναι εκπληκτικη σειρα απο τις καλυτερες ολων των εποχων.

ξεχωριζουν οι ερμηνειες του μπιρου και του τζουμα για μενα αλλα και ο ιωακειμιδης που ειναι ο βασικος ηρωας ειναι πολυ καλος,η πιτσουλη επισης και ο βογλης στην ουσια σε κωμικο ρολο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι σειρα θεε μου!!!,περα απο την αφηγηση σε πρωτο επιπεδο που μπορει κανεις να παρακολουθησει την ιστορια των κολιγων ,των αφεντικβν κτλ υπαρχει ενα δευτερο επιπεδο με μια απιστευτη ειρωνικη ματια στα παντα ,στο ιδιο το εργο,τους ηρωες σε βαθμο που να πεσει κατω απο τα γελια και να αισθανεται τυψεις γιαυτο
κωνσταντινος τζουμας,παυλος σιδηροπουλος,χρηστος μπιρος αλλα και ολοι οι υπολοιποι με την καθοδηγηση του κυριου φερρη εδωσαν αυτη την νοτα
οποιος δεν την εχει δει εχει χασει δηλωνω υπευθυνα
 
Πίσω
Μπλουζα